Zavrieť

Porady

ŽIVNOSŤ - ako zacat, najdolezitejsie info...

AHOJTE!

Potrebovala by som radu ohladom zacatia zivnosti.
Zakladne info - prihlasenie sa na zivnostenskom urade, na socialnom aj zdravotnom, aj viem ako postupovat aj co vsetko mi treba.

Skor ma trapi otazka uctovnictva, vystavovania faktur.
Vie mi niekto poradit ako v tejto oblasti postupovat?

Dakujeeeeeeem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    Tak, faktúry by som vystavovala až potom, čo mi bolo pridelené IČO a DIČ... a keď dakde pohľadám, nájdem Vám aj ako má ten papier vyzerať...

    andreeejka je offline (nepripojený) andreeejka

    študentka práva andreeejka
    ahoj
    bude to vodoinstalaterska cinnost...
    nebudem to robit priamo ja :-))

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ako živnostník môže viesť jednoduché účtovníctvo alebo uplatňovať si výdavky paušálom. V druhom prípade stačí viesť evidenciu príjmov - kniha pohľadávok, kde si bude zapisovať vystavené faktúry a dátum úhrady. Ak bude mať nejaké zariadenie nad 30 tis. sk, vedie aj evidenciu dlhodobého hm.majetku. V daň.priznaní si uplatní ako výdavok paušál 40 alebo 60 per. z prijatých úhrad + výdavky na zdr. poistenie, ak platí ako dobr.poist.osoba soc.poistenie, aj tie.
    Vzhľadom k tomu, že teraz ťažko posúdiť, ktorý spôsob bude z hľadiska daňového preňho výhodnejší, nech si odkladá všetky doklady o nákupe, v prípade, že by sa predsa rozhodol pre jedn.účtovníctvo. Keďže s účtovníctvom nemá žiadne skúsenosti, mal by vyracovanie daň.priznania a teda aj účtovníctva zveriť odborníkovi.

    Po skončení zákazky vystavuje faktúru - tlačivá dostať v predajniach s kanc.potrebami. Ak bude úhrada v hotovosti, klientovi odovzdá spolu s fa aj kopiu príjmového pokl.dokladu

    Dostal aj dotáciu z úradu práce ?

    ---------
    Veronika

    andreeejka je offline (nepripojený) andreeejka

    študentka práva andreeejka
    ahoj..

    takze ako som to pochopila - momentalne staci aby si zacal viest evidenciu prijmov a na danove priznanie si da vyhotovi k uctovnicke...

    jednoduchce uctovnictvo by bolo vyhodnejsie v akom pripade?

    a este k tej dotacii - nieco som si nasla na internete, ale nie presne info a na urade prace sedia ludia, ktori nemaju zaujem sa o tom so mnou bavit .. takze ak nieco o tom vies, potrebovala by som vediet aspon podmienky za akych sa da tnto prispevok dostat..

    dakujem za odpovede

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Spôsob vedenia účtovníctva závisí od výšky príjmov. Ak však dostane dotáciu z UP a celú ju v danom roku neminie, je výhodnejšie JU ako paušálne výdavky. Pri JU ide do príjmov len tá časť dotácie, ktorú v danom roku preinvestoval. Pri paušálnych výdavkoch sa zahrnie celá výška dotácie už v prvom roku. Niekedy to môže ovplyvniť výšku príjmov pri platení odvodov do socialnej poisťovne - ak je príjem vyšší ako 12-násobok min.mzdy, stáva sa povinným platiteľom odvodov - od 1.7. nasl. roka.

    ---------
    Veronika

    ŽIVNOSŤ - ako zacat, najdolezitejsie info...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.