Zavrieť

Porady

prenájom "sídla s.r.o."

FIN FIN

FIN je offline (nepripojený) FIN

Novovznikajúca s.r.o. si chce od s.r.o. vlastniacej nehnuteľnosť prenajať iba "sídlo s.r.o." - t.j. iba korešpondenčnú adresu. Vedel by mi niekto poradit aký typ zmluvy na to použiť a či by to mohlo mať nejaký "zádrhel"

Ďakujem.
Usporiadat
Gard Gard

Gard je offline (nepripojený) Gard

Dakujem za tvoju pomoc, Pavol. Chcel by som sa este spytat, ci je mozne do takehoto BEZODPLATNE zriadeneho a uzivaneho sidla sro aj skutocne zriadit sidlo sro. Teda myslim tym kupit nejake zariadenie ako stolicky,stol, nabytok, predsien a pod.
Jedna sa o nezariadeny byt, v ktorom ma sro sidlo. Teda zariadenie bude vlastne zariadenie sidla sro vyuzivane na rokovania s obch. partnermi, ktore je zhodou okolnosti aj bytom. Da sa take spravit ?
0 0
PavolG PavolG

PavolG je offline (nepripojený) PavolG

jasne ze sa da. Firma moze mat v majetko (takmer) hocico, co suvisi s dosiahnutim alebo udrzanim zisku. A nikto ti nebude vyhadzovat na oci, ze preco mas 3 stolicky a pod... samozrejme v rozumej miere. A hlavne, v pridape danovej kontroly tie veci skutocne musis mat, nie ze si nakupis nabytok do bytu kde byvas a tvaris sa ze je na podnikanie. (ak si to spravis aby to papierovo sedelo, to je ine caffe). Takze klidek, pohoda. dokonca taketo sidlo mozes z casu na cas nechat vymalovat, nechat nieco opravit a pod. a dat si to do nakladov. Vsetko za podmienky, ze sa jedna o OPRAVU a nie o technicke zhodnotenie. A zase, primerane aktivitam firmy.
Palo
0 0
Gard Gard

Gard je offline (nepripojený) Gard

V mojom pripade ide o byt kde byvam, len ten byt este namam zariadeny. Dal by sa teda zariadit aj ako sidlo sro. Samozrejme v rozumnej miere a ten nabytok by aj skutocne zostal v byte. Takze ked uz ten prenajom musim mat bezodplatny, tak aspon byt zariadim ako sidlo sro.
0 0
*agatha* *agatha*

*agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

prepáčte,ako by mala vyzerať zmluva o súhlase o bezodplatnom zriadení sídla?stačí napísať len,že rodičia súhlasia so zriadením sídla v ich byte?ďakujem.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

*agatha* Pozri príspevok
prepáčte,ako by mala vyzerať zmluva o súhlase o bezodplatnom zriadení sídla?stačí napísať len,že rodičia súhlasia so zriadením sídla v ich byte?ďakujem.
Nie, mala by byť spísaná nájomná zmluva. Prílohou nájomnej zmluvy je aj originál aktuálneho výpisu z LV, kde je preukázané vlastníctno prenajímateľa k nehnuteľnosti. Toto sú povinné náležitosti vyplývajúce z novelizovaného obchodného zákonníka.
Súčasťou nájomnej zmluvy može byť aj ustanovenie, že prenájom je bezodplatne. Najlepšie je to ale riešiť formou dodatku k NZ.
Výhodné pre obidve strany je ak je nájom vo výške do hranice oslobodenia od dane z príjmov - ak iný príjem podľa daného paragrafu už prenajímateľom neplynie. Na jednej strane má spoločnosť náklad, na druhej strane u príjemcu je príjem od dane oslobodený.
0 0
*agatha* *agatha*

*agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

JankaO Pozri príspevok
Nie, mala by byť spísaná nájomná zmluva. Prílohou nájomnej zmluvy je aj originál aktuálneho výpisu z LV, kde je preukázané vlastníctno prenajímateľa k nehnuteľnosti. Toto sú povinné náležitosti vyplývajúce z novelizovaného obchodného zákonníka.
Súčasťou nájomnej zmluvy može byť aj ustanovenie, že prenájom je bezodplatne. Najlepšie je to ale riešiť formou dodatku k NZ.
Výhodné pre obidve strany je ak je nájom vo výške do hranice oslobodenia od dane z príjmov - ak iný príjem podľa daného paragrafu už prenajímateľom neplynie. Na jednej strane má spoločnosť náklad, na druhej strane u príjemcu je príjem od dane oslobodený.
bude to takto správne?: sro spíše s rodičmi nájomnu zmluvu, ze sročke rodičia prenajímaju byt na tej a tej ulici za napr. 1000sk mesačne. k tejto zmluve priložíme spomínaný LV a súhlas o bezodplatnom zriadení sídla. je to okk?

neznamená to bezodplatné,že je to zadara?

možno tomu zle chápem. ďakujem.
0 0
PavolG PavolG

PavolG je offline (nepripojený) PavolG

ak je to za 1000, tak to nie je bezodplatne. co je na tom tazke pochopit. ak si precitas celu temu (od zaciatku), zistis ake su potencialne roblemy s prenajmom - teda s nie bezodplatnym zriadenim, prevadzkou a pod - a ci ti to za to stoji. Ak ti to zato stoji, resp, prenajimatelovi (rodicom), tak kludne to moze byt za 1499999 Korun rocne. To preto tolko, aby nebola povinnost rodicov sa registrovat na DPH a mohli si oni osobne dat 40% do nakladov a zvysok zdanit 19%.

Ale znova a este raz. Otazka je , co chces dosiahnut? zriadit sidlo, len aby bolo? Znizit danovy zaklad sro a nestarat sa o danovy zaklad prenajimatela (rodicov)? Tazko ukazovat cestu, ked nevieme kam chceme ist, vsak?
Ale vazne a bez urazok, co potrebujes vyriesit ty? Gard mal asi inu situaciu ako ty.
Palo
0 0
*agatha* *agatha*

*agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

prave ze som domotana z precitania celej temy.ja potrebujem zriadit sidlo sro len aby bolo.je teda k tomu potrebna aj najomna zmluva?alebo len rodicia napisu,ze suhlasia so zriadenim sidla v ich byte?ospravedlnujem sa,ze sa stale dookola pytam,ale mne to nejak nie je jasne.dakujem za pochopenie.
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
*agatha* Pozri príspevok
prave ze som domotana z precitania celej temy.ja potrebujem zriadit sidlo sro len aby bolo.je teda k tomu potrebna aj najomna zmluva?alebo len rodicia napisu,ze suhlasia so zriadenim sidla v ich byte?ospravedlnujem sa,ze sa stale dookola pytam,ale mne to nejak nie je jasne.dakujem za pochopenie.
Ja som teraz s klientom zakladala s.r.o. a na živnostensky úrad aj na zápis do OR stačil súhlas rodičov so zriadením sídla spoločnosti, samozrejme podpis overený u notára a k tomu aktuálny výpis z katastra.

Ale! Dávali sme žiadosť na ÚP o poskytnutie príspevku na zamestnanie znevýhodnených nezamestnaných a tam od nás úradníčka žiadala (okrem iných nezmyslov) aj nájomnú zmluvu, veď predsa musí mať nejaké priestory, kde sa budú zamestnanci stretávať. A nepochodila som s tým, že ide výlučne o prácu na stavbách. Tak sme vyhotovili aj nájomnú zmluvu. Bezplatne prenajímajú s.r.o. jednu izbu. Ale to je asi o inom.
0 0
*agatha* *agatha*

*agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

dakujem aj za tuto radu.urobim to aj ja tak-dam len suhlas rodicov a LV.
0 0
Gard Gard

Gard je offline (nepripojený) Gard

Este raz sa chcem spytat ohladom prenajmu.
Rodicia maju chatku, ktora nie je zapisana na katastri ale ma pridelane z miestneho uradu evidencne cislo (modru tabulku). Riadne sa za nu na miestnom urade kazdy rok plati dan.
Mozem mat takuto chatku ako externy sklad firmy a mat na nu najomnu zmluvu s jej majitelom (rodicmi), ktory platia na miestnom urade za nu dan ?
0 0
PavolG PavolG

PavolG je offline (nepripojený) PavolG

Ano, ako sklad, na zaklade zmluvy o prenajme NEBYTOVEHO priestoru (ozanceneho napr popisom adresy a cisla z modrej tabulky) medzi rodicmi a s.r.o. dochadza k platnemu vztahu. ten netreba nikde hlasit, lebo je to NEBYTOVY priestor, prenajom takehoto nebyt priestoru mimo objektu domu (cize bytoveho priestoru, alebo stavby s max.2 bytovymi jednotkami - vid zakon o dani z prijmu a ine) nema vlplyv na pripadnu danovu povinnost pri predaji domu(ako bytovej casti). Taktiez sa rodicia nemusia registrovat na danaku, lebo neprenajimaju byt.
Jedine co musia spravit je podat normalne danove priznanie v ktorom uvedu kolko ziskali za prenajom nebyt. priestoru. Ak sa vhodne navol vyska takeho prenajmu, (predpokladam ze nemaju ine prijmy z prenajmov) mozu sa zmestit do tych 22900 rocne co netreba zdanovat (ale treba priznavat), takze ich to nebude nic stat a ty si v s.r.o. urobis naklady.

Dolezite chapat ze sklad nie je to iste ako sidlo firmy. :-) a v zmluve o prenajme skladu(chatky) treba specifikovat, ze na co sa prenajima.... cize na sklad.
Palo
0 0
PavolG PavolG

PavolG je offline (nepripojený) PavolG

Vypocet dani pri prenajme chatky :-)

ak to prenajmu rodicia za viac ako 2x22900 (tento rok) tak sa postupuje podla zakona o dani z prijmov 535/2003, §9, pismeno h). Obycajnou recou to znamena, ze to co s.r.o. im zaplati rocne, povedzme 100000,- si rozdelia na 50000 na kazdeho.

Kazdy z nich z 50000 ako prijmu zi odcita nezdanitelnych 22900 (na buduci rok viac...), tym ziska "predbezny" zaklad dane 27100. Ak si uplatnuju pausalne vydavky 40%, cize to je 20000 na kazdeho, nemozu si odrata celych 20 litrov , ale iba taky isty pomer aky je medzi predbeznym zakladom dane a prijmom. V ich pripade je to koeficient 27100/50000=0.542. Tento koeficient teda pouziju na to aby urcili kolko vydavkov si mozu uplatnit na znizenie predbezneho zakladu dane a ziskta skutocny zaklad dane. Takze 20000*0.542=10840.

Toto je ich narok na odpocet nakladov. Takze zaklad dane pre kazdeho z nich bude 27100 - 10840 =16260. Z toho vyplyva danova povinnost 19% dan, 3089,40. to sa zaokruhli... vid zakon.

Palo
0 0
Gard Gard

Gard je offline (nepripojený) Gard

Z uvedeneho vypoctu vychadza, ze ak clovek nechce dan platit vobec, tak vyssi najom ako tych 22900 neprichadza do uvahy, inak vzdy vyjde nejaka dan.

na platenie nulovej dane plati rovnica:
(najom -22900) - (0,4 * najom * (najom -22900) / najom)) = 0

najom teda moze byt max. 22900 aby dan bola 0
0 0
PavolG PavolG

PavolG je offline (nepripojený) PavolG

Hej, 22900 ( na osobu a rok 2007, kazdym rokom sa to trosku dviha). Rodicia=manzelia v bezpodielovom vlastnictve, obaja napisany na zmluve ako prenajimateli ana jednej strane, tak potom mose byt prenajom 2*22900.
Palo
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Chcela by som sa vrátiť k problematike nájomnej zmluvy sro.
Vlastík nehnuteľnosti je zároveň jediným spoločníkom založenej sro a tieto nehnuteľnosti bude využívať na svoju činnosti a zároveň i sídlo sro.
Vedel by mi niekto poradiť ako by mala vyzerať nájomná zmluva na tieto nehnuteľnosti, alebo ma niekde nasmerovať ?
Podotýkam, že sa jedná výlučne o nebytové priestory.
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Neporadí nikto ?
0 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

jamis Pozri príspevok
Chcela by som sa vrátiť k problematike nájomnej zmluvy sro.
Vlastík nehnuteľnosti je zároveň jediným spoločníkom založenej sro a tieto nehnuteľnosti bude využívať na svoju činnosti a zároveň i sídlo sro.
Vedel by mi niekto poradiť ako by mala vyzerať nájomná zmluva na tieto nehnuteľnosti, alebo ma niekde nasmerovať ?
Podotýkam, že sa jedná výlučne o nebytové priestory.
Nevie nikto poradiť ?
I ja by som niečo také potrebovala, lebo začíname s s.r.o. a podnikáme v priestoroch, ktoré vlastní jediný spoločník.
0 0
Gard Gard

Gard je offline (nepripojený) Gard

Zmluva o nájme nebytových priestorov.

Čl. I
Zmluvné strany
Prenajímatelia:xx a yy
Nájomca: ffffff s.r.o.
Zmluvné strany uzatvárajú túto nájomnú zmluvu nebytových priestorov za nasledovných podmienok:

Čl. II
Úvodné ustanovenia
1) Prenajímatelia xx a yy sú spoluvlastníkmi nebytových priestorov nehnuteľnosti – chaty na adrese: adresa
2) Nájomca je obchodná spoločnosť fffff s.r.o.

Čl. III
Predmet a účel nájmu
1) Prenajímatelia dávajú nájomcovi do prenájmu celé nebytové priestory nachádzajúce sa vo vyššie uvedenej nehnuteľnosti a to za účelom poskytnutia priestorov na sklad nájomcu. (tu moze byt aj sidlo s r.o.)

Čl. IV
Doba nájmu
1) Nájom sa uzatvára na dobu neurčitú. Výpovedná doba nájmu je 1 mesiac.

Čl. V
Nájomné
1) Nájomca je povinný riadne a včas platiť prenajímateľom nájomné vo vzájomne zmluvne dohodnutej výške 24840 Sk za kalendárny rok.

Čl. VI
Úhrada nájomného
2) Úhrada za nájom je splatná jednorázovo najneskôr do 31.12. príslušného kalendárneho roka.
3) Nájomca uhradí nájomné prevodným príkazom, poštovou poukážkou alebo iným preukázateľným spôsobom na účet prijímateľa. Platba je možná aj v hotovosti na prijímový doklad.
4) Zaplatené nájomné od nájomcu sa rozdelí rovnakým dielom medzi oboch prenajímateľov.

Čl. VII
Záverečné ustanovenia
1) Práva a povinnosti zmluvných strán neupravené touto zmluvou sa riadia príslušnými ustanoveniami Občianskeho zákonníka a ďalšími všeobecne záväznými právnymi predpismi.
2) Táto zmluva nadobúda platnosť a účinnosť dňom jej podpisu obidvoma zmluvnými stranami.
3) Táto zmluva bola vyhotovená v troch rovnopisoch a akékoľvek zmeny budú vyhotovené formou dodatku.
4) Ak by sa ktorékoľvek z ustanovení tejto zmluvy stalo podľa použiteľného práva v akomkoľvek ohľade neplatným alebo neúčinným, nebude tým dotknutá ani ovplyvnená platnosť, účinnosť ani právna bezchybnosť jej zostávajúcich ustanovení.
5) Zmluvné strany si túto zmluvu riadne prečítali, jej obsahu porozumeli a svojimi podpismi potvrdzujú, že ju uzavreli slobodne a vážne, bez nátlaku a nie v tiesni ani nie za nápadne nevýhodných podmienok.
0 0
Gard Gard

Gard je offline (nepripojený) Gard

Mam inu otazku ohladne najmu a jeho vysky v suvislosti so zdanovanim.

Par prispevkov dozadu som pisal, ze aby sa neplatila dan z najmu nebytovych priestorov, moze byt vyska najmu na jednu osobu max. 22900 SK.

Tu je ale prispevok, ktory hovori nieco ine: je to tak ?

Obsah Vasej prijatej spravy:
***************
Príklad:Poradca číslo 1/2008
Manželia sú poberatelia dôchodkov. V roku 2007 im okrem dôchodkov plynie aj príjem z prenájmu nehnuteľnosti vo výške 140 000 Sk. Manželia si rozdelia príjmy po 70 000 Sk na každého. Od 70 000 si každý odráta oslobodenie do sumy 24 900, potom zdaniteľný príjem pre každého je 45 100.
Citujem: Keďže v danom prípade zdaniteľné príjmy každého z manželov za rok 2007 nepresiahli 50 % nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka podľa § 11ods.2 písm. a) zákona o dani z príjmov, čo je suma 47 808, za zdaňovacie obdobie roka 2007 nie sú manželia v súlade s § 32 ods. 1 tohto zákona povinní podať daňové priznanie k dni z príjmov fyzických osôb. Ak by v takomto prípade daňovník za uvedené zdaň.obdobie daň. priznanie podal, aj napriek tomu, že nebol povinný, potom vzhľadom na znenie § 46 zákona o dani z príjmov by sa daň nevyrubila a neplatila.


Znamena to, ze prijem z prenajmu moze byt aj 140.000 Sk rocne a aj tak neplatia ziadnu dan ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať