Zavrieť

Porady

SZČO - ako sa vyhnúť odvodom?

zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

Manžel je SZCO od 01.01.2006,dnes/ 27.6.2007/ sme zrušili živnosť. Zároveň sme ohlásili novú živnosť od 04.07.2007,čiže k 01.07.2007 nebude považovaný za SZČO,nebude platiť odvody do Soc.poistovne. Na tej novej živnosti mu dajú také isté ICO ako mal,dúfam že to nebude mať vplyv na odvody?a že ich naozaj nebude platiť?
Usporiadat
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
V zmysle § 104 ods. 1 zákona o sociálnom poistení, poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky.
V zmysle § 104 ods. 4 zákona o sociálnom poistení, rok poistenia v nezamestnanosti je 365 dní poistenia v nezamestnanosti.
Na základe vyššie uvedeného, nárok na dávku v nezamestnanosti vznikne, ak ku dňu zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie, preukáže žiadateľ celkovú dobu poistenia v nezamestnanosti v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie v dĺžke najmenej 1 095 dní.
Nepretržitosť doby poistenia v nezamestnanosti sa neskúma, rozhodujúca je celková dosiahnutá doba poistenia v nezamestnanosti. Teda jednotlivé doby poistenia v nezamestnanosti dosiahnuté v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie sa sčítajú.

Z Tvojej otázky dara, nie je jasné či už PvN platil, alebo tak chce urobiť až teraz.
2 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nedá sa spätne doplatiť poistné v nezamestnanosti.
Z 319,58 sa platí teraz 2 % t.j. 6,30 €. (musí sa prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba)
2 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Laco-monter Pozri príspevok
Živnostenské oprávnenie získava črty zombie ??

Aj keď bolo zrušené, zostávajú predmety podnikania v platnosti ???

Ak bolo zrušené, tak bolo zrušené, a v žiadnom prípade sa na niečo, čo bolo zrušené nedá odvolávať.
...si si ma podal v rámci rannej rozcvičky? ...alebo by si to, čo som napísala aj rád pochopil......
...oprávnenie na činnosť montéra si pozastavil na 6 mesiacov... vzápätí si sa rozhodol robiť účtovníctvo... stačí Ti svoje rozhodnutie ŽÚ ohlásiť... ...a vitaj v klube... len si nemýl papiere s osobami... a ešte zopár "detailov"... ...
2 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
AJED Pozri príspevok
Myslím, že toto je zle, pretože zákon hovorí o 12 násobku minimálnej mzdy a tá bude k 1.7.2010 307,70€, čiže 12*307,70=3692,40, t.j. od tejto sumy "hrubého" príjmu bude treba platiť odvody.

suma 319,58 je 44,2 násobok priemernej mzdy za rok 2008, z ktorej idú platiť odvody SZČO od 1.1.2010

Až sa mýlim opravte ma.
AJED Pozri príspevok
ved som si všimla komu idem odporovať, ale pozerala som aj zákon o sociálnom poistení v par. 21 sa píše, že 12 násobok podľa par 138 ods.9 a to je minimálna mzda a ešte som si zákon pozrela aj tu na porade a nebola tam zmena od 1.1.2009 tak už neviem, ale jedine, že by bolo ešte novšie znenie zákona.
Myslela si tento?

(9) Vymeriavací základ je mesačne najmenej vo výške minimálnej mzdy66) zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity.

Tento bol nahradený. Preštuduj si link.

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...95&Rocnik=2009



1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

dara Pozri príspevok
Aký má pre SZČO dopad ak si nebude platiť dobrovoľne do fondu nezamestananosti?

Ešte sa poradí berie sa pre tento rok príjem vyšší ako 3834,96 pre platenie odvodov. (Príjem nemyslím obrat, ale len príjem, nie základ dane)
Nemá to žiaden dopad,
akurát, že ak takýto živnostník ukončí živnosť a zaeviduje sa na UP tak nebude mať nárok na podporu v nezamestnanosti.

Je to na voľbe platím abo neplatím.

No ten príjem 3834,96 platil pre rok 2009 teraz bude v inej výške nakoľko ho ovplyvňuje priemerná mzda v národnom hospodárstve.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dara Pozri príspevok
dakujem. ked by sa rozhodol platit sa v tomto roku napr. od 7/10 ako je to v pripade ukoncenia zivnosti z podporou? je tam nejake obdobie po dobu ktoreho musi platit poistne, aby mal na podporu v nezamestnanosti narok?
Poistenie v nezamestnanosti nie je súčasťou povinných odvodov SZČO. Ak chce mať nárok na dávku v nezamestnanosti, musí sa prihlásiť ako doborovolne poistená osoba v nezamestnanosti
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

dara Pozri príspevok
tomu ja rozumiem, v mojej otazke sa vsak pytam uplne na nieco ine. este ozrejmim, ak zacne platit dp 2%, od 1.7.2010 napr. v 12/2010 sa rozhodne zrusit zivnost ma vznika narok na podporu v nezamestnanosti? T.j. je stanovena zakonom dlzka platenia Dp, aby vznikol narok na podporu v nezamestnanosti po zruseni zivnosti?
Dlžka platenia je totožná s dobou zamestnanosti u zamestnaných osôb.
Teda musí mať v posledných 4 rokoch platené toto poistné 3 roky, tam je jedno či to bolo zo zamestnania alebo dobrovolného platenia počas SZCO.

POZOR!!!!!
SZCO pokiaľ nezaplatí poistné v nezamestnanosti včas tj. do 8 dňa nasledujúceho mesiaca tak ten mesiac sa neráta za zaplatený.
1 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Andyke Pozri príspevok
Nedá sa spätne doplatiť poistné v nezamestnanosti.
Z 319,58 sa platí teraz 2 % t.j. 6,30 €. (musí sa prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba)
Iba doplním Andyke: VZ pre platenie PvN si dobrovoľne poistená osoba môže určiť sama a platiť si môže aj z VZ vyššieho ako je minimálny VZ 319,58 € .
1 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

§21 ods. 1 a 2 Zák. o soc.poistení
1 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Prečítaj aj tento príspevok :
http://www.porada.sk/1154082-post4.html
1 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Zolo Pozri príspevok
Tento prípad je trocha zamotaný - ak bola živnosť prerušená v apríli /neviem na akú dlhú dobu/ najskôr by mohla byť obnovená až v októbri. Je zaujímavé, že Živnostenský úrad vydal ŽL na ďalší predmet podnikania s platnosťou v čase prerušenia podnikania ...
...žiadny zamotaný prípad... živnosti na jednotlivé činnosti sú samostatné... oprávnenia ktoré mal, v súlade so zákonom pozastavil... nebol dôvod aby ŽÚ nevydal oprávnenie na novú činnosť...
1 0
zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

Ako je to s tými odvodmi?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

IČO nebude to isté , DIČ áno.
Ostatné nájdeš tu http://www.porada.sk/t35341-ako-sa-s...%FA%BB+odvodom
0 0
zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

Práveže mi pov.na živnostenkom úrade,že bude aj ICO to isté.Ten článok som čítala na porade,preto sme to aj tak urobili.Len ma zmiatlo teraz to ICO,možno si sama vyrábam problém?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

... doteraz som sa nestretla s tým, že by pri zrušení a znovuohlásení živnosti bolo pridelené to isté IČO. Myslím si však, že to nemá žiadny vplyv na (ne)platenie odvodov. Podstatné je, že 1.7.2007 nebol SZČO.
0 0
kaiz kaiz

kaiz je offline (nepripojený) kaiz

Ja som zivnost teraz koncom juna zrusil a v juli znovuzalozil a pridelili mi to iste ico. Dufam, ze sa nepomylili.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
kaiz Pozri príspevok
Ja som zivnost teraz koncom juna zrusil a v juli znovuzalozil a pridelili mi to iste ico. Dufam, ze sa nepomylili.
To, či je IČO rovnaké alebo rôzne nemá vplyv na platenie odvodov.
0 0
Janiča Janiča

Janiča je offline (nepripojený) Janiča

kaiz Pozri príspevok
Ja som zivnost teraz koncom juna zrusil a v juli znovuzalozil a pridelili mi to iste ico. Dufam, ze sa nepomylili.
Ja som po piatich rokoch znovuotvárala živnosť, a pridelili mi to isté IČO. Od určitého času sa to začalo robiť takto.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
zhv Pozri príspevok
Manžel je SZCO od 01.01.2006,dnes/ 27.6.2007/ sme zrušili živnosť. Zároveň sme ohlásili novú živnosť od 04.07.2007,čiže k 01.07.2007 nebude považovaný za SZČO,nebude platiť odvody do Soc.poistovne. Na tej novej živnosti mu dajú také isté ICO ako mal,dúfam že to nebude mať vplyv na odvody?a že ich naozaj nebude platiť?
Len pre istotu dodávam (aby to nepomýlilo tých, čo nemajú dostatok informácií a budú si niekedy v budúcnosti čítať túto tému) že ročné zúčtovanie na zdravotné poistenie za rok 2007 bude nutné podať a bude nutné zaplatiť poistné na zdravotné poistenie vypočítané zo základu dane za rok 2007. V zdravotnom poistení finta "30.6." neúčinkuje.
0 0
kaiz kaiz

kaiz je offline (nepripojený) kaiz

chcem sa spytat p. Mihala, ci som dostal v z.p. dobru informaciu. zivnost som zrusil koncom juna a novu zalozil zaciatkom jula, prihlasil sa na d.ú. a samozrejme aj do z.p. ale tam si ta mila pani nebola uplne ista, ci mam od teraz platit znovu minimalnu ciastku 1064 sk, alebo tu ciastku, ktoru som si vyratal na zuctovani za r.2006. vraj mam platit minimum a potom doplatim zbytok. mala pravdu, mam zmenit trvaly prikaz z banky na minimum? dakujem vopred za odpoved.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať