Zavrieť

Porady

Podielove vlastníctvo manželov

Môj manžel pracuje v zahraničí. Pretože sa správa nezodpovedne rozhodla som sa zrušiť bezpodielové vlastníctvo manželov. Byt so zariadením ostal mne a auto + 300 000,- Sk pripadlo manželovi. Stále žijeme v spoločnej domácnosti, na ktorú neprispieva (rsp. ma trvalý pobyt na našej adrese, kde mu chodí pošta. Samé exekúcie...) Čo mám robiť, aby manželovi nechodila pošta na moju adresu, lebo mám z toho "nervy". Ako by sa zmenila moja situácia rozvodom? Zmenila by sa vôbec? Prosím Vás poraďte mi ako mám ďalej postupovať. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marek K je offline (nepripojený) Marek K

    Marek K
    Ak správne chápem, máte zrušené BSM súdom. Byt je tvoj a manžel má stále trvalý pobyt na adrese tvojho bytu a nežijete (žijete) v spoločnej domácnosti. (§115 Občianskeho zákonníka)

    Ak je to tak, tak jeho poštou by som sa nezaoberal. Je to to najmenej. Jeho poštu otvárať a čítať nesmieš a podľa môjho názoru nikto ťa nemôže nútiť preberať ju ak tam nie si uvedená ako príjimateľ. Domnievam sa, že exekúcie chodia doporučene, alebo do vlastných rúk. Takže to nepreberaj od poštárky. A obyčajnú poštu mu odkladaj neotvorenú do krabice a občas mu ju pošli, alebo oznám že ju má u teba.

    Rozvodom sa nezmení nič. Z trvalého pobytu sa musí odhlásiť sám. Alebo je tu možnosť požiadať súd o zrušenie trvalého pobytu. (o tom nájdeš viacej v príspevkoch súvisiacich s trvalým pobytom)
    Naposledy upravil Marek K : 02.10.07 at 07:56

    hodmon je offline (nepripojený) hodmon

    hodmon
    Chcela by som sa opytať ohľadne prevodu rodinného domu do spoločného vlastníctva.Manžel dom nadobudol pred uzavretím manželstva darovacou zmluvou.Akým spôsobom by sa dal dom prepísať do spoločného vlastníctva manželov? Stačil by nejaký návrh na kataster , alebo o tom musí byť nejaká zmluva?

    Marek K je offline (nepripojený) Marek K

    Marek K
    Moja otázka by bola v prvom rade: Prečo zahrnúť dom do BSM?

    Ak si nato odpoviete s rozumnými dôvodmi tak by ste potom mohli spísať dohodu o rozšírení zákonom určeného BSM formou notárskej zápisnice. (cena zápisnice je závislá od ceny nehnuteľnosti a majetku ktorý sa delí. Pri zlučovaní si myslím že je to tak isto)
    Po podpísaní, ak niesú na danej nehnuteľnosti žiadne ťarchy napr. záložné právo v propech banky, to advokát dá na kataster (to je bez poplatku).

    hodmon je offline (nepripojený) hodmon

    hodmon
    Iným spôsobom by to nešlo? Napriklad nejakou darovacou zlmuvou. Ja by som len potrebovala byt napisana na liste vlastnictva, aby som v pripade ze sa nieco stane neostala na ulici bez toho, aby som bola aspon vyplatena.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    hodmon Pozri príspevok
    Iným spôsobom by to nešlo? Napriklad nejakou darovacou zlmuvou. Ja by som len potrebovala byt napisana na liste vlastnictva, aby som v pripade ze sa nieco stane neostala na ulici bez toho, aby som bola aspon vyplatena.
    Do BSM to už nedáte. Jedinou možnosťou je, aby manžel daroval určitý podiel nehnuteľnosti tebe, napr. 1/2. Treba napísať normálnu darovaciu zmluvu, zapísať do katastra a potom budeš podielovým spoluvlastníkom domu (napr. 1/2 a 1/2, alebo 3/4 manžel a 1/4 ty, záleží ako sa dohodnete).

    Marek K je offline (nepripojený) Marek K

    Marek K
    hodmon Pozri príspevok
    Iným spôsobom by to nešlo? Napriklad nejakou darovacou zlmuvou. Ja by som len potrebovala byt napisana na liste vlastnictva, aby som v pripade ze sa nieco stane neostala na ulici bez toho, aby som bola aspon vyplatena.
    Ako napísal Chobot darovacia zmluva a budete podielovými vlastníkmi (ale nie vlasníkmi 1/1 ako pri BSM). A s tou ulicou to nie je také jednoduché z manželovej strany. Ak tam máš trvalé bydlisko a manžel by ťa chcel vysťahovať tak ti musí poskytnúť náhradný byt, ubytovanie, alebo prístrešie (rieši to Občiansky zákonník)

    Prečo by to nešlo zahrnúť do BSM dohodou ???

    Marek K je offline (nepripojený) Marek K

    Marek K
    Som rád, ak ti moja rada pomohla. Ja by som to riešil tak ako som napísal a nestaral by som sa o jeho poštu (s odvolaním sa na listové tajomstvo a nič by ma nezaujímalo ak máte zrušené BSM súdom).

    hodmon je offline (nepripojený) hodmon

    hodmon
    O vysťahovanie z manželovej strany sa nebojim. Skor sa bojim toho, ze keby sa mu nahodou nieco stalo, ci by si niekto z jeho rodiny nemohol na ten dom narokovat,ked mu ho darovala rodina pred svadbou. Takze pre istotu by som na nom chcela byt napisana.Ide mi o co najlacnejsiu cestu.Asi je najlacnejsie darovat cast.Vtedy su poplatky len na katastri,vsak?

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Ak ste manželia, v prípade smrti manžela budeš dedičom v 1.skupine.
    Rodina manžela si formálne nároky môže robiť, ale právne nie. Dom budeš dediť spolu s Vašimi deťmi.
    A tak ako Ti napisal Chobot, 4 x darovacia zmluva na podiel, ktorý si dohodnete,
    2 x návrh na vklad a poplatok 2000.- Sk, toto podať na kataster a počkať, kým vklad povolia. Po povolení vkladu Vám kataster zašle potvrdené zmluvy a list vlastníctva.

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    hodmon Pozri príspevok
    O vysťahovanie z manželovej strany sa nebojim. Skor sa bojim toho, ze keby sa mu nahodou nieco stalo, ci by si niekto z jeho rodiny nemohol na ten dom narokovat,ked mu ho darovala rodina pred svadbou. Takze pre istotu by som na nom chcela byt napisana.Ide mi o co najlacnejsiu cestu.Asi je najlacnejsie darovat cast.Vtedy su poplatky len na katastri,vsak?
    Ak bol dom riadne darovaný na základe darovacej zmluvy a ako jediný vlastník je zapísaný manžel, ani v prípade, že by sa mu niečo stalo, si nikto okrem jeho dedičov na dom nemôže robiť nárok. Ak by mal manžel náhodou ešte dediť po osobe, ktorá mu dom darovala, môže sa stať, že jeho dedičský podiel bude nižší ako u ostatných dedičov, pretože na hodnotu darovaného domu sa prihliadne v dedičskom konaní. To však nič nemení na tom, že vlastnícke právo na darovaný dom zostáva manželovi.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    hodmon Pozri príspevok
    O vysťahovanie z manželovej strany sa nebojim. Skor sa bojim toho, ze keby sa mu nahodou nieco stalo, ci by si niekto z jeho rodiny nemohol na ten dom narokovat,ked mu ho darovala rodina pred svadbou. Takze pre istotu by som na nom chcela byt napisana.Ide mi o co najlacnejsiu cestu.Asi je najlacnejsie darovat cast.Vtedy su poplatky len na katastri,vsak?

    Chápem všetko , ale v prvom rade musí chcieť manžel .Zatiaľ nikde nečítam , že chce aj manžel pre to niečo spraviť .
    Ako je to, keby mal manžel dom vo výlučnom vlastníctve pred sobášom a aj deti z prvého manželstva? Dedila by druhá manželka spolu s jeho deťmi? A keby mala druhá manželka deti, dedili by čiastku z domu? Môj názor je, že manžel by to mohol vyriešiť závetom nie?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    minciarik Pozri príspevok
    Ako je to, keby mal manžel dom vo výlučnom vlastníctve pred sobášom a aj deti z prvého manželstva? Dedila by druhá manželka spolu s jeho deťmi? A keby mala druhá manželka deti, dedili by čiastku z domu? Môj názor je, že manžel by to mohol vyriešiť závetom nie?
    Síce by mohol napísať závet, ale závet by mohli napadnúť neopomenuteľní dediči.

    Zo zákona patrí deťom aspoň polovica zákonného dedičstva, pokiaľ sú maloleté, tak 100% zákonného dedičstva (§ 479). Vydediť smie len v odôvodnených prípadoch.

    Ale v tom tvojom prípade by po smrti manžela dedili dediči v prvom rade, t.j. jeho deti a jeho manželka, každý rovnakým dielom (teda keby mal 3 deti, tak každý dedí 1/4). Deti tej druhej manželky by nededili, keby ich mala z prvého manželstva - teda neboli by jeho. Jedine keby si ich osvojil, tak by mali nárok na dedičstvo.

    hodmon je offline (nepripojený) hodmon

    hodmon
    Zita5 Pozri príspevok
    Chápem všetko , ale v prvom rade musí chcieť manžel .Zatiaľ nikde nečítam , že chce aj manžel pre to niečo spraviť .
    S manzelom sme sa uz dohodli, len sme sa rozhodli volit najlacnejsiu cestu.Preto som vlastne dala dotaz na tuto stranku. Myslim, ze keby nehcel, nemalo by logiku vobec sa tymto zaoberat.

    gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

    gabi2
    Prosím o radu. Kúpili sme s manželom dom, požičali sme si naň a teraz vybavujeme hypotéku. Manžel ale trval na tom, aby na kúpnej zmluve a tým pádom aj na katastri bol zapísaný len on. ( ja mám dieťa z prvého manželstva a bojí sa že keby niečo tak by musel vyplatiť exmanžela- teda cez dieťa má 18 rokov). Teraz vybavujeme hypotéku, ktorú som podpisovala aj ja ale banka chce ešte nejakú zmluvu o BSM. Ja sa v tom nevyznám, nie je tam pokus o podvod zo strany manžela? To by ma veľmi mrzelo, ale dôveruj a preveruj. Ďakujem za vaše názory a pekný deň. Gabi

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    gabi2 Pozri príspevok
    Prosím o radu. Kúpili sme s manželom dom, požičali sme si naň a teraz vybavujeme hypotéku. Manžel ale trval na tom, aby na kúpnej zmluve a tým pádom aj na katastri bol zapísaný len on. ( ja mám dieťa z prvého manželstva a bojí sa že keby niečo tak by musel vyplatiť exmanžela- teda cez dieťa má 18 rokov). Teraz vybavujeme hypotéku, ktorú som podpisovala aj ja ale banka chce ešte nejakú zmluvu o BSM. Ja sa v tom nevyznám, nie je tam pokus o podvod zo strany manžela? To by ma veľmi mrzelo, ale dôveruj a preveruj. Ďakujem za vaše názory a pekný deň. Gabi
    Dom nadobúdate obaja, teda bude majetkom oboch. Preto vidím logické, aby ste obaja boli zapísaní ako vlastníci.

    V prípade tvojej smrti (nedajbože) ale tvoj syn má predsa zákonný nárok na dedičstvo po tebe. Chceš mu toto právo odoprieť? Lebo v takom prípade nebude dediť tvoj bývalý manžel, ale tvoj syn. Chceš ho vydediť tým, že bude dom napísaný len na terajšieho manžela?

    Banka chce vedieť, prečo bude byt aj hypotéka len na manžela, keď máte majetok spoločný. Na to, aby ste nemali spoločný majetok, by ste museli mať súdom potvrdenú zmluvu o zrušení BSM.

    Nemôžem napísať, že by to bol vyslovene pokus o podvod, ale určite chce chrániť svoje záujmy pred záujmami tvojho bývalého (podľa vyššie napísaného zbytočné obavy). Neuvedomuje si ale, že tým potláča práva tvojho syna z prvého manželstva, lebo v takom prípade, že dom bude na terajšieho manžela, syn nemá nárok na dedičstvo z toho domu v prípade tvojej smrti.

    Záleží teraz na tvojom postoji, ako si stojíš za právami tvojho syna. Či akceptuješ požiadavku manžela a tým vydedíš syna alebo sa k nemu zachováš férovo a budeš trvať na tom, aby bol dom písaný aj na teba.

    Treba si sadnúť a riadne sa o tom porozprávať s manželom. Najmä prečo to che urobiť. A argument, že by musel vyplatiť bývalého manžela neobstojí - on by musel vyplatiť tvojho syna.

    gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

    gabi2
    Ďakujem za radu. Asi sa bojí, že bude musieť vyplatiť aj môjho syna ak by to bolo ešte skôr ako sa splatí hypotéka. Dedí sa predsa aj hypotéka nie? Veľmi pekne ďakujem, musíme si o tom s manželom pohovoriť. Gabi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.