Zavrieť

Porady

zrážky zo mzdy - exekúcia

Prišiel mi príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy. Chcem sa spýtať, ako vypočítam sumu, z ktorej môžem vykonať zamestnancovi zrážku.
Ďakujem za každú radu!
Usporiadat
Téma je uzavretá.
xmatka xmatka

xmatka je offline (nepripojený) xmatka

mám otázku,týka sa jedného známeho..nevie si dať rady s účtovníčkou,ktorá mu každý mesiac stiahne viac ako jednu polovicu mzdy a on je jediným živiteľom rodiny-manželka a už len jedno dieťa, 15ročné..nevie,ako sa má oháňať zákonom a ktorý je vlastne taký,aby mal niečo v rukách zo zákona..ide o exekučné záležitosti typu-bol som ručiteľom..preto by som chcela poprosiť či niekto neviete odkaz na niektorý zákon,v ktorom bude koľko môže účtovníčka stiahnuť zo mzdy a koľko musí posielať na manželku a dcéru..chlapík totižto zarobí v čistom okolo 750eur a na účet mu ona posiela okolo 300eur..poraďte mi prosím
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

No ono približne tých 300 to vychádza podľa zákona. Pozri priložený výpočet v exceli.
2 0
xmatka xmatka

xmatka je offline (nepripojený) xmatka

Jana Motyčková Pozri príspevok
No ono približne tých 300 to vychádza podľa zákona. Pozri priložený výpočet v exceli.
Ďakujem..dnes za ňou bol znova a tiež mu toto ukazovala,ale tak on nie je ekonóm..potom ho normálne vyhodila,že ona nemá náladu sa teraz s ním baviť a že jej je z neho zle,nech vypadne..keby som tam nebola osobne,neverím...takže jediné,čo môže urobiť,je napísať exekútorovi,aby dal splátku nižšie??ako zistí meno exekútora,keď účtovníčka s ním odmieta komunikáciu.??
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Exekútor nie je oprávený dať nižšiu splátku. O nižšej splátke sa môže dohodnúť iba s oprávneným (teda, ten, komu tá zrážka ide) a ak ten bude súlasiť, potom túto dohodu predloží exekútorovi a exekútor pošle zmenu účtovníčke.
Informácia o exekúcii prišla aj jemu (ak prevzal poštu) -aj on má určité povinnosti vočí exekútorovi (napr. oznámiť ukončenie a začiatok zamestnania). Ak bude od účtovníčky iba žiadať aby mu dala meno exekútora, s tým zrejme problém mať nebude, ak nebude neustále na ňu tlačiť, aby robila niečo, čo robiť nemôže.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Ďakujem za tabuľku pre výpočet veľmi mi pomohla.
Výška životného minima sa zmení s účinnosťou od 1. júla 2012 nasledovne:
  • 194,58 € pri plnoletej osobe (z doterajších 189,93 €),
  • 135,74 € pri ďalšej spoločne posudzovanej plnoletej osobe (z doterajších 132,42 €),
  • 88,82 € pri zaopatrenom neplnoletom dieťati alebo pri nezaopatrenom dieťati (86,65 €).
0 0
mimiss mimiss

mimiss je offline (nepripojený) mimiss

potrebovala by som poradiť prišla mi exekúcia na jedného zamestnanca zaraba min.mzdu v hrubom najviac 380 E, má manželku na materskej a dieťa a exekucia prisla v zrážkach vo 2/3 z mzdy..len mi prišli dva a každý má iný variabilný symbol tak sa môže strhávať zo mzdy až dva krát tak teraz neviem ako to urobiť..ale hlavne sa chcem spýtať ked má zamestnanec aj iné splátky tak s čistej výplaty ktorá je okolo 250 E podla mesiaca neviem či mu môžem strhávať na exekutora aby mu to podla mzdy vyšlo..dakujem za radu
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

aké iné splátky máš na mysli?

ak ti v jeden deň boli doručené 2 exek. tak vypočítané splátky podelíš dvoma......
písomne informuj exekútorov........
0 0
mimiss mimiss

mimiss je offline (nepripojený) mimiss

no že má iné úvery v banke ktore mesačne spláca okolo 200 E ..hej to mi prisli od jedneho exekutora spoločne v obale 2 exekučné príkazy len každý má inú sumu a variabilný a na obidvoch je zrážka na 2/3 zo mzdy tak neviem ako to vypočitať ked má len tu hrubu mzdu 380 E aj to nie vždy.a môžem to vypočitať aj podla nejake vzoru v exceli nenašla som žiadny nový..a jeho manželka pobera rodičovský prispevok aj to tam treba niekde zadať?som totižto učtovníčka v začiatkoch tak potrebujem v tom poradit dakujem
Mila123 Pozri príspevok
aké iné splátky máš na mysli?

ak ti v jeden deň boli doručené 2 exek. tak vypočítané splátky podelíš dvoma......
písomne informuj exekútorov........
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Vo vzorci je treba dať počet vyživovaných osôb - manželku a deti a vypoćítať dve tretiny. Vo vzorci musí byť uvedené aktuálne životné minimum - ak tam je tak je vzorec aktuálny,ak nie tak si ho uprav. Sumu ktorá vyjde buď rozdelíš na obe pohˇadávky v pomere podľa výšky pohľadávky alebo pošleš exekútorovi s tým, aby ju rozdelil medzi oprávnených.
Splátka pôžičky nemá prednosť pred exekúciou, tá sa zrazí až po exekúcii, ak to nezvláda splácať nech skusi dohodnúť s bankou nižšie splátky.
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Zamestnanec má 1/3-vé zrážky zo mzdy v nasledovnom poradí:
1) mesačná suma vo výške 100€ (zrážka je podľa OSP)
2) mesačná suma vo výške 115€ (zrážka je podľa OSP)
3) mesačná suma vo výške 50€ (zrážka je podľa OSP)
4) zaostalá zrážka vo výške 1500€ (exekučný poriadok)
5) mesačná suma vo výške 32,23€ zrážka je podľa OSP)

Čistá mzda pre výpočet zrážky podľa OSP je 808,77€ (HP - daň)

Čistá mzda pre výpočet zrážky podľa Ex.poriadku
je 688,35€ (HP - poistné - daň)

Nepostihnuteľné sumy pri výpočte:
Na povinného 116,74€
Na ďalšie dve vyživované osoby 48,64 * 2osoby = 97,28€

Výpočet zrážok podľa OSP:
808,77 - 116,74 - 97,28 = 594,75 nad 291,87 zrazím všetko + 1/3 z 291,87 čo činí 97,29...teda spolu je možné podľa OSP zraziť 400,17€ (308,88 + 97,29)....keďže všetky mesačné zrážky "1,2,3,5" sú spolu 297,23 zamestnávateľ ich uspokojí všetky

Výpočet zrážok podľa EX.poriadku:
688,35 - 116,74 - 97,28 = 474,33 nad 291,87 zratím všetko + 1/3 z 291,87 čo činí 97,29...teda spolu je možné podľa Ex.poriadku zraziť 279,75€ (182,46+97,29)...keď postupujem podľa poradia ako zrážky prišli tak zo zrážky "4" podľa EX.poriadku môžem uspokojiť 14,75€

JE TENTO VÝPOČET SPRÁVNY?

Vopred ďakujem za každý názor
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

1. Aj keď v presnom znení OSP je že čistá mzda sa vypočíta len ako mzda míus daň, zákony je možné vykladať aj nielen podľa presného znenia ale aj podľa zmyslu zákona, čiže ja skôr odporúčam aj pri zráźke podľa OSP odpočítavať aj poistné. Ale súdne rozhodnutia na to nie je.
2. Výsledok je v podstate správny. Len trochu iný postup - najskôr musíte uspokojiť štvrtú pohľadávku, až potom piatu - asi ste to tak aj počítali, len ste to tak neanpísali. Na štvrtú zrazíte 14,75, čo je v poriadku - ale je to len rozdiel medzi 279,75 mínus prvé tri zrážky. Až potom zrážate piatu v poradí, a na ňu buď máte 0 (ak použijete odpočet poistného) alebo 400,17-279,75 = cca 120 €, čiže zrazíte 32,23 €.
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Ďakujem... zrážky som počítala v poradí ako píšete od 1. po 5. ... len som sa obávala, že pri popise sa zamotám.

Ešte mi dnes jedna zákazníčka tvrdila, že najskôr sa uspokojujú mesačné zákonné zrážky a až potom zaostalé...hľadám to, ale zatiaľ som oporu tohoto tvrdenia nikde nenašla.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Mesačné zákonné áno, ale to je len poistné a daň (zo mzdy), ostatné nie.
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Ďakujem za potvrdenie...toto som je aj ja povedala.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Prosím Vás potrebovala by som poradiť ohľadne exekúčných zrážok. Náš zamestnanec (bývalý podnikateľ) ma exekúcie sociálna poisťovňa,VšZP,Union,Dôvera viem všetko sú to prednostné zrážky. Ale ako úplne prvý došiel exekúčný príkaz urážky do sociálnej poisťovne čo mu zrážam z čistej mzdy 2 tretiny. Čo s ostatnými prednostnými zrážkami budú čakať na poradie alebo to treba nejako podeliť???ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ostatné budú čakať v poradí, ale treba im to oznámiť.
0 0
romy16 romy16

romy16 je offline (nepripojený) romy16

Dobrý deň,
potrebovala by som keby mi niekto potvrdil správnosť výpočtu zrážky zo mzdy na vykonanie exekúcie. Zamestnanec má 2 deti a je rozvedený. Ide o neprednostnú pohľadávku. Jeho čistá mzda je 331,80 €.
331,80 € mínus 214,02 € (to zn. 116,74 nepost.suma na povinného + 97,28 na 2 deti) = 117,78 € postihnuteľný zostatok čistej mzdy.
Zrážka zo mzdy bude vo výške 1.tretiny, teda 39,26 €. ? Zamestnancovi sa vyplatí suma 292,54 €?
Okrem toho nám ešte priniesol rozsudok súdu, podľa ktorého platí na deti výživné v sume 100 € na každé dieťa osobitne. Neviem, či tú sumu výživného mu môžem uplatniť ako nepostihnuteľnú časť, alebo nie, keďže výživné si platí sám a my ako zamestnávateľ mu ho nezrážame zo mzdy.
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
V príspevku 376 je taká tabuľka na výpočet, tam môžeš skontrolovať výpočet, ja to používam stále
0 0
romy16 romy16

romy16 je offline (nepripojený) romy16

ďakujem, ešte však potrebujem vedieť, či pri výpočte neprihliadam aj na výšku výživného, nakoľko platí 200 € na 2 deti. Výživné si platí sám.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Na výživné, na ktoré nie je exekúcia sa neprihliada, čiže platí sa až po vykonaní zrážky a na deti sa započíta iba suma zo zákona.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať