Zavrieť

Porady

Výpoveď zo strany zamestnanca §62

Ja by som potrebovala poradiť, zamestnanec dáva výpoveď podľa §62 ZP, a v ods.3 je písané:

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

myslí sa tým odmena za prácu?...a ak áno je to platné ak pracovná zmluva bola podpísaná ešte pred novelou ZP a tam sa ešte táto formulka nevyskytla...

Ďakujem za odpovede...:-)
Usporiadat
Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
Chobot Pozri príspevok
Možno s tým nebudú hneď súhlasiť starí zamestnanci, ale pre nových to už môžeš dávať do zmlúv.

A tým starým to môžeš dať do najbližšiho dodatku, keď budeš zvyšovať mzdy starým zamestnancom. Spolu so zvýšením ti podpíšu aj tú dohodu. Ak to nepodpíšu, nezvýšiš im mzdu.
No to je podľa mňa dosť tvrdé, pokiaľ nepodpíšem dohodu, nezvýšia mi plat.
Myslíš, že by som sa proti tomuto nemohla brániť? Predsa plat by mal byť zvyšovaný z iných dôvodov, nemyslíš?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Hepi Pozri príspevok
No to je podľa mňa dosť tvrdé, pokiaľ nepodpíšem dohodu, nezvýšia mi plat.
Myslíš, že by som sa proti tomuto nemohla brániť? Predsa plat by mal byť zvyšovaný z iných dôvodov, nemyslíš?
Áno, je to tvrdé, ale to je jedna z možností, ako to dať do dohody so starým zamestnancom. Pokiaľ je zamestnanec "vychytralý", tak bude viedieť, že s tým súhlasiť nemusí.

Poznám z praxe, že v jednej firme boli 13. a 14. plat zmluvný a fixný. Po novom sa prešlo na polročné odmeňovanie (nenárokovateľné), ktoré mohlo dosiahnuť vyššiu čiastku, než ten jeden plat. Naprik tomu niektorí zamestnanci takýto dodatok nepodpísali a im sa vypláca ten 13. a 14. plat po starom. Oni nemajú tie polročné odmeny, lebo s takým systémom nesúhlasili.

Takže nie je to povinné, podpísať takúto dohodu, len som dal Fany tip, ako by to mohla u zamestnancov pretlačiť.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Chápem to dobre, že ak ja, ako zamestnanec pracujem u zamestnávateľa 8 rokov a chcem dať výpoveď, tak (keďže ide o výpoveď zo strany zamestnanca) bude výpovedná doba len dva mesiace aj keď tam pracujem viac ako 5 rokov?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Je to tak.
0 0
sandrra sandrra

sandrra je offline (nepripojený) sandrra

Ak zamestnanec a zamestnávateľ sa dohodli, že ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej lehoty u zmestnávateľa,zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac (v zmysle §62 ZP).
Skúšobná doba je na 3 mesiace.

Podľa ZP je výpovedná lehota 2 mesiace..To znamená, že ak chcem podať výpoveď ako zamestnanec zamestnávateľovi musím odpracovať minimálne 2 mesiace?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
prečo uvádzaš skúšobnú dobu? Počas skúšobnej doby neplatí ustanovenie o výpovednej lehote.
0 0
sandrra sandrra

sandrra je offline (nepripojený) sandrra

dik

este sa chcem opytat kedy najskor mozem podat vypoved 3dni pred vypovednou lehotou alebo az potom...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sandrra Pozri príspevok
Ak zamestnanec a zamestnávateľ sa dohodli, že ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej lehoty u zmestnávateľa,zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac (v zmysle §62 ZP).
Skúšobná doba je na 3 mesiace.

Podľa ZP je výpovedná lehota 2 mesiace..To znamená, že ak chcem podať výpoveď ako zamestnanec zamestnávateľovi musím odpracovať minimálne 2 mesiace?
Ak skončíš pracovný pomer počas skúšobnej doby /do 3 mesiacov od vzniku prac.pomeru/, oznamuješ to zamestnávateľovi spravidla 3 dni predtým, ako chceš ukončiť PP. Ak už však PP trvá viac ako 3 mesiace, môžeš ho skončiť výpoveďou - výpovedná lehota je 2 mesačná a začína plynúť prvým dňom nasl. mesiaca po doručení výpovede.
Keďže máš v prac. zmluve dohodnutý peňažný záväzok voči zamestnávateľovi, pracovný pomer nemôžeš skončiť v priebehu plynutia výpovednej doby, ale až jej posledný deň.

Napr. : Výpoveď doručíš zamestnávateľovi 6.11., výpovedná doba začína plynúť 1.12. a pracovný pomer nemôžeš skončiť skôr ako 31.1.08

-------
Veronika
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
Keďže máš v prac. zmluve dohodnutý peňažný záväzok voči zamestnávateľovi, pracovný pomer nemôžeš skončiť v priebehu plynutia výpovednej doby, ale až jej posledný deň.

Napr. : Výpoveď doručíš zamestnávateľovi 6.11., výpovedná doba začína plynúť 1.12. a pracovný pomer nemôžeš skončiť skôr ako 31.1.08

-------
Veronika[/quote]

Ja som toto ustanovenie ZP pochopila skôr opačne, že môžeš skôr, ale zaplatíš akoby pokutu vo výške mesačného zárobku. Poznám veľa prípadov, kedy si zamestnanci našli lepšiu alebo lepšie platenú prácu ale terajší zamestnávateľ o dohode nechcel ani počuť a trval na výpovednej dobe. No a kým tá skončila aj to lepšie miesto už bolo dávno obsadené. A práve toto ustanovenie by im bolo pomohlo. Samozrejme muselo by to byť dohodnuté už v pracovnej zmluve.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Súhlasím, aj tak sa to dá vysvetľovať. Ak skončíš skôr ako 31.1., zaplatíš pokutu zamestnávateľovi.
Ja som to brala z pohľadu zamestnanca, aby nemusel pokutu zaplatiť.

-------
Veronika
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Dobrý deň. Môže mi tiež niekto poradiť ak zamestnanec doniesol zamestnávateľovi výpoveď, že končí PP dohodou k 1.11.2007. Z-ľ mu škrtol slovo dohodou lebo on sa sním o tom nedohodol. Z-ľ chce aby mu bežala výp.doba 2 mesiace ale zamestnanec nechodí do práce lebo má lepšiu. Náhradu nemôžme žiadať lebo to nemá uvedené v PZ. Ja sa len chcem ako mzdová účt.spýtať mám napísať zamestnancovi nejaké oznámenie že jeho PP sa končí až po uplynutí výp.doby aj keď mu to z-ľ ale iba ústne oznámil? Sú na tie vyjadrenia a odpovede nejaké lehoty? Ďakujem pekne za Váš čas.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Zuzka2510 Pozri príspevok
Dobrý deň. Môže mi tiež niekto poradiť ak zamestnanec doniesol zamestnávateľovi výpoveď, že končí PP dohodou k 1.11.2007. Z-ľ mu škrtol slovo dohodou lebo on sa sním o tom nedohodol. Z-ľ chce aby mu bežala výp.doba 2 mesiace ale zamestnanec nechodí do práce lebo má lepšiu. Náhradu nemôžme žiadať lebo to nemá uvedené v PZ. Ja sa len chcem ako mzdová účt.spýtať mám napísať zamestnancovi nejaké oznámenie že jeho PP sa končí až po uplynutí výp.doby aj keď mu to z-ľ ale iba ústne oznámil? Sú na tie vyjadrenia a odpovede nejaké lehoty? Ďakujem pekne za Váš čas.
ZC požiadal o skončenie pracovného pomeru dohodou. ZĽ s takýmto návrhom nesúhlasí. Ak ZC trvá na skončení pracovného pomeru, musí podať výpoveď . Skončenie pracovného pomeru dohodou je možné k určitému dátumu za súhlasu obidvoch strán a písomne. Podľa môjho názoru PP Vášho zamestnanca trvá, a oznámila by som mu túto skutočnosť písomne.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Môžem mu napísať že súhlasíme so skončením PP ale až po uplynutí 2-mes.výp.doby čiže vlastne skončí to až ku dňu 31.12.07 a ak nebude ZC chodiť do práce tak je to vlastne hrubé porušenie prac.disc?
0 0
Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
Ja by som mu skôr odpovedala v tom zmysle, že nesúhlasíme so skončením pracovného pomeru dohodou a ak trvá na ukončení PP, musí dať výpoveď, ktorá mu neskončí 31.12.2007, ale až 31.01.2008, nakoľko bude doručená až tento mesiac a plynúť začne až 01.12.2007. Ale aj tak by bolo lepšie, keby ste ho pustili na dohodu, lebo ak mu budete viesť absenciu, zdravotné poistenie za neho aj tak musíte odvádzať a povedzte k čomu je to dobré?
0 0
elav elav

elav je offline (nepripojený) elav

Akým spôsobom by si mal zamestnávateľ právo na túto peňažnú náhradu uplatniť?
Ide mi o to, či je možné priamo v prac. zmluve dohodnúť, že náhrada sa započíta so mzdou, ktorá by mala byť vyplatená, a tým pádom zamestnávateľ mzdu jednoducho nevyplatí.
Ak ale zamestnanec odpracuje jeden týždeň z výpovednej doby, patrí mu mzda za jeden týždeň. Zamestnávateľ má ale nárok na náhradu vo výške mesačného zárobku. Čiže tu je takáto dohoda v podstate bezpredmetná.
Ďalej je nevyplatenie mzdy trestný čin, a nemožno to obísť dohodou, číže podľa mňa by mzda mala byť riadne vyplatená a zamestnávateľ sa potom môže domáhať svojej náhrady. Teda ak mu napriek výzve zamestnanec náhradu nezaplatí, zostane mu len obrátiť sa na súd???
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať