Zavrieť

Porady

dobrovolne nemocenské pripoistenie

ahojte,
kamarátka je dobrovolne nezamestnaná, platí si ZP. Od 1.5.2006 si začala platiť dobrovolne nemocenské poistenie s minimálnym odvodom. Po uplynutí 270 dní dobrovolneho nem.poistenia by chcela ísť na marodku. Kedy si musí začať platiť a aké obdobie max.vz aby dostala max. výplatu nemocenského ?
Usporiadat
denne73 denne73

denne73 je offline (nepripojený) denne73

Tak ja som dala najprv do jednej témy až potom som si všimla že tá druhá je viac k veci. Tak sa ospravedlňujem.
Odpoveď na tvoju otázku som riadne zamestnaná, normálne si platím zdravotné poistenie. ČO sa týka tej MD tak presný termín sa môže rôzne posunuť, a uteká mi to fakt o vlások.
0 0
denne73 denne73

denne73 je offline (nepripojený) denne73

Xanti ja si to pripoistenie pôjdem dnes vybaviť. Že pôjdem na PN to je takmer isté. Viem že mi začnú plaťiť k PN až po pol roku (teda ak mám dobré info) no to ja už budem asi aj na MD. Snád to pripoistenie využijem neskôr k PN, alebo OČR s deťmi . ak mi to nevyjde k MD tak to jednoducho preuším. Aj tak sa dá nie?? prajem krásny deň.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

denne73 Pozri príspevok
Tak ja som dala najprv do jednej témy až potom som si všimla že tá druhá je viac k veci. Tak sa ospravedlňujem.
Odpoveď na tvoju otázku som riadne zamestnaná, normálne si platím zdravotné poistenie. ČO sa týka tej MD tak presný termín sa môže rôzne posunuť, a uteká mi to fakt o vlások.a budeš platiť dlho poistenie a dieťatko sa narodí v 8 alebo aj na začiatku 9teho mesiaca a budú to zbytočne vyhodené peniaze. Pre teba sa naozaj neoplatí uzatvárať DNP, JE NESKOROOOO
Neoplatí sa Ti uzatvárať DNP, lebo aj na materskú aj na PN potrebuješ platiť DNP 270 dní, takže dostaneš PN a materskú len zo zamestnania.
Trebalo skôr sa pripoistiť.
0 0
denne73 denne73

denne73 je offline (nepripojený) denne73

Tak dobre. Dám si od teba poradiť.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

denne73 Pozri príspevok
Xanti ja si to pripoistenie pôjdem dnes vybaviť. Že pôjdem na PN to je takmer isté. Viem že mi začnú plaťiť k PN až po pol roku (teda ak mám dobré info) no to ja už budem asi aj na MD. Snád to pripoistenie využijem neskôr k PN, alebo OČR s deťmi . ak mi to nevyjde k MD tak to jednoducho preuším. Aj tak sa dá nie?? prajem krásny deň.
Po pol roku platí jedine v tom prípade , ak máš v posledných dvoch rokoch ukončené poistenie a bude sa rátať z naozaj plateného VZ z DNP, teda ak si menila zamestnanie.

Ak dlhodobo pracuješ tak nebudeš mať nárok, ani na PN. Lebo aj pri PN z DPN musíš splniť podmienku 270 dní platenia.
0 0
denne73 denne73

denne73 je offline (nepripojený) denne73

ČIsto teoreticky. Ak by som začala čerpať až po 270 dňoch napr. pri sponínanej PN , OČR tak by sa mi tie ušporené peniaze nevrátili?? teda aspoň niečo si myslím.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

denne73 Pozri príspevok
ČIsto teoreticky. Ak by som začala čerpať až po 270 dňoch napr. pri sponínanej PN , OČR tak by sa mi tie ušporené peniaze nevrátili?? teda aspoň niečo si myslím.
No to je pravda, ibaže nemôžeš čerpať materskú a dávky PN, až ked budeš na rodičovskej dovolenke a rodičovský Ti bude vyplácať UP.

A OCR sa dá čerpať hned. Tam nemusí byť splnená podmienka 270 dní platenia, ale OCR môže byť v dlžke maximum 10 dní.A navyše ak budeš na PN tak nemôžeš byť súbežne na OCR.
Naposledy upravil Xanti : 18.05.10 at 05:57
0 0
denne73 denne73

denne73 je offline (nepripojený) denne73

Xanti ty si hlavička. A ak by som sa dala pripoisťiť tak sa mi MD bude počítať z čoho?? Z môjho platu. Ja týmto veciam vôbec nerozumie. No a tá OČR by celkom prišla teraz vhod keďže by bola už platená hned teda doplácanáý ten rozdiel , ktorý budem v strate.pretože sa mi teraba učiť na štatnice a zamestnávatel dovolí len na dovolenku. Vlastne naščo mi je už dovolenka že?? ked som tehu.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

denne73 Pozri príspevok
Xanti ty si hlavička. A ak by som sa dala pripoisťiť tak sa mi MD bude počítať z čoho?? Z môjho platu. Ja týmto veciam vôbec nerozumie. No a tá OČR by celkom prišla teraz vhod keďže by bola už platená hned teda doplácanáý ten rozdiel , ktorý budem v strate.pretože sa mi teraba učiť na štatnice a zamestnávatel dovolí len na dovolenku. Vlastne naščo mi je už dovolenka že?? ked som tehu.
No OCR môžeš byť s dieťaťom len 10 dní, takže to nevyhráš. A materská sa Ti vyráta z tvojho platu teda z VZ za rok 2009, kedže nastúpiš tento rok na materskú.

Neoplatí sa Ti pripoistiť, lebo z DNP nárok na materskú mať nebudeš.
0 0
edu21 edu21

edu21 je offline (nepripojený) edu21

Dobrý deň. Somzamestnaná (základ 500eur) a od 05/2009 som si platila do 10.4.2010 dobrovoľné nemocenské poistenie vo výške 21 eur/mes. Od 12.4.2010 som PN a dnes mi prišlo rozhodnutie zo sociálnej poisťovne že mi priznávajú denný vymeriavací základ vo výške 9,34 eur. Zdá sa mi to málo na to, že som platila z max. vymer. základu a aj viac než 270 dní. Mám podať odvolanie alebo ako postupovať? Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

edu21 Pozri príspevok
Dobrý deň. Somzamestnaná (základ 500eur) a od 05/2009 som si platila do 10.4.2010 dobrovoľné nemocenské poistenie vo výške 21 eur/mes. Od 12.4.2010 som PN a dnes mi prišlo rozhodnutie zo sociálnej poisťovne že mi priznávajú denný vymeriavací základ vo výške 9,34 eur. Zdá sa mi to málo na to, že som platila z max. vymer. základu a aj viac než 270 dní. Mám podať odvolanie alebo ako postupovať? Ďakujem.
edu,
predpokladám prišlo ti rozhodnutie len z DNP.

VZ z DNP si mala cca 478eur?? to by mal byť denný VZ cca 15,7eur. Ale možno si mala v r.2009 v niektorých mesiacoch vyšší vymer.základ zo zamestnania, ktorý ti znižoval výšku vym.základu z DNP.
Ak si mala VZ zo zamestnania v niektorom mesiaci 4-12/2009 viac ako cca 525eur (do 6/2009) alebo viac ako cca 606eur (od 7/2009 do 12/2009), tak si v danom mesiaci namala z DNP vym.základ 478eur ale nižší.
0 0
edu21 edu21

edu21 je offline (nepripojený) edu21

brčko,
ďakujem za odpoveď. Takže mám čakať ešte jedno rozhodnutie? Myslela som si, že mi to príde naraz. Musím sa poopraviť- DVZ je 19,98 a 55% je 9,34. Zo zamestnania som mala DVZ počas r.2009 pravdepodobne rovnaký, nezvyšoval ani neznižoval sa mi plat. Akurát 04-30.5.2009 som bola PN (cca 2 mesiace). Má na to nejaký vplyv PN?
Takže- mám SP nejakým spôsobom "upozorniť" že som bola aj DNP a toto rozhodnutie brať ako polovičné, alebo to pošlú automaticky. Nie je to konečné rozhodnutie a naozaj budem mať také nízke nemocenské? Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zo zamestnania rozhodnutie zväčša neposielajú, len z DNP. Len pri materskom posielajú rozhodnutie z oboch, ale každého zvlášť a vypláca sa jedna dávka. Z DNP napr. mne prišlo ošetrovné vyplatené na 2x, ale PN neviem. Uvidíš podla dávky, čo ti príde.

no jak rátam, tak rátam, tak DVZ 19,98 a mesačná platba 21eur mi nejdú k sebe!
Takže ak nie sú uvedené zadávatelom správne a pravdivé údaje v otázke, ťažko potom odpovedať a čakať správnu odpoved.

možno je všetko inak ... a je to spolu so zametnaním.
Naposledy upravil brčko : 18.05.10 at 11:53
0 0
edu21 edu21

edu21 je offline (nepripojený) edu21

A ešte jedna vec- v odôvodnení sapíše, pani XY, ktorá je povinne nemocensky poistená ako zamestnankyňa QY, bola uznaná za dočasne práceneschopnú od 12.4.2010..... Takže predpokladám, že by to asi malo byť rozhodnutie za povinné poistenie....hmmm
No tých 21 eur som si platila ako DNP, tak možno DVZ 19,98 je zo zamestnania a z NDP ešte možno dostanem rozhodnutie. Možno....

Tak dnes mi došla mar´dka zo SP - od 10.dňa (t.j. 22.4.2010) to činí cca 84 eur.....
Tak ako to potom funguje, ak som si platila aj DNP aj som dlhodobo zamestnaná a takáto nízka suma...Môže to prísť na 2x? Alebo mám podať odvolanie? Ďakujem za názor....
Naposledy upravil edu21 : 19.05.10 at 17:43
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Ahojte, prosím Vás pôjdem 1x na PN a chcem sa informovať, ako to funguje
1. hneď ako mi lekár vypíše PN, tak II.oddiel mám poslať poštou do SP (miestne príslušná) - a keď som v nemocnici, to si musím ako spraviť? to akože každý chorý človek musí poslať tlačivo hneď pri vzniku, alebo to pošle lekár?
2.po skončení PN odošlem do 3dní IV.oddiel...
Zaujímala by ma aj výška PNky (či mám vôbec podstupovať tieto papierovačky), ak som Dobrovoľne poistená:
15.02.2009-28.02.2010 - VZ 1003,09 €
(zmena VZ, nie zrušenie a znovu založenie poistenia) 01.03.2010- trvá min.VZ 319,58 €
Vypočítam ho takto??
1003,09 €/31dní * 25% = 8,09 €
1003,09 €/31dní *55% =17,79 €
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Výška PN:
10532,85:320= 32,9152 je DVZ
32,9152 x 25%x 3 dni =
32,9152 x 55% x počet dní PN-ky od 4.dňa počítaj

Pokiaľ budeš v nemocnici, tak ťažko budeš odbiehať na poštu, treba zabaliť do obálky II.diel a nech pošlú rod.príslušníci.(nezabudni sa podpísať na 2.strane PN-ky + daj číslo účtu kde majú peniažky poslať)
4 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

edu21 Pozri príspevok
A ešte jedna vec- v odôvodnení sapíše, pani XY, ktorá je povinne nemocensky poistená ako zamestnankyňa QY, bola uznaná za dočasne práceneschopnú od 12.4.2010..... Takže predpokladám, že by to asi malo byť rozhodnutie za povinné poistenie....hmmm
No tých 21 eur som si platila ako DNP, tak možno DVZ 19,98 je zo zamestnania a z NDP ešte možno dostanem rozhodnutie. Možno....
môže byť, lebo:

DVZ 19,98 = mesačný VZ cca 607eur ( 19,98 x 30,4)
poistné 21eur = mesačný VZ 477až478eur (21 :0,044)

tj. VZ spolu 607+477= 1084eur tj. maximum
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

grammatika Pozri príspevok
Ahojte, prosím Vás pôjdem 1x na PN a chcem sa informovať, ako to funguje
1. hneď ako mi lekár vypíše PN, tak II.oddiel mám poslať poštou do SP (miestne príslušná) - a keď som v nemocnici, to si musím ako spraviť? to akože každý chorý človek musí poslať tlačivo hneď pri vzniku, alebo to pošle lekár?
2.po skončení PN odošlem do 3dní IV.oddiel...
Zaujímala by ma aj výška PNky (či mám vôbec podstupovať tieto papierovačky), ak som Dobrovoľne poistená:
15.02.2009-28.02.2010 - VZ 1003,09 €
(zmena VZ, nie zrušenie a znovu založenie poistenia) 01.03.2010- trvá min.VZ 319,58 €
Vypočítam ho takto??
1003,09 €/31dní * 25% = 8,09 €
1003,09 €/31dní *55% =17,79 €
súhlasím s andyke, ale nerobila by som si starosť so zaslaním PN do SP, ak nebudeš dlhodobo v nemocnici. Nie je stanovené v zákone dokedy ju treba odniesť, len pri PN zamestnanca sa hovorí do 3dní od 10teho dna. Len nemocenské potom dostaneš neskôr. A hned odnesieš/odnesú aj s papierom o trvaní PN ku koncu mesiaca.
Inak som myslela, že sa na SP dávajú obe časti, čo zamestnávatelovi, t.j. ružová a aj čierna (ale nemám skúsenoť).
Naposledy upravil brčko : 19.05.10 at 14:06
1 0
edu21 edu21

edu21 je offline (nepripojený) edu21

edu21 Pozri príspevok
Dobrý deň. Somzamestnaná (základ 500eur) a od 05/2009 som si platila do 10.4.2010 dobrovoľné nemocenské poistenie vo výške 21 eur/mes. Od 12.4.2010 som PN a dnes mi prišlo rozhodnutie zo sociálnej poisťovne že mi priznávajú denný vymeriavací základ vo výške 9,34 eur. Zdá sa mi to málo na to, že som platila z max. vymer. základu a aj viac než 270 dní. Mám podať odvolanie alebo ako postupovať? Ďakujem.
Dnes mi došlo nemocenské od 22.4.2010 cca 84 eur..Vychádza mi to tak, že len zo zamestnania. A príde ešte zvlášť aj z DNP? Rozhodnutioe tiež som dostala len jedno. Ďakujem za názor.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

edu21 Pozri príspevok
Dnes mi došlo nemocenské od 22.4.2010 cca 84 eur..Vychádza mi to tak, že len zo zamestnania. A príde ešte zvlášť aj z DNP? Rozhodnutioe tiež som dostala len jedno. Ďakujem za názor.
.. a vypýtala si si dve PNky .. jednu pre zamestnávateľa a jednu pre SP (na každépoistenie treba)

doplním: u nás SP posiela dve rozhodnutia - zvlášť DNP a zvášť za zamestnanie - dávku vypočítajú od jedenásteho dňa jednu äaj to bolo v rozhodnutí všetko uvedené)
Naposledy upravil Katy a R : 19.05.10 at 18:50
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať