Zavrieť

Porady

Poznámky k účtovnej závierke

Vie mi niekto poradiť, či existuje nejaký zákon alebo vyhláška podľa ktorej s majú poznámky k účtovnej závierke, ktoré sú súčasťou DP spracovávať? Nebaví ma stále kupovať tlačivá a ručne to vypisovať a chcela by som si ich spracovať sama na PC. Ale nechcem poruišiť nejaký zákon, aby ma DU nepokutoval.Aj keď osobne si myslím, že to tam nikto nečíta.Dakujem
Usporiadat
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Nie, nenahnevala som sa, ale nemusíš mi vykať. Len ten tvoj príspevok bol tak napísaný, že určite nastrašil niektorých začínajúcich mladých účtovníkov.
Tým treba najprv pomôcť, aby to nevyzeralo potom tak, ako to opisuješ.
Ináč celkom súhlasím s niektorými tvojími pripomienkami.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

m.hladka Pozri príspevok
Moje poznámky, ktoré som tu prilepila, sú veľmi jednoduché a to z toho dôvodu, že sú len pre úplne malé s.r.o., ktoré sú s jedným konateľom, a popripade aj s 1-2 zamestnancami. Dajú sa doplniť o potrebné údaje, ktoré tá ktorá s.r.o. ich potrebuje.
Všetky údaje sú v súvahe a výkazoch zisku a strát, ktoré veľa napovedajú a predpokladám, že vie každy tieto údaje aj čítať.
Poznámky sú prílohou k DP, ktoré slúžia pre inštitúcie ako DU a OR, ktoré majú všetky ostatné údaje týkajúce sa firmy už v databáze.
Nie sú predpísané zákonom, čo všetko v nich má byť. A preto sa ani na školeniach o nich nik podrobne nezmieňuje.
Pre koho sú dôležité, ten si ich vypracuje podrobnejšie, ale to neznámená že ten, kto si ich vypracuje jednoduchšie, tak si odfláka svoju robotu.
Je na každého, kto si ich ako vypracuje.
Napr.: Tie poznámky, čo si kúpime v obchode, tak je tam veľa tabuliek a údajov, ktoré vôbec nemám a nepotebujem v účtovníctve a zbytočne mrhám kopou priložených nevyplnených papierov. Na základe toho som si vypracovala poznámky, ktoré udávajú len to, čo mám vo firme.
Ja ich používam roky a nemala som k mojím "Poznánkam" doteraz žiadne pripomienky.
Dokonca mám jednu takmer nečinnú firmu, tam odovzdávam len dve strany poznámok.
Máš pravdu, zákon nepredpisuje čo všetko má byť v poznámkach, ale len pre upresnenie MF SR vydalo Opatrenie č. 4455/2003-92 a tam už nájdeš náležitosti poznámok konkrétne v prílohe č. 3.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Presne tieto Poznámky sa dajú kúpiť v ŠEVTe.
V Opatrení § 3 odst. 1 sa hovorí aj toto: Ak pre niektoré časti poznámok účtovná jednotka nemá obsahovú náplň, príslušné informácie sa neuvádzajú.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Len som chcela pripomenúť pre tých začínajúcich, že predsa len nejaké opatrenie existuje a nemôžu si niektoré informácie jednoducho vynechať...
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Môžete mi prosím poradiť, vypĺňala som poznámky avšak neviem jednu vec.
S.r.o. pre ktorú robím poznámky má 2 spoločníkov ( s 50% - 50% podielom na ZI) Jedným spoločníkom je FO a druhým ďalšia s.r.o. Od tejto s.r.o. sme nakupovali materiál. Patrí tento druh obchodu medzi - ekonomické vzťahy účtovnej jednotky a spriaznených osôb? Ako čítam ZDP § 2 písm n,o tak asi áno, len nie som si istá. Vďaka.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Kika69 Pozri príspevok
Môžete mi prosím poradiť, vypĺňala som poznámky avšak neviem jednu vec.
S.r.o. pre ktorú robím poznámky má 2 spoločníkov ( s 50% - 50% podielom na ZI) Jedným spoločníkom je FO a druhým ďalšia s.r.o. Od tejto s.r.o. sme nakupovali materiál. Patrí tento druh obchodu medzi - ekonomické vzťahy účtovnej jednotky a spriaznených osôb? Ako čítam ZDP § 2 písm n,o tak asi áno, len nie som si istá. Vďaka.
o takýchto obchodoch sa v poznámkach vždy zmienim - spomeniem objem a to, že ceny pri týchto obchodoch boli obvyklé na trhu. A také aj sú.
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Dáša_ Pozri príspevok
o takýchto obchodoch sa v poznámkach vždy zmienim - spomeniem objem a to, že ceny pri týchto obchodoch boli obvyklé na trhu. A také aj sú.
Dáša veľmi pekne ďakujem, tak to tam doplním. A keď obaja konatelia poskytli s.r.o.-čke ako fyz. osoby pôžičku, tak to tam mám zapísať tiež však?
Len stále som na pochybách, či ten vzťah medzi s.r.o. a s.r.o.-čkou, ktorá je spoločníkom patrí medzi vzťahy účtovnej jednotky a spriaznených osôb alebo ako materská a dcérska spoločnosť. Čítala som § 22 zák. o účtovníctve a neviem sa rozhodnúť, kam to patrí, lebo v tých odsekoch sa hovorí všade o väčšine a tu je podiel 50%:50%.
Neviete mi v tom pomôcť? Čítam zákon aj tak mám nejasno medzi pojmami.
0 0
Assea Assea

Assea je offline (nepripojený) Assea

Prosím neviete niekto čo má byť v poznámkach k UZ za rok 2008 o konverzii na €? Už mám všetko hotové len neviem či tam netreba niečo doplniť k prechodu na €. ĎAKUJEM veľmi pekne
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Assea Pozri príspevok
Prosím neviete niekto čo má byť v poznámkach k UZ za rok 2008 o konverzii na €? Už mám všetko hotové len neviem či tam netreba niečo doplniť k prechodu na €. ĎAKUJEM veľmi pekne
Nič nepokazíte, keď uvediete, čo považujete za vhodné. A čo je potrebné napríklad:
- uviesť skutočnosť prechodu na euro (aj iní používatelia napr. potenciálni investori na Slovensku) potrebujú info, alebo budú potrebovať o rok),
- konverzný kurz.
To je minimálna informácia a napríklad je ju možné uviesť pri zásadách oceňovania, ktoré sú predsa len odchylné oproti minulým obdobiam pri majetku a záväzkoch znejúcom na menu euro, kde je konverzný kurz rozhodujúci. Podobne to má vplyv na hodnoty, ktoré ostávajú ocenené historickým kurzom (preddavky, časové rozlíšenie, základné imanie), čo sa prejaví v rozdieloch pri otvorení počiatočných stavoch a v čase zostavenia účtovnej závierky ich vieme vyčísliť a považujeme to za dôležitú informáciu (významnú z pohľadu účtovnej závierky).

A teraz z právnych predpisov:
- vyhláška MF SR 75/2008 Z.z. ako jedna z prvých lastovičiek právnych predpisov k euru hovorí: "V poznámkach účtovnej závierky zostavenej prvýkrát po zavedení eura sa uvedú aj informácie o zmene meny, v ktorej účtovná jednotka vedie účtovníctvo a zostavuje účtovnú závierku v súvislosti so zavedením eura, a o prepočte porovnateľných peňažných údajov konverzným kurzom vrátane jeho hodnoty."
- opatrenie MF SR 24219/2008-74: "V poznámkach individuálnej ÚZ, ktorá sa zostavuje za prvé ÚO končiace po dni zavedenia erua sa v časti E písm. b) uvádzajú ifno o zmene meny, v ktorej sa vedie účtovníctvo a zostavuje ÚZ a o prepočte porovnateľných údajov zo slovenských korún na eurá konverzným kurzom vrátane jeho hodnoty a:
a) časť H/e) uvádzajú sa kurzové zisky účtované ku dňu zavedenia eura,
b)časť I/c) uvádzajú sa kurzové straty účtované ku dňu zavedenia eura.


Čiže vyššie uvedené je aktuálne pre ÚZ zostavenú k inému dňu po 31.12.2008, alebo k nasledujúcej ÚZ (ďalšej).

A čo povinne ÚZ k 31.12.2008:
- napríklad § 3a opatrenia MF SR 24219/2008-74 (trochu upravený text): "V poznámkach individuálnej ÚZ zostavenej ku dňu, ktorý bezprostredne predchádza dňu zavedenia meny euro v SR sa v informáciách uvádzaných v časti H písm. e) osobitne uvádza aj suma kurzových ziskov z prepočtu majetku a záväzkov vyjadrených v eurách účtovaná k 31.12.2008. V časti I. písm. c) sa osobitne uvádza suma kurzových strát z rovnakého titulu - prepočet majetku a záväzkov v eurách k 31. 12. 2008.

Záverom: Čo uviesť v poznámkach? Možno odporučiť zmienku o zmene meny, konverzný kurz. Povinne sa uvádzajú kurzové zisky a kurzové straty z prepočtu majetku a záväzkov znejúcich na menu euro. Nevylučuje sa už aj zmienka k prepočtom k 1.1.2009. Nie je to však povinné.

Aké kritérium pre to, čo uviesť v poznámkach k zmene meny (€): Kritérium významnosti pre potenciálnych používateľov účtovnej závierky. Ak ich je málo a sú iba z tuzemska, informácia môže byť strohejšia. Ak ich je viac a sú napríklad zo zahraničia, informácia môže byť podrobnejšia a výstižnejšia.
Naposledy upravil Jana Acsová : 07.03.09 at 12:15 Dôvod: Formátovanie.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Možno niekomu pomôžu takéto poznámky.

Ak by niekto potreboval opraviť text, heslo je ENTER.
Hárok 17 slúži na nahranie údajov o firme, na str. 1 potom stačí zadať IČO, prvá strana sa doplní.
0 0
bobiko bobiko

bobiko je offline (nepripojený) bobiko

To Rozalka: Hned pri aktualizovani prvej strany nastala komplikacia. Mate tam vlozene prepojenia na subory MTPríloha2007.xls a Príloha2007.xls z ktorych chce Príloha2008.xls cerpat udaje.
Po odomknuti listu a oprave vzorcov na prvej stranke to uz taha z aktualneho suboru.
Naposledy upravil bobiko : 09.03.09 at 09:33
0 0
DARJA22 DARJA22

DARJA22 je offline (nepripojený) DARJA22

Po odomknuti listu a oprave vzorcov na prvej stranke to uz taha z aktualneho suboru.[/quote]

Môže mi niekto poradiť ako si odomknúť list a opraviť vzorce, pre neskúseného.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
No to ma mrzí, ale vidím, šikovní si to opravili.
Súbor je zaheslovaný jednoducho, stačí stlačiť enter.
0 0
DARJA22 DARJA22

DARJA22 je offline (nepripojený) DARJA22

Nevedela som kedy mám dať enter, už som na to prišla.

Ďakujem
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

zdravím no ja som si tiež stiahla tie poznámky, doplnila údaje DATA, stlačila enter na 1. strane, ale okrem názvu firmy, IČO, sídlo spoločnosti mi tam neprenieslo nič. Tým myslím založenie firmy a pod. Ako to doplniť?
0 0
bobiko bobiko

bobiko je offline (nepripojený) bobiko

Chrusťa Pozri príspevok
zdravím no ja som si tiež stiahla tie poznámky, doplnila údaje DATA, stlačila enter na 1. strane, ale okrem názvu firmy, IČO, sídlo spoločnosti mi tam neprenieslo nič. Tým myslím založenie firmy a pod. Ako to doplniť?
su dve moznosti:
1) prepisat udaje v prvej strane
2) doplnit si udaje v zalozke "data" a na prvej strane vytvorit vzorce pre nacitanie tychto dat

to prenasanie udajov do prvej stranky zo zalozky "data" sa mi zda zbytocne, ked v tych jednych konkretnych poznamkach riesime len jednu firmu.

odporucam vsetkym ostatnym prepisat si udaje uz na prvej stranke a nebrat ohlad na to co mate v zalozke data.
0 0
Milan Oravec Milan Oravec

Milan Oravec je offline (nepripojený) Milan Oravec

Zdravím všetkých poraďákov. Chcel by som Vás poprosiť o radu: v roku 2008 s.r.o. dostala dotáciu z vlastných zdrojov spoločníkov (kúpil sa osobný automobil)- účtujem ju na účet 365 kam ju mám zapísať v Poznámkach k účtovnej závierke v Prehľade peňažných tokov pri použití priamej metódy vykazovania peňažných tokov. Ďakujem za odpoveď
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

prosím vás, musia byť v poznámkach uvedené údaje z predch.roku?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ada159 Pozri príspevok
prosím vás, musia byť v poznámkach uvedené údaje z predch.roku?
Áno.
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

ada159 Pozri príspevok
prosím vás, musia byť v poznámkach uvedené údaje z predch.roku?
Iba v poznámkach účtovnej jednotky, ktorá v bezprostredne predchádzajúcom účtovnom období účtovala v sústave jednoduchého účtovníctva, sa uvádzajú len údaje za bežné účtovné obdobie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať