Zavrieť

Porady

Daň z MV - od 2008

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Postrehli ste, že podľa pripravovanej parlamentom schválenej - zatiaľ nezverejnej - novely Zákona o miestnych daniach
sa bude DMV preddavkami a vyrovná sa po uplynutí roka a DMV bude zamestnávateľ platiť aj za zamestnancove auto?

Link na návrh novely som odstránila, Zákon v novelizovanom znení pozrite v # 38
________

Prezident zákon podpísal 19.11.2007__________
Ešte doplním: Novela zákona je uverejnená 27.11.2007 v Zbierke zákonov pod č. 538
Naposledy upravil Rozalka : 01.12.07 at 14:09 Dôvod: odstránený link na "návrh"
Usporiadat
katjab katjab

katjab je offline (nepripojený) katjab

Supeer! Ďakujem, už teraz aspoň sa vyspím!
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

Môže DÚ vyrubiť penále pri podaní dodatočné DP z MV 2007 z toho rozdielu, o ktorý zaplatil daňovník v r. 2007 menej?
0 0
Misicka21 Misicka21

Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

Miška
Ako sa vypočíta daň z prípojného vozidla?? náves a tandem
vypisujem ho na nete a tam mám ponuku len úžitkové a autobusy?? vyberiem si z toho??
Naposledy upravil Misicka21 : 26.01.09 at 09:35
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Nové sadzby na rok 2009 sú uvedené už v EUR.

Do priznania sa do riadku č.52 - predpokladaná daň na rok 2009 uvedie suma v EUR alebo sa má prepočítať na Sk, keď celé priznanie je rátané v Sk ?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Jajina Pozri príspevok
Nové sadzby na rok 2009 sú uvedené už v EUR.

Do priznania sa do riadku č.52 - predpokladaná daň na rok 2009 uvedie suma v EUR alebo sa má prepočítať na Sk, keď celé priznanie je rátané v Sk ?
Jedine r. 52 sa vypisuje v EUR.
0 0
Andrea S Andrea S

Andrea S je offline (nepripojený) Andrea S

ahojte, a co poviete na toto:
zamestnanec bol na sluzobnej ceste pri ktorej pouzil svoje sukromne vozidlo, ktoreho je aj drzitelom - takze sme povinny zaplatit pomernu cast za jeden mesiac.
Lenze, zamestnanec bol na sluzobnej ceste 31.10.2008 - vznika nam povinnost za oktober alebo az za november ? Ked sa riadim podla §89 ods. 1 - danova povinnost vznika nasledujucim dnom po dni pouzitia vozidla na podnikanie, znamenalo by to ze danova povinnost nam vznikne za november ?

dakujem za radu
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ahojte chcela by som sa spýtať môžem odovzdať daňové pr. z mot. voz. aj vytlačené v čiernom ? a čo treba priložiť k tomu? Dostanem nejaké potvrdenie o tom že som podala DPzMV? podávam prvý krát aby niečo nechýbalo. To potvrdenie k DP ostane mne alebo ako je to ? Ďakujem
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Jajina Pozri príspevok
Nové sadzby na rok 2009 sú uvedené už v EUR.

Do priznania sa do riadku č.52 - predpokladaná daň na rok 2009 uvedie suma v EUR alebo sa má prepočítať na Sk, keď celé priznanie je rátané v Sk ?
Práve som sa vrátila z DÚ a musím to opraviť na EURá
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

katkap17 Pozri príspevok
Ahojte chcela by som sa spýtať môžem odovzdať daňové pr. z mot. voz. aj vytlačené v čiernom ? a čo treba priložiť k tomu? Dostanem nejaké potvrdenie o tom že som podala DPzMV? podávam prvý krát aby niečo nechýbalo. To potvrdenie k DP ostane mne alebo ako je to ? Ďakujem
Áno, platí aj čiernobiele tlačivo, k tlačivu DzMV je také isté potvrdenie ako je aj k iným daniam, treba si ho stiahnuť.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Andrea S Pozri príspevok
ahojte, a co poviete na toto:
zamestnanec bol na sluzobnej ceste pri ktorej pouzil svoje sukromne vozidlo, ktoreho je aj drzitelom - takze sme povinny zaplatit pomernu cast za jeden mesiac.
Lenze, zamestnanec bol na sluzobnej ceste 31.10.2008 - vznika nam povinnost za oktober alebo az za november ? Ked sa riadim podla §89 ods. 1 - danova povinnost vznika nasledujucim dnom po dni pouzitia vozidla na podnikanie, znamenalo by to ze danova povinnost nam vznikne za november ?

dakujem za radu
Podobný príklad je na stránke drsr.:
Otázka:
Daňovník začal používať motorové vozidlo na podnikanie 31.10.2008. Započíta sa do počtu mesiacov používania motorového vozidla pri výpočte dane z motorových vozidiel aj mesiac október 2008 ?

Odpoveď:
Podľa § 89 zákona o miestnych daniach daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak a zaniká posledným dňom
mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie. Pokiaľ daňovník použije vozidlo na podnikanie v posledný deň v mesiaci napr. 31.10.2008, v nadväznosti na vznik daňovej povinnosti, ktorá vznikne 1.11.2008, mesiac október sa v uvedenom prípade nezapočítava do výpočtu pomernej časti dane, nakoľko v uvedenom mesiaci vozidlu nevznikla daňová povinnosť.

Tu chceli ukázať, že mesiac október sa neberie do počtu mesiacov.

Druhý príklad:
Otázka:
Je daňovníkom dane z motorových vozidiel zamestnávateľ, ktorý vyplatil zamestnancovi náhradu za používanie súkromného motorového vozidla na služobné účely iba jedenkrát v roku 2008?
Odpoveď:
Aj keď sa vozidlo zamestnanca použije na služobnú cestu jedenkrát v mesiaci, do výpočtu pomernej časti dane sa započíta celý mesiac bez ohľadu na to, že sa vozidlo použilo len jedenkrát v mesiaci. Na zamestnávateľa ako daňovníka dane z motorových vozidiel / § 85 od. 2 písm. a)/ sa pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu roka 2008 nevzťahuje oznamovacia povinnosť podľa § 90 ods. 2 zákona o miestnych daniach.
Da
ňovú povinnosť za rok 2008 zamestnávateľ ako daňovník /§ 85 ods. 2 písm. a)/ oznámi až podaním daňového priznania k dani z motorových vozidiel v lehote do 2. februára 2009. V uvedenej lehote aj zaplatí daň z motorových vozidiel resp. pomernú časť dane.

Natíska sa však otázka, platí sa daň, ak auto bolo použité iba 31.10.2008 ?

Ak by sme išli podľa § 85
Daňová povinnosť vzniká 1.11.2008 (nasledujúci deň, po použití vozidla)
Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca v ktorom bolo použité na podnikanie. Mne to vychádza 31.10.2008. (Daňová povinnosť zanikla skôr ako vznikla ? Čiže neplatíme nič ?)

Ak by sme išli podľa § 91- Preddavky na daň a platenie dane
(6) Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.
Podľa tohto by sa malo platiť za 1 mesiac.

... budem sledovať ďalšie názory
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Ahojte,prosím Vás,na potvrdenie o podaní daň.priznania k dani z motorových vozidiel-píšete sumu v Sk alebo v EUR?
teda mám na mysli úhrada dane za všetky vozidlá, suma k úhrade (no v mojom prípade je to rovnaká suma..)
ďakujem
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

To potvrdenie ostáva mne?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

erika_H Pozri príspevok
Ahojte,prosím Vás,na potvrdenie o podaní daň.priznania k dani z motorových vozidiel-píšete sumu v Sk alebo v EUR?
teda mám na mysli úhrada dane za všetky vozidlá, suma k úhrade (no v mojom prípade je to rovnaká suma..)
ďakujem
V Sk.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

katkap17 Pozri príspevok
To potvrdenie ostáva mne?
DU potvrdí prijatie DP a ty ho založíš, aby si mala doklad o odovzdaní.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Tak som precitala prispevky od 77 strane a nenasla som odpoved na moj problem...


1. firma prevzala leasing z inej firmy, ako majitelia su v papieroch uvedeny od 09/2008 ale auto pouzivali uz od 04/2008 - platia za toto auto dan za 9 mesiacov?

2. firma vlastni prives, aku sadzbu pouzit? Pouzit iba zakladnu sadbzu (podla celkovej hmotnosti) alebo znizenu podla EURO normy pre auto, s kt. jazdi? osobne ma to taha iba k tej zakladnej sadzbe...
0 0
Andrea S Andrea S

Andrea S je offline (nepripojený) Andrea S

azla Pozri príspevok
Podobný príklad je na stránke drsr.:
Otázka:
Daňovník začal používať motorové vozidlo na podnikanie 31.10.2008. Započíta sa do počtu mesiacov používania motorového vozidla pri výpočte dane z motorových vozidiel aj mesiac október 2008 ?

Odpoveď:
Podľa § 89 zákona o miestnych daniach daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak a zaniká posledným dňom
mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie. Pokiaľ daňovník použije vozidlo na podnikanie v posledný deň v mesiaci napr. 31.10.2008, v nadväznosti na vznik daňovej povinnosti, ktorá vznikne 1.11.2008, mesiac október sa v uvedenom prípade nezapočítava do výpočtu pomernej časti dane, nakoľko v uvedenom mesiaci vozidlu nevznikla daňová povinnosť.

Tu chceli ukázať, že mesiac október sa neberie do počtu mesiacov.

Druhý príklad:
Otázka:
Je daňovníkom dane z motorových vozidiel zamestnávateľ, ktorý vyplatil zamestnancovi náhradu za používanie súkromného motorového vozidla na služobné účely iba jedenkrát v roku 2008?
Odpoveď:
Aj keď sa vozidlo zamestnanca použije na služobnú cestu jedenkrát v mesiaci, do výpočtu pomernej časti dane sa započíta celý mesiac bez ohľadu na to, že sa vozidlo použilo len jedenkrát v mesiaci. Na zamestnávateľa ako daňovníka dane z motorových vozidiel / § 85 od. 2 písm. a)/ sa pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu roka 2008 nevzťahuje oznamovacia povinnosť podľa § 90 ods. 2 zákona o miestnych daniach.
Da
ňovú povinnosť za rok 2008 zamestnávateľ ako daňovník /§ 85 ods. 2 písm. a)/ oznámi až podaním daňového priznania k dani z motorových vozidiel v lehote do 2. februára 2009. V uvedenej lehote aj zaplatí daň z motorových vozidiel resp. pomernú časť dane.

Natíska sa však otázka, platí sa daň, ak auto bolo použité iba 31.10.2008 ?

Ak by sme išli podľa § 85
Daňová povinnosť vzniká 1.11.2008 (nasledujúci deň, po použití vozidla)
Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca v ktorom bolo použité na podnikanie. Mne to vychádza 31.10.2008. (Daňová povinnosť zanikla skôr ako vznikla ? Čiže neplatíme nič ?)

Ak by sme išli podľa § 91- Preddavky na daň a platenie dane
(6) Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.
Podľa tohto by sa malo platiť za 1 mesiac.

... budem sledovať ďalšie názory
ano to mi je jasne, ze by sa malo platit za 1 mesiac, ale neviem za ktory za oktober alebo za november ???
Konkretne totiz dany zamestnanec bol na takejto sluzobnej ceste 6.10 aj 31.10 - teda v jednom mesiaci a dan by sa mala platit za jeden mesiac...
ak sa vsak budem riadit tym, ze danova povinnost vznika nasledujucim dnom po dni kedy sa auto pouzilo na podnikanie - vznikla by mi danova povinnost v novembri a museli by sme teda platit dan za oktober aj november - a toto teda neviem, ako mam posudit - ci nam vznikla danova povinnost v oktobri (teda v mesiaci kedy bolo auto pouzite pri sluzobnej ceste) alebo v novembri

dufam, ze to je zrozumitelne

dakujem
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Anja111 Pozri príspevok
V Sk.
aj ja som si myslela že v Sk,ale kolegyňa telefonovala na daň.urad a povedali jej,že v EUR.. ale možno sa pomylili
neboli ste už niekto odovzdať daň.priznanie a ako ste postupovali na tom potvrdeni o odovzdani DP?
Leby my vyplňame tieto priznania pre klientov a bolo by trošku blbe,keby to museli na DU po nas opravovať
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

ja som niesla dve priznania.. jedno moje (kde som uviedla vysku platby ale aj menu.. radsej) a druhe bolo inej uctovnicky a ona mala uvedene tiez iba v SKK ale menu nemala uvedenu... a vzali mi obe a nemali k tomu ziadne pripomienky
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Pekný večer poradáci viete mi poradiť ohľadom oznamovacej povinnosti či rozmýšlam správne : SZČO predtým čiže v roku 2007 podával DP 40 % paušál auto nemal prihlásené nepoužíval v podnikaní. V roku 2008 prechádza na normálne účtovníctvo a chce tam dať aj auto. Prihlásiť na DÚ neprihlásil podľa mňa mal. Čo mi poradíte čo by mohol uplatniť ohľadom auta. Auto je jeho ale pravdaže nemá v majetku.
Naposledy upravil Monika C. : 26.01.09 at 16:12
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Monika C. Pozri príspevok
Pekný večer poradáci viete mi poradiť ohľadom oznamovacej povinnosti či rozmýšlam správne : SZČO predtým čiže v roku 2007 podával DP 40 % paušál auto nemal prihlásené nepoužíval v podnikaní. V roku 2008 prechádza na normálne účtovníctvo a chce tam dať aj auto. Prihlásiť na DÚ neprihlásil podľa mňa mal. Čo mi poradíte čo by mohol uplatniť ohľadom auta. Auto je jeho ale pravdaže nemá v majetku.
Mal auto prihlásiť. Ak dá do účtovníctva PHM a paušál, tak má zaplatiť cestnú daň, a podať daňové priznanie. Za nesplnenie povinnosti oznámiť používanie vozidla bude pokuta. Obvykle bola 2000,- Sk,(66,39€) ale či ju správca dane len vydelí, alebo bude udeľovať vyššie pokuty, zistíš, len keď príde výmer .
Asi budeš musieť prepočítať, či sa mu oplatí riskovať pokutu, alebo vozidlo nedať do účtovníctva a v tomto roku ho nahlásiť včas.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať