Zavrieť

Porady

účtovanie DPH.

Ako mám správne zaučtovať.
robila som DPH sa 6/2004 dňa 10.7.2004 mi dodávateľ vystavil faktúru, s dátum uskutoč.daň pov. 30.6.2004. Faktúru som zahrnula do DPH za 6/2004, čo mi aj umožňuje zákon.
Fakturu som zaúčtovala 10.7.2004
501/321
343/321

Teraz,keď kontrolujem vysporiadavanie DPH na daň priznanie DPH podľa Cenigovej/ tak ako ma uvedené na str.349/, tak samozrejme mi nesedí 343 na daň priznanie z dôvodu,že mám DPH z vyššie uvedenej faktúry zaúčtované 10.7.2004, v deň keď mi došlá a bola vystavená faktúra.

Ako to riešite?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danuska je offline (nepripojený) Danuska

    obyčajný človek- žena Danuska
    pripičítaš a odpočítaš dph zauctovanu v 7-om a uplatnenu v 6-om, ale ja mam dobry program, takze takymito prkotinami sa nezatazujem

    SlavkaS je offline (nepripojený) SlavkaS

    SlavkaS
    Máš na mysli

    napr. 30.6.2004 20.000,- Sk ?/343AU
    V 7/2004 20.000,- Sk 343AU/?

    Aký spojovací účet by sa tam dal použiť.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Ako účtujete neuplatnenú DPH podľa § 49 ods.3. Zákona o DPH?

    Priebežne napr.
    FD za telefon:
    MD-518/xx
    MD-343/§ 49 ods.3
    D-321

    nákup kanc.potrieb:
    MD-501/xx
    MD-343/§ 49 ods.3
    D-211

    Na konci zdaňovacieho obdobia vysporiadať účet 343/§ 49 ods.3 zápisom:
    MD-518/analytika-neupl.DPH k telefonu
    MD-501/analytika-neupl.DPH ku kanc.potrebám
    D-343/§49 ods.3

    alebo všetko jednou čiastkou na MD-548/analytika § 49 ods.

    V publikácii Ing.Cenigová používa účet 548 iba pre neodpočítanú DPH v priebehu roka podľa § 50.

    Ako to účtujete ak si nemôžete odpočítať DPH nakoľko sa všetko na vstupe použije na služby oslobodené napr. podľa § 39 ods.1 písm.a).

    S pozdravom Edita

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Podľa môjho názoru je neuplatnená DPH podľa § 49 ods. 3 súčasťou obstarávacej ceny. Mala by sa účtovať tam, ako prijatý tovar alebo služba pri ktorej sa neuplatnila DPH.

    Pri pomernom odpočítaní dane podľa § 50 by bolo problematické určiť, kam by sa neupatnená časť DPH zaúčtovala (kráti sa celková suma DPH koeficientom), preto sa účtuje na 548.

    domacnost je offline (nepripojený) domacnost

    domacnost
    Ako sa účtuje neuplatnená dph a neuplat.daň.náklad. Mám to správne ak náklad naúčtujem na účet 518 AE-nedaňový a dph - neuplatnenú z nákladu na 548?

    majkagr je offline (nepripojený) majkagr

    majkagr
    Ahoj, trochu sa odklonim od tejto temy, ale prosim o pomoc ohladne DPH.
    Ide mi o zrušenie registracie DPH, konk. § 81, ods. 6/ZDPH - danova povinnost vztahujuca sa na majetok, pri ktoreho nadobudnuti bolo DPH odpocitane, ciastocne. Pri majetku firmy mi to je jasne, ale ako je to u auta, ktore ma firma na leasing /uplatnovali sme odpočet zo splatok/.
    Ked sa na to pozeram z pohladu uctovnictva, tak aj auto na leasing je v uctovnictve vedene ako majetok, ale nie je majetkom firmy, lebo je majetkom leasingovky. Naozaj vediem co s tym, prosm poradte. D.
    Naposledy upravil majkagr : 07.12.06 at 15:19

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Ja sa pripojím, ak robíte len plnenia, ktoré sú oslobodené od dane podĺa Z.o DPH, tak DPH na vstupe Vám navyšuje cenu obstarania, tak ako to vyššie uvádza Mudroš. Vtedy neúčtujete žiadnu DPH. Ale celú fa dávate do nákladov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.