Zavrieť

Porady

Vysporiadanie pozemkov

Vážená PORADA.

Chcel by som sa poradiť v nasledujúcej veci. Naša rodina má postavenú nehnuteľnosť na pozemku, ktorý je podľa LV vo vlastníctve troch majiteľov. Vzhľadom na skutočnosť, že chceme všetky pozemky odkúpiť nám vznikol problém s jedným majiteľom. Je to osoba, ktorá umrela pred niekolkými rokmi a kedže neboli žiadni dediči, neprebiehalo ani dedičské konanie.
Ako by sme mali postupovať, aby aj táto 1/3 bola prevedená do našeho vlastníctva.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Daj si hore vyhľadať témy so slovom "vydržanie". Ak sú tí vlastníci známi, mali by ti dať súhlas, alebo ich podiely odkúp. Vydržanie ti musí potvrdiť notár, takže ti aj bližšie poradí v jednotlivých prípadoch vlastníkov.

    martin130w je offline (nepripojený) martin130w

    martin130w
    podarilo sa mi 80% ľudí osloviť zo zoznamu . vyzera to celkom sľubne. niektorý ani netušili že tam maju nejaký podiel no prisľubili vypisanie sa zo spominaných troch parciel len horšie je to že na LV su aj traja nezistený vlastníci za ktorých to ma v sprave Slovenský pozemkový fond a ten po telefonickom rozhovore tieto pozemky neuvolni k predaju iba ak to nariadí súd. takže parcely ako take moje cele nebudu nakolko nedostanem suhlas SPF. len dufam že mi prejde na katastri zmluva v podobe takej aku ju tam chcem podať, t.j. že všetkých dam na jednu zmluvu aby som len jeden poplatok za vklad uhradzal. a este jedna perlička.. pri jednom susedovi sa objavilo určite ženske meno na LV po ktorom nikto nechyroval a ani na Obú niet chýru po tej žene a perličkou na torte je že upravy robil naš kataster v Starej Ľubovni a po mojej iniciatíve to prešetria .že ako sa spominané meno na LV objavilo... v priebehu týždňa sa mám ozvať. ešte ma napadlo či niekto daval navrh na vklad dokumentaciu kde boli mena osôb písane ručne ..lebo nemam prístup k osobným udajom niektorych osob nakoľko mi treba viacero miest obehať aby som ich oslovil osobne a po jednej ceste by som možno chcel aj podpísať tie zmluvy

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    existovala taká klauzula, že keď v dobrej viere užívate nejaký pozemok cca 10 rokov, máte na ňho právny nárok, ale skúsila by som otázku priamo na katastri zatiaľ bez uvedenia detailov, /neskutočne sa kšefuje s nehnuteľnosťami/ /otec má dostať reštitučný pozemok, ešte sa nevie nič konkrétne kde a ako a už za ním chodia všelijakí exoti na odkúpenie oprávneho nároku na reštitúciu/

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    Musite nastartovat dodatocne dedicske konanie na prislusnom sude, pozemok sa prejedna (zdedia ho zivi) a oni ho nasledne predaju.
    Hanelie: dobra viera znamena, ze ho uzivam ako svoj vlastny, co v tomto pripade predpokladam, ze neprichadza do uvahy.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    ze ho uzivam ako svoj vlastny
    ak by boli priaznivé okolnosti pre toto tvrdenie tak je to O.K.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    K vydržaniu vlastníctva nehnuteľnosti, okrem dobrej viery, že ho užívate oprávnene viac ako 10 rokov, potrebujete aj súhlas domnelého vlastníka, ktorý môže byť nahradený súhlasom obce, a súhlasom Slovenského pozemkového fondu. Ak sa Vám podarí takéto súhlasy obstarať, môžete sa pokúsiť o vydržanie vlastníctva.

    mariannak je offline (nepripojený) mariannak

    mariannak
    Podľa mňa, ak niekto zomrie, tak dedičské konanie muselo prebehnúť tak, či tak. Ak nemá dedičov, tak dedičom je štát. Je možné, že dedičské konanie prebehlo, ale tento majetok nebol zahrnutý do dedičstva, pretože o ňom niekto nevedel, alebo neviem ako sa do dedičstva nedostalo. ... Bolo by potrebné zistiť, čia rodina je ten "nebohý" či už nájsť nejakých vnukov, atď. Tí musia požiadať o obnovu dedičského konania, na základe toho, že sa po nebohom našiel majetok.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    dobra viera znamena, ze ho uzivam ako svoj vlastny
    ak by boli priaznivé okolnosti pre toto tvrdenie tak je to O.K.

    nerozumiem

    ak je to desať rokov, čo ho užívajú a nebolo tam majiteľa je dôveryhodné tvrdenie, že som si mohol myslieť, že ten pozemok mi akosi patrí hlavne ak je tam príbuzenské spojenie

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    hanelie Pozri príspevok
    [/i]

    ak je to desať rokov, čo ho užívajú a nebolo tam majiteľa je dôveryhodné tvrdenie, že som si mohol myslieť, že ten pozemok mi akosi patrí hlavne ak je tam príbuzenské spojenie
    Zial, vobec nie.
    dobromyselnost spociva v tom, ze si myslim, ze pozemok mi patri, ale nie preto, lebo tam nebolo majitela (co je tiez dost zaujimavy nazor), ale preto, lebo som ho volakedy kupil, dostal darom a pod, len to nebolo zapisane na katastri.
    S pribuzenskym spojenim to nema tak isto nic spolocne.

    martin130w je offline (nepripojený) martin130w

    martin130w
    ahoj ľudia ja mam podobný problém.
    Kupil som dom starých rodičov a na moje prekvapenie mám iba dom a ani cm2 pozemku. parcela (dvor) ktorá má takmer 6á je rozkúskovaná na xxxxxxxxxx častí. Po navšteve geodezie som si zistil aj mená vlastníkov uvedených na danej parcele a je ich celkovo 16 vratane podielu slovenského podielového fondu.
    K domu sme odjakživa uživali aj zahradu s výmerou cez 11á a tá je tiež rozkúskovaná na milion dielov aj na zahrade je 17 vlastníkov.
    chcel by som to akosi dať dokopy ale neviem ako by to šlo najľahšie. alebo ako ich vyhnať z tych parciel. lebo ak mam za každu darovaciu či kupnopredajnú zmluvu dať na katastri za navrh 70€ tak to je na....
    počul som čosi o 10 ročnom uživaní pozemkov no vedel by mi niekto z vas aj toto priblížiť?... poradte prosim

    martin130w je offline (nepripojený) martin130w

    martin130w
    Mária27 Pozri príspevok
    Daj si hore vyhľadať témy so slovom "vydržanie". Ak sú tí vlastníci známi, mali by ti dať súhlas, alebo ich podiely odkúp. Vydržanie ti musí potvrdiť notár, takže ti aj bližšie poradí v jednotlivých prípadoch vlastníkov.
    ťahať každeho do notara ? to sa mi asik nepodarí vlastnikmi su totiž aj takéto ročníky: .. 1948,1938,1960,1955,1934,1941,1947 ai.

    MarcoM je offline (nepripojený) MarcoM

    MarcoM
    Inú šancu ako ti hovorí Mária27 nemáš, na vydržanie to nevidím. Treba sa s nimi dohodnúť a nemusíš mať toľko kúpnych zmlúv koľko je vlastníkov. Môžeš to spraviť aj jednou, bude síce trochu dlhšia ale poplatok zaplatíš len jeden.

    martin130w je offline (nepripojený) martin130w

    martin130w
    takže keď som to spravne pochopil kupno-predajná zmluva može mať viacerych predávajúcih a jedneho kupujúceho .. ale nieje to z katastra nejak určene že koľko max. možu byť zmluvy stare ... napr dnes uzavriem prvu ale kym obeham všetkych može prejsť mesiac dva ... zapišu mi to ?.. a de sa dozviem vlastnika pozemku ktory na liste vlastníctva ma iba meno a adresu tam už nedali?....

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Keby si ich zohnal všetkých a všetci by súhlasili, mohlo by to byť ako dohoda o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva - aj keď ty nie si doteraz spoluvlastník. Ak budeš mať samostatné zmluvy, kataster ti zakaždým prevedie ten podiel (podiely), ktorý je v tej-ktorej zmluve.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.