Zavrieť

Porady

Prvý zateplený panelák na Slovensku

mta mta

mta je offline (nepripojený) mta

[FONT='Verdana','sans-serif']Všetky domy sú po zateplení a iných obnovách pekné ale vie niekto akú to má trvácnosť? Môj barák bol na Slovensku uteplený ako prvý a to v roku 1993. Bola to výskumná úloha a peniaze na to boli ešte z federálneho rozpočtu. Po tých 14 rokoch farby skoro úplne vybledli a pod farbou je vidieť spoje polystyrénu a na severnej stene začína rásť niečo zelené, asi nejaká forma machu je jasné že bude nutné aplikovať novú maľovku, ale doteraz mi nikto nevie povedať ako a čím steny očistiť, či na to existuje nejaká chemikália alebo čo. Má niekto nejaký typ?
P.S. Ak sa toto bude prejavovať na všetkých zateplených barákoch tak už teraz mi je ľúto tích ktorí si na zateplenie zobrali úvery s dobou splatnosti 20 rokov a ešte ani nesplatia úver už budu musieť do baráku znovu investovať.[/FONT]
Usporiadat
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

[quote=slavica;568843No Adam, áno sme doma, na Slovensku. Treba tým slovákom natlcť do hláv, že treba zateplovať, bez ohľadu na to AKO!...treba ich zadlžiť úvermi, aby nemohli reptať, aby potrebovali prácu a držali huby, aby mohli splácať tie úvery a robili sviatky, piatky,soboty, nedele... Ja nie som zásadným odporcom, ale keď vidím akým štýlom sa to robí?[/quote]

Slavica, ako si si v mojom príspevku všimla, ani ja nie som zásadný zástanca bezhlavého zatepľovania. Lenže netreba všetko hneď generalizovať a to ešte negatívnym spôsobom, keď je jasné, že zatepľovanie zmysel má. A už vôbec netvrdím, že to treba robiť bez ohľadu, ako na to. Práve naopak. Samozrejme treba to vždy riadne spočítať, a ak výjde lepšia ekonomika bez zateplenia, ale s inými úspornými opatreniami a ešte si aj vzhľad baráku poriešime, tak nech sa páči, niet čo riešiť. A tiež som uviedol, že ak by na papiery vyšla aj sebelepšia ekonomika, ak sa nedodrží kvalita realizácie, tak vypočítaná ekonomika je v háji. To len aby sme sa pochopili. Ale sú tu aj iné otázky, ktoré by bolo vhodné v súvislosti s realizáciou úsporných opatrení na porade pretriasť. Napr. taká vzájomná degradácia viacerých úsporných opatrení. Nad tým sa len málokto z bežnej laickej verejnosti zamýšľa, ak vôbec tuší o čo ide. Ale to je na dlhšiu debatu.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

http://www.porada.sk/t18073-p12-zateplenie-domu.html
http://www.porada.sk/t46773-zateplen...rmoshield.html
Aj tu sa presne riešil problém či zatepliť, prečo ... kto je aká mafia... už je to viac o tom, kto bude mať "posledné slovo". O tom porada chvalabohu nie je. Všetko má svoje výhody aj nevýhody. Aj čo sa týka vyregulovania vykurovacej sústavy. Aj po takom "zákroku" sa zhoršila ekonomika domu. A to je to čo píše aj Adamxx... je to aj o prevední prác. Po zavedení termostatických ventilov, koľko problémov sa vyskytlo v domoch? Ale ani toto nie je o šablónach. Osobne ma tieto často sa opakujúce "rozbroje" iritujú a bolo by vhodné dodržiavať znenie otázok zadávateľa. Ďakujem za pochopenie.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 15.11.07 at 07:48
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Adam xx Pozri príspevok
Napr. taká vzájomná degradácia viacerých úsporných opatrení. Nad tým sa len málokto z bežnej laickej verejnosti zamýšľa, ak vôbec tuší o čo ide. Ale to je na dlhšiu debatu.
Presne tak Adam, nakoniec to prinesie vzajomnú degradáciu týchto opatrení a za veľke peniaze sa to celé minie účinkom... Takéto opatrenia som už za tie roky zažila a preto si veľmi dobre treba zvážiť -a nie ako písal "mta" bezhlavo sa vrhnuť na niečo, že aha aký je ten panelák pekný... alebo čo tlačí do hláv ľudom niekto, kto potrebuje na tom profitovať.Bohužiaľ veľa vecí vyjde na povrch až keď je už neskoro a ľudia ani nedýchajú, aby mohli splácať zadlženie.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

patrikK Pozri príspevok
Panelák po 15 rokoch má problémy s fasádou? Čo bude o dalších 10 rokov?
Pritom vlastníci platia napr.20 ročnú hypotéku.Vie niekto odhadnuť skutočnú návratnosť,trvácnosť zateplenia už dnes v priemere 20-30 rokov
starého paneláka?
Súhlasím s názorom tkz. zetepľovacej mafie,určite ide aj o veľké loby stavebných firiem ktoré tlačia do zateplenia.
Ja sa vyjadrím za naše SVB. Žiadna tzv.zatepľovacia mafia nás nikam netlačila. U nás to ľudia chceli hlavne z hľadiska úspory na energiách, ktorých cena nekompromisne rastie aj vďaka "nekompetentnému" postoju URSO v uznávaní výšky ceny fixnej zložky na GJ/Sk. Je predsa logické, že sa musí rozhodnúť každý za seba. Pokiaľ sme svojprávni. Ak aj výjde návratnosť na 20 rokov... vôbec ma to osobne nebude mrzieť, že som investovala, nakoľko cena práce a aj materiálu pôjde len hore. Inflácia je a bude. Cena práce stále bude rásť, sme v EU. Je to len otázka času. Na našom panelovom dome sme raz a navždy týmto vyriešili spoje panelov. Doporučujem prečítať http://www.postavdom.sk/content/view/88/ Pani profesorka je skutočne najkopetentnejšia a vie o čom píše. Čo sa týka zadĺženia... napr. na auto sa zadĺžime a hneď po kúpe už jeho odkupná hodnota klesá. Nehnuteľnosť zas naopak, čím viac ju obhospodarujem hodnota stúpa. Ale to je môj názor. Ďakujem.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 15.11.07 at 09:24
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

ekopo Pozri príspevok
Údaj prebraný z odborných kruhov: Priemerná návratnosť vložených finančných prostriedkov pri zateplení činžovného domu je cca. 12,5 roka. Čo viem, v okolí ľudia musia splácať úver 20 rokov. A nie je to 200 Sk ale čo mám vedomosti tak približne od 800,- 1.200,- Sk/ mesiac. Dom nebude potrebovať za uvedenú dobu opravu strechy, čiastočné opravy "fasády".....? Určite po 10 rokoch aj zateplená strecha bude potrebovať čiastočné opravy. Pretože taký ladovec a vietor dokáže robiť divy. Aj na fasáde. Ešte uvediem : nie som absolútne zástancom zateplovania starších činžovných domov (cca 10 a viac ročných). Tam to podľa mňa z ekonomického hľadiska nemá význam. Tam by som sa v rámci dostupných finančných možností zameral na všetky "diery" (okná, dvere, okná na medziposchodí...) a vyspárovanie medzier medzi panelmi a nakoniec kvalitné vymalovanie fasády. To zvonka. Pri novostavbách má jednoznačne význam rovno s výstavbou aj primerane zatepliť.
A keď sa niekomu nepáčia iné názory ako jeho tak to hneď musí vyhlasovať za nekultúru diskusie? No ale dobre aj tak.
Tu o tej nekultúre diskusie patrilo zrejme mne. Bohužiaľ, diskusia je hlavne o vyjadrení /kultúrnom/ svojho názoru a nie takej ako zvykne prebiehať. Ja nikomu predsa nenanucujem zateplenie, ale ani si nepripadám ako človek čo nemôže ani dýchať, lebo je zadĺžený úverom na 20 rokov. Inak toto sa už toľko krát stalo "terčom posmešným narážok"... Raz ten úver splatím a na energiách šetrím ako som investovala do zateplenia. Neviem prečo by som si mala pripadať ako niekto, čo je na pranieri len preto, že zateplil. A o tom to je. Sú to moje peniaze, nejdem tu spievať ódy na zateplenie, ale skôr haniť ako sa stavali obytné domy. Je super, že sa stavali, je super že boli. Energie boli dotované, ešte aj dotácie na teplo. Nikomu to nevadilo. Teraz dochádza k pravidelnému zdražovaniu energií. Nebudem predsa platiť zato, že ide von a vykurujem vonkajšie prostredie. Keď si mám zaplatiť za niečo, tak chcem mať z toho aj osoh. Teda, nebudem platiť za energiu, ktorá rôznymi prestupovými miestami uniká. Radšej si zateplím a zaplatiť energiu,ktorá ostane v mojom byte. Pozri začiatok, prvý príspevok zadávateľa... Ten neznel ohľadom zatepľovania a názorov na zatepľovanie, ale nakoniec hneď na začiatku sa vítal ako príspevok, ktorý je skutočný následok zatepľovania. Treba vždy dôkladne zvážiť aj materiál, nie len výsledok. Aj spomínanú kvalitu prevedenia prác. To je asi k celej problematike môj názor. Ak pôsobí: A keď sa niekomu nepáčia iné názory ako jeho tak to hneď musí vyhlasovať za nekultúru diskusie? No ale dobre aj tak. Ak pôsobí tiež takto... asi s tým nič neurobím. Tiež by som mohla považovať, že niekomu sa nepáči iný názor a teda má problém ho tolerovať, ale s tým nič neurobím. Dúfam, že každý má právo svoj názor vyjadriť. Ak sa Ti zdá, že svojimi príspevkami niekoho urážam, osočujem, prosím napíš v ss-ke určite upravím, aby sa nikoho nedotkol môj príspevok. Nie je to mojim cieľom v príspevkoch.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Páči sa mi táto diskusia a tak pripojím svoj názor aj ja. Vidím, že je veľa ľudí za, ale i proti zatepleniu. Rozprávala som sa so známou a tá mi povedala jednu vec, ktorú naozaj všetky panelové domy v mojom okolí isto "vynechali" pre dosť vysokú cenu. Ide o termovíziu. Oni si ju v jednom staršom panelovom dome v Žiline dali urobiť, napriek dosť vysokej cene a zistili, že vlastne zateplenie bytovky vôbec nepotrebujú, pretože tam nedochádza k nejakým veľkým únikom tepla.
Ja sama som sa vyjadrila v našom spoločenstve, že súhlasím so zateplením paneláku, no v tom čase, keď sme to začínali riešiť, som nemala ani potuchy, koľko vecí s tým súvisí. O "termovízii" som vôbec nepočula a predseda to ani len nespomenul. Možno by sme aj my prišli na to, že žiadne zateplenie polystyrénom vlastne nepotrebujeme.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

http://www.porada.sk/t52585-p3-termovizia.html#post566246 Alenka, tu je téma ohľadom termovízie. Vôbec sa nejedná o katastrofickú sumu. Ale napr. na našom dome boli na troch stranách odskoky medzi panelmi 4-11 cm. Sme výškový 13 poschodový bytový dom a čo tieto odskoky robia so stavbou, Ti asi ani nemusím písať. Celý dom sa začal nakláňať a to bol kolaudovaný v roku 1985. Takže skutočne nebolo veľmi čo riešiť.
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

alušik Pozri príspevok
Ide o termovíziu. Oni si ju v jednom staršom panelovom dome v Žiline dali urobiť, napriek dosť vysokej cene a zistili, že vlastne zateplenie bytovky vôbec nepotrebujú, pretože tam nedochádza k nejakým veľkým únikom tepla.
Ja by som trocha polemizoval o termovízii a veľkosti tepelných strát, pretože termovízia tieto neurčí. Táto len ukáže slabé miesta v tepelnej obálke domu, teda tepelné mosty a iné miesta úniku tepla. Nič nehovorí o tom aké množstvo tepla uniká a ani o tom aký tepelný odpor má obvodový plášť domu. Aj pri zateplenom dome s celkovo dobrým tepelným odporom obvodových konštrukcií môže termovízia ukázať nekvalitne vykonané zateplenie. To však neznamená, že dom napriek tomu nebude vykazovať slušné úspory tepelnej energie! Dnes norma vyžaduje tepelný odpor u rekonštruovaných objektov hodnotu R = 2 [m2KW-1]u novostavieb R = 3. Len pre ilustráciu múr o hr. 60 cm z plnej pálenej tehly (klasická výstavba) má R = 0,7, keramzitový panel o hr. 30 cm (panelová výstavba) má R = 0,63 , čo je úboho málo. Takýto tepelný odpor však dosahuje polystyrén, alebo iná tepelná izolácia s rovnakým súčiniteľom tepelnej vodivosti už pri hrúbke 2,4 cm! Preto ak u starších panelových domov chceme dosiahnuť tepelný odpor s hodnotou aspoň R = 2, musíme zateliť tepelnou izoláciou (polystyrén, kamenná vlna) o hr. cca 4 až 6 cm. Takže darmo špekuľujete o termovízii, fyzika nepustí.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Tu o tej nekultúre diskusie patrilo zrejme mne. Bohužiaľ, diskusia je hlavne o vyjadrení /kultúrnom/ svojho názoru a nie takej ako zvykne prebiehať. Ja nikomu predsa nenanucujem zateplenie, ale ani si nepripadám ako človek čo nemôže ani dýchať, lebo je zadĺžený úverom na 20 rokov. Inak toto sa už toľko krát stalo "terčom posmešným narážok"...
Ja už fakt nechápem Elenka, prečo stále niečo vysvetľuješ a obhajuješ, Ekopo napísal jednu vetu a ja tiež, taku, ktorá sa ti nepačila, zobrala si ju osobne, /to o tom dýchaní som skutočne nemierila na teba!!/ a už tu zase robíme zbytočne debatu o ničom. Prosím nereaguj už na to čo si myslíš, že sa týka teba...ani na toto a nechaj to tak, všetci už vedia ako to v tvojom paneláku je a chceme vediet ako je to aj inde. Tak prosím kľud.
0 0
mta mta

mta je offline (nepripojený) mta

Tak trochu k ekonomike a preveddeniu zateplenia toho nášho prvého zatepleného baráku. Jedná sa o 9 poschodový dvojvchodový Bauring typu Ba-BC s 54 bytmi z toho 36 trojizbových a 18 jednoizbových. Zateplenie ukončené v júni 1993. Zateplovací systém LOBA-VS-P v celkových nákladoch 4 678 770 Kčs. V ocenení predstavoval rozbor ceny 903,-Kčs/m2. V tejto cene bol materiál: lepiaca malta, polystyrén 60mm, hmoždinky, armovacia malta, armovacia tkanina, minerálna omietka K-2 a 2x egalizačná siloxanová farba. Boli robené taktiež termofotografie pred a po. Zateplený bol komplet plášť domu, strecha a pivnice. Utesnené boli všetky okná, rekonstruované balkóny, namontované merače na SV a TV, pristavené vstupy do budovy, hydraulické vyregulovanie a v každom byte bol nainštalovaný programátor kúrenia Honeywell ktorý sa dal výborne naprogramovať aby sa v čase ked su ľudia v práci alebo na dovolenke nekúrilo a v čase ked sú doma aby bola teplota podľa želania. Žiaľ nakoľko vtedy ešte neboli merače tepla tak ľudia tieto programátory vôberc nevyužívali a tak bola skoro vo všetkých bytoch teplota 27-28 stupňov teda kúrili naplno.Spotreby tepla viem dať len od roku 2001 kedy bolo založené SVB a sú nasledovné: 2001-1444,7 Gj, 2002- 1438,9 Gj, 2003-1364,8 Gj, 2004-1404,1 Gj, 2005-1559,9Gj a 2006- 1279,6 Gj. Celková vykurovacia plocha je 2908,62 m2 a upravená merná plocha je 3744 m2.V decembri 2006 bolo znova urobené hydraulické vyregulovanie a termostatizácia t.j nahodené termostatické hlavice a merače, systém nastavený na max. teplotu 23 stupňov. Vo februári 2006 sme mali kontrolu zo ŠEI ktorá nám vyrátala hospodárnosť prevádzky sústavy tepelných zariadení za roky 2005 a 2006.V roku 2005 sme dosiahli hospodárnosť 123,6%a v roku 2006 to bolo 140.3%.Uvidíme ako to bude teraz s meračmi ale iste to bude riadny skok. Tak zatiaľ toľko ak budu nejake dotazy rad odpoviem
Naposledy upravil mta : 17.11.07 at 15:06
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

mta Pozri príspevok
Tak trochu k ekonomike a preveddeniu zateplenia toho nášho prvého zatepleného baráku. Jedná sa o 9 poschodový dvojvchodový Bauring typu Ba-BC s 54 bytmi z toho 36 trojizbových a 18 jednoizbových. Zateplenie ukončené v júni 1993. Zateplovací systém LOBA-VS-P v celkových nákladoch 4 678 770 Kčs. V ocenení predstavoval rozbor ceny 903,-Kčs/m2. V tejto cene bol materiál: lepiaca malta, polystyrén 60mm, hmoždinky, armovacia malta, armovacia tkanina, minerálna omietka K-2 a 2x egalizačná siloxanová farba. Boli robené taktiež termofotografie pred a po. Zateplený bol komplet plášť domu, strecha a pivnice. Utesnené boli všetky okná, rekonstruované balkóny, namontované merače na SV a TV, pristavené vstupy do budovy, hydraulické vyregulovanie a v každom byte bol nainštalovaný programátor kúrenia Honeywell ktorý sa dal výborne naprogramovať aby sa v čase ked su ľudia v práci alebo na dovolenke nekúrilo a v čase ked sú doma aby bola teplota podľa želania. Žiaľ nakoľko vtedy ešte neboli merače tepla tak ľudia tieto programátory vôberc nevyužívali a tak bola skoro vo všetkých bytoch teplota 27-28 stupňov teda kúrili naplno.Spotreby tepla viem dať len od roku 2001 kedy bolo založené SVB a sú nasledovné: 2001-1444,7 Gj, 2002- 1438,9 Gj, 2003-1364,8 Gj, 2004-1404,1 Gj, 2005-1559,9Gj a 2006- 1279,6 Gj. Celková vykurovacia plocha je 2908,62 m2 a upravená merná plocha je 3744 m2.V decembri 2006 bolo znova urobené hydraulické vyregulovanie a termostatizácia t.j nahodené termostatické hlavice a merače, systém nastavený na max. teplotu 23 stupňov. Vo februári 2006 sme mali kontrolu zo ŠEI ktorá nám vyrátala hospodárnosť prevádzky sústavy tepelných zariadení za roky 2005 a 2006.V roku 2005 sme dosiahli hospodárnosť 123,6%a v roku 2006 to bolo 140.3%.Uvidíme ako to bude teraz s meračmi ale iste to bude riadny skok. Tak zatiaľ toľko ak budu nejake dotazy rad odpoviem
Ďakujem. Takže uvidíme aj tu aký význam majú merače. Najobjektívnejši by bolo uviesť spotrebu GJ/m2 obytnej plochy. V konečnom dôsledku máte obvodový plášľ dvojsendvičový. Hrúbka 6 cm a 6 cm medzitým biedna vrstva fúkaného polysterénu... takže zateplenie je jedno z najvhodnejších riešení.Záleží, ako máš aj Ty situovaný byt, ale tie čo sú od severu by o tom vedeli písať svoje. Rodičia mi totižto tak bývajú a to ešte smerovaný byt od hôr. Takže viem veľmi dobre o čom píšem, lebo aj ja som v tom byte vyrastala. Orientácia presne od severu. Inak, pokiaľ viem, vykurovacie sústavy v bauringoch nie sú zrovna dobre riešené, hlavne čo sa týka účinnosti. Treba sa aj na problém spotreby GJ na UK pozrieť komplexnejšie. Uvidíš sám, načo sú dobré merače. Ľudia až po ich zavedení začnú používať termostatické ventile. Ja to vidím v našom dome. Ďakujem.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 19.11.07 at 05:14 Dôvod: Doplnenie. Ďakujem
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

[quote=mta;570847] Utesnené boli všetky okná, rekonstruované balkóny, namontované merače na SV a TV, pristavené vstupy do budovy, hydraulické vyregulovanie a v každom byte bol nainštalovaný programátor kúrenia Honeywell ktorý sa dal výborne naprogramovať aby sa v čase ked su ľudia v práci alebo na dovolenke nekúrilo a v čase ked sú doma aby bola teplota podľa želania. Žiaľ nakoľko vtedy ešte neboli merače tepla tak ľudia tieto programátory vôberc nevyužívali a tak bola skoro vo všetkých bytoch teplota 27-28 stupňov teda kúrili naplno.[/quote]

Dosť dobre nerozumiem tomu, ako bolo urobené vyregulovanie a teplota napriek tomu 27-28 stupňov. Píšeš, že bolo znovu urobene vyregulovanie... no tak neviem ako bolo teda urobené to prvé... no som zvedavá na tu úsporu po montáži meračov, či to bude skok alebo nebude, bude to skok do prázdna aj s celým zateplením... mám ten pocit
Naposledy upravil Halli : 17.11.07 at 21:05
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Vidím, že téma sa nepohla, nikto neprispel s údajmi o spotrebe tepla, alebo s jasnými a zdokladovanými údajmi o úsporách po zateplení.
Tak začnem a uvediem údaje o spotrebe tepla aj keď nemáme zateplený panelák a po rôznych prepočtoch a argumentoch ani neplánujeme zatepliť, ale len zarobiť medzery a dať nový náter.
Panelák postavený v r. 1986 – liaty betón (podľa dostupných info) . Nezateplený, namontované termostatické ventily. Povrchová úprava DIKOPLAST.
Ako veličina pre porovnanie bude slúžiť merná spotreba v GJ na 1 m2 obytnej (nie celkovej)plochy za rok:
Tá bola v našom obytnom dome nasledovná:
2004 = 0,330
2005 = 0,338
2006 = 0,304
Myslím, že dosť podobné údaje vykáže aj zateplený panelák, resp. spotreba v GJ na m2 obytnej plochy nebude výrazne nižšia. Teplota v byte sa pohybuje na 23,5´pri otvorení ventilu na 3/4. Keď som to v rýchlosti prepočítal máme nižšiu spotrebu GJ na m2 ako uviedla mta v príspevku č. 30 pri zateplenom obytnom dome.
Pre potreby prepočtu návratnosti vložených finančných prostriedkov do zateplenia som vyrobil jednoduchú tabulku, ktorú pripájam. Myslím, že by to mohlo pomôcť pri rozhodovaní o efektívnom vynaložení finančných prostriedkov na zásahy do obytného domu.

Vysvetlivky k priloženej tabulke:

Hárok 1: uvažovaná 30 % úspora a zároveň medziročný nárast ceny za 1 GJ o 5%, čo je za 20 rokov 2,65 násobok oproti východzej cene

Hárok 2: uvažovaná 30 % úspora a zároveň medziročný nárast ceny za 1 GJ o 7%, čo je za 20 rokov 3,87 násobok oproti východzej cene

Hárok 3: uvažovaná 40 % úspora a zároveň medziročný nárast ceny za 1 GJ o 5%, čo je za 20 rokov 2,65 násobok oproti východzej cene

Vlastné údaje je možné dosadiť do zelených čísiel. Ešte raz upozorňujem, uvedená je podlahová plochu bytu (bez balkóna).
Ešte jedna poznámka, ak nie sú namontované termostatické ventily, treba ich najskôr namontovať, sústavu vyregulovať , zistiť aké úspory to prinieslo a až potom sa rozhodovať o zateplovaní (polystyrénovom). Môže sa totiž stať, že výraznejšia úspora sa prejaví už pri namontovaní termostatických ventilov. To sa prejavilo aj u nás, úspora bola cca 20 %. Bolo to pred 10-timi rokmi, nemám už podklady tak ich nemôžem uviesť. Treba si uvedomiť, že ak teplota klesne na príslušnú hodnotu, tak sa kúri, ak sa kúri, tak je aj vykazovaná určitá spotreba tepla.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Konečne som sa dostala k tvojej tabuľke a je to prinajmenšom zaujímavé. Nemám presne čísla na mojom paneláku,/zatial som PN / ale to čo som nahodila približne, tak mi vychadza niečo podobné ako u teba. Keď to nahodím naostro napíšem ďalší poznatok.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Dnes bol aj zaujímavy postreh požiarníka v relácií na STV 2-regiony...Hovoril o tom čo som spomínala aj ja, že mnohé firmy /česť výnimkám/ v snahe čo najviac ušetriť požívajú čo najlacnejšie a menej kvalitné materiály, nedodoržujú skladbu jednotlivých vrstiev zateplovacích elementov, podceňujú zasady požiarnej bezpečnosti.
No a keď som videla tú fakľu, ako horel zateplený panelák... stačí.
0 0
kubo78 kubo78

kubo78 je offline (nepripojený) kubo78

Ahojte, tiez uvazujeme o obnove fasady domu, prip. zatepleni.
Byvam v 13 poschodovom bytovom dome v NR postavenom v roku 1979.
Je tu 78 bytov, podlahova plocha (aspon podla vyuctovania tepla je 3667 m2). Specifikom domu su velke balkony - spolu 11 balkonov na jednom poschodi. Mozno 1/3 vlastnikov ma balkony zateplene svojpomocne.
Co sa tyka porovnani, spotreba u nas je 0,379GJ/m2 v roku 2005 a 0,337 v roku 2006.
V nasich uvahach o obnove sme uplne na zaciatku. Aky postup odporucate - poslal som ziadost o cenovu ponuku na termoviziu, prip. rozmyslam nad energetickym auditom, ... poradte ako zacat?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Máte namontovné termostatické ventily a pomerové merače tepla? Je to o.i. významný psychologický moment.
0 0
sykop sykop

sykop je offline (nepripojený) sykop

ekopo Pozri príspevok
Vidím, že téma sa nepohla, nikto neprispel s údajmi o spotrebe tepla, alebo s jasnými a zdokladovanými údajmi o úsporách po zateplení.
Tak začnem a uvediem údaje o spotrebe tepla aj keď nemáme zateplený panelák a po rôznych prepočtoch a argumentoch ani neplánujeme zatepliť, ale len zarobiť medzery a dať nový náter.
Panelák postavený v r. 1986 – liaty betón (podľa dostupných info) . Nezateplený, namontované termostatické ventily. Povrchová úprava DIKOPLAST.
Ako veličina pre porovnanie bude slúžiť merná spotreba v GJ na 1 m2 obytnej (nie celkovej)plochy za rok:
Tá bola v našom obytnom dome nasledovná:
2004 = 0,330
2005 = 0,338
2006 = 0,304
Myslím, že dosť podobné údaje vykáže aj zateplený panelák, resp. spotreba v GJ na m2 obytnej plochy nebude výrazne nižšia. Teplota v byte sa pohybuje na 23,5´pri otvorení ventilu na 3/4. Keď som to v rýchlosti prepočítal máme nižšiu spotrebu GJ na m2 ako uviedla mta v príspevku č. 30 pri zateplenom obytnom dome.
Pre potreby prepočtu návratnosti vložených finančných prostriedkov do zateplenia som vyrobil jednoduchú tabulku, ktorú pripájam. Myslím, že by to mohlo pomôcť pri rozhodovaní o efektívnom vynaložení finančných prostriedkov na zásahy do obytného domu.

Vysvetlivky k priloženej tabulke:

Hárok 1: uvažovaná 30 % úspora a zároveň medziročný nárast ceny za 1 GJ o 5%, čo je za 20 rokov 2,65 násobok oproti východzej cene

Hárok 2: uvažovaná 30 % úspora a zároveň medziročný nárast ceny za 1 GJ o 7%, čo je za 20 rokov 3,87 násobok oproti východzej cene

Hárok 3: uvažovaná 40 % úspora a zároveň medziročný nárast ceny za 1 GJ o 5%, čo je za 20 rokov 2,65 násobok oproti východzej cene

Vlastné údaje je možné dosadiť do zelených čísiel. Ešte raz upozorňujem, uvedená je podlahová plochu bytu (bez balkóna).
Ešte jedna poznámka, ak nie sú namontované termostatické ventily, treba ich najskôr namontovať, sústavu vyregulovať , zistiť aké úspory to prinieslo a až potom sa rozhodovať o zateplovaní (polystyrénovom). Môže sa totiž stať, že výraznejšia úspora sa prejaví už pri namontovaní termostatických ventilov. To sa prejavilo aj u nás, úspora bola cca 20 %. Bolo to pred 10-timi rokmi, nemám už podklady tak ich nemôžem uviesť. Treba si uvedomiť, že ak teplota klesne na príslušnú hodnotu, tak sa kúri, ak sa kúri, tak je aj vykazovaná určitá spotreba tepla.
Prajem dobrý deň diskutujúcim!
Bol by som rád keby sa vyjadrili k tabulke v prilohe tí ktorí majú zateplenie urobené a majú už aj nejaké konkrétne čísla. Zaujímalo by ma či čísla uvedené v tabulke aspoň príbližne korešpondujú so skutočnosťou.
Ďakujem.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

ekopo Pozri príspevok
Vidím, že téma sa nepohla, nikto neprispel s údajmi o spotrebe tepla, alebo s jasnými a zdokladovanými údajmi o úsporách po zateplení.
Tak začnem a uvediem údaje o spotrebe tepla aj keď nemáme zateplený panelák a po rôznych prepočtoch a argumentoch ani neplánujeme zatepliť, ale len zarobiť medzery a dať nový náter.
Panelák postavený v r. 1986 – liaty betón (podľa dostupných info) . Nezateplený, namontované termostatické ventily. Povrchová úprava DIKOPLAST.
Ako veličina pre porovnanie bude slúžiť merná spotreba v GJ na 1 m2 obytnej (nie celkovej)plochy za rok:
Tá bola v našom obytnom dome nasledovná:
2004 = 0,330
2005 = 0,338
2006 = 0,304
Myslím, že dosť podobné údaje vykáže aj zateplený panelák, resp. spotreba v GJ na m2 obytnej plochy nebude výrazne nižšia. Teplota v byte sa pohybuje na 23,5´pri otvorení ventilu na 3/4. Keď som to v rýchlosti prepočítal máme nižšiu spotrebu GJ na m2 ako uviedla mta v príspevku č. 30 pri zateplenom obytnom dome.
Pre potreby prepočtu návratnosti vložených finančných prostriedkov do zateplenia som vyrobil jednoduchú tabulku, ktorú pripájam. Myslím, že by to mohlo pomôcť pri rozhodovaní o efektívnom vynaložení finančných prostriedkov na zásahy do obytného domu.

Vysvetlivky k priloženej tabulke:

Hárok 1: uvažovaná 30 % úspora a zároveň medziročný nárast ceny za 1 GJ o 5%, čo je za 20 rokov 2,65 násobok oproti východzej cene

Hárok 2: uvažovaná 30 % úspora a zároveň medziročný nárast ceny za 1 GJ o 7%, čo je za 20 rokov 3,87 násobok oproti východzej cene

Hárok 3: uvažovaná 40 % úspora a zároveň medziročný nárast ceny za 1 GJ o 5%, čo je za 20 rokov 2,65 násobok oproti východzej cene

Vlastné údaje je možné dosadiť do zelených čísiel. Ešte raz upozorňujem, uvedená je podlahová plochu bytu (bez balkóna).
Ešte jedna poznámka, ak nie sú namontované termostatické ventily, treba ich najskôr namontovať, sústavu vyregulovať , zistiť aké úspory to prinieslo a až potom sa rozhodovať o zateplovaní (polystyrénovom). Môže sa totiž stať, že výraznejšia úspora sa prejaví už pri namontovaní termostatických ventilov. To sa prejavilo aj u nás, úspora bola cca 20 %. Bolo to pred 10-timi rokmi, nemám už podklady tak ich nemôžem uviesť. Treba si uvedomiť, že ak teplota klesne na príslušnú hodnotu, tak sa kúri, ak sa kúri, tak je aj vykazovaná určitá spotreba tepla.
http://www.porada.sk/t38169-p4-nakla...tml#post486929
V tejto téme sa porovnáva spotreba energií po jednotlivých úsporných opatreniach. Je tu toho už pomerne dosť.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Moja tabuľka má za úlohu poukázať na dobu návratnosti vložených prostriedkov. A to sú v tabulke niektoré veličiny poriadne predimenzované. Nemá vôbec za úlohu porovnať spotrebu energií po jednotlivých úsporných opatreniach. Je jasné, že po hocijakom úspornom opatrení sa úspora musí zákonite prejaviť. Ide o to, že nie je to vždy ekonomicky výhodné, hlavne pri bezhlavom zateplovaní tak ako som toho svedkom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať