Zavrieť

Porady

zrážky zo mzdy - exekúcia

Prišiel mi príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy. Chcem sa spýtať, ako vypočítam sumu, z ktorej môžem vykonať zamestnancovi zrážku.
Ďakujem za každú radu!
Usporiadat
Téma je uzavretá.
londay londay

londay je offline (nepripojený) londay

katka50 Pozri príspevok
Exekučný poriadok
to mi je jasné, že zákon č. 233/1995 Z.z., ale ja potrebujem presný paragraf v ktorom sa o tomto píše, nemôžem to nájsť.Ďakujem.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

londay Pozri príspevok
to mi je jasné, že zákon č. 233/1995 Z.z., ale ja potrebujem presný paragraf v ktorom sa o tomto píše, nemôžem to nájsť.Ďakujem.
V predchádzajúcej odpovedi som Ti pripla nariadenie vlády 268/2006.
2 0
karol x karol x

karol x je offline (nepripojený) karol x

dobry den,
hladal som v tejto porade ako postupovat v pripade ak zvysok cistej mzdy je vyssi ako 150% zivotneho minima. uz som z toho zmateny.

V ucebnici Základy OPP od mazaka z roku 2007 ( a malo by to byt aj v jednej porade) sa uvadza:
"Citovane nariadenie vlady v § 3 urcuje sumu nad ktoru sa zvysok cistej mzdy povinneho zrazi bez obmedzenia, na 150% zivot. minima... Pri aplikacii tohto ustanovenia sa neuplatni delenie zvyšku cistej mzdy na tretiny."

Rozumiem tomu, dobre ak si myslim, ze:
Sposob vykonia exe zrazkami zavisi od vysky zvysku cistej mzdy. Ak je do 150% pouzije sa tretinovy system, ak je vyssii ako 150%, zvysok cistej mzdy sa vobec nedeli na tretiny a pohladavky sa uspokojuju vsetky z jedneho balika, ktory je sumou presahujucou 150% zvysku cistej mzdy (t.zn. prioritne vyzivne, potom prednostne a napokon neprednostne pohladavky)? Potom ale nerozumiem tomu, ze pri vypocte nad 150% zivotneho minima sa objavuje nejaka tretina, ktora sa opat pripocitava. Preco sa tam zase pletie tretina, ked zvysok cistej mzdy prevysuje 150%?

A este otazocka v suvislosti s so zrazkami do 150% ZM.Docital som sa: "Pri neprednostnych pohladavkach sa exe vykonava zrazkami zo mzdy len z prvej tretiny." Ak ma teda povinny zrazky len neprednostne, bez ohladu na to, kolko je v druhej tretine, moze exekutor zrazit len z prvej tretiny a druhu necha lezat ladom, aj keby sa napr. cela neprednostna pohladavka alebo vsetky nepredn. pohladavky (ak ich je viac) z tejto mesacnej mzdy neuspokojili? uspokojuju sa pri dalsej vyplate mzdy?

dakujem za odpoved a ostavam s pozdravom
0 0
mimča mimča

mimča je offline (nepripojený) mimča

Dobrý deň,
zamestnancovi mesačne zrážame exekúčne zrážky (dlhodobo keďže sa jedná o dosť vysokú sumu) - v decembri však odpracoval len 2 dni - ostatné dni bol PN.. jeho čistá mzda je cca 28,03 + náhrada príjmu 51,81 - takže za mesiac december nie je možné vykonať zrážku zo mzdy - ako postupovať v tomto prípade? je potrebné upovedomiť o tom exekútora? (nakolko je PN aj v mesiaci január zrejme nebude možné zraziť ani nasledujúci mesiac..)
ďakujem
0 0
Zuzka 1 Zuzka 1

Zuzka 1 je offline (nepripojený) Zuzka 1

Dobrý večer potrebovala by som poradiť, mám zamestnanca, ktorému už rok zrážam exekúciu vo výške 34,46 a teraz dostal ďalšiu exekúciu v akej výške ju mám zraziť. ČM je 324,52 má jedno dieťa
0 0
Zuzka 1 Zuzka 1

Zuzka 1 je offline (nepripojený) Zuzka 1

Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu, mám zamestnanca, ktorému zrážam exekúciu vo výške 34,46 EUR má 1 dieťa a manželku a teraz mu prisla ďalšia exekúcia výška ČM je 324,52 ďakujem za pomoc.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Zuzka obidve exek.zrážky sú neprednostné?
Ak áno, tak z prvej tretiny posielaš 34,46 na tú prvú exekúciu a na 2. exekúciu 5,74.
0 0
Zuzka 1 Zuzka 1

Zuzka 1 je offline (nepripojený) Zuzka 1

Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu, mám zamestnanca, ktorému zrážam exekúciu vo výške 34,46 EUR má 1 dieťa a manželku a teraz mu prisla ďalšia exekúcia výška ČM je 324,52 ďakujem za pomoc.
Zuzka obidve exek.zrážky sú neprednostné?
Ak áno, tak z prvej tretiny posielaš 34,46 na tú prvú exekúciu a na 2. exekúciu 5,74.
Ja by som Vás chcela poprosiť ako ste došli k tomu výpočtu lebo ja si neviem rady. Ďakujem pekne za pomoc.
0 0
michallka michallka

michallka je offline (nepripojený) michallka

prosim o radu.
prisiel nam dnes prikaz na zacatie exekucie zrazkami zo mzdy a inych prijmov. Plati to aj vtedy ked je zamestnanec pracujuci len na dohodu, tzn. ze nema pravidelny staly prijem? mesacne si u nas privyrobi od 20 do max 70 eur. sme povinni mu z tejto malej sumy zrazat nejaku ciastku a posielat exekutorovi? ak ano, v akej vyske? ak nie, je potrebne exekutora pisomne upovedomit o tom, ze mu nic zrazat nebudeme a na aky paragraf alebo na co sa mozme odvolat?
dakujem
0 0
michallka michallka

michallka je offline (nepripojený) michallka

nasla som kdesi takuto vetu: V súčasnosti platná právna úprava ustanovuje základnú sumu, ktorá sa nesmie zraziť povinnému z jeho mzdy ako 60 % životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky. podla toho mi vychadza, ze mu nemozme z tych "smiesnych" 70 eur zrazit nic, ak tomu dobre rozumiem.
0 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Nepostihnuteľná čiastka je rovnaká aj na dieťa aj na manželku? Ďakujem
0 0
Ivuchak Ivuchak

Ivuchak je offline (nepripojený) Ivuchak

Zdravím, prosím vie niekto, či diéty podliehajú exekučným zrážkam zo mzdy? Od 1.1.2011 diéty podliehajú dani z príjmu, tak ma napadlo, či aj exekúcii. Vôbec sa v tom nevyznám, predtým údajne nepodliehali. Ďakujem moc.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nie, nepodlliehajú exekúcii.
0 0
jerr4 jerr4

jerr4 je offline (nepripojený) jerr4

ahojte....potreboval by som radu.Zamestnanec platí výživné zrážkami zo mzdy/49,79eur/teraz mu prišli dve neprednostné exekúcie.Je rozvedený a dalšie deti už nemá.Kolko mu môžem max. zraziť pri čistom príjme 572,30 eur?Exekúcie mu mám zrážať podla poradia v akom prišli,alebo obidve naraz?Dakujem
0 0
jerr4 jerr4

jerr4 je offline (nepripojený) jerr4

vyšlo mi to na 262,65.len neviem či to je správne...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak ide o exekúciu výživného, tak :
Výpočet :
572,30-111,22 = 461,08
Nad 278,07 sa zráža všetko, to je 461,08-278,07 = 183,01
1/3 z 278,07 = 92,69
Spolu na neprednostné zrážky ide 275,70 €. Neprednostné sa zrážajú v poradí, v akom došli.
Na výživné ide z druhej tretiny 49,79 €.
0 0
jerr4 jerr4

jerr4 je offline (nepripojený) jerr4

nie nejde o exekúciu výživného,tých 49,79 je riadne výživné.
0 0
jerr4 jerr4

jerr4 je offline (nepripojený) jerr4

počítal som mu to dieťa na ktoré platí výživné ako vyživovanú osobu,bola to chyba?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak to teda nie je exekúcia výživného ale platí to riadne, tak to dieťa sa započitava do vyživovaných osôb a teda ten výpočet bude odlišný:
572,30-111,22-46,34 = 414,74
Nad 278,07 sa zráža všetko, to je 414,74-278,07 = 136,67,
1/3 z 278,07 = 92,69
Spolu na neprednostné zrážky ide 136,67+92,69=229,36 €. Neprednostné sa zrážajú v poradí, v akom došli.
Na výživné sa zrazí 49,79 € (mala by byť na to dohoda o zrážkach zo mzdy).
0 0
jerr4 jerr4

jerr4 je offline (nepripojený) jerr4

dakujem pekne za pomoc...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať