Zavrieť

Porady

nevedený sklad v JU

Dobry den

Som zivnostnik a vediem JU. Predavam tovar koncovym zakaznikom ktory nakupujem od dodavatelov. Zistil som ze zo zakona treba viest sklad. Pre moje potreby som nepotreboval viest sklad a podstate pre mna je to zbytocne viest systemom ktory sa pouziva v fin. uctovnictve. Ale kedze som zistil ze je to potrebne kvoli zakonu tak som ho zacal viest od tohoto mesiaca. Ale neviem ako teraz poriesit evidenciu zasob za obdobie kedy som ho neviedol. Kedze mam celkom dost faktur jednak dodavatelskych aj odberatelskych nechce sa mi to teraz riesit tak ze ich postupne zacnem nahazovat. (zvlast vianocnej sezone) Nepoznate nejaky jednoduchsi sposob? Za dane obdobie jedna velka prijemka a vydajka, alebo nieco podobne? Ake postihy hrozia za nesplnenie tejto povinosti? Ktory urad to kontroluje?

Dakujem
Usporiadat
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
krajanová Pozri príspevok
Nevedenie skladu sa nevypláca, my sme mali kontrolu minulý rok a dostali sme za to pokutu, hoci všetok materiál ide hneď do spotreby na zákazky takže stav je nulový. V zákazkovej výrobe dnes málokto drží zásoby na sklade, ak tak len nevyhnutné množstvo.
Inventúra na konci roku samozrejme musí byť vykonaná v súlade s §29 ods.1 a §30 ods.1-3 zákona č. 431/2002 Zb. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov.

Povinnosť inventarizovať majetok, kt. sú aj zásoby, ukladá účt. jednotkám
§ 30 odst. 1 až 3 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtov. v znení neskorších predpisov

k tým paragrafom:

- § 29 odst. 1 zákona o účtovníctve inventarizáciou overuje účt. jednotka, či stav majetku, záväzkov a rozdielu maj. a záväzkov v účtov. zodpovedá skutočnosti, keďže v priebehu roku nevedieš knihu zásob/ § 4 ods. 2 Zákona o účtovníctve/ - nerobíš skladovú evidenciu - nemôžeš nakonci roka porovnať fyz. stav s účtovným a za to je pokuta - inventarizáciu nemôžeš vykonať v zmysle zákona o účtovníctve

- § 4 ods. 2 Zákona o účtovníctve ............... o obsahovom vymedzení účtovných kníh v sústave JÚ / patrí tam aj kniha zásob/

- §16 ods.4 Opatrenia MF SR č.23586/2002/-92 v znení neskorších zmien a doplnkov znie: Zásoby sa účtujú v knihe zásob........
Citované ustanovenie sme porušili tým, že sme knihu zásob neviedli, hoci išlo hneď všetko do spotreby

- § 8 ods. 1, 2 a 4 zákona o účtovníctve..............
sme porušili v tom, že predložené účtov. nebolo správne v tom, že nebolo účtovn. vedené podľa zákona o účtovníctve v nadväznosti na opatrenie MF SR v prípadoch
- § 4 odst 2 ZOU v nadv. na § 4 odst.2 písm. c, 3 Opatrenia
na § 9 Opatrenia
na § 16 odst. 4 Opatrenia
- § 15 odst. 1 písm. b, c,
3 písm.b,e,f,g
4 písm. d až g Zákona o účtovníctve

V našej firme bol odjakživa sklad tabu. Od doby ako som sem nastúpila pozerali na mňa ako na triedneho nepriateľa, no po troch rokoch došlo na moje slová. Daňový úrad od roku 2004 kontroluje nielen z pohľadu daňových zákonom ale už aj z pohľadu zákona o účtovníctve, a v tejto oblasti si vedia zgustnúť.
Ešte sme dostali pokutu za nevedenie pomocných kníh v predpísanom formáte, nestačí mať pomocnú evidenciu vedenú ako ja v Eceli, treba viesť knihu, dostať ju v ševte.
Ak chcete ušetriť na pokute, vezmite si tieto riadky k srdcu.
My sme síce s prihliadnutím na okolnosti dostali len 20 000,- Sk vraj najmenšiu sadzbu, ale pokuta môže byť až do 3% z hodnoty majetku.
Vždy sa mi osvedčil spôsob využívania správne vypracovaných interných smerníc, okrem iného aj o vedení skladu. DÚ tieto akceptuje.
O vedení skladu aj tu:
http://www.akopodnikat.sk/index.php?...d=31&Itemid=77
0 0
jozefstefan jozefstefan

jozefstefan je offline (nepripojený) jozefstefan

Danila Pozri príspevok
Vždy sa mi osvedčil spôsob využívania správne vypracovaných interných smerníc, okrem iného aj o vedení skladu. DÚ tieto akceptuje.

O vedení skladu aj tu:

http://www.akopodnikat.sk/index.php?...d=31&Itemid=77


Takze tam som cital, ze

"Pokiaľ sa materiál podľa rozhodnutia podnikateľa dáva pri prevzatí ihneď do spotreby, na sklad sa neprijíma, do knihy zásob či na skladové karty sa nezapisuje.
Materiál dodaný zákazníkom a prevzatý podnikateľom na spracovanie alebo na opravu sa eviduje v knihe pohľadávok a záväzkov, nie v knihe zásob."

To znamena, ze ak predavam tovar na objednavku, nemam registracnu pokladnu, vystavim fakturu, v den dodania tovaru z velkoskladu zavolam zakaznikovi a vystavim PPD, nemusim viest ani skladove zasoby ani nic ine, vsak?
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Skladové zásoby sa viesť musia v skladovej evidencii podľa zákona o účtovníctve, či sa jedná o veľkoobchod alebo o výrobu. My konkrétne máme veľkoobchod a skladovú evidenciu vedieme-cez softvér tj. príjem aj výdaj tovaru. Keď sme však začínali v domácich priestoroch, sklad sme neviedli, pri kontrole DÚ bola ako prvá otázka kontrolórov, "vediete skladovú evidenciu, lebo ak nie, za to je pokuta do 2% z ročného obratu!?" To sme však už evidenciu zavedenú mali. Inak ma obchádzali mdloby ak by sme ju neboli mali. Je pravda, že všetko záleží na kontrolóroch, či pokutu uložia, avšak ak vedená je, je to aj pre podnikateľa super, lebo vie o pohybe svojho tovaru všetko a ak napr. zabudne niečo vyfakturovať, hneď ho na to upozorní väčšie množstvo ks na skladovej karte - a v sklade nie je nič.....
Takže nesúhlasím s tvrdením, že netreba viesť ani skladové karty ani nič iné...
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

jozefstefan Pozri príspevok
Takze tam som cital, ze

"Pokiaľ sa materiál podľa rozhodnutia podnikateľa dáva pri prevzatí ihneď do spotreby, na sklad sa neprijíma, do knihy zásob či na skladové karty sa nezapisuje.
Materiál dodaný zákazníkom a prevzatý podnikateľom na spracovanie alebo na opravu sa eviduje v knihe pohľadávok a záväzkov, nie v knihe zásob."

To znamena, ze ak predavam tovar na objednavku, nemam registracnu pokladnu, vystavim fakturu, v den dodania tovaru z velkoskladu zavolam zakaznikovi a vystavim PPD, nemusim viest ani skladove zasoby ani nic ine, vsak?
To však nie je tvoj prípad, ty predávaš tovar v nezmenenej podobe, nie materiál, ktorý sa zapracúva do nejakého ďalšieho výrobku alebo do opravy.
0 0
Modroocko Modroocko

Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac
skaspa Pozri príspevok
tiež ma prekvapila uvedená veta a dovolím si povedať, že v tomto prípade by pokuta nemala byť uložená, postupy účtovania totiž nevymedzujú obsahovú náplň knihy zásob a daňový úrad v žiadnom prípade nemôže tvrdiť, že nemôže byť vedená v Exceli a treba si kúpiť tlačivo v ševte; som presvedčený o tom, že môže byť vedená aj ručne, to ako keby povedali, že keď si robíte peňažný denník ručne, nie je to v predpísanom formáte a máte použiť program ALFA, že sa dá kúpiť...
Dala som k tomuto príspevku svoj súhlas, ale neodpustím si poznámku:
Ak toto bol jediný nedostatok, ktorý vytkol daňový úrad, zaplatila by som pokutu a ďalej by som sa v tom nevŕtala. Odvolávanie má zmysel vtedy, ak ide o neprimeranú výšku pokuty, ktorá ohrozuje samotného podnikateľa.
Zo zdrojov DR SR mám informácie, že kontrolóri nemôžu ukončiť kontrolu bez toho, aby niečo nedorubili. A keď nie je čo nájsť, napadnú aspoň porušenie Zákona o účtovníctve. Dôvod sa vždy nájde.
0 0
Vranová Vranová

Vranová je offline (nepripojený) Vranová

Musím aj ja na toto reagovať....Áno mala som aj ja kontrolu a tiež výrok daňových kontrolórov bolo, že musia niečo nájsť!!!! Zarazilo ma to a pohoršilo, lebo fakt mi nič nenašli, ale mala som šťastie, že išiel už ten pán do dôchodku...priznám sa, že nápočne tam nechávam chybu tak do 1.000 Sk!!!! Nájdu a sú spokojný!!! Teraz to je ťažšie, lebo musíme striktne dodržiavať aj účtovné aj daňové predpisy a to sa proste niekedy nedá!!§
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

Kdo mi vie poradiť: mám tovar na sklade - nahradné diely na auto v hodnote 400 000 sk, už podnikam 4 rok s niečim iným, tovar je už znehodnotený. Radia mi, aby som ho akože predala a zaučtovala príjem. Neviem, či je to správne. Dakuejm.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Predaj nie "akože", ale predaj. Pozri bod 14 http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
0 0
maroskoq maroskoq

maroskoq je offline (nepripojený) maroskoq

ide hlavne aby sedel nakup a predaj pokial sedi toto danovaci sa nebudu pozerat pri kontrole na sklad
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Kontrola môže mať veľa dôvodov na skontrolovanie skladovej evidencie -napr. neprimeraný a opakovaný nadmerný odpočet DPH, nesúlad s finančnými prostriedkami vynaloženými na nákup tovaru, materiálu, zásob a konečný stav tohto majetku vo výkazoch...

Ja sa naozaj čudujem podnikateľom, ktorí po upozornení vedome porušujú zákon, hoci vedia aj o prípadných sankciách. Je im ľúto pár drobných za správne vedenie kompletného účtovníctva, prípadne sa im nechce na konci mesiaca 2-3 hodinky na tom popracovať a keď príde k najhoršiemu, hľadá sa vinník...
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

Ďakujem, poučila som sa.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Modroocko Pozri príspevok
Dala som k tomuto príspevku svoj súhlas, ale neodpustím si poznámku:
Ak toto bol jediný nedostatok, ktorý vytkol daňový úrad, zaplatila by som pokutu a ďalej by som sa v tom nevŕtala. Odvolávanie má zmysel vtedy, ak ide o neprimeranú výšku pokuty, ktorá ohrozuje samotného podnikateľa.
Zo zdrojov DR SR mám informácie, že kontrolóri nemôžu ukončiť kontrolu bez toho, aby niečo nedorubili. A keď nie je čo nájsť, napadnú aspoň porušenie Zákona o účtovníctve. Dôvod sa vždy nájde.

Ahojte. Aj ja som si myslela, že vždy musí daňový kontrolór niečo najsť a dorubiť. Ale nedávno som sa presvedčila, že to nieje pravda. Môj manžel mal kontrólu a to som naozaj čakala a trošku tŕpla, že aspoň niečo mu určite budú musieť a chcieť nájsť, ale čuduj sa svete, kontróla mu dopadla úplne super, bez žiadnej pokuty.
Som mu povedala, že to bude asi tým, že má dobrú účtovníčku.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

marta bodonova Pozri príspevok
Kdo mi vie poradiť: mám tovar na sklade - nahradné diely na auto v hodnote 400 000 sk, už podnikam 4 rok s niečim iným, tovar je už znehodnotený. Radia mi, aby som ho akože predala a zaučtovala príjem. Neviem, či je to správne. Dakuejm.
A nie je jednoduchšie vyradiť tovar z evidencie, vyhotoviť likvidačný protokol a odniesť tento tovar do zberu kde ho odkúpia-aspoň príjmovým dokladom od zberu bude doložené že tovar bol naozaj zlikvidovaný a predaný... A bude po probléme..
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

To asi podľa mňa by takto nešlo.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

marta bodonova Pozri príspevok
To asi podľa mňa by takto nešlo.
-záleží podľa druhu tvôjho tovaru, ale pokiaľ je tovar už nepoužiteľný bežne sa vyraďuje..
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

paťuška Pozri príspevok
To však nie je tvoj prípad, ty predávaš tovar v nezmenenej podobe, nie materiál, ktorý sa zapracúva do nejakého ďalšieho výrobku alebo do opravy.
...ked SZČO ktorý vedie JU nakupuje materiál - požité palety, opraví ich a predá... tiež má povinnosť viesť sklad? Zatiaľ sa to evidovalo len v prijatých a vydaných faktúrach, bola aj daňová kontrola na DPH aj na daň z príjmu ...tak som myslela, že to stačí. ...ale teraz som na pochybách : (
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

Je nepoužiteľný, sú to náhradné diely na auta, ale také množstvo nemôžem predsa vyradiť - jeho zakupením som si znížíla základ, aj ked sú to už roky.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Marta, už som ti radila, aby si ich predala(ak ich nechceš vyradiť), hoci za pár korún.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

marta bodonova Pozri príspevok
Je nepoužiteľný, sú to náhradné diely na auta, ale také množstvo nemôžem predsa vyradiť - jeho zakupením som si znížíla základ, aj ked sú to už roky.
Prečo by si nemohla? Ako radí Marína buď ten tovar predáš s výraznou zľavou-hoci aj za 1,- Sk / kus, alebo ho vyradíš, to znamená na základe likvid.protokolu odpíšeš zo skladových kariet ale rátaj aj s tým že o sumu čo si vynaložila na kúpu týchto dielcov si upravíš aj základ dane.
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

Urobim to tak ako radiš. Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať