Zavrieť

Porady

Kúpa bytu a pivnica.

Kúpil som združstevní byt a po mesiaci som zistil, že niekto osvojil moju pivnicu napriek tomu, že mi predh. majitel odovzdal kluce od ne.

Bol som za domovnikom a povedal mi, že bola prázdna a ze som kupoval byt a nie pivnicu.

Chcem sa opytat je na to nijakí zákon alebo predpis? Ako mam postupovať ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    liskal Pozri príspevok
    Kúpil som združstevní byt a po mesiaci som zistil, že niekto osvojil moju pivnicu napriek tomu, že mi predh. majitel odovzdal kluce od ne.

    Bol som za domovnikom a povedal mi, že bola prázdna a ze som kupoval byt a nie pivnicu.

    Chcem sa opytat je na to nijakí zákon alebo predpis? Ako mam postupovať ?
    V zmluve o kúpe bytu by si mal mať napísané, že kupuješ byt č. ... o rozlohe... , ku ktorému patrí pivnica a podiel na spoločných priestoroch a zariadeniach...

    Takže si pozri kúpnu zmluvu, či tam máš uvedenú pivnicu. Ak aj nie, tak ku každému bytu by mala prislúchať pivnica, ak sú v dome pivnice. Tvrdenie domovníka, že si kúpil byt a nie pivnicu je podľa mňa mylné. Pivnica by mala byť príslušenstvom bytu.

    Takže najprv pozri zmluvu a daj vedieť.

    empaty je offline (nepripojený) empaty

    empaty
    liskal Pozri príspevok
    Kúpil som združstevní byt a po mesiaci som zistil, že niekto osvojil moju pivnicu napriek tomu, že mi predh. majitel odovzdal kluce od ne.

    Bol som za domovnikom a povedal mi, že bola prázdna a ze som kupoval byt a nie pivnicu.

    Chcem sa opytat je na to nijakí zákon alebo predpis? Ako mam postupovať ?
    Chobot Pozri príspevok
    V zmluve o kúpe bytu by si mal mať napísané, že kupuješ byt č. ... o rozlohe... , ku ktorému patrí pivnica a podiel na spoločných priestoroch a zariadeniach...

    Takže si pozri kúpnu zmluvu, či tam máš uvedenú pivnicu. Ak aj nie, tak ku každému bytu by mala prislúchať pivnica, ak sú v dome pivnice. Tvrdenie domovníka, že si kúpil byt a nie pivnicu je podľa mňa mylné. Pivnica by mala byť príslušenstvom bytu.

    Takže najprv pozri zmluvu a daj vedieť.
    Súhlasím, treba si predovšetkým pozrieť zmluvu o prevode družstevného bytu (kúpnu zmluvu).
    Ak tam nemáš uvedenú pivnicu ako príslušenstvo bytu, na pivnicu nemáš nárok.

    Pivnica by mala byť príslušenstvom bytu, avšak nemusí to tak byť. Nie každý byt v dome musí mať pridelenú pivnicu ako príslušenstvo bytu.

    "Domovník" nemôže vedieť bez znalosti toho, čo je v zmluve, či si kupoval len byt alebo byt aj s pivnicou. Ibažeby bol v kontakte s družstvom a "dohodol sa, že Vám to do zmluvy nedajú"....aj keď ste na to mali nárok podľa predchádzajúceho kolaudačného rozhodnutia a stavebnej dokumentácie domu. Doporučujem si ju pozrieť, aby si vedel na čom si. :-)

    liskal je offline (nepripojený) liskal

    liskal
    Dobry den,
    v nájomnej zmlúve je toľko : "a prenecháva mu vyššie opísanú 3 izbovú bytovú jednotku s úžitkovou plochou 72,61 m2.

    Preto si myslím, že k bytu patrý pivnica, lebo počet pivnic a bytových jednotiek je rovnaký.

    Prosím poradte ako možem postupovať, lebo problem pretrvava a cim dalej tym viacej potrebujem pivnicu.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    liskal Pozri príspevok
    Kúpil som združstevní byt a po mesiaci som zistil, že niekto osvojil moju pivnicu napriek tomu, že mi predh. majitel odovzdal kluce od ne.

    Bol som za domovnikom a povedal mi, že bola prázdna a ze som kupoval byt a nie pivnicu.

    Chcem sa opytat je na to nijakí zákon alebo predpis? Ako mam postupovať ?

    liskal Pozri príspevok
    Dobry den,
    v nájomnej zmlúve je toľko : "a prenecháva mu vyššie opísanú 3 izbovú bytovú jednotku s úžitkovou plochou 72,61 m2.

    Preto si myslím, že k bytu patrý pivnica, lebo počet pivnic a bytových jednotiek je rovnaký.

    Prosím poradte ako možem postupovať, lebo problem pretrvava a cim dalej tym viacej potrebujem pivnicu.
    Na začiatku píšeš o kúpe a teraz o nájomnej zmluve, čo platí?

    Ak si kúpil byt mal by si dostať list vlastníctva kde by toto malo byť napísané.
    Ak máš len nájom tak je to podľa zmluvy o čom ste sa dohodli. Pivnicu mohli penajať inému, alebo si ju ponechať.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    liskal Pozri príspevok
    Ide o nájom. Mam len nájomnu zmluvu.
    Tak to potom mení situáciu.

    Ty máš prenajaté len tie priestory, ktoré máš uvedené v nájomnej zmluve. Pokiaľ tam pivnicu nemáš uvedenú, tak si si pivnicu neprenajal. Treba sa spojiť s družstvom a preveriť, či ti môžu prenajať aj pivnicu prislúchajúcu k tvojmu bytu.

    Nájomná zmluva je predpokladám medzi družstvom a tebou. Aj tak sa ale čudujem, prečo ti neprenajali aj pivnicu. Skús si to zistiť na družstve.

    Kúpa bytu a pivnica.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.