Zavrieť

Porady

jednoduche uctovnictvo u zivnostnika

dobry den,

moj manzel sa stal tento mesiac zivnostnikom. chcela by som mu robit jednoduche uctovnictvo, mam sice ekonomicku skolu ale ziadne skusenosti. urcite vyhladam na zaciatok uctovnika aby mi s tym trosku pomohol
ale vas by som sa na zaciatok chcela spytat
1.ci mozem manzelovi robit uctovnictvo aj ked som na materskej, alebo nemozem poberat matersku?
2.manzel ma problemy v byvalej praci, zamestnavatel ho nechce prepustit dohodou tak ma momentalne v praci evidovanu absenciu, ale manzel uz pracuje inde ako zivnostnik. zamestnaval vsak zanho stale plati odvody do zdravotnej, takze teraz nemusi platit odvody ako zivnostnik?

dakujem za vsetky rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    1. Účtovníctvo mu robiť môžeš, ak si na to trúfaš. Vyhľadať pomoc skúseného účtovníka je dobrý nápad.
    2. Ak sa stal živnostníkom v 9/07 a je stále zamestnaný, nemusí platiť odvody, kým trvá prac. pomer.
    3. Pozor na výšku príjmov, keďže sa stal živnostníkom v 9/07, aby mu nevyšli vysoké odvody do SP - pozri si DRAKa.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    JarkaL Pozri príspevok
    3. Pozor na výšku príjmov, keďže sa stal živnostníkom v 9/07, aby mu nevyšli vysoké odvody do SP - pozri si DRAKa.
    Prístup do Draka nemá predplatený, preto sem dám aj jednu tému ohľadne vysokých odvodov:

    http://www.porada.sk/t60861-szco-vel...poistovne.html

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Neopisujem

    paradise je offline (nepripojený) paradise

    paradise
    dakujem za uzitocne info

    prvy rok je ale zacinajuci zivnostnik oslobodeny od odvodov do socialnej poistovni, je to pravda?

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    paradise Pozri príspevok
    dakujem za uzitocne info

    prvy rok je ale zacinajuci zivnostnik oslobodeny od odvodov do socialnej poistovni, je to pravda?
    Odvody do SP bude platiť až od 1.7.2008, teda mu v DP za rok 2007 výjde povinnosť platiť, ak nie, zasa sa to bude posudzovať k 30.6.2009 do tohto termínu treba poslať do SP výpis z daňového priznania za predchádzajúci rok a podľa výšky príjmov mu výjde/nevýjde povinnosť platiť odvody.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    paradise Pozri príspevok
    vyjde alebo nevyjde
    od coho to zavisi?
    Závisí od výšky príjmu za rok 2007.Ak bude vyšší ako 12 násobok minim.mzdy,tak je zo zákona povinný sa prihlásiť a platiť.

    paradise je offline (nepripojený) paradise

    paradise
    takze dnes uz manzel ukoncil pracovny pomer ako zamestnanec

    do zdravotnej sa musi nahlasit do 8 dni?

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    paradise Pozri príspevok
    dakujem za uzitocne info

    prvy rok je ale zacinajuci zivnostnik oslobodeny od odvodov do socialnej poistovni, je to pravda?
    Oslobodený ako oslobodený. To nie je celkom tak. Ak bude chorý t.j. PN = nedostane nemocenské, pretože nemocensky nie je poistený. Zápočet rokov = 0 neodvádza dôchodkové poistenie. Ak bude napr. "oslobenený" tri roky a nebude platiť do SP (FZ) nedostane v prípade že bude nezamestnaný podporu...atď. SZČO môže byť aj dobrovolne poistený.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    paradise Pozri príspevok
    ak by mal teda prijmy za rok 2007 napr. 200 000sk, tak ako sa pocitaju odvody do socialnej
    Myslíš tým príjem ako základ dane? Ak by mal zisk 200 000,-tak odvody vypočítaš do SP 200 000,-:počet mesiacov podnikania v roku:2-dostaneš vymeriavací základ z ktorého % vypočítaš odvody.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Tu je výňatok zo zákona o sociálnom poistení č . 310/2006

    (7) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je, ak tento zákon neustanovuje inak, polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených samostatne zárobkovo činnou osobou na jej doplnkové dôchodkové poistenie podľa osobitného predpisu 76) najviac do výšky 3 % jednej dvanástiny jej základu dane.sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu78a) pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac. Pri nedodržaní podmienok ustanovených osobitným predpisom, 78b) alebo ak životné poistenie zanikne z dôvodov ustanovených osobitným predpisom78c) sa suma vymeriavacieho základu zvýši o sumu príspevkov na doplnkové
    dôchodkové sporenie, platieb poistného na životné poistenie a platieb účelového sporenia zaplatenú podľa osobitného predpisu78d) pripadajúcu na jeden kalendárny mesiac.

    pozn. základ dane nie je hrubý príjem. Doporučejem aspoň prečítať vybrané zákony. Minimálne zákon o účtovníctve, dani z príjmov, ZP, SP, časom DPH...
    Zákony sa nachádzajú na hornej lište.

    Skús hladať odpovede na otázky tu pretože už boli zodpovedané [SEARCH]začínajúci živnostník[/SEARCH]
    Naposledy upravil ekopo : 19.09.07 at 13:03 Dôvod: pridaný link

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.