Zavrieť

Porady

dobrovolne nemocenské pripoistenie

ahojte,
kamarátka je dobrovolne nezamestnaná, platí si ZP. Od 1.5.2006 si začala platiť dobrovolne nemocenské poistenie s minimálnym odvodom. Po uplynutí 270 dní dobrovolneho nem.poistenia by chcela ísť na marodku. Kedy si musí začať platiť a aké obdobie max.vz aby dostala max. výplatu nemocenského ?
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

riska007 Pozri príspevok
Ešte keď môžem k predchádzajúcemu môjmu príspevku, takže si platila dobrovoľne v tomto roku zbytočne? Či musí byť aktívne dobrovoľné poistenie. Lebo už mám z toho guláš
Prečo myslíš že zbytočne ? Potrebuje 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch. Ak nemá iné ukončené nem. poistenie, napr. zo zamestnania, nárok na nemocenské z DNP jej vznikne až začiatkom júla.
Pri výpočte výšky nemocenského sa berie do úvahy vymer. základ za predch. kal. rok.
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

riska007 Pozri príspevok
Ešte keď môžem k predchádzajúcemu môjmu príspevku, takže si platila dobrovoľne v tomto roku zbytočne? Či musí byť aktívne dobrovoľné poistenie. Lebo už mám z toho guláš
DNP musí byť aktívne, ak by si ho tento rok neplatila tak by nemala 270 dní poistenia a tým pádom ani nárok na materskú z DNP.

Takže pekne treba platiť nadalej aby bola splnená podmienka 270 dní. A ako sa píše vyššie, pri nástupe na materskú požiadať o vystavenie dvoch žiadostí o materskú.
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

veronikasad Pozri príspevok
Treba si dať vystaviť 2 žiadosti o materské.
Vymeriavacim základom pre výpočet materského z DNP bude obdobie oktober-december 2009.Ak by si však teraz znižovala alebo zvyšovala VZ (nedoporučujem), do nástupu na materskú je menej ako 26 týždňov a počítali by jej ju z minima.
Vymeriavacím základom pre materského zo zamestnania bude tiež obdobie roku 2009.
Podmienku 270 dní poistenia (ak je DNP od 1.10.2009) splní.
Veronika, ona by už mohla znížiť VZ (mohla už dokonca v apríli) na minimum ... a materská sa jej nezmení. Rozh obdobie bude október až december minulého roku. No keďže to doteraz neurobila.... asi by bolo lepšie nechať to tak - je to malá úspora za dva mesiace ... a tým pádom bude dobrý dobrý VZ aj na budúci rok ... možno (ak nebudú rýchle zmeny ???) ešte využije
Naposledy upravil Katy a R : 28.06.10 at 20:03
0 0
riska007 riska007

riska007 je offline (nepripojený) riska007

A tých 270 dní poistenia - to sa počíta akéhokoľvek poistenia? Lebo ona je zamestnaná od februára 2008 a dobrovoľné si platí od októbra 2009. Či muselo by byť zo zamestnania ukončené poistenie?
Ďakujem Vám za rady.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

riska007 Pozri príspevok
A tých 270 dní poistenia - to sa počíta akéhokoľvek poistenia? Lebo ona je zamestnaná od februára 2008 a dobrovoľné si platí od októbra 2009. Či muselo by byť zo zamestnania ukončené poistenie?
Ďakujem Vám za rady.
Musí mať z každého poistenia 270 dní.

Podmienku 270 zo zamestnania splňa.
Podmienku 270 dní z DNP splní ku dňu pôrodu resp. nástupu na materskú. Resp. od oktobra 2009 - do júna( júla) 2010 splní podmienku 270 dní.

Nesmie ukončiť DNP, musí ho platiť dalej a už po 270 dňoch platenia, ak pôjde na PN tak bude dostávať PN aj z DNP, u lekára potom treba žiadať dve kladenky.
1 0
riska007 riska007

riska007 je offline (nepripojený) riska007

A dobrovoľné poistenie teda môže zrušiť po tých 270 dňoch, resp. môže si ho nechať, a neskôr počas rodičovskej dovolenky môže využiť PN alebo OČR. Dobre to chápem?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

riska007 Pozri príspevok
A dobrovoľné poistenie teda môže zrušiť po tých 270 dňoch, resp. môže si ho nechať, a neskôr počas rodičovskej dovolenky môže využiť PN alebo OČR. Dobre to chápem?
DNP neruš - po 270 dňoch poistenia môže z neho čerpať nemocenské a bude mať nárok aj na materské. (treba 2 doklady v prípade PN aj materského)
Počas poberania nemocenského a materského sa dobr. nem. poistenie neplatí (min. do skončenia materskej dovolenky s DNP nič nerob)
2 0
riska007 riska007

riska007 je offline (nepripojený) riska007

ďakujem, veľmi ste mi pomohli
0 0
danakl danakl

danakl je offline (nepripojený) danakl

ahojte...som od 10.12. na materskej dovolenke, teraz by som mala nastúpit na rodičovsky príspevok...DNP som stále prihlasena, avšak som nič doteraz neplatila. teraz ked pôjdem na rodi.príspevok, tak musm znovu platit? este by sme chceli druhé dieta a počula som, ze by mali DNP rusit...tak sa bojim odhlasit. radsej by som si to platila z minim. VZ a ked budeme planovat druhé dietatko, tak by som si to zvysila...a ako sa da prilepsit si rod. príspevok?? len marodkou do 30 dní?
0 0
Bambit Bambit

Bambit je offline (nepripojený) Bambit

Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Dcéra si platila DNP 4 roky. V priebehu tých 4 rokov ho nikdy nevyužila, tak koncom marca 2010 sa ho rozhodla zrušiť. Je nezamestnaná, ale od januára 2010 pracovala v istej firme na dohodu. V polovici apríla sa jej na pracovisku stal úraz. Telefonovala do SP nakoľko nebola v TPP či si môže dať PN vypísať aspoň z DNP nakoľko z dohody nárok na PN nemá, tak jej povedali že áno, že je ešte v ochrannej dobe. Keď do SP doniesla PN povedali jej, že je dlžná na DNP, nakoľko sa od januára vraj zvyšovalo ( o tom ona nevedela, nesleduje zákony a nikto ju na zvyšovanie neupozornil , takže platila stále rovnako ). Dali jej šek na ten rozdiel, ktorý hneď uhradila. Maródovala 42 dní a do dnešného dňa jej neprišli žiadne peniaze, tak som dnes do SP telefonovala a ony mi povedali, že nárok na PN nemá nekoľko neskoro zaplatila to zvýšenie. Veľmi ma to prekvapilo. A Vás by som sa vlastne chcela spýtať, či SP nie je povinná aspoň dať písomne vedieť, že nebude mať zaplatenú žiadnu PN z toho a toho dôvodu ? Nie je to ich povinnosťou aspoň na to upozorniť a napísať dôvod prečo to nebude mať vyplatené ? Ďakujem
Naposledy upravil Bambit : 06.07.10 at 20:50
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Bambit, uveď prosím presný dátum uhradenia nedoplatku a začiatok PN-ky.
0 0
Bambit Bambit

Bambit je offline (nepripojený) Bambit

veronikasad Pozri príspevok
Bambit, uveď prosím presný dátum uhradenia nedoplatku a začiatok PN-ky.
Začiatok PN 21.04.2010 - donesené do SP 23.04.2010
Uhradený nedoplatok 29.04.2010 ( suma 11,16 € ) Maródku si musela ukončiť z dôvodu, že nesmela maródovať dlhšie ako 42 dní, lebo jej úraz pri spisovaní zaradili medzi ostatné úrazy. Ale ešte stále každý deň chodí na rehabilitáciu.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Bambit Pozri príspevok
Začiatok PN 21.04.2010 - donesené do SP 23.04.2010
Uhradený nedoplatok 29.04.2010 ( suma 11,16 € ) Maródku si musela ukončiť z dôvodu, že nesmela maródovať dlhšie ako 42 dní, lebo jej úraz pri spisovaní zaradili medzi ostatné úrazy. Ale ešte stále každý deň chodí na rehabilitáciu.
... tak toto je ozaj pech ... pre takúto sumu SP má bohužiaľ pravdu - dávky nebudú.

Ešte doplním ... SP jej pošle o tom Rozhodnutie.
Naposledy upravil Katy a R : 06.07.10 at 21:21
0 0
Bambit Bambit

Bambit je offline (nepripojený) Bambit

Katy a R Pozri príspevok
... tak toto je ozaj pech ... pre takúto sumu SP má bohužiaľ pravdu - dávky nebudú.

Ešte doplním ... SP jej pošle o tom Rozhodnutie.
A prečo vlastne nič nedostane ? je problém v tom , že neskoro ten nedoplatok zaplatila ? V SP sa neberie do úvahy to , že 4 roky poctivo platila a nikdy to nevyužila ? Ja viem, je to dobrovolné poistenie , ale sa mi to zdá také nespravodlivé. Úraz mala dosť ťažký a ešte nemá nárok ani na žiadne bolestné za to, že nebola v TPP, ale pracovala len na dohodu. No ale už sa nedá asi nič robiť, už to musíme nechať tak ako to je. Budeme čakať na to rozhodnutie.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Bambit Pozri príspevok
A prečo vlastne nič nedostane ? je problém v tom , že neskoro ten nedoplatok zaplatila ? V SP sa neberie do úvahy to , že 4 roky poctivo platila a nikdy to nevyužila ? Ja viem, je to dobrovolné poistenie , ale sa mi to zdá také nespravodlivé. Úraz mala dosť ťažký a ešte nemá nárok ani na žiadne bolestné za to, že nebola v TPP, ale pracovala len na dohodu. No ale už sa nedá asi nič robiť, už to musíme nechať tak ako to je. Budeme čakať na to rozhodnutie.
.... no už len nech sa vylieči bez následkov a čím skôr...

keby bola zaplatila do 8.4., tak má nárok na nemocenské dávky.
... aj keď je to dobrovoľné poistenie, prihlásením sa naň sa toto poistenie stáva povinným... a treba dodržiavať lehoty splatnosti poistného a samozrejme aj to, koľko treba platiť.

Tento prípad by mohol slúžiť ako varovanie pre ostatných ... ak sa odhlasujem z nem poistenia, treba si aspoň vtedy skontrolovať, či je poistné odvádzané v správnej výške a prípadný nedoplatok uhradiť !!!
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Bambit Pozri príspevok
Začiatok PN 21.04.2010 - donesené do SP 23.04.2010
Uhradený nedoplatok 29.04.2010 ( suma 11,16 € ) Maródku si musela ukončiť z dôvodu, že nesmela maródovať dlhšie ako 42 dní, lebo jej úraz pri spisovaní zaradili medzi ostatné úrazy. Ale ešte stále každý deň chodí na rehabilitáciu.
OPRAVA - nasledovné by platilo, len keby poistenie nezaniklo.
Podľa mňa naŕok na nemocenské bude mať. Pokiaľ ide o oneskorené zaplatenie nedoplatku - treba vychádzať z §31 ods.1 písm. bˇZákona o sociálnom poistení (skrátim) :
.. dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenskú dávku, ak zaplatila poistné na NP najneskôr v posledný deň kalendarneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky..."
T.j. ak nedoplatok bol uhradený 29.4.2010, je to uhradené do konca kal.mesiaca, kedy vznikol nárok na nemocenskú dávku (23.4.2010).
V každom prípade, keďže žiadala o nemocenské, mala by dostať rozhodnutie o priznaní/nepriznaní, ak jej ho nepriznajú, bude tam uvedený dôvod, ak to bude tento nedoplatok, treba do SP vydokladovať jeho zaplatenie. Ak nemá toto rozhodnutie, treba SP ponaháňať.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 07.07.10 at 11:01
2 0
Bambit Bambit

Bambit je offline (nepripojený) Bambit

Jana Motyčková Pozri príspevok
A ešte som chcela doplniť, keďže išlo o pracovný úraz, má nárok aj na úrazové dávky - úrazovo poistená je aj pri dohode.
Tie si môže uplatniť v zdravotnej poisťovni ? PN sama ukončila, ale liečenie nemá ešte ukončené, takže asi až po ukončení liečenia si môže skúsiť požiadať o úrazové dávky ?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jana Motyčková Pozri príspevok
Podľa mňa naŕok na nemocenské bude mať. Pokiaľ ide o oneskorené zaplatenie nedoplatku - treba vychádzať z §31 ods.1 písm. bˇZákona o sociálnom poistení (skrátim) :
.. dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenskú dávku, ak zaplatila poistné na NP najneskôr v posledný deň kalendarneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky..."
T.j. ak nedoplatok bol uhradený 29.4.2010, je to uhradené do konca kal.mesiaca, kedy vznikol nárok na nemocenskú dávku (23.4.2010).
V každom prípade, keďže žiadala o nemocenské, mala by dostať rozhodnutie o priznaní/nepriznaní, ak jej ho nepriznajú, bude tam uvedený dôvod, ak to bude tento nedoplatok, treba do SP vydokladovať jeho zaplatenie. Ak nemá toto rozhodnutie, treba SP ponaháňať.
... janka, ale ona už v marci ukončila poistenie ... pre ňu platí odstavec tri - je to prísnejšie. keby poistenie trvalo, tak má nárok na dávku - takto nie
a s tými úrazovými dávkami (vypláca ich SP)... tiež sú podmienené vyplácaním nemocenského (ale ešte som sa s tým nestretla)
Naposledy upravil Katy a R : 07.07.10 at 07:46
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Katy a R má pravdu, tak ako som písala, by to platilo, len keby to poistenie neskončilo. Takto nemá nárok na nemocenské a tým pádom ani na úrazový príplatok. Na iné úrazové dávky by mala nárok iba ak by mala trvalé resp. dlhodobé následky.
0 0
Bambit Bambit

Bambit je offline (nepripojený) Bambit

Jana Motyčková Pozri príspevok
Katy a R má pravdu, tak ako som písala, by to platilo, len keby to poistenie neskončilo. Takto nemá nárok na nemocenské a tým pádom ani na úrazový príplatok. Na iné úrazové dávky by mala nárok iba ak by mala trvalé resp. dlhodobé následky.
Ona keď bola zamestnaná na dohodu, zamestnávateľ za ňu odvádzal ÚP, v zamestnaní sa jej stal prac. úraz ani tak nebude mať nárok na úrazové dávky ? A keď jej po skončení liečenia lekár oboduje ten úraz to sa posiela do zdravotnej alebo do SP. Ani to obodovanie nebude mať zaplatené ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať