Zavrieť

Porady

Kupna zmluva a darovacia zmluva na nehnutelnost naraz?

Dobry den, potreboval by som poradit, ci je mozne aplikovat kupnu zmluvu a aj darovaciu zmluvu na jednu nehnutelnost. Jedna sa o to, ze planujem kupit RD s pozemkom, ktory momentalne vlastnia dvaja surodenci. Jeden je ochotny dat mi ho zadarmo a druhy odpredat. Poradte mi prosim Vas ako je to najlepsie osetrit...
Usporiadat
d3 !Ur3 d3 !Ur3

d3 !Ur3 je offline (nepripojený) d3 !Ur3

Právnici si nájdu dôvod na sťažnosti všade tam, kde žiadny dôvod nie je.

M I E R
0 0
zuzanalenka zuzanalenka

zuzanalenka je offline (nepripojený) zuzanalenka

A nieje to potom tak, ze ked kupim takuto nehnutelnost za velmi nizku cenu (polovicu realnej ceny), ktora bude figurovat na kupnej zmluve, a budem chciet nehnutelnost predat, budem mat vysoku dan s nadobudnutej sumy? lebo urcite by som taku nehnutelnost nepredavala za polovicnu cenu, ale za realnu. Ako je to?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

zuzanalenka Pozri príspevok
A nieje to potom tak, ze ked kupim takuto nehnutelnost za velmi nizku cenu (polovicu realnej ceny), ktora bude figurovat na kupnej zmluve, a budem chciet nehnutelnost predat, budem mat vysoku dan s nadobudnutej sumy? lebo urcite by som taku nehnutelnost nepredavala za polovicnu cenu, ale za realnu. Ako je to?
Áno, je to tak. Lebo podľa kúpnej zmluvy získaš nehnuteľnosť (napr. v hodnote 1 mil SKK) za 500.000 a pri predaji za 1 milión bude tvoj zisk 500.000 SKK. Preto z 500 tisíc musíš odviesť daň.
0 0
zuzanalenka zuzanalenka

zuzanalenka je offline (nepripojený) zuzanalenka

no, ja som to tusila. A okrem toho, niekde som pocula ze kupna zmluva za 1,-SKK nehrozi. Vraj cena za predavanu nehnutelnost musi byt na kupnej zmluve v jej minimalnej hodnote, ktoru urci znalec. Laicky povedane. Je to pravda?
Ide o to, ze mi tiez otec chce darovat byt (cely), ale kedze sa stava ze neviem co od neho mozem cakat (jeho zena xantipa) tak mam trosku obavy, aby si to nerozmyslel. Vraj sa da darovacia zmluva "rozmysliet" aj po prepisani bytu na mna. Potom treba taketo nieco radsej riesit kupnou zmluvou "akoze"? ako to vyriesit aby to bolo v poriadku?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

zuzanalenka Pozri príspevok
no, ja som to tusila. A okrem toho, niekde som pocula ze kupna zmluva za 1,-SKK nehrozi. Vraj cena za predavanu nehnutelnost musi byt na kupnej zmluve v jej minimalnej hodnote, ktoru urci znalec. Laicky povedane. Je to pravda?
Nie, nie je to pravda. Cena je záležitosťou dohody medzi kupujúcim a predávajúcim. A znalecký posudok nemusí byť robený na nehnuteľnosť.

Bolo to povinné v minulosti, keď sa platila daň z prevodu a prechodu nehnuteľností, vtedy daň bola počítané z kúpnej ceny, minimálne však zo základu znaleckého ohodnotenia. Ale predať nehnuteľnosť mohli aj vtedy za nižšiu cenu, než bola stanovená znaleckým posudkom.

zuzanalenka Pozri príspevok
Ide o to, ze mi tiez otec chce darovat byt (cely), ale kedze sa stava ze neviem co od neho mozem cakat (jeho zena xantipa) tak mam trosku obavy, aby si to nerozmyslel. Vraj sa da darovacia zmluva "rozmysliet" aj po prepisani bytu na mna. Potom treba taketo nieco radsej riesit kupnou zmluvou "akoze"? ako to vyriesit aby to bolo v poriadku?
Pozri môj príspevok č. 7. hore v tejto téme.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať