Zavrieť

Porady

Čo so živnostníkmi?

som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac
Dobrý deň,

chcela by som sa Vás opýtať nasledovné:

Môže pracovník - živnostník pre nás vykonávať prácu vodiča nákladného auta spôsobom, že nám mesačne po odjazdení x kilometrov vyfakturuje svoju prácu???

príklad..mesačne k poslednému dňu si spočíta kilometre vystaví nám vo svojom mene faktúru a my ju uhradíme...

Ide mi o to či je to takto možné...či je to v poriadku , či sa náhodou niečo ohľadom tejto problematiky nezmenilo čo nám ušlo...

vopred ďakujem
Usporiadat
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

emgeton Pozri príspevok
V každom prípade nespochybňujete vzťah nadriadenosti "zamestnávateľa" a podriadenosti "zamestnanca" - vo vašom prípade živnostníka. Podľa môjho názoru pokiaľ nespochybníte tento vzťah, bude sa to považovať za závislú činnosť.
V predch. príspevkoch ste písali, že máte aj zamestnancov vykonávajúcich tú istú činnosť. V takom prípade ani argument o nesplnení 3 bodov z 9-tich spomínaných v článku p. Mihála neobstojí. §2/6 zák. 511/1992 Zz Vám to nepustí.
Som živnostník, mám svoje stroje, na ktorých vyrábam pre inú firmu. Robím však len pre túto jednu firmu, vdy keď ma o to požiada. Musím sa vždy prispôsobiť ich požiadavkam - dalo by sa povedať, že sú mi nadradení. Určite však nevykonávam závislú činnosť. Nadradenosť je dosť často u služieb, musíme sa držať hesla - "Náš zákazník, náš pán" pokiaľ nechceme prísť o zákazku. Takže vzťah nadradenosti nie je dostatočným na určenie či ide o závislú činnosť alebo nie. Takže nesplnenie niektorých bodov, niekedy aj iba troch môže stačiť, že to nie je závislá činnosť.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Áno. To som si aj ja myslela,že budem výnimka podľa ZP §48 ods.6 písmena g, keďže teraz máme 14 zamestnancov. Ale pri uzatvorení nových pracovných pomerov by nás bolo nad 20.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Ako často ťa žiadajú niečo pre "zamestnávateľa" vyrobiť?
Máš zmluvu o dielo?
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Prečítajte si :
http://www.porada.sk/t52553-dan-kontrola.html

od prísp. 11 sa začína zaujímavá debata.

Je na zvážení každého daňového subjektu ako sa k tomu postaví a ako si to bude pri kontrole obhajovať. Závislá práca nie je len o zákonníku práce.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

JAJA11 Pozri príspevok
Som živnostník, mám svoje stroje, na ktorých vyrábam pre inú firmu. Robím však len pre túto jednu firmu, vdy keď ma o to požiada. Musím sa vždy prispôsobiť ich požiadavkam - dalo by sa povedať, že sú mi nadradení. Určite však nevykonávam závislú činnosť. Nadradenosť je dosť často u služieb, musíme sa držať hesla - "Náš zákazník, náš pán" pokiaľ nechceme prísť o zákazku. Takže vzťah nadradenosti nie je dostatočným na určenie či ide o závislú činnosť alebo nie. Takže nesplnenie niektorých bodov, niekedy aj iba troch môže stačiť, že to nie je závislá činnosť.
U teba z toho čo píšeš je to v poriadku, buď bez obáv.
- máš svoje stroje
- robíš to doma vo svojej dielni
- nevyužívaš priestory objednávateľa, jeho energiu atď...
- objednávateľ ti neposkytuje ochranné prostriedky "stravné lístky" nič.
A tá nejaká nadradenosť objednávateľa je vždy, lebo má možnosť si medzi konkurenciou vyberať.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Ďakujem, už to tam čítam!
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Manual Pozri príspevok
U teba z toho čo píšeš je to v poriadku, buď bez obáv.
- máš svoje stroje
- robíš to doma vo svojej dielni
- nevyužívaš priestory objednávateľa, jeho energiu atď...
- objednávateľ ti neposkytuje ochranné prostriedky "stravné lístky" nič.
A tá nejaká nadradenosť objednávateľa je vždy, lebo má možnosť si medzi konkurenciou vyberať.
Ja to viem, ale v dnešnej dobe tu niekto chce diktovať niekomu, či má vykonávať svoju činnosť na živnosť, alebo v pracovnom pomere. A ja hovorím, že vždy sa dá zabezečiť, aby tá činnosť nebola závislou činnosťou. (napr. nepravidelná pracovná doba) len som chcela upozorniť na to, že kvôli pár zamestnávateľom, ktorí nútia zamestnancov pracovať na živnosť budú postihnutí aj tí, ktorí na živnosť robiť chcú. Veď máme Inšpektoriáty práce, ktoré prídu na kontrolu aj v prípade anonymného udania a môžu takýmto "zamestnávateľom" riadne zavariť.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
karcoolka1 Pozri príspevok
Ja to plne chápem, len čo so šéfom? Ten nechce nič meniť!
Odporúčate s takým živnostníkom uzatvoriť pracovnú zmluvu? Ale šéf mi povie, že nemáme na celý rok pre neho prácu...
Okrem toho, že existuje PP na dobu určitú (ako píše emgeton) je možné využiť prácu na kratší pracovný úväzok, resp. pracovný pomer s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom - takže tých kombinácii zamestnávania je naozaj veľa.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Prečítala som ten príspevok: dan.kontrola
Ja si myslím, že je mnoho ľudí, ktorí chcú pracovať ako živnostníci.
"Zamestnávateľ" nemôže a nevie ho donútiť podpísať pracovnú zmluvu.
Odíde! A viete aké je ťažké nájsť odborníka...?

A len pre info, tak-nejak to spravím, ako píše JAJA11. Zabezpečím to konkrétnymi ustanoveniami v zmluve.
Napríklad:
- živnostník používa svoje náradie
- materiál kupuje priamo "zamestnávateľ"
- bude definovaný výsledok služby živnostníka, nie jeho pracovný čas
A to, že podpíše dobrovolne takúto zmluvu, značí, že nie je nútený byť živnostníkom.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
karcoolka1 Pozri príspevok
Prečítala som ten príspevok: dan.kontrola
Ja si myslím, že je mnoho ľudí, ktorí chcú pracovať ako živnostníci.
"Zamestnávateľ" nemôže a nevie ho donútiť podpísať pracovnú zmluvu.
Odíde! A viete aké je ťažké nájsť odborníka...?

A len pre info, tak-nejak to spravím, ako píše JAJA11. Zabezpečím to konkrétnymi ustanoveniami v zmluve.
Napríklad:
- živnostník používa svoje náradie
- materiál kupuje priamo "zamestnávateľ"
- bude definovaný výsledok služby živnostníka, nie jeho pracovný čas
A to, že podpíše dobrovolne takúto zmluvu, značí, že nie je nútený byť živnostníkom.
Definície, ktoré uvádzaš platia aj pri závislej činnosti. Potešil by ma v tejto téme názor právnika zaoberajúceho sa pracovným právom.
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Ja by som si tiež rada prečítala radu právnika.
Som totiž v opačnej situácii, živnostník a chcem byť živnostník, robím účto priamo vo firme, na ich stroji, s ich programom...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Danila Pozri príspevok
Definície, ktoré uvádzaš platia aj pri závislej činnosti. Potešil by ma v tejto téme názor právnika zaoberajúceho sa pracovným právom.
No ja som s takym pravnikom konzultoval. Nie je podla neho problem obist to napr. zmluvou o dielo. Podla neho ale hlavne bude zalezat na tom, ako sa k celej veci postavi vlada. Pretoze ak bude celu vec so zakonnikom prace povazovat za uzavretu tym, ze sa prijal zakon a zalepia sa oci odborom, bude to O.K. Ale ak im bude skutocne chybat v statnom rozpocte nejaka ta miliarda a rozhodnu sa spravit nejake bojove brigady, ktore skutocne poslu do terenu, bude problem. Potom sa totiz bude dat ocakavat aj vyrazny tlak na sudy (sudcov) aby rozhodovali v prospech statu spory, ku ktorym nepochybne (mozno v masovom meradle) pride. Vsetko bude zalezat na urovni demokracie, ktoru sa tu podari udrzat. Takze asi tolko som sa dozvedel.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Heleč Pozri príspevok
Ja by som si tiež rada prečítala radu právnika.
Som totiž v opačnej situácii, živnostník a chcem byť živnostník, robím účto priamo vo firme, na ich stroji, s ich programom...
Ja som na tom podobne, robím účtovníctvo aj malým živnostníkom, tým robím doma, mám svoje programy. Ale robím účtovníctvo aj vo veľkej firme, ktorá má požiadavku, že jej doklady nesmú byť vynášané z firmy. Máme dohodu o mesačnej odmene. Ale pracujem aj s vlastnými nástrojmi (kúpila som si perá, ceruzky ), pracovnú dobu mám podľa toho ako to vyhovuje mne, vystavujem faktúry. Myslím, že by aj právnici mali veľmi veľa roboty, aby dokázali, že to je závislá činnosť. Program si kúpila firma, ale bolo by neekonomické aby som ho kúpila ja, keďže som neplatca DPH. A je prirodzené, že sa správame ekonomicky.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Heleč Pozri príspevok
Ja by som si tiež rada prečítala radu právnika.
Som totiž v opačnej situácii, živnostník a chcem byť živnostník, robím účto priamo vo firme, na ich stroji, s ich programom...
... = závislá práca...

Jediné čoho sa v takomto prípade je možné chytiť je argument, že nemáte stanovený pracovný čas:

"zamestnávateľ" nesleduje Vašu dochádzku, nenariaďuje Vám, kedy máte byť v práci - organizácia práce - kedy čo urobíte - je čiste na Vás, jediné, čo musíte rešpektovať, sú dohodnuté termíny, kedy má byť hotové to a to...
0 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

Ahojte poraďáci.Prečítala som si už asi všetko na porade,čo sa popísalo o závislej práci.Já mám tiež podobný problém.Je už september a neviem ako ďalej´.Manžel je SZČO a má zmluvu s 2 firmami ale pre jednu už vôbec nepracuje.Pre druhú pracuje 40hod týždenne.Dochádza do neďalekej obci,kde tá druhá firma má výkupňu železného šrotu a drahých kovov.Pracuje tam ako výkupca,na ich pečiatku,v ich priestoroch a mesačne si fakturuje za prácu.
Viem,že je to ukážkovo "závislá práca".V zmluve / zmluva o spolupráci/má ale okrem výkupu aj práce s hydraulickou rukou,vyhľadávanie nových dodávateľov,skládok šrotu a pod.Vie mi niekto z Vás poradiť,ako by som to celé mala riešiť,aby pri kontrole nebol problém?Určite už niekto vymyslel,ako sa dá z toho celého vykľučkovať a popritom zostať SZČO.
Ďakujem za každú radu
0 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

To mi nikto nevie poradiť??
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Riešiť by sa to dalo jedine tak, že by niektorý zo znakov závislej práce nespĺňal, čo bude asi problém - napr. ak by vykupoval vo svojom mene a predával druhej firme.
0 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

Ďakujem.Už aj na tento smer som rozmýšlala.Možem dať k zmluve dodatok,že nakoľko firma mu dá priestor zadarmo/nájom platí firma/,predávať šrot bude len im?
Inak pomôcky,náradie ktoré je potrebné,je manželove.Len problém je v tom,že otváracia doba je pravielná.
0 0
Štefka Štefka

Štefka je offline (nepripojený) Štefka

Zamestnávame živnostníkov, ktorí spĺňajú vo všetkých bodoch § 1 nového ZP. Do pracovného pomeru nám vstúpiť nechcú, ale ani my nechcem prísť o nich, lebo sú naši kľúčoví zamestnanci. Ako by sa dala obísť závislá práca, čo treba vložiť to ich zmluvy?
0 0
A.D.P.Accounting A.D.P.Accounting
Nám na školení, keď sa preberala i otázka živnostník a práce pre inú firmu, prednášajúca doporučila doplniť do zmluvy, že túto prácu živnostník vykonáva na vlastnú zodpovednosť a za účelom dosiahnutia zisku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať