Zavrieť

Porady

Darovanie podielu a predkupné právo spoluvlastníkov

§ 140 Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, § 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

Dobrý deň, poraďte prosím, či je darovanie podielu vlastníckych práv na nehnuteľnosť (rodinný dom s pozemkom) prevodom podielu v zmysle § 140 Občianskeho zákonníka. Darovanie nebolo medzi blízkimi osobami. Bolo moje predkupné právo ako spoluvlastníka nehnuteľnosti takýmto darovaním porušené, alebo nie? Ďakujem za odpovede.
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Vysvetlené to už bolo: požiadaš tretiu osobu, čo nehnuteľnosť kúpila, o vydanie veci tebe (alebo všetkým spoluvlastníkom) za protiplnenie - za cenu, ktorú ona zaplatila. Dokážeš jej, že tebe to bolo ponúknuté drahšie (kópiu ponuky). Nemôže sa vyhovárať, že nevedela o spoluvlastníkoch, lebo sú v katastri.
Ak ti to nevydá, požiadaš súd o nahradenie vôle prevádzajúceho (tej tretej osoby). Napíšeš celú zmluvu, odôvodníš ... normálny proces.
5 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Mária27 Pozri príspevok
Vysvetlené to už bolo: požiadaš tretiu osobu, čo nehnuteľnosť kúpila, o vydanie veci tebe (alebo všetkým spoluvlastníkom) za protiplnenie - za cenu, ktorú ona zaplatila. Dokážeš jej, že tebe to bolo ponúknuté drahšie (kópiu ponuky). Nemôže sa vyhovárať, že nevedela o spoluvlastníkoch, lebo sú v katastri.
Ak ti to nevydá, požiadaš súd o nahradenie vôle prevádzajúceho (tej tretej osoby). Napíšeš celú zmluvu, odôvodníš ... normálny proces.
Dakujem za trpezlivost a vysvetlenie. Tieto pravnicke " kudrlinky " mi robia trocha problem
Je to ale divne, ze predavajuci nerespektoval skutocny stav a ja sa mam natahovat s novym majitelom. Preto mam problem s pochopenim dalsieho postupu. Ja som myslela, ze ten kto protipravne predal, musi po dokazovani dat vec do povodneho stavu. Takze zariadim sa, ako si mi poradila, dakujem este raz.
Naposledy upravil wegamizi : 28.06.10 at 19:06
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Pekny den,
ozyvam sa po urcitej dobe, lebo by som mala jednu otazku, na ktoru nepoznam odpoved. Nemam pravo ziskat kompletnu kupno-predajnu zmluvu majitela podielu s tretou osobou, lebo cena predavaneho podielu sa nezverejnuje. Ako dokazem na sude, ze cena predaneho podielu je nizsia ako bola ponuka pre spolupodielnikov? Mam obavu, ze ked si zmluvu vyziada sud, novy majitel vymeni na katastri uz zaevidovanu zmluvu za taku, aby dokazal svoju pravdu, t.j., ze kupil za vyssiu sumu, ako bola ponuknuta spolupodielnikom. Da sa takemuto niecomu zabranit? Kto by mohol ziskat kompletnu zmluvu z katastra este pred sudnym pojednavanim, kde by bola aj cena predavaneho podielu? Dakujem za kazdu radu a pomoc.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

wegamizi Pozri príspevok
Pekny den,
ozyvam sa po urcitej dobe, lebo by som mala jednu otazku, na ktoru nepoznam odpoved. Nemam pravo ziskat kompletnu kupno-predajnu zmluvu majitela podielu s tretou osobou, lebo cena predavaneho podielu sa nezverejnuje. Ako dokazem na sude, ze cena predaneho podielu je nizsia ako bola ponuka pre spolupodielnikov? Mam obavu, ze ked si zmluvu vyziada sud, novy majitel vymeni na katastri uz zaevidovanu zmluvu za taku, aby dokazal svoju pravdu, t.j., ze kupil za vyssiu sumu, ako bola ponuknuta spolupodielnikom. Da sa takemuto niecomu zabranit? Kto by mohol ziskat kompletnu zmluvu z katastra este pred sudnym pojednavanim, kde by bola aj cena predavaneho podielu? Dakujem za kazdu radu a pomoc.
To ten majiteľ podielu má takých dobrých známych na katastri, že by boli ochotní pre neho urobiť takýto podvod?
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Chobot Pozri príspevok
To ten majiteľ podielu má takých dobrých známych na katastri, že by boli ochotní pre neho urobiť takýto podvod?
Myslim si, je to dost vplyvny starosta
P.S.
Chcem podotknut, aby nevzniklo nedorozumenie, nejedna sa o cloveka z mojho bydliska, my mame primatora, nie starostu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

wegamizi Pozri príspevok
Myslim si, je to dost vplyvny starosta
P.S.
Chcem podotknut, aby nevzniklo nedorozumenie, nejedna sa o cloveka z mojho bydliska, my mame primatora, nie starostu.
Aj tak by to mal dosť ťažké sfalšovať zmluvu, lebo na zmluve musí mať overený podpis (ak bol predávajúci) a notár mu ho so spätným dátumom neoverí.
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

To je pravda, to ma nenapadlo. Uz som zmagorena z toho vsetkeho, dnes sa podari snad vsetko, ked je vola a ( peniaze ).
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Chobot Pozri príspevok
Aj tak by to mal dosť ťažké sfalšovať zmluvu, lebo na zmluve musí mať overený podpis (ak bol predávajúci) a notár mu ho so spätným dátumom neoverí.
Osobne som videla overenú kópiu zmluvy notárom so spätným dátumom 4 roky. Na takéto prípady si nechávajú aj volné kolonky. Kúpiť sa dá všetko, otázka len znie : za čo.
4 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Mária27 Pozri príspevok
Osobne som videla overenú kópiu zmluvy notárom so spätným dátumom 4 roky. Na takéto prípady si nechávajú aj volné kolonky. Kúpiť sa dá všetko, otázka len znie : za čo.
Kópiu listiny dokáže notár oštempľovať so spätným dátumom, ale podpis so spätnou platnosťou neoverí, ani keby bol David Copperfield. Overenie podpisu sa zadáva do centrálneho registra overených podpisov v okamihu podpisu, kde register spätne pridelí evidenčné číslo (poradové číslo). V registri si ktokoľvek môže overiť, či podpis a jeho overenie na listine je pravé, alebo to evidenčné číslo je len vymyslené a celé je to sfalšované. Je to na stránke Notárskej komory:

http://www.notar.sk/DotNetNuke/Regis...1/Default.aspx
3 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Chobot Pozri príspevok
Kópiu listiny dokáže notár oštempľovať so spätným dátumom, ale podpis so spätnou platnosťou neoverí, ani keby bol David Copperfield. Overenie podpisu sa zadáva do centrálneho registra overených podpisov v okamihu podpisu, kde register spätne pridelí evidenčné číslo (poradové číslo). V registri si ktokoľvek môže overiť, či podpis a jeho overenie na listine je pravé, alebo to evidenčné číslo je len vymyslené a celé je to sfalšované. Je to na stránke Notárskej komory:

http://www.notar.sk/DotNetNuke/Regis...1/Default.aspx
Len asi si treba uvedomiť to, že notári overujú podpis spôsobom, keď už na podpísanej zmluve, notár dá doložku, že podpísaný uznal svoj podpis na zmluve pred ním za svoj. A to s môže stať aj s odstupom času. A toto "uznanie podpisu za svoj" je rovnocenné podpísaniu zmluvy pred ním. Prvému sa hovorí legalizácia, druhému vidimácia. Obidva spôsoby sa považujú za úradne osvedčený podpis.
0 0
kassiopeia kassiopeia

kassiopeia je offline (nepripojený) kassiopeia

ako ziskat svoj podiel od spoluvlastnikov. mam ornu podu v rozlohe 10800m2 a z toho mam podiel 1/10.je na nej povolena vystavba rod.domov.ako sa mam vysporiadat so spoluvlastnikmi ak jedna osoba sa nechce vysporiadat.pritom mame rovnake pravo hoci ona vlastni vyssiu ciastku.dakujem
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Pri podielovom spoluvlastníctve pôdy má osoba s väčším podielom pri hlasovaní väčší hlas. Rozhoduje sa väčšinou hlasov (podielov).
Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť na zmene podielov. Ak sa jeden nechce dohodnúť, môžeš odkúpiť podiely od ostatných a budeš vo väčšine.
4 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Mária27 Pozri príspevok
Vysvetlené to už bolo: požiadaš tretiu osobu, čo nehnuteľnosť kúpila, o vydanie veci tebe (alebo všetkým spoluvlastníkom) za protiplnenie - za cenu, ktorú ona zaplatila. Dokážeš jej, že tebe to bolo ponúknuté drahšie (kópiu ponuky). Nemôže sa vyhovárať, že nevedela o spoluvlastníkoch, lebo sú v katastri.
Ak ti to nevydá, požiadaš súd o nahradenie vôle prevádzajúceho (tej tretej osoby). Napíšeš celú zmluvu, odôvodníš ... normálny proces.
Ozyvam sa po dlhsej dobe, lebo som dostala od dotknutej, tretej osoby, teda noveho spolupodielnika list. Na zaklade toho, ze som ho poziadala o spatnu kupu neopravnene odpredaneho podielu mi odpoveda takto: " S odvolaním sa na Vašu písomnú výzvu na predaj pozemku Vám oznamujeme, že sme dobromyseľnými vlastníkmi podielu pozemku, nie sme povinní strpieť spätnú kúpu a v prípade záujmu ho môžeme predať za trhovú cenu."
Prosila by som o radu. Ked sa obratim na súd, je sanca ziskat podiel od tretej osoby spat?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ako to potrebuješ ešte napísané? O vyhlásení vôle pozri občiansky súdny poriadok § 161 ods. 3. Ak nebudeš konať, nedostaneš to späť. Na porade sa dávajú rady, nie záruky.
1 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Ja viem, ze zaruky nemam ani v dobre vyzerajucom manzelstve, takze stale dufam, ze mi niekto len poradi. Preto dakujem ti za radu, snad ju dokazem zúročiť. Pekny zbytok vecera
Naposledy upravil wegamizi : 22.10.10 at 19:13
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať