Zavrieť

Porady

exekútor

Dobrý večer prajem. Chcela by som sa spýtať, či môže byť voči mne vedené exekučné konanie pre pôžičku, ktorú nie som schopná splácať nebankovej spoločnosti, ak som prejavila ochotu spolupracovať a splácať dlh po menších čiastkach, ako mi stanovila inštitúcia na vymáhanie pohľadávok, a či to môže znamenať zápis do registra trestov. Ďakujem. Prajem príjemý zvyšok dňa.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    záleží od toho od akej nebankovej spoločnosti máš peniaze požičané. Ak sú to bežné splátkové spoločnosti tam je dohoda možná. V prípade ostatných nebankoviek, kde ručíš majetkom veru ťažko.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    a čo zápis do registra trestov? dakujem
    To by si musela byť trestne stíhaná a právoplatne odsúdená

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    tana17 Pozri príspevok
    a čo zápis do registra trestov? dakujem.,
    ZA nesplácanie úveru ti zápis do registra trestov nedajú (pokiaľ nie si za to právoplatne odsúdená súdom - napr. ak by ti dokázali úverový podvod).

    Jedine sa dostaneš do úverového registra, kde majú prístup všetky banky a úverové inštitúcie. Sankciou za to bude ťažšie získanie úveru, lebo tam budeš vedená ako problematický dlžník, ktorý nespláca úvery.

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    Vsetko zalezi od dohody, pri problemoch so splacanim je potrebne okamzite kontaktovat veritela a snazit sa o nejaku dohodu (je potrebne preukazat zaujem vec riesit). Vzdy zalezi len na voli veritela ako opravneneho, ci da prednost dohode (a akej) alebo to bude vymahat exekutorom. Pri destatisicovych uveroch vsak treba pocitat s tym, ze veritel nepristane na 500-korunove mesacne splatky. Vsetko je to vsak o dohode. Ked uz to ma tzv. vymahacska spolocnost, priestor na dohodu je uz dost zuzeny.

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    Chobot Pozri príspevok
    Jedine sa dostaneš do úverového registra, kde majú prístup všetky banky a úverové inštitúcie. Sankciou za to bude ťažšie získanie úveru, lebo tam budeš vedená ako problematický dlžník, ktorý nespláca úvery.
    Banky maju svoj register - SRBI, splatkove spolocnosti svoj - SOLUS, tieto nie su navzajom prepojene.

    mladymuz je offline (nepripojený) mladymuz

    mladymuz
    fakt ne najdolezitejsie to, ako sa zachova splatkova spolocnost. Pocul som o pripadoch, kedy splatkova spolocnost podala trestne oznamenie pre podozrenie na podvod. Myslim si, ze k takemuto kroku by sa odhodlali, pokial by sa nezaplatila uz prva splatka. Ak takato situacia nastava po niekolkych mesiacoch, tak je to uz len na dohode s nimi a samozrejme na ich voli.
    Skor by som mal obavu z toho, ze ak sa dostane clovek do problemov, tak mu uz ziadna splatkova spolocnost nemusi poskytnut ten ich spotrebitelsky uver/tovar na splatky.

    denisie je offline (nepripojený) denisie

    denisie
    .píšem v mene mojej známej. Požičiala si peniaze prostredníctvom yes karty. Majú zaplatiť exekútorovi 30.000,-Sk, chceli sa s ním dohodnúť na nižších splátkach. On však trvá na 2.000,-Sk mesačne, a tvrdí že to je najnižšia hranica ktorú sú povinní zaplatiť! Má exekútor pravdu a skutočne je to minimum, alebo si to len vymýšľa, aby vymámil čo najskôr peniaze....

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    môj názor Keby som nebola schopná splácať nejaký úver a dali by mi to na exekúciu, tak nesmierne by som bola vďačná exekútorovi, že mi povolil splácať po splátkach nižších ako je v zákone uvedené, totižto tam je na exekúciu stanovená zrážka 1/3 z čistej mzdy. takže tých 2000,- Sk je ďaleko menej než keby mi zrážali čistej mzdy 1/3, čo môže predstavovať / záleží od čistej mzdy / aj napr. 8000,- Sk alebo aj viac. ....
    to bola len jeho dobrá vôla, že sa s ňou dohodol a môže platiť menej než je 1/3 z čistej mzdy.
    hovorím je to len čisto môj názor.

    denisie je offline (nepripojený) denisie

    denisie
    Barbara Pozri príspevok
    môj názor Keby som nebola schopná splácať nejaký úver a dali by mi to na exekúciu, tak nesmierne by som bola vďačná exekútorovi, že mi povolil splácať po splátkach nižších ako je v zákone uvedené, totižto tam je na exekúciu stanovená zrážka 1/3 z čistej mzdy. takže tých 2000,- Sk je ďaleko menej než keby mi zrážali čistej mzdy 1/3, čo môže predstavovať / záleží od čistej mzdy / aj napr. 8000,- Sk alebo aj viac. ....
    to bola len jeho dobrá vôla, že sa s ňou dohodol a môže platiť menej než je 1/3 z čistej mzdy.
    hovorím je to len čisto môj názor.
    v tomto zákone sa nevyznám, takže som aspoň v obraze ako to s tými exekútormi vlastne funguje...
    mne sa zdá tiež 2000,- malí čiastka, ale známa tvrdí, že aj keby zaplatila len 100,- takže jej nič nehrozí. Mala som sa spýtať ako to funguje a ako je to v zákone podložené. Ďakujem za tvoj názor, a ešte maličkosť....odkaz na ten zákon poteší...

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    denisie Pozri príspevok
    .píšem v mene mojej známej. Požičiala si peniaze prostredníctvom yes karty. Majú zaplatiť exekútorovi 30.000,-Sk, chceli sa s ním dohodnúť na nižších splátkach. On však trvá na 2.000,-Sk mesačne, a tvrdí že to je najnižšia hranica ktorú sú povinní zaplatiť! Má exekútor pravdu a skutočne je to minimum, alebo si to len vymýšľa, aby vymámil čo najskôr peniaze....
    Exekucne konanie vychadza zo zasady, ze uprednostnovane by mali byt zaujmy opravneneho, cize veritela. Asi by nebolo spravodlive ziadat od opravneneho, aby pri dlhu 30 000,- Sk sa mu to splacalo po nejakych 500,- Sk mesacne, to by sa nacakal (i ked z tych 30 000 je ista cast exekutorovi, ale princip zostava).

    Navyse, ked uz pride exekutor, tak sa mi zda byt trocha neskoro prejavit ochotu platit. Po platobnom rozkaze/rozsudku bol cas na dobrovolne uhradenie a aj vtedy sa mohlo dospiet k dohode o splatkach, pricom by sa este usetrilo za naklady na exekuciu.

    Barto88 je offline (nepripojený) Barto88

    Barto88
    Dobry den.Chcem sa opytat ci ma exekutor nejake pravomoci aj za hranicami statu.Moze napr. zablokovat zahranicny ucet??Dakujem za info

    sepka je offline (nepripojený) sepka

    sepka
    Dobrý deň, stala sa mi takáto nemilá vec. Ostala som dlžná Úradu práce( išlo o poberanie rod. príspevku popri zamestnaní-dcéru sme museli dať na dva dni do MŠ a prišli nato), voľačo som zaplatila ostalo mi tam 2300.- doplatiť(platila som postupne-pre našich tmavších spoluobčanov treba brať nám čo robíme, abolo mi úplne jasné, že to musím zaplaťiť). Minulý rok sme sa presťahovali, zaplatila som si preposielanie pošty a bola som si istá, že sa pošta ku mne dostane-opak bol pravdou. Len keď príde za mnou šéf, že dostal príkaz-ex. na plat. V jeho obálke bola aj obálka pre mňa(oznámenie o začatí, ale zároveň aj o spôsobe vykonania ex. proti ktorému nie je odvolanie), že nepreberám poštu(ani po opak. doručení-adresát pri tom neznámy).išla som za ex.,že to zaplatím, on zastaví ex. a trovy po vyčíslení buď prijmem, alebo sa odvolám.(v spôsobe som nemala vyčíslené trovy, tak som ani nevedela či sú také v oznámení, alebo vyššie). Ten krik čo na mňa spustil, ste nezažili-ja mu nebudem hovoriť, čo on má vo svojej kancelárii robiť(pred mojim 11 ročným synom, ten chudák len pozeral, nie je zvyknutý,že niekto po jeho mame ziape).Spýtala som sa ho prečo nevyhľadal moju adresu v evidencii obyvateľstva-začal na mňa chrliť paragrafy z obč. zákonníka(44,46), že mi boli listiny doručené cez zamestnávateľa a môžu byť aj cez obec,...( mal pravdu?pokiaľ viem inštitú náhradného doručenia pri FO neexistuje)a mám 14 dní aby som podala námietku(o čom pochybujem,keď už bol vydaný príkaz). Pokračoval, že porušujem zákon, lebo na kat.portáli som síce vlastníkom bytu na novej adrese, ale z KP zmluvy mám ešte starú adresu. Postupoval správne. Nakoniec som povedal len toľko, že sa mu ozve môj právniku a toto nie je jednanie, čo on dokazuje a odišla som. Peniaze som vložila priamo na účet, keď ich nechcel prijať a teraz zbieram údaje, lebo sa chcem naňho sťažovať. v podstate ma klamal a zastrašoval z pozície moci.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Barto88 Pozri príspevok
    Dobry den.Chcem sa opytat ci ma exekutor nejake pravomoci aj za hranicami statu.Moze napr. zablokovat zahranicny ucet??Dakujem za info
    Slovenský exekútor nemôže siahať na majetok v zahraničí, ale oprávnený môže osloviť v zahraničí exekútora alebo iné orgány, ktoré sa venujú vymáhaniu a tieto môžu na tento majetok siahať.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    sepka Pozri príspevok
    Dobrý deň, stala sa mi takáto nemilá vec. Ostala som dlžná Úradu práce( išlo o poberanie rod. príspevku popri zamestnaní-dcéru sme museli dať na dva dni do MŠ a prišli nato), voľačo som zaplatila ostalo mi tam 2300.- doplatiť(platila som postupne-pre našich tmavších spoluobčanov treba brať nám čo robíme, abolo mi úplne jasné, že to musím zaplaťiť). Minulý rok sme sa presťahovali, zaplatila som si preposielanie pošty a bola som si istá, že sa pošta ku mne dostane-opak bol pravdou. Len keď príde za mnou šéf, že dostal príkaz-ex. na plat. V jeho obálke bola aj obálka pre mňa(oznámenie o začatí, ale zároveň aj o spôsobe vykonania ex. proti ktorému nie je odvolanie), že nepreberám poštu(ani po opak. doručení-adresát pri tom neznámy).išla som za ex.,že to zaplatím, on zastaví ex. a trovy po vyčíslení buď prijmem, alebo sa odvolám.(v spôsobe som nemala vyčíslené trovy, tak som ani nevedela či sú také v oznámení, alebo vyššie). Ten krik čo na mňa spustil, ste nezažili-ja mu nebudem hovoriť, čo on má vo svojej kancelárii robiť(pred mojim 11 ročným synom, ten chudák len pozeral, nie je zvyknutý,že niekto po jeho mame ziape).Spýtala som sa ho prečo nevyhľadal moju adresu v evidencii obyvateľstva-začal na mňa chrliť paragrafy z obč. zákonníka(44,46), že mi boli listiny doručené cez zamestnávateľa a môžu byť aj cez obec,...( mal pravdu?pokiaľ viem inštitú náhradného doručenia pri FO neexistuje)a mám 14 dní aby som podala námietku(o čom pochybujem,keď už bol vydaný príkaz). Pokračoval, že porušujem zákon, lebo na kat.portáli som síce vlastníkom bytu na novej adrese, ale z KP zmluvy mám ešte starú adresu. Postupoval správne. Nakoniec som povedal len toľko, že sa mu ozve môj právniku a toto nie je jednanie, čo on dokazuje a odišla som. Peniaze som vložila priamo na účet, keď ich nechcel prijať a teraz zbieram údaje, lebo sa chcem naňho sťažovať. v podstate ma klamal a zastrašoval z pozície moci.
    Nechcem niečo tresnúť, ale náhradný spôsob doručenia je také niečo ako, že ex. posiela firme, tá to neprevezme, ale zásielka sa považuje za doručenú. Toto sa nesmie urobiť pri fyzickej osobe - FO si zásielku musí reálne prevziať.
    Námietky proti upovedomeniu o zač. exekúcie sa môžu podať do 14 dní - ak ex. vydal príkaz na zrážky zo mzdy, zablokovanie účtu, auta, majetku, tak sú to zabezpečovacie úkony, ale nebránia podaniu námietok.
    p.s. pri doposielaní pošty pošta nedoposiela zásielky, ktoré sú do vlastných rúk

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.