Zavrieť

Porady

Okno ku susedom???

geni geni

geni je offline (nepripojený) geni

Ahojte,
mám problém:
zbúrali sme kôlňu, namiesto nej staviame novú na tom istom mieste s pôvodnými rozmermi, len s tým rozdielom, že by sme tam chceli dať okno na vetranie s rozmermi otvoru 100cmx55cm (veľkosť skla 74cmx28cm) s mliečnym sklom vo výške 1,8 m, ale susedia majú k tomu výhrady, že vraj v budúcnosti by mohli byť s tým problémy kvôli Stavebnému zákonu, ale nechápem, čo má s tým spoločné Stavebný zákon, keďže v ňom som nenašla žiadne informácie o veľkosti okna orientovaného ku susedom. Z dostupnej literatúry som sa dočítala, citujem: "Na stranu suseda majú byť orientované len malé okná,teda do pivnice,WC,kúpeľne, špajze a podobne, nie okná obytných miestností". Viete mi prosím poradiť, ako presvedčiť susedov, aby nám dovolili umiestniť okno do ich dvora?
Usporiadat
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

Levi7 Pozri príspevok
Posunulo sa jedno okno z pôvodneho miesta na iné. Ostatné ostali tak ako boli, akurát, že teraz sú stále otvorené (čo predtým neboli) a je cez nich vidieť (predtým boli zafarbené)... Ja už neviem čo s tým...

Je rozdiel ked som išla predtym po dvore a nebolo nič vidieť ako teraz ked len čakam, z ktorého okna na mna sused pozerá... Citim sa ako by som bola pod drobnohľadom... Určite je väčšia pravdepodobnosť, že sedí v obytnej miestnosti ako niekde v kupelni...
No keď premiestňoval okno, na to podľa mňa potreboval stavebné povolenie.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Levi7 Pozri príspevok
Posunulo sa jedno okno z pôvodneho miesta na iné. Ostatné ostali tak ako boli, akurát, že teraz sú stále otvorené (čo predtým neboli) a je cez nich vidieť (predtým boli zafarbené)... Ja už neviem čo s tým...

Je rozdiel ked som išla predtym po dvore a nebolo nič vidieť ako teraz ked len čakam, z ktorého okna na mna sused pozerá... Citim sa ako by som bola pod drobnohľadom... Určite je väčšia pravdepodobnosť, že sedí v obytnej miestnosti ako niekde v kupelni...
no s tym, ze otvara okna nic neurobis ... ma na to pravo

ako vies, ze cez tie zafarbene okna ta nejakou skarou nesledoval?

ako som si uviedla v inej teme, predtym ste sa navstevovali - myslim si, ze ani zamurovane okna nezlepsia vase susedske vztahy
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Levi7 Pozri príspevok
S tymto problemom bojujeme aj my... Pre zmenu k nam maju susedia 7 okien... Je to podla Vas normalne? a 2 velke okna maju z obytných miestnosti... potrebovala by som surne poradit...
Choď na ten stavebný úrad, tam ti povedia čo s tým môžeš urobiť.
0 0
Levi7 Levi7

Levi7 je offline (nepripojený) Levi7

a čo ked to jedno okno je 1,5 m od zeme? ved cez neho môže kedykolvek "skočiť" k nam do dvora... a kto vie kto tam bude v buducnosti byvať a či to nebude horšie...
vieš lepšie som sa cítila ked som videla zafarbene okno ako cele čire
naše susedske vztahy su už poriadne naštrbene... nedosť, že okien je neurekom ešte chce dať aj odsávačku pár rovno do nás...
asi mi ostáva len nasadiť tuje alebo nejaky ten bilboard...
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

Levi7 Pozri príspevok
a čo ked to jedno okno je 1,5 m od zeme? ved cez neho môže kedykolvek "skočiť" k nam do dvora... a kto vie kto tam bude v buducnosti byvať a či to nebude horšie...
vieš lepšie som sa cítila ked som videla zafarbene okno ako cele čire
naše susedske vztahy su už poriadne naštrbene... nedosť, že okien je neurekom ešte chce dať aj odsávačku pár rovno do nás...
asi mi ostáva len nasadiť tuje alebo nejaky ten bilboard...
A to okno 1,5 m od zeme tam predtým nebolo? Stena jeho domu je koľko vzdialená od hranice Vášho pozemku?
0 0
Levi7 Levi7

Levi7 je offline (nepripojený) Levi7

Bolo. Lenže bolo pevne a neotvárateľné. A toto je otváratelne. Jeho stena od hranica je strašne malá, nejakých 50 cm. A vzdialenosť domov je 8,7 m2.
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

Levi7 Pozri príspevok
Bolo. Lenže bolo pevne a neotvárateľné. A toto je otváratelne. Jeho stena od hranica je strašne malá, nejakých 50 cm. A vzdialenosť domov je 8,7 m2.
hm... lebo som myslela - postaviť tam vyšší plot...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Levi7 Pozri príspevok
Bolo. Lenže bolo pevne a neotvárateľné. A toto je otváratelne. Jeho stena od hranica je strašne malá, nejakých 50 cm. A vzdialenosť domov je 8,7 m2.
A si si celkom istá? Odkiaľ píšeš?

A furt dokola to isté. Nech sused spraví. A ty nerobíš nič iba tu vypisuješ.
0 0
Levi7 Levi7

Levi7 je offline (nepripojený) Levi7

Nella_2 Pozri príspevok
hm... lebo som myslela - postaviť tam vyšší plot...
teoreticky by sa tak mohol poriešiť problém s tým dolným oknom... a s tým horným asi nič nenarobím čo ?
0 0
Levi7 Levi7

Levi7 je offline (nepripojený) Levi7

marjankaj Pozri príspevok
A si si celkom istá? Odkiaľ píšeš?

A furt dokola to isté. Nech sused spraví. A ty nerobíš nič iba tu vypisuješ.
NO TAK SORRY, že tu hľadám nejakú pomoc, keď už sa to volá PORADA!!!
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

Levi7 Pozri príspevok
teoreticky by sa tak mohol poriešiť problém s tým dolným oknom... a s tým horným asi nič nenarobím čo ?
no s tým asi nič... jedine posadiť pred ním nejaký strom, ktorý keď vyrastie (ale kedyže to bude), bude tam tieniť...
a ostáva len robiť napriek - púšťať na dvore hlasno hudbu, keď má sused otvorené okno, prášiť koberce, natierať niečo smradľavými farbami...
0 0
Levi7 Levi7

Levi7 je offline (nepripojený) Levi7

Tak ti teda ďakujem za tvoje rady a pomoc aspoň sa niekto našiel kto mi poradil a nie len odsudil...
Nejako sa s tým popasujem sama, lebo vidím, že už tu niekomu fajne prekážam...
Ešte raz ďakujem
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Nella_2 Pozri príspevok
no s tým asi nič... jedine posadiť pred ním nejaký strom, ktorý keď vyrastie (ale kedyže to bude), bude tam tieniť...
a ostáva len robiť napriek - púšťať na dvore hlasno hudbu, keď má sused otvorené okno, prášiť koberce, natierať niečo smradľavými farbami...
no ked sa bude riadit tvojou radou tak jej hrozi od suseda zaloba

Občiansky zákonník
§ 127
(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

1Dara Pozri príspevok
no ked sa bude riadit tvojou radou tak jej hrozi od suseda zaloba

Občiansky zákonník
§ 127
(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
Toto viem, ale čo iné jej ostane, ak nepochodí na tom stavebnom úrade?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Nella_2 Pozri príspevok
Toto viem, ale čo iné jej ostáva?
no možno aj úprava stravy a keď to nepomôže tak návšteva odborníka
http://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/paranoia/
1 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

1Dara Pozri príspevok
no možno aj úprava stravy a keď to nepomôže tak návšteva odborníka
http://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/paranoia/
Netvrdím, že nie, aj toto môže byť jej prípad.
Ale mne by napr. tiež vadilo, keby zrazu na susedovej stene smerujúcej do nášho dvora pribudli veľké priehľadné okná.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Nella_2 Pozri príspevok
Netvrdím, že nie, aj toto môže byť jej prípad.
Ale mne by napr. tiež vadilo, keby zrazu na susedovej stene smerujúcej do nášho dvora pribudli veľké priehľadné okná.
no len tie okna tam boli, nepribudli zrazu ... len su "umyte" ... samozrejme vhodne oplotenie pomoze pocitu sukromia
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

1Dara Pozri príspevok
no len tie okna tam boli, nepribudli zrazu ... len su "umyte" ... samozrejme vhodne oplotenie pomoze pocitu sukromia
boli, ja viem - ale určite menej narúšali ten pocit súkromia, keď boli natreté bielou farbou (ak je to pravda) a nedali sa otvárať.
0 0
dobrocani dobrocani

dobrocani je offline (nepripojený) dobrocani

Nasadit zo dva rady hrozna na nejaku drotenku a je po probleme.
Ja budem rozsirovat tiez okno, ktore mam k susedovi.(vlastne menit jeho vysku) Predbezne sme ustne dohodnuty so susedom(pri burani sa spolu dohodneme na hranici, kde mu to este nebude vadit). Jeho reakcia bola tiez taka, ze ak sa mu nebude v buducnosti pozdavat, nieco si postavy tesne pred moje okno.
Ak mate zle susedske vztahy, postav tam volieru pre psa, alebo capa. Pokial to nebude mat betonove zaklady, nemusis to ani ohlasovat.
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Mam pocit že niektorý tu nechápu čo je to súkromní dvor.Vznikne zvečša medzi stavebne spojenými susednými domami.Ja viem že niekto z paneláku alebo z noveho domu postaveneho podla vopred naplanovaneho plánu výstavby je zviknutý nato že sa okolo svojho domu nemá šancu postaviť tak aby ho nikto nevidel.
Domy s dvormi sú zvečša staršie a májú voči samostatne stojacim domom kopec nevýhod a práve to súkromie je jedna z mála výhod a to bolo aj u mna dôvodom na kúpu takeho domu,pretože ja nechodím domov len spať mam zalubi pri ktorých chcem mať sukromie. Starší ludia vedia že to takto je a v živote (aspon u nás) by si nedovolili spraviť okno k susedovi do dvora.Ked sa dom vedla mna volakedy predá a nejaký šašo mi bude chcieť urobiť do dvora okno tak bude velká vojna.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať