Zavrieť

Porady

Darovanie podielu a predkupné právo spoluvlastníkov

§ 140 Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, § 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

Dobrý deň, poraďte prosím, či je darovanie podielu vlastníckych práv na nehnuteľnosť (rodinný dom s pozemkom) prevodom podielu v zmysle § 140 Občianskeho zákonníka. Darovanie nebolo medzi blízkimi osobami. Bolo moje predkupné právo ako spoluvlastníka nehnuteľnosti takýmto darovaním porušené, alebo nie? Ďakujem za odpovede.
Usporiadat
moriteru moriteru

moriteru je offline (nepripojený) moriteru

Rasek Pozri príspevok
Mal som dostat od katastra nejake vyrozumenie o zmene ???
Ak sa zmení niečo u TEBA - áno.
0 0
Rasek Rasek

Rasek je offline (nepripojený) Rasek

Mária27 Pozri príspevok
Dôvod na obnovu dedičského konania si zatiaľ neuviedol. Zdedili ste to vy dvaja v určitých podieloch a to sa obnovou dedičského konania neopravuje.
Sestra sa nemôže vyhovárať na neznalosť zákona, lebo taká neznalosť neospravedlňuje. Kedy tie podiely previedla? Vidíš to aj v katastri: získal vlastníctvo na základe kúpnej zmluvy zo dňa ... Spýtaj sa sestry, za čo mu to predala a za tú istú cenu to od neho odkúp.
A prave tu je zakopany pes ked som sa včera pozrel do katastra tak som tam už vydel že sa prevedene všetky 4 luky mam pocit ze sa to robilo postupne novy majitel sa vystatuje že ma všetkych pravnikov pod kontrolou policiu sudy atd.
0 0
Rasek Rasek

Rasek je offline (nepripojený) Rasek

moriteru Pozri príspevok
Ak sa zmení niečo u TEBA - áno.
Dobre vediet dakujem
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ja mám dojem, že setra podvádza teba. Neodpovedal si na otázky.
Kataster podľa nového znenia zákona už zasiela vlastníkovi oznámenie o zmene práv k nehnuteľnostiam, predtým to nebolo.
V prvom kroku vyzvi písomne nového majiteľa, aby na teba previedol vlastníctvo podielov za podmienok, za ktorých ich získal. Tvoje právo je súdne vymáhateľné.
4 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

moriteru Pozri príspevok
Marika.

A ty si nejaká SILNÁ optimistka .
Veď sa poznáme. Teba tiež hocičo nezrazí na kolená.
Hlavne, že sa ti páči na porade.
3 0
moriteru moriteru

moriteru je offline (nepripojený) moriteru

Ka Mil Pozri príspevok

A že ju pomerne ovládam
Pomerne dobre
0 0
vlado8 vlado8

vlado8 je offline (nepripojený) vlado8

Svokra mojho brata vlastni malý podiel na pozemku o ktorý mám záujem. Pozemok má viac ako sto vlastníkov, takže je podľa mňa prakticky nemožné pozemok alebo nejaký podiel na pozemku odkúpiť. K podielu bratovej svokry by som ale mohol prísť darovaním. Moja otázka je , ktorý z nasledovných variantov je správny
1. bratova svokra daruje svojej dcére ( maželke môjho brata), ona bratovi a brat mne
2. bratova svokra daruje do bezpodielového vlastníctva svojej dcére a jej manželovi ( môjmu bratovi) a oni to darujú mne a mojej manželke do bezpodielového vlastníctva
3. viete nejakú inú možnosť????
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

vlado8 Pozri príspevok
Svokra mojho brata vlastni malý podiel na pozemku o ktorý mám záujem. Pozemok má viac ako sto vlastníkov, takže je podľa mňa prakticky nemožné pozemok alebo nejaký podiel na pozemku odkúpiť. K podielu bratovej svokry by som ale mohol prísť darovaním. Moja otázka je , ktorý z nasledovných variantov je správny
1. bratova svokra daruje svojej dcére ( maželke môjho brata), ona bratovi a brat mne
2. bratova svokra daruje do bezpodielového vlastníctva svojej dcére a jej manželovi ( môjmu bratovi) a oni to darujú mne a mojej manželke do bezpodielového vlastníctva
3. viete nejakú inú možnosť????
Keďže svokra je podieľovým vlastníkom darovať/predať, bez toho aby oslovila ostatných spoluvlastníkov môže len príbuznému v priamom rade teda svojim potomkom/súrodencom... možnosť jedna ak by sa do toho obul dobrý právnik môže napadnúť, že sa jednalo o účelový krok a tým pádom by sa zneplatnila celá darovacia transakcia, to isté aj možnosť č.2...

ďalšou vecou je že ak by sa ti aj podarilo dostať sa k podieľu na pozemku tak bez kontaktovania a súhlasu väčšiny ostatných spoluvlastníkov nemôžeš na pozemku robiť akékoľvek úpravy...
V podstate záleží čo na danom pozemku by si chcel robiť... napríklad nad dlhodobým prenájmom od svokry si neuvažoval?
Naposledy upravil Ice dive : 03.05.10 at 18:56
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak svokra daruje .. a nik sa do troch rokov do toho neobuje, už ti to nik nevezme. Oni sa to ani nedozvedia do troch rokov, tak sa to robí.
Mimochodom, daruje sa do podielového spoluvlastníctva, lebo je to dar počas manžestva, ktorý do BSM nepatrí.
6 0
vlado8 vlado8

vlado8 je offline (nepripojený) vlado8

Ice dive Pozri príspevok
Keďže svokra je podieľovým vlastníkom darovať/predať, bez toho aby oslovila ostatných spoluvlastníkov môže len príbuznému v priamom rade teda svojim potomkom/súrodencom... možnosť jedna ak by sa do toho obul dobrý právnik môže napadnúť, že sa jednalo o účelový krok a tým pádom by sa zneplatnila celá darovacia transakcia, to isté aj možnosť č.2...

ďalšou vecou je že ak by sa ti aj podarilo dostať sa k podieľu na pozemku tak bez kontaktovania a súhlasu väčšiny ostatných spoluvlastníkov nemôžeš na pozemku robiť akékoľvek úpravy...
V podstate záleží čo na danom pozemku by si chcel robiť... napríklad nad dlhodobým prenájmom od svokry si neuvažoval?
Nepredpokladám, že by niekto napadol darovanie. Vlastníkov je veľa a najväčší podielnik má tuším 4% podiel.
Ja som sa dostal do tejto situácie tak, že som pred 12rokmi kúpil dom. Pôvodný vlastník domu si k svojmu domu prihradil ešte kus "obecného" pozemku. Vtedy to tak robili všetci, čo mali v tejto lokalite takú možnosť. V čase mojej kúpy ani neboli známi vlastníci prihradenej časti pozemku.
Prihradený pozemok užívam bez problémov 12 rokov. Zhodou okolností je tam spoluvlastník aj bratova svokra.

Ak nie je lepšia možnosť išiel by som cez darovanie, len neviem ktorá možnosť je lepšia, 1. alebo 2. .
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

vlado8 Pozri príspevok
Nepredpokladám, že by niekto napadol darovanie. Vlastníkov je veľa a najväčší podielnik má tuším 4% podiel.
Ja som sa dostal do tejto situácie tak, že som pred 12rokmi kúpil dom. Pôvodný vlastník domu si k svojmu domu prihradil ešte kus "obecného" pozemku. Vtedy to tak robili všetci, čo mali v tejto lokalite takú možnosť. V čase mojej kúpy ani neboli známi vlastníci prihradenej časti pozemku.
Prihradený pozemok užívam bez problémov 12 rokov. Zhodou okolností je tam spoluvlastník aj bratova svokra.

Ak nie je lepšia možnosť išiel by som cez darovanie, len neviem ktorá možnosť je lepšia, 1. alebo 2. .
Tak ako píše Mária27, ak darovanie do troch rokov nikto nenapadne je to OK čo sa týka darovania je to v podstate jedno či možnosť 1 alebo 2 tam už musíš zvážiť aký je vzťah medzi tebou a tvojou ženou pre prípad, že by ste sa rozvádzali...
lebo ak by ste šli možnosťou 1 svokra dcére, dcéra bratovi, brat tebe... bol by to výlučne tvoj majetok a v prípade rozvodu by si sa oň nedelil... ak by ste šli možnosťou č.2 svokra dcére s bratou a dcéra s bratom tebe s manželkou v prípade rozvodu sa delíte na polovicu nakoľko by sa už jednalo o BSM... toto je v podstate jediný rozdiel, ktorý ma medzi možnosťami 1 a 2 napadá
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Chcela by som sa vas opytat, ci bolo porusene predkupne pravo, ked majitel podielu ponukol spolupodielnikom svoj podiel za vyssiu cenu ako ju potom predal tretej osobe? Spolupodielnici prejavili zaujem o jeho podiel na majetku, ale za nissiu cenu, ktoru odmietol a nakoniec podiel predsa predal, ale cudzej osobe. Poradi, prosim, niekto?
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

wegamizi Pozri príspevok
Chcela by som sa vas opytat, ci bolo porusene predkupne pravo, ked majitel podielu ponukol spolupodielnikom svoj podiel za vyssiu cenu ako ju potom predal tretej osobe? Spolupodielnici prejavili zaujem o jeho podiel na majetku, ale za nissiu cenu, ktoru odmietol a nakoniec podiel predsa predal, ale cudzej osobe. Poradi, prosim, niekto?
ano, je to problem, pretoze existuje moznost, ze by to za takuto cenu kupil...
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Ked tomu dobre rozumiem, tak ako spoluvlastnik sa mozem odvolat?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

wegamizi Pozri príspevok
Chcela by som sa vas opytat, ci bolo porusene predkupne pravo, ked majitel podielu ponukol spolupodielnikom svoj podiel za vyssiu cenu ako ju potom predal tretej osobe? Spolupodielnici prejavili zaujem o jeho podiel na majetku, ale za nissiu cenu, ktoru odmietol a nakoniec podiel predsa predal, ale cudzej osobe. Poradi, prosim, niekto?
Spolupodielnici majú právo vyzvať tretiu osobu, aby im vec predala za cenu, za ktorú to kúpila - teda za podmienok, za ktorých mu vec ponúkla zaviazaná osoba. Može to urobiť jeden spoluvlastník alebo viacerí. Ak by sa nedohodli na delení toho podielu, vykúpili by ho v pomere svojich podielov.

Spoluvlastníci majú zákonné predkupné právo na scudzovaný podiel, pričom sa použijú čo do obsahu, účinkov a výkonu použijú ustanovenia zákona o zmluvnom predkupnom práve.
Predkupné právo je vecné právo a má vecnoprávne účinky. Ponúka sa vec, vrátiť treba vec.

Obč.zák.
§ 603
(3) Ak sa predkupné právo porušilo, môže sa oprávnený buď od nadobúdateľa domáhať, aby mu vec ponúkol na predaj, ...
§ 606
Kto je oprávnený kúpiť vec, musí zaplatiť cenu ponúknutú niekym iným, ak nie je dohodnuté inak. Ak nemôže vec kúpiť alebo ak nemôže splniť podmienky ponúknuté popri cene a ak ich nemožno vyrovnať ani odhadnou cenou, predkupné právo zanikne.
2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

wegamizi Pozri príspevok
Ked tomu dobre rozumiem, tak ako spoluvlastnik sa mozem odvolat?
Ak by nadobúdateľ spoluvlastníkovi vec nevydal na požiadanie, možno sa domáhať, aby súd nahradil jeho voľu. To znamená, že súd vyhlási zmluvu o prevode a tá platí, ako by ju prevádzajúci podpísal.

Na súde bude treba dokázať, že nadobúdateľ kúpil vec drahšie, ako bola ponúknutá spoluvlastníkom. Ponuka spoluvlastníkom musela byť pred prevodom urobená písomne so všetkými podmienkami, vrátane ceny.
3 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Velmi pekne dakujem, budem konat v tychto medziach.
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Takze s udivom som zistila, ze i napriek nasmu zaujmu, ako spolupodielnikov, o ponukany podiel z pozemku, byvaly spolupodielnik ho predal za nissiu cenu ako ponukal nam - spolupodielnikom a novy majitel podielu je uz aj na LV-cku. Mame este nejaku sancu ziskat podiel spat?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Máte veľkú šancu, ak svoje tvrdenie dokážete.
1 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Dakujem. Takze mozem poprosit, kde mam zacat? S dokazovanim nemam problem, mam k dispozicii pisomnu i elektronicku korespondenciu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať