Zavrieť

Porady

Ukončenie alebo prerušenie živnosti SZČO

Dobrý deň,
prosím o radu,aký je rozdiel medzi ukončením a prerušením zivnosti SZČO.Kedy treba podať daňové priznanie v jednom aj druhom prípade a ako je to s odvodmi pri prerušení?
Ďakujem!
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
z stránky DR SR
5 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
misena Pozri príspevok
Dobrý večer, SZČO mal prerušenú živnosť od 29.07.2009 do 30. 06. 2010. Celý rok 2010 bol riadne zamestnaný. Zo živnosti od júla 2010 do konca roka 2010 nemal žiadne príjmy ani výdavky.
1.Mám mu urobiť DP typ B a výkazy o majetku a záväzkoch a o príjmoch a výdavkoch dám rovnaké ako boli za rok 2009?
2.Ako sa vlastne po skončení prerušenia živnosti obnovia začiatočné stavy pohľadávok a záväzkov, keď všetky boli vysporiadané v DP za rok 2009, ale vo výkazoch sa uvádzajú?
3.A čo s bankovými účtami, ktoré mal mínusové a počas prerušenia živnosti si ich vysporiadal? Aký budú mať začiatočný stav?
Predpokladám, že v čase aktívnej živnosti ste účtovali v JU a teda ak bol známy termín pozastavenia živnosti a živnosť nebola obnovená do 31.3.2010 tak SZČO bol povinný upraviť ZD §17 odst.8. v roku 2009 .

Úprava ZD sa mala previesť prostredníctvom peňažného denníka , pohľadávky neuhradené k 31.12.2009 ako nepeňažná operácia príjem ovplyvňujúci základ dane(podľa členenia príjmov) , záväzky nepeňažná operácia - výdavky ovplyvňujúce základ dane(podľa členenia výdavkov ) s tým že tieto jednotlivé úpravy sa mali spárovať s pohľadávkou v Knihe pohľadávok a so záväzkom v Knihe závúzkov .K úhrade pri tomto úkone bude nula. Teda nebudete už vykazovať žiaden zostatok .Samozrejme treba posúdiť každý jednotlivý prípad pohľadávky a záväzku podľa daňovej uznateľnosti .
To znamená , že napr. záväzok k dani z príjmu nemôže byť VOZD ...a podobne ...

Nepeňažnú operáciu mám na mysli účtovanie v uzávierkových operáciách Interným dokladom.


Ak boli takto vysporiadané pohľadávky a záväzky v roku 2009 ,tak už nemáte čo účtovať v týchto v účtovných knihách a nie sú ani predmetom účtovných výkazov.


Po obnovení živnosti tieto už vysporiadané pohľadávky a záväzky neuvádzate a ak príde k ich úhrade v čase obnovenia živnosti účtujete o príjmoch neovplyvňujúcich základ dane a o výdavkoch neovplyvňujúcich ZD .


Vaše účtovné výkazy budú vykazovať len pohľadávky a záväzky ktoré vznikli v čase obnovenia živnosti s tým , že bezprostredne predchádzajúce obdobie bude nula .


Bankový účet začnete dňom obnovenia činnosti len s jeho počiatočným stavom .

To znamená, že vo Výkazoch za rok 2010 BPO z roku 2009 nie je t.j.0 , ak nemal v roku 2010 žiadne pohľadávky ani záväzky v tých riadkoch bude O ...ostatné podľa skutočnosti napr.pokladňa, bankový účet ...a pod.

Z pohľadu JU .
Naposledy upravil Zita5 : 26.03.11 at 08:34
4 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

balunka Pozri príspevok
keď mám pozastavenú živnosť od 1.7.11 na tri roky,do DP píšem DIČ-alebo rod.číslo ?
ja som DIČ odovzdala na DU ,teraz ho nemám
Píšeš DIČ. To, že si kartičku DIČ odovzdala, neznamená, že zo systému bolo vymazané aj tvoje DIČ.
Aj FO-občania ak aspoň raz podali DP, systém im vygeneroval DIČ, to im aj do budúcna ostáva.
4 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

http://tvnoviny.sk/spravy/ekonomika/...u-o-davky.html

živnosť nemože založiť skorej...nedajú mu príspevok v tom prípade
3 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
doporučila by som najprv si preštudovať túto super tému, aby ste v tom mali jasnejšie:
http://www.porada.sk/t188127-prechod...10-2011-a.html
3 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

jana007 Pozri príspevok
Mám podobný prípad, bola som sa na to pýtať na DÚ a oni sa prikláňali k názoru, že treba treba podať dodatočné DP, kedže do 31.3. mi nevznikla povinnosť uhradiť nedoplatok zo ZP. Ale pre istotu si mám podať dopyt na DR.
Práve mi prišla odpoveď na môj dopyt - Daňovník ukončil živnosť k 30.6.2009. Teraz podáva riadne daňové priznanie. V ročnom zučtovaní zdravotného poistenia za rok 2009 mu vznikol dosť veľký nedoplatok. Ako má postupovať tento daňovník, aby výdavky na zaplatené zdravotné poistenie - nedoplatok dostal do daňových výdavkou? Musí podať dodatočné DP alebo môže tento nedoplatok zahrnúť priamo v DP cez riadok 43 DP-B alebo je iná možnosť. Ďakujem vopred za Vaše stanovisko.
2 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Z.E.Ú.S. Pozri príspevok
jeden môj klient by sa chcel "vyhnúť" odvodom do SP tak že preruší (prípadne ak by to bolo lepšie úplne zruší) živnosť k 30.6. kedy to teda SP posudzuje... no hneď by otvoril novú živnosť .. viem že niekedy bola taká diera v zákonoch že to asi bolo možné, no niekde som čítal že minulý rok boli v tomto zmeny a už by platil hneď aj do SP odvody prípadne od januára...
vie mi niekto povedať ako to je a podľa ktorého zákona, dík
podľa nového, sa toto uz urobiť nedá, lebo aj ked začne podnikat po 1.7. musí platiť odvody podla poslednej povinnosti, teda podla toho ako mu vysli naposledy
2 0
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
Z.E.Ú.S. Pozri príspevok
díky moc , ešte by som poprosil konkrétny paragraf ktorý to zmenil
Zmenil to § 21 ods. 5, § 26 ods. 2, zákona o sociálnom poistení č. 461/2003 Z.z. v znení zákona 543/2010 Z. z.
Katka
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

aktaK Pozri príspevok
prosím, ubezpecte ma, ze sa nemusim obávať!

ja mam prerusenu zivnost na 5 rokov - cca do 8/2012

a teraz citam, ze po novom zivnost sa dá prerusit max. do 3 rokov, platí to aj pre mna? mozem byt v klude? pre mna stale platí tých 5 rokov prerusenia, alebo sa zmena teda týka i mna?
§ 80s Živnostenského zákona

Prechodné ustanovenia účinné od 1. júna 2010
Na začiatok

(1) Živnostenské listy a koncesné listiny vydané do 31. mája 2010 zostávajú v platnosti.

(2) Tam, kde sa v osobitných predpisoch používa názov "živnostenský list" alebo názov "koncesná listina", rozumie sa tým "osvedčenie o živnostenskom oprávnení".

(3) Podnikatelia, u ktorých bolo do 31. mája 2010 rozhodnuté o pozastavení prevádzkovania živnosti, upravia svoje právne vzťahy v súlade s § 57 ods. 6 do troch rokov od účinnosti tohto zákona, inak im uplynutím tejto doby pozastavené živnostenské oprávnenie zanikne.

2 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
catania1 Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu. SZCO prerusila zivnosti od 21.4.2010 do 15.8.2011. Predchadzajuca uctovnicka mu uplatnovala 40% pausalne vydavky. Kedze zivnost do 31.3.2011 neobnovil mala mu urobit mimoriadnu uzavierku ku dnu 21.4.2010? Vykazy mala podat na DU k 31.3.2011? Po 15.8.2011 obnovil zivnost a vykazuje prijmy a vydavky... chce viest klasicke JU, nie pausalne vydavky.Kedze sa mi dostali do ruk iba vykazy k 31.12.2010 mozem pri DP za rok 2011 vychadzat z tychto vykazov, alebo by som mala vychadzat z mimoriadnej uzavierky k 21.4.2010, ktore zrejme nema spravenu? Este sa chcem spytat, eviduje vo VoM nejaky dlhodoby majetok... kedze mal prerusenu zivnost, moze ho v roku 2011 odpisovat? alebo pri pozastaveni zivnosti si nemoze uplatnit odpisy. Dakujem.
akú mimoriadnu uzávierku?
nič také sa nerobí v prípade pozastavenia živnosti
predchádzajúca účtovníčka urobila DP za rok 2010 (1-4) a keďže bola živnosť pozastavená, bolo treba dodaniť pohľadávky a zásoby (ak robila paušál). ak robila JÚ, tak upraviť ZD aj o záväzky.

ty keď chceš za rok 2011 viesť JÚ, tak môžeš. aké výkazy k 31.12.2010 sa ti dostali do rúk, keď pri pauš.výdavkoch sa výkazy nerobia?

čo sa odpisov týka, dajú sa pozastaviť len vtedy ak vedie JÚ. ak robí pauš.výdavky, tak v ten rok odpisy prepadnú.
2 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Pre istotu si ho môžeš uložiť, nájdeš tu https://pki.drsr.sk/pomocka.jsp
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dobrava Pozri príspevok
Dobrý večer, skúmajú, prosím výšku obratu SZČO, keď si chce požiadať o dotáciu z ÚP? Ide mi o to, že klient, ktorý ako SZČO vykonáva sezónne práce /cca od novembra do apríla nemá žiadne zákazky, ale v ostatné mesiace má obrat cca 16 500 EUR/, si chce požiadať o dotáciu z ÚP. Na toto "hluché" obdobie chce zrušiť živnosť a zaevidovať sa na ÚP /na 4 mesiace/.Neskúmajú, prosím výšku obratu u takéhoto podnikateľa, keďže je to "pomoc pre začínajúcich podnikateľov" a "finančná injekcia" a tomuto môjmu klientovi sa počas roka pomerne darí, len zimné obdobie je "hluché". Ako vidím, dotáciu poskytujú paušálne všetkým, ktorí si o to požiadajú. Bude to tak aj od nového roku? Ďakujem.
Za 4 mesiace dotáciu nevybaví, môže o ňu požiadať až po troch mesiacoch evidencie na UP, podnikať mlže začať až po schválení príspevku. Príspevok na SZČ neposkytujú všetkým začínajúcim živnostníkom, niektoré činnosti sú vylúčené. Podmienkou je absolvovanie kurzu, spracovanie podn. plánu a jeho úspešné obhájenie (vrátane zvládnutia testov).
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
neviem, pýtaš sa na skúsenosti, tie v tejto oblasti nemám, viackrát som sa vyjadrila, že JU nie je moja doména, len občas sa zapojím.
Odpovedám len na základe ss-kovej urgencie, kedže si uviedla aj link na svoj problém.
Je taký problém si zavolať správkyni a spýtať sa priamo jej?
Podľa mňa netreba vypisovať osobitne, ale oznámenie o ukončení si mohla doplniť ešte vetou "z uvedeného dôvodu nebudem platiť preddavky" a mala by si to "dve v jednom".
Pekný deň.
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
nika.sum Pozri príspevok
Ahoj, podla § 34 odst. 8 po ukonceni zivnosti nie je danovnik povinny platit preddavky, kt. su platne po dni ukoncenia. Samozrejme ukoncenie zivnosti oznamil na DU, treba este zvlast oznamit, ze nebude platit preddavky?
§ 34
Platenie preddavkov na daň
Na začiatok

(8) Ak daňovník skončil podnikanie, inú samostatnú zárobkovú činnosť, prenájom (§ 17 ods. 9) a výkon závislej činnosti a poberanie príjmov (§ 5), z ktorých sa platia preddavky na daň podľa odsekov 6 a 7, nie je povinný platiť preddavky na daň, a to od platby preddavku,
ktorá je splatná po dni, v ktorom došlo k zmene rozhodujúcich skutočností;
tieto skutočnosti oznámi daňovník správcovi dane.129)

___________________________
Odkaz pod čiarov
129)§ 31 zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov.


§ 31 konkrétne nepojednáva o platení preddavkov na daň z príjmu pri ukončení podnikateľskej činnosti, ale vo vyššie uvedenej citácii §34 odst.8 je uvedené .... (viď hrubo vyznačené) a na základe toho , ste mali poslať oznámenie(Zákon o správe daní a poplatkov § 31 odst.7) , že z dôvodu ukončenia podnikateľskej činnosti končíte s platením preddavkov na daň z príjmu v súlade s §34 odst.8 ZoDzP.Tento oznam by bol v súlade s § 31 odst.7 Zákona o správe daní a poplatkov .

V tejto dobe pri zrušení ŽL, zasiela oznámenie o ukončení podnikania živnostenský úrad na DU , tak ešte okrem toho by som spravila oznámenie z dôvodu ukončenia platenia preddavkov osobitne.

Ja by som takto postupovala, aj bez dohovoru so správkyňou.Je to len jeden list , ktorým by som mala preddavky ošetrené a predpokladám, že by ma nič nemohlo prekvapiť zo strany DU.


1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lenka1979 Pozri príspevok
SZČO: prerušená živnosť od 01.11.2009-30.04.2010
ukončená živnosť: 22.09.2010

Počas celého obdobia bol aj riadne zamestnaný. Dňa 30.4.2010 mu skončilo prerušenie živnosti, avšak živnosť zabudol ukončiť. Prišiel mu nedoplatok zo SP za mesiace 05-09/10, ktoré platil podľa splátk.kalendára. V r.2010 zaplatil 90 eur dňa 30.08.... môžem to zaúčtovať v účt.denníku ? Na zvyšný nedoplatok nemám ani splátkový kalendár a nepoznám ani sumu. čo s tým?
Príjem zo živnosti v r.2010 nemal žiadny. Vykážem mu stratu zo živnosti, urobím DP typ B kde uvediem aj príjmi zo zamestnania? A čo so ZP? Tam vraj nemal povinnosť platiť. Urobím RZZP-typ S.
Prosím poradte. Ďakujem.
Lenka, pri súbehu zamestnania a podnikania neplatí preddavky na zdr.poistenie z minima, ale v skutočnej výške. Či mal alebo nemal platiť zistíš z RZZP za rok 2009 z r. B44.

RZZP robíš podľa výšky príjmu zo zamestnania : S + SA + SB alebo X + XA + XB
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lenka1979 Pozri príspevok
Vďaka Veronika, nevznikla mu povinnosť platiť.

Ešte Ťa poprosím, ohľadom toho zaúčtovania odvodov-dodatočné doplatenie do SP- on prerušil živnosť, no zabudol ju ukončiť, t.zn.,že sa mu automaticky obnovila či chcel alebo nie... Môžem ich riadne doúčtovať do pen.denníka, kedže živnosť mu riadne "išla" len nemal z nej príjem,lebo si myslel,že je už "mrtva"? Iné záväzky ani pohľadávky nemal. Tým pádom by mal stratu zo živnosti a v dan.priznaní by som mu ešte dopočítavala príjmy zo zamestnania...
ano, zaplatené poistné bude riadny VOZD, čím vykáže stratu z podnikania.
Príjem zo zamestnanie uvedieš do § 5
1 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Misena,
klikni: http://www.porada.sk/979341-post131.html

časť z listu drsr:
Účtovné výkazy, najmä výkaz o majetku a záväzkoch sa nevypĺňajú, pretože sú pohľadávky a záväzky vysporiadané v zmysle zákona o dani z príjmov. Pri prechode z paušálnych výdavkov na účtovníctvo sa tiež daňový subjekt vysporiada s rozdielom medzi pohľadávkami a záväzkami a v účtovníctve začína od začiatku t.j. od vzniku pohľadávky a od vzniku záväzku v zmysle ustanovenia § 2 ods. 1 Opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely základu dane z príjmov..
Z uvedeného vyplýva, že o daňovo vysporiadaných pohľadávkach a záväzkov sa neúčtuje v účtovných knihách a nie sú ani predmetom účtovných výkazov.

..koniec citátu.

...tak si vyber
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dara Pozri príspevok
Dobrý deň,

Prečítala som si danú tému, ale chcela som poprosiť skôr o nejaký ucelý zoznam bodov, čo všetko je potrebné vykonať pri zrušení živnosti.

FO zruší živnosť k 14.09.2011 DP priznáva je postačujúce podať do 31.03.2012? Je možnosť využitia aj predĺženia lehoty na podanie DP do 30.06.2012 aj v takýchto prípadoch? 2x ano

FO sa odhlási z SP, ZP. Odvody bude platiť ako dobrovoľník? Alebo čo je výhodnejšie aj z hľadiska dôchodky, myslím, aby boli splnené a dodržané všetky podmienky (odpracované roky, aj niečo pošetrené na dôchodok). Ak sa prihlási na UP ako uchádzač o zamestnanie, aj keď mu nevznikne nárok na dávku v nezamestnanosti, zdr.poistenie za neho bude platiť štát. Počas evidencie na UP sa môže prihlásiť v SP ako dobrovolne dôchodkovo poistená osoba.

NA DP je potrebné v lehote do 15 dní oznámiť FO, že došlo k zániku živnosti, vrátiť kartičku o registrácii (neplatca DPH) je potrebné uvedené vykonať na špeciálnom tlačive DÚ alebo možno vyhotoviť podľa ľubovôle? A DÚ vydáva o tomto aj potvrdenie? Neviem, či majú na to špecialne tlačivo. Ak nie, treba napísať sprievodný list a dať si potvrdiť kopiu.

Prosím vyvrátiť alebo potvrdiť a taktiež navrhnúť čo všetko ďalšie je ešte k zrušeniu živnostenského oprávnenia potrebné.

Ďakujem
odpoveď v texte
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Marína Pozri príspevok
Píšeš DIČ. To, že si kartičku DIČ odovzdala, neznamená, že zo systému bolo vymazané aj tvoje DIČ.
Aj FO-občania ak aspoň raz podali DP, systém im vygeneroval DIČ, to im aj do budúcna ostáva.
V podstate je jedno, čo tam napíše. nemusí DIČ ak ho nemá Oni si dohľadajú aj podľa RČ. (a majú sa písať údaje platné v čase DP).
Mne tak aj správkyňa povedala - že to ma najmenej má trápiť
1 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

balunka Pozri príspevok
Ja som si to tiež myslela,pretože v čase,keď podávam DP tak to DIČ nemám
Nie je to celkom tak. Zober si napr. daňovníka, ktorý nikdy nepodnikal a dávnejšie si sám podal DP_typ A. Systém mu vygeneroval DIČ(kartičku s identifikačných číslom však nedostáva) a ak by teraz podal DP, v systéme sa nájde aj pod DIČ, aj RČ.
Ja viem tak, že ak už má pridelené DIČ, tak ho má používať. Druhou stranou mince však je, odkiaľ sa ho má dozvedieť, jedine vlastnú iniciatívu vyvinúť, ak DIČ DÚ nezverejňuje a ani neoznamuje.
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
tibor1000
Dobrý večer,Prosím Vás pri zrušení živnosti-z dôvodu úmrtia živnostníka-upravujeme ku dnu úmrtia,ukončenia podnikania,základ dane o neuhradené faktúry
treba ich cez uzávierkové operácie aj rozčlenit do výdavkov-samostatne suma za tovar
samostatne energie-sluzby
atd??
sme to jednou sumou napočitali a chceme to 1 sumou zaúčtovať- cez Ostatné výdavky odpočitatelné od základu dane
a rovnako pripočitatelne položky-neuhradené faktura za tovar + k tomu pripočitame nepredane zasoby na sklade
Je to takto prosim Vas spravne?
Dakujm

http://www.porada.sk/attachment.php?...9&d=1142961992

https://www.drsr.sk/drsr/slovak/dano..._83_umrtie.pdf

Účtujete v PD riadne včetne členenia výdavkov .Nie jednou sumou .Konkretizovať účtovný prípad podľa došlých FA a Vyšlých FA a iných z evidencie záväzkov a pohľadávok (čo sa týka príjmu )

Inak toto sem ani nepatrí do tejto témy, mala byť založená nová .Preštudujte si aj tému http://www.porada.sk/showthread.php?t=22684
Naposledy upravil Zita5 : 11.01.14 at 07:50
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať