Zavrieť

Porady

Ocenenie nehnuteľnosti

Ahojte,
mám opäť jeden špeci prípad. Dostala sa mi do rúk kúpna zmluva, na ktorej je pekne rozpísané (ešte krajšie na liste vlastníctva), čo sme kúpili - od budov, cez pozemky, záhrady atď. Problém je v tom, že v kúpnej zmluve je uvedená iba jedinká cena. No a ja keďže to potrebujem nejako rozdeliť do majetku - aspoň na budovy a pozemky - by som potrebovala cenu jednotlivých "objektov". Keď som to pýtala od šéfa, tak ma odbil tým, že neskôr to vyriešime, ale ako ho poznám, tak mi tie ceny hodí "z brucha". Čo mám od neho žiadať, aby tie ceny zodpovedali fakt realite? Nejaké znalecké posudky, alebo nejaké špeciálne ocenenia, alebo nech mi dá to "svoje ocenenie" šéf na papieri, a nech si je potom zodpovedný za to on??
Čo mi poradíte???
Usporiadat
AltaKE AltaKE

AltaKE je offline (nepripojený) AltaKE

Nikto nič?? :-(
0 0
poruba poruba

poruba je offline (nepripojený) poruba

Nechaj ho, nech ti tie ceny "hodí z brucha" - ale nech ti to dá na papier. Nič v zlom, ale asi ani on sám nevie, čo koľko stálo a ty sa s tým budeš zbytočne trápiť, naháňať posudky, naháňať šéfa a aj tak bude výplata rovnaká. Ale musí ti sľúbiť, že si to bude obhajovať sám. Môj šéf, keď chce niečo spraviť inak, ako ja, a už nemám silu sa s ním dlhšie hádať, mi vždy sľúbi, že si to bude obhajovať pred daňovákmi sám. A mám pokoj, keď je egreš...
0 0
emka5 emka5

emka5 je offline (nepripojený) emka5

Skus si pozriet postupy učtovania, účet 031, nebudem to cele rozpisovat (treba studovat), na ocenenie pozemku v Tvojom pripade možno použiť všeobecne záväzný právny predpis. Ak bol vypracovaný znal. posudok a je uvedený v zmluve, použivam ocenenie z neho, a cez prepočet - percentá si vypočítam obstarávaciu cenu.
0 0
mlulica mlulica

mlulica je offline (nepripojený) mlulica

podobný ,,problem " ako ma ALTAKE - OCENENIE nehnutelnosti mam aj ja v akych cenach zaradit do majetku firmy majetok získaý z konkurznej podstaty?
Ako PO sme nadobudli majetok, ktory bol predmetom konkurznej podstaty za sumu 3 Mil. Sk, v kúpnej zmluve bol uvedeny majetok :
- zapísaný na LV - rodinny dom, zastavane plochy a nadvoria, sklady, umyvačka fliaš, ovocnyloiehovar,
- hnutelny majetok - elektronicke zariadenia, technologicke zariadenia, nábytok a bytové zariadenia, tovar.
- ochranna znamka

Má vôbec niekto na porade skusenosti s kúpou takto nadobudnuteho majetku ?
0 0
mirina mirina

mirina je offline (nepripojený) mirina

Väčšinou sa kúpna zmluva robí na základe znaleckého posudku, ktorý by mal obsahovať ocenenie majetku podľa jednostlivých druhov. Ja by som to asi dala súdnemu znalcovi, aby mi to ocenil podľa tabuliek, resp. ak máte možnosť prístupu k takýmto tabuľkám ocenenie si vyrobiť, ale mám dojem, že sa to hodnotí aj na základe bonity pôdy, lukratívnosti oblasti, kde sa nachádza nehnuteľnosť. Ja viem, že súdny znalec si za takú prácičku vypýta niekoľko tisíc a šéfovi sa to určite nebude páčiť.
Skúste pohľadať na nete, či tam nie sú nejaké tabuľky. Ja by som to urobila podľa toho a tie tabuľky pripla ku kúpnej zmluve. No teda...?! Čo všetko by sa od úbohých účtovníkov nechcelo.
Pekný deň
0 0
mlulica mlulica

mlulica je offline (nepripojený) mlulica

mirina
Väčšinou sa kúpna zmluva robí na základe znaleckého posudku, ktorý by mal obsahovať ocenenie majetku podľa jednostlivých druhov. Ja by som to asi dala súdnemu znalcovi, aby mi to ocenil podľa tabuliek, resp. ak máte možnosť prístupu k takýmto tabuľkám ocenenie si vyrobiť, ale mám dojem, že sa to hodnotí aj na základe bonity pôdy, lukratívnosti oblasti, kde sa nachádza nehnuteľnosť. Ja viem, že súdny znalec si za takú prácičku vypýta niekoľko tisíc a šéfovi sa to určite nebude páčiť.
Skúste pohľadať na nete, či tam nie sú nejaké tabuľky. Ja by som to urobila podľa toho a tie tabuľky pripla ku kúpnej zmluve. No teda...?! Čo všetko by sa od úbohých účtovníkov nechcelo.
Pekný deň
my (s.r.o.) sme si znalecky posudok na nehnutelnosti, pozemky, technologiu, a ost. hnutelny majetok dali urobil lenze ceny v nom su podstatne vyssie za ako sme to v ,, uhrne" ( za 3 Mil.) nadobuli my (s.r.o.)
napr. podla posudku ,,len" budovy maju hodnotu 11 mil, technologia 3,5 Mil, čerpadla, vysokozvižné vozíky,plničky fliaš ..... atd.

som vsak zvedava aj na nazory ostatnych ,, PORADAKOV " (
0 0
birosova.olga birosova.olga

birosova.olga je offline (nepripojený) birosova.olga

mlulica
my (s.r.o.) sme si znalecky posudok na nehnutelnosti, pozemky, technologiu, a ost. hnutelny majetok dali urobil lenze ceny v nom su podstatne vyssie za ako sme to v ,, uhrne" ( za 3 Mil.) nadobuli my (s.r.o.)
napr. podla posudku ,,len" budovy maju hodnotu 11 mil, technologia 3,5 Mil, čerpadla, vysokozvižné vozíky,plničky fliaš ..... atd.

som vsak zvedava aj na nazory ostatnych ,, PORADAKOV " (

ad "znalecke ocenenie je vyssie ako nadob.cena"
Hladala som na porade presne taky pripad a som si myslela ze najdem aj odpoved, ale nasla som len "problem ", chcem sa opytat, ze ako ste to v uctovnictve urobili (ak sa este pamatate) lebo vidim ze to bolo nejak pred rokom.
Ak sa mi ozvete, budem moc rada, s pozdravom, birosova
0 0
adato adato

adato je offline (nepripojený) adato

Ak by som mala znalecký posudok, rozdelila by som nadobúdaciu cenu pomerovo. Myslím to tak, že koľko percent z celkovej znaleckej ceny by tvorila daná nehnuteľnosť - toľko percent by som jej priradila z celkovej nadobúdacej.
0 0
matokoli matokoli

matokoli je offline (nepripojený) matokoli

birosova.olga
ad "znalecke ocenenie je vyssie ako nadob.cena"
Hladala som na porade presne taky pripad a som si myslela ze najdem aj odpoved, ale nasla som len "problem ", chcem sa opytat, ze ako ste to v uctovnictve urobili (ak sa este pamatate) lebo vidim ze to bolo nejak pred rokom.
Ak sa mi ozvete, budem moc rada, s pozdravom, birosova
Čiže majetok sa percentuálne rozdelí, ale čo so vzniknutým rozdielom medzi nadobúdacou cenou a cenou zo znaleckého posudku. Ako to riešiť v rámci účtovníctva?
0 0
Džudi Džudi

Džudi je offline (nepripojený) Džudi

ja som mala presne tento prípad a urobila som to podľa znaleckého posudku % ako už písali viacerí a mala som aj daň. kontrolu a bolo to ok, rozdiely nevznikajú ide iba o to správne určiť pomer napr. cenu nehnuteľnosti, pozemku zo skutočne zapl. sumy.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Ja mám tiež presne taký prípad - Kúpa nehnuteľnosti ako celku za jednu sumu /v tom budova a pozemky/ ale nemám znalecký posudok a asi ani nebudem mať. Čo v takom prípadne?
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

Ja mám taký istý problém, stavba s dvoma parcelami za jednu cenu. Že vraj mi šéf zabezpečí starší znalecký posudok. Dufúam, že mi to bude postačovať.
Naposledy upravil mariannak : 27.10.06 at 20:03
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

cloe
Ja mám tiež presne taký prípad - Kúpa nehnuteľnosti ako celku za jednu sumu /v tom budova a pozemky/ ale nemám znalecký posudok a asi ani nebudem mať. Čo v takom prípadne?
Možným riešením je dodatok resp. skôr príloha ku kúpnej zmluve, v ktorej predávajúci kúpnu cenu rozčlení na cenu pozemku a cenu stavby. (Samozrejme, táto cena by mala byť stanovená reálne vzhľadom na bežnú cenu pozemkov v lokalite).
Ak rozčlenenie nie je určené v kúpnej zmluve resp. jej prílohe a ak nie je k dispozícii ani starší znalecký posudok, z ktorého je možné vychádzať aspoň pri stanovení pomeru medzi hodnotou budovy a hodnotou pozemkov, podľa môjho názoru je nevyhnutné pre určenie obstarávacej ceny v zmysle ZDP i ZÚ vypracovať nový znalecký posudok.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Díky, myslím že Príloha ku kúpnej zmluve by mohla byť pre mňa riešením.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Citujem § 39 ods. 2 - Postupy účtovania PU

(2) Ak sa individuálne precenenie jednotlivých zložiek majetku nevykonáva, zaúčtuje sa opravná položka k majetku na účte 097 - Opravná položka k nadobudnutému majetku. Do opravnej položky sa nezahŕňa cena pozemkov, ktorá sa zaúčtuje na účte 031 - Pozemky v dohodnutej cene; pokiaľ nie je cena pozemkov dohodnutá osobitne, zaúčtujú sa pozemky v ocenení podľa osobitného predpisu.
T. z. ocenenie sa vykoná podľa všeobecne záväzného právneho predpisu, ktorým je Vyhláška Ministerstva spravodlivosti SR č. 492/2004Z. z. o stanovení všeobecnej hodnoty majetku http://www.zbierka.sk/ciastka.asp?ro=2004&cc=209 , a len rozdiel medzi kúpnou cenou a takto stanovenou cenou pozemku tak bude predstavovať základňu (vstupnú cenu) na odpisovanie budovy.
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

Pri tejto téme by som sa chcela spýtať, či je nejaká možnosť zachytiť v PÚ zvýšenie ceny nehnuteľností na základe znaleckého posudku, vypracovaného niekoľko rokov po nadobudnutí kúpou tohto majetku (nie privatizáciou ani dražbou). Napr. v 3/ 2003 boli KZ nadobudnuté pozemok - kúpna cena = 1,2 mil.Sk
budovy, sklady - kúpna cena 900 tis.Sk

V 10/2006 bol vypracovaný znalecký posudok pre účely úveru z banky, a na základe tohto posudku boli nehnuteľnosti ocenené:
pozemok na hodnotu: cca 3 mil. Sk
budovy,sklady cca: 2 mil. Sk
Má niekto nejaké poznatky alebo skúsenosti?
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

Martinella
Pri tejto téme by som sa chcela spýtať, či je nejaká možnosť zachytiť v PÚ zvýšenie ceny nehnuteľností na základe znaleckého posudku, vypracovaného niekoľko rokov po nadobudnutí kúpou tohto majetku (nie privatizáciou ani dražbou). Napr. v 3/ 2003 boli KZ nadobudnuté pozemok - kúpna cena = 1,2 mil.Sk
budovy, sklady - kúpna cena 900 tis.Sk

V 10/2006 bol vypracovaný znalecký posudok pre účely úveru z banky, a na základe tohto posudku boli nehnuteľnosti ocenené:
pozemok na hodnotu: cca 3 mil. Sk
budovy,sklady cca: 2 mil. Sk
Má niekto nejaké poznatky alebo skúsenosti?
Posúvam, nájde sa niekto, kto by vedel poradiť? Je také niečo možné urobiť? Odkázal mi to pracovník banky, pri hodnotení kritérii pre úver, vzhľadom na ocenenie od znalca a zobrazení v účtovníctve - súvaha.
0 0
FIN FIN

FIN je offline (nepripojený) FIN

Rada bysom este ray otvorila tuto temu. Mam obdobny problem. Poradili by ste mi, ci je mozne zvysit cenu pozemku obstaraneho kupou na zaklade znaleckeho pozemku? Bolo by spravne uctovat na 031/413?

Dakujem.
0 0
YVETTE YVETTE

YVETTE je offline (nepripojený) YVETTE

FIN Pozri príspevok
Rada bysom este ray otvorila tuto temu. Mam obdobny problem. Poradili by ste mi, ci je mozne zvysit cenu pozemku obstaraneho kupou na zaklade znaleckeho pozemku? Bolo by spravne uctovat na 031/413?

Dakujem.

Rada by som oživila túto tému, nakoľko práve teraz riešim na vlas rovnaký problém a neviem sa pohnúť z miesta. Konatelia sa rozhodli dať preceniť hodnotu pozemku a na základe znaleckého posudku premietnúť túto hodnotu do účtovníctva. Zaúčtovanie 031/413 ešte k 31.12. alebo až po závierke, t.j. 1.1. budúceho roka ? A čo so zostatkom na účte 413 ? Ďakujem
0 0
YVETTE YVETTE

YVETTE je offline (nepripojený) YVETTE

YVETTE Pozri príspevok
Rada by som oživila túto tému, nakoľko práve teraz riešim na vlas rovnaký problém a neviem sa pohnúť z miesta. Konatelia sa rozhodli dať preceniť hodnotu pozemku a na základe znaleckého posudku premietnúť túto hodnotu do účtovníctva. Zaúčtovanie 031/413 ešte k 31.12. alebo až po závierke, t.j. 1.1. budúceho roka ? A čo so zostatkom na účte 413 ? Ďakujem


Prosím nikto neporadí ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať