Zavrieť

Porady

dodatočné DP??

Sme platcami DPH a často nakupujeme v zahraničí. Teraz mi však vedúci položil na stôl faktúru aj s príjmovým pokladničným dokladom so zahraničia (ČR) zo dňa 13.04.2007 za nákup tovaru v hodnote 3000,- CZK a tovar dodal do skladu. /zabudol na to/ Poraďte mi čo mám robiť. Môžem to zaúčtovať teraz v 09. mesiaci alebo musím podať DP? Môžem v tom mesiaci urobiť samozdanenie aj odpočet DPH???
Díky
Usporiadat
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Osimka Pozri príspevok
My sme podávali dodatočné daňové priznanie za 12/2006 3 dni po riadnom podaní a teraz nám prišla tiež pokuta. Kedy sa prosím Vás podáva opravné daňové priznanie a aj za to je pokuta?
Opravné DP sa podáva do uplynutia lehoty na podanie DP.
Pr.
DP podám 20.1. , zistím chybu opravím ju a podám opravné DP 25.1 . , ak by som ho ale podával až 26. tak by už šlo o dodatočné DP.
(v príklade neuvažujem s uplynutím lehoty mmimo pracovný deň)
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Osimka Pozri príspevok
My sme podávali dodatočné daňové priznanie za 12/2006 3 dni po riadnom podaní a teraz nám prišla tiež pokuta. Kedy sa prosím Vás podáva opravné daňové priznanie a aj za to je pokuta?
Pri podaní DDP ste nedostali pokutu za to, že ste podali DDP, ale pokutu ste dostali z rozdielu dane medzi riadnym a DDP, t,j, zvyšovali ste si svoju DP, prípadne znižovali NO...
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

[quote=jacekova;534371]
jacekova Pozri príspevok
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70

je to asi hranie so slovíčkami, ale podľa mňa doklad účtovníčka dostala až v septembri.
Pozrime si podobný prípad ohľadom vedenia v záznamoch podľa § 70:
napr. konateľ predloží bločky z RP z mesiaca apríl teraz v septembri, dala by si to do daňového priznania v septembri? Asi nie, ja určite nie, muselo by sa robiť dodatočné DP za mesiac apríl - tam si urobí odpočet zo zaplatenej DPH.
iný príklad:konateľ predloží faktúru za marec riadnu tuzemskú až v auguste, proste zabudol, uplatníš ju (napr.v prípade štvrťročného platcu DPH) za 3.štvrťrok? No, nemala by si, podľa zákona o DPH, si ku uplatníš vtedy, keď došlo k plneniu, teda za 1.štvrťrok, prípadne v ďalšom zdaniteľnom období, t.j. 2.štvrťrok - takže i tu musíš podať dodatočné DPH.
A takto to platí aj pri dodaní tovaru z EÚ - do záznamov podľa §70 sa to zaradí dodatočne s dátumom dodania, preto je dodatočné DPH na mieste. Doklad predsa konateľ mal, ale nedal ho účtovníčke na zúčtovanie. Časové odchýlky sa robia hlavne preto, pretože mnohé krajiny EU vydávajú faktúry aj mesiac po dodaní tovaru, preto sa tento postup upravil - a predovšetkým to slúži aj na odkontrolovanie prechodu tovaru medzi krajinami EU - na odsledovaniu intrastatu - tento spôsob vznikol na základe vzájomnej kontroly. Inak by sa stratil prehľad.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

jacekova Pozri príspevok
bohužial áno. pretože ak podáš dod.DP za 4/07, nakoľko dátum dodania bol 13.4.07 a nárok na odpočet DPH máte až teraz v septembri. V dodatočnom DP k DPH sa vám zvýši daňová povinnosť o tú sumu, ktorú bolo treba odviesť a DÚ vám dá pokutu za každý deň omeškania. takže to podajte čím skôr.
Ak by to aj malo byť takto, tak poopravím: dańová povinnosť, ak nemá firma faktúru, vznikne až 15.dňa nasledujúceho mesiaca po dodaní tovaru, teda 15.5.2007, ak faktúra je v septembri, tak nárok na odpočet DPH by bol v septembri.
0 0
JankaV JankaV

JankaV je offline (nepripojený) JankaV

Mám faktúru z EU na tovar z 23.3.2007. Samozdanenia i nárok som uplatnila v priznaní za 3/2007. Prosím vás, je to dobre.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

JankaV Pozri príspevok
Mám faktúru z EU na tovar z 23.3.2007. Samozdanenia i nárok som uplatnila v priznaní za 3/2007. Prosím vás, je to dobre.
Áno je to dobre , samozrejme ak si mala v marci aj doklad-faktúru.
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Pekný deň, chcem sa s vami tiež poradiť ohľadne dodatočného DP.
Pán majiteľ, priniesol FA z Rakúska, zaplatil ju omylom zo súkromného účtu a podklady mi dal až teraz, keď už je DPH za III.Q. 2007 odvedené.
Čo mi radíte - podať dodatočné, alebo nepodať, nakoľko sa výška DPH aj tak nezmení - DPH odvediem, aj si nárokujem.
Ak by sme dostali z DÚ sankčný úrok podľa §35 ods.1, dávam to na cez ID 545/343 a potom úhrada z banky je ako??? 343/221.
Ďakujem.
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Prave som sa trochu hrabala v iných príspevkoch a našla som debatu na sankčný úrok z DU, ktorý by sme mohli dostat za dodatočné DP - opravujem moj predchádzajúci predpis na 1. cez ID 545/345 alebo
cez ID 545/379
a potom úhradu z BU 345/221 alebo 379/221. Prosím poradte mi. Ďakujem.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
mikumi Pozri príspevok
Prave som sa trochu hrabala v iných príspevkoch a našla som debatu na sankčný úrok z DU, ktorý by sme mohli dostat za dodatočné DP - opravujem moj predchádzajúci predpis na 1. cez ID 545/345 alebo
cez ID 545/379
a potom úhradu z BU 345/221 alebo 379/221. Prosím poradte mi. Ďakujem.
Sankčný úrok 545/345 úhrada 345/221.
0 0
Mariana42 Mariana42

Mariana42 je offline (nepripojený) Mariana42

Podľa knihy Ing. A. Cenigovej: Podvojné účtovníctvo podnikateľov / str. 177 / " Pokuty a sankčné úroky sa účtujú na ťarchu účtu 545 a v prospech účtu 379.
Na účte 345 sa účtuje domeranie a vrátenie jednotlivých daní a popl. na ťarchu účtu 531, 532 alebo 538 podľa charakteru domeraných daní a poplatkov."
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Ďakujem Smith a Mariana42 za odpoveď, ale napísali ste každí inú verziu a svojim spôsobom máte obaja pravdu, ale ako to mám zaúčtovať ja a čo najlepšie.
0 0
Mariana42 Mariana42

Mariana42 je offline (nepripojený) Mariana42

Mikumi ja účtujem tak, ako som napísala vyššie. Auditorovi sa to zdalo byť v poriadku, tak ja som v tom, že to tak má byť. Ak to tak nie je, dúfam že niekto to sem napíše.
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Mariana ďakujem, spravila som to ako si mi poradila.
Chcem sa s vami tiež poradiť ohľadne dodatočného DP.
Pán majiteľ, priniesol FA z Rakúska, zaplatil ju omylom zo súkromného účtu a podklady mi dal až teraz, keď už je DPH za III.Q. 2007 odvedené.
Čo mi radíte - podať dodatočné, alebo nepodať, nakoľko sa výška DPH aj tak nezmení - DPH odvediem, aj si nárokujem.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
mikumi Pozri príspevok
Mariana ďakujem, spravila som to ako si mi poradila.
Chcem sa s vami tiež poradiť ohľadne dodatočného DP.
Pán majiteľ, priniesol FA z Rakúska, zaplatil ju omylom zo súkromného účtu a podklady mi dal až teraz, keď už je DPH za III.Q. 2007 odvedené.
Čo mi radíte - podať dodatočné, alebo nepodať, nakoľko sa výška DPH aj tak nezmení - DPH odvediem, aj si nárokujem.
Odporúčam podať dodatočné DP, aj keĎ sa nemení daňová povinnosť.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Kedže sa DP nemení, nie je potrebné podávať dodatočné DP.... tetušky na DU sa budú iba čudovať.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať