Zavrieť

Porady

stravné zamestnanca vyplácané v hotovosti

Dobrý deň,

prosim poraďte mi:

zamestnávateľ má povinnosť vyplácať zamestnancovi, ak denne odpracuje viac ako 4 hod, stravné. tzn. kúpiť mu stravné lístky alebo mu zabezpečiť iný spôsob stravovania...
Keď zamestnancom nekúpi stravné lístky, ale mu len poskytne zákonom stanovenú čiastku v hotovosti, je táto čiastka predmetom zdanenia u zamestnanca?

ďakujem
Usporiadat
caspero caspero

caspero je offline (nepripojený) caspero

dobrý deň, chcela by som sa spýtať na postup zdanenia §5 ods.2 zák. daň z príjmu a zvýšenia VZ do ZP § 13 ods. 1 zák.o zdr.poistení - pri mzdách vytváraných soft. pohoda - pri vyplácaní stravného v hotovosti, t.j. od 01.01.2010 suma 1,98€/deň(55% z 3,6€): keďže zamestnancom zamestnávateľ vypláca stravné v hotovosti, pri vystavovaní mzdy napr. za január 2010 musím čiastku 1,98€x21dní=41,58€ nahodiť do peňažných zdaniteľných príjmov a tiež v úpravách pre zdravotné poistenie nahodiť sumu 41,58€?!..potom, ak to správne chápem zo sumy 41,58€ stravné vyplatené zamestnancovi v hotovosti, mu vyplatím len 41,58 - 19% - 14%?!...poprosím vás o radu, ďakujem vopred
0 0
caspero caspero

caspero je offline (nepripojený) caspero

prosím vás o radu, vie mi niekto odpovedať?...ďakujem vopred
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Prosím Vás poraďte mi. Zamestnávateľ vyplácal po celý rok 2010 zamestnancom stravné resp. vyplácal 55% z 2,70 = 1,49/odpracovaný deň. Každý mesiac dal do výplaty sumu 1,49*počet odpracovaných dní. Spolu za r. 2010 je to suma 1378,60. Zaúčtované to je v kolónke čisté mzdy. Je to potrebné nejako preúčtovať? Je treba ešte niečo ohľadom tohto stravného zaúčtovať? Ešte som to nerobila, v minulosti dával stravné lístky.

Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lucinka23 Pozri príspevok
Prosím Vás poraďte mi. Zamestnávateľ vyplácal po celý rok 2010 zamestnancom stravné resp. vyplácal 55% z 2,70 = 1,49/odpracovaný deň. Každý mesiac dal do výplaty sumu 1,49*počet odpracovaných dní. Spolu za r. 2010 je to suma 1378,60. Zaúčtované to je v kolónke čisté mzdy. Je to potrebné nejako preúčtovať? Je treba ešte niečo ohľadom tohto stravného zaúčtovať? Ešte som to nerobila, v minulosti dával stravné lístky.

Ďakujem
Ak je to finančný príspevok, bolo ho potrebné ihneď pri vyplácaní zdaniť.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Zdanený vo mzde zamestnanca bol. Ale mne ide o to, či to nemám preúčtovať z kolónky čisté mzdy do kolónky prevádzkové réžia.
A čo ešte v súvislosti s tým mám zaúčtovať.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Prosím Vás neviete mi poradiť k predchádzajúcemu príspevku? Mám preúčtovať to stravné z kolónky mzdy do prevádzkovej réžie? Ďakujem
0 0
waki waki

waki je offline (nepripojený) waki

začínajúca ambiciózna účtovníčka :) ...viac
Kolonkou čisté mzdy myslíš Mzdové náklady?

Stravné sa účtuje na 527 - Zákonné soc.náklady.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Účtujem v jednoduchom účtovníctve a doteraz som to mala zaúčtované v rámci vyplatenej čistej mzdy zamestnanca t.j. v kolónke mzdy. Len ma napadlo, či to nemám preúčtovať do prevádzkovej réžie?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Lucinka23 Pozri príspevok
Účtujem v jednoduchom účtovníctve a doteraz som to mala zaúčtované v rámci vyplatenej čistej mzdy zamestnanca t.j. v kolónke mzdy. Len ma napadlo, či to nemám preúčtovať do prevádzkovej réžie?
V JÚ je to prevádzková réžia s analytikou, v tomto prípade sa nejedná o mzdu.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Takže celú hodnotu stravného (55%) čo vyplatil za rok 2010 zamestnancom preúčtujem interným dokladom do prevádzkovej réžie?
0 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

poprosím nevie, mi niekto poradiť,aká je vtom zmena, či platí, že stravné vyplatené v hotovosti sa zdaňuje, či je VZ pre odvody do ZP, SP. resp. kde by som to našla? ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať