Zavrieť

Porady

nájom nehnuteľnosti xyz

Žiadam Vás o radu.
Som vlastníkom nehnuteľnosti ktorú užíva bez právneho dôvodu istá organizácia. V minulosti som nadobudol predmetnú nehnuteľnosť, ktorú v tom čase užívala táto organizácia bez majetkoprávneho vysporiadania a ktorú som písomne vyzval na majetkoprávne vysporiadanie. Neskôr po vykonaní ROEP došlo k prevodu vlastníctva na danú užívateľskú organizáciu bez môjho vedomia, čom som napadol na súde žalobou o určenie vlastníckeho práva. Súd mojej žalobe plne vyhovel, určil ma za vlastníka a kataster zapísal moje vlastníctvo k tejto nehnuteľnosti.
Následne som požiadal opätovne organizáciu o majetkoprávne vysporiadanie. V súčasnosti som s organizáciou v konaní o mimosúdnom vyrovnaní, kde požadujem finančnú náhradu za užívanie bez právneho dôvodu za celé obdobie užívania nehnuteľnosti organizáciou. Táto organizácia mi navrhuje finančnú náhradu za obdobie troch rokov spätne s čím nesúhlasím. Moja otázka znie či je postup organizácie správny, čo sa domnievam, že nie. Akým zákonom je to upravené a taktiež ako je možné správne stanoviť výšku nájomného za celé obdobie spätne. Ja navrhujem stanoviť výšku nájomného dohodou podľa súčasnej obvyklej výšky nájomného v danom mieste.
V prípade, že nedôjde k dohode s organizáciou, uplatním si nárok na súde.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    ahoj,
    tuto stranku som objavila pri hľadani odpovede na moj problem, a zistila som že je presne taký istý ako tvoj.takže asi vieš že ti nejako zvlasť nepomožem, skor naopak, chcem s aopýtať teba, či si sa dopracoval k nejakému konkrétnemu riešeniu a možeš sa oň podeliť so mnou.
    dik

    PavolG je offline (nepripojený) PavolG

    PavolG
    Nedovolim si tvrdit, ze som expert, ale JA by som bral tie 3 roky dozadu, ak chcu zaplatit a suhlasis v yskou za rok/mesiac atd. Vec je taka, a teoreticky by mohli vyhrat, ze by sa odvolali na premlcanie naroku. To je 3 roky. Urcite by sa dalo saskovat, ze odkedy tie 3 roky plynu, ale MOJ nazor je, ze ist do sudneho sporu je:
    1) zdlhave
    2) financne narocne
    3) vysledok moze byt horsi.

    Treba si uvedomit, ze zamietnutim mimosudneho vyrovnania z tvojej strany sa dostavas do horsej situacie, nakolko ty nie si ochotny sa dohodnut.
    Opakujem, nie som 100%odbornik na to, ale poratal by som si, kolko co a asi ako mozem ziskat.

    Je tu druha rovina este.
    Ak sa mimosudne dohodnete, ze sa vyplatite len za posledne 3 roky a stanovite si nove podmienky (bachana zmluvu, vpovedne podmienk, vyska najmu, moznost zvysenia ohladom inflacie a pod.. - odporucam aby si TY nechal pravnika to vykoumat), tak tymto SLOBODNYM konanim oboch stran sa vlastne specati stav a tazko ho druha strana moze potom sudne napadnut.

    Moj nazor, nebite ma zan.
    Palo
    cauky,
    fajn ze sa niekto tak rychlo ozval, nie zly nazor, aj ja s nim suhlasim, ak ma niekto šťastie, že je na druhej strane ochota sa nejako dohodnut, tak gratulujem.problem moze nastať pri učení výšky náhrady, záleží na tom, o aký pozemok ide, jeho charatketr, od toho sa odvíja hodnota, resp. cena nájmu.mňa by celkom zaujimalo, kedže mam podobný problem, avsak mne dohodu nikto nenavrhol , či si na určenie ceny dať vypracovat znalecky podľa trhovej hodnoty, alebo sa cena určuje podľa zákonnej úpravy o miestnych daniach a poplatkoch.

    nájom nehnuteľnosti xyz

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.