Zavrieť

Porady

čajovna-podnikatelsky plan

Ahojte priatelia..Chcel by som zacat podnikat v otvorit si malú čajovnu..kedze som momentalne este zamestnany ako by som mal postupovat co sa týka ziskania nejakeho financneho príspevku??...nema niekto podnikatelský plán na čajovnu alebo niečo podobné?? Srdečná vdaka
Usporiadat
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Podnikateľský zámer pozri napr.tu:
http://www.porada.sk/t32214-p2-podnikatelsky-zamer.html
treba si upraviť podľa svojich potrieb.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
O aký finančný príspevok Ti ide? Pokiaľ viem, tak finančný príspevok na podnikanie dostávali z ÚP, ale len tí ktorí boli nezamestnaní a boli evidovaní určitú dobu na ÚP.
0 0
deCORF OBRAEN deCORF OBRAEN

deCORF OBRAEN je offline (nepripojený) deCORF OBRAEN

mysimis Pozri príspevok
O aký finančný príspevok Ti ide? Pokiaľ viem, tak finančný príspevok na podnikanie dostávali z ÚP, ale len tí ktorí boli nezamestnaní a boli evidovaní určitú dobu na ÚP.
Tak to asi s tym prispevkom moc neporiesim..ibaže sa hodim na urad prace..nevies mi poradit aku živnost potrebujem na spustenie čajovne?a ako je to s hzgienou?..chcel by som totiz postavit uplne novu budovu
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Na hygienu potrebuješ doručiť žiadosť o schválenie prevádzky čajovne, doložíš prevádzkový poriadok, fotokópiu listu vlastníctva, fotokópiu živnostenského listu a kolok v hodnote 500,- sk.
Na prevádzku čajovne môžeš mať živnosť voľnú.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

deCORF OBRAEN Pozri príspevok
Tak to asi s tym prispevkom moc neporiesim..ibaže sa hodim na urad prace..nevies mi poradit aku živnost potrebujem na spustenie čajovne?a ako je to s hzgienou?..chcel by som totiz postavit uplne novu budovu
Pozri
§ 49
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť



(1) Samostatná zárobková činnosť na účely tohto zákona je činnosť, ktorú vykonáva alebo prevádzkuje samostatne zárobkovo činná osoba podľa § 5.

(2) Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť sa poskytuje uchádzačovi o zamestnanie vedenému v evidencii uchádzačov o zamestnanie v určenej dĺžke, ktorý začne a bude túto činnosť vykonávať nepretržite najmenej dva roky, ak o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť požiada písomne. Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť sa poskytuje na úhradu nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou (ďalej len "príspevok"). Príspevok sa neposkytuje uchádzačovi o zamestnanie, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a), ktorému bol poskytnutý príspevok podľa § 57 a 60.

(3) Príspevok sa poskytuje vo výške najviac 100 % z 24-násobku minimálnej celkovej ceny práce platnej ku koncu kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, v ktorom sa príspevok poskytuje.

(4) Minimálna celková cena práce na účely tohto zákona je súčet minimálnej mzdy a úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom.

(5) Výška príspevku je závislá od typu regiónu oprávneného na poskytovanie štátnej pomoci podľa osobitného predpisu, 48) od príslušnosti uchádzača o zamestnanie ku skupine znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie podľa § 8 a priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese.

(6) Príspevok poskytuje úrad, v ktorého územnom obvode sa vytvorí pracovné miesto na samostatnú zárobkovú činnosť.

(7) Úrad uzatvorí s uchádzačom o zamestnanie písomnú dohodu o poskytnutí príspevku. Dohoda o poskytnutí príspevku obsahuje najmä

a) druh samostatnej zárobkovej činnosti,

b) maximálnu výšku príspevku,

c) spôsob poskytovania príspevku,

d) dátum začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti,

e) spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti v prípade nesplnenia dohodnutých podmienok,

f) záväzok uchádzača o zamestnanie, že oznámi úradu každú zmenu dohodnutých podmienok najneskôr do 30 kalendárnych dní.

(8) Podmienkou uzatvorenia dohody o poskytnutí príspevku podľa odseku 7 je absolvovanie prípravy na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti, ktorú uchádzačovi o zamestnanie zabezpečí úrad, a predloženie podnikateľského zámeru uchádzača o zamestnanie spolu s predpokladanými nákladmi na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Náležitosti podnikateľského zámeru určí ústredie vnútorným predpisom.

(9) Občan, ktorý prestal prevádzkovať alebo vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť pred uplynutím dvoch rokov, je povinný vrátiť pomernú časť príspevku pripadajúcu na čas, po ktorý sa neprevádzkovala alebo nevykonávala samostatná zárobková činnosť, v lehote do troch mesiacov, ak sa s úradom nedohodne na inej lehote a do evidencie uchádzačov o zamestnanie môže byť zaradený odo dňa nasledujúceho po uplynutí dvoch rokov od začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Vrátenie príspevku sa nepožaduje, ak sa prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti skončilo z dôvodu úmrtia alebo zo zdravotných dôvodov na základe posúdenia podľa § 19. Občan, ktorý skončil prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti pred uplynutím dvoch rokov zo zdravotných dôvodov, môže byť zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.
0 0
deCORF OBRAEN deCORF OBRAEN

deCORF OBRAEN je offline (nepripojený) deCORF OBRAEN

mysimis Pozri príspevok
Na hygienu potrebuješ doručiť žiadosť o schválenie prevádzky čajovne, doložíš prevádzkový poriadok, fotokópiu listu vlastníctva, fotokópiu živnostenského listu a kolok v hodnote 500,- sk.
Na prevádzku čajovne môžeš mať živnosť voľnú.
je potrebne aby som bol vlastnik tej budovy??pripadne spoluvlastnik?...tou prevadzkou cajovne sa rozumie otvaracie hodiny ??..alebo nieco konkretne??..kapital na postavenie cajovne mam len neviem ako postupovat..mam najprv postavit budovu a tak si vybavit ZL alebo sa do toho pustit az po vybaveni ZL ??...chcel by som zacat stavat niekedy v jari 2008
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Otváracie hodiny vybavuješ na mestskom /obecnom/ úrade. Prevádzka čajovne sa rozumie už zariadená čajovňa pred spustením do prevádzky. Vlastníkom budovy nemusíš byť, ani spoluvlastníkom, ale môžeš. Často si ľudia zriaďujú prevádzky v prenajatých priestoroch.
Pokiaľ však chceš začať budovať len na jar 2008, je zbytočné Ti vybavovať ŽL už teraz. Najprv vybuduj a potom si zriaď ŽL.
0 0
deCORF OBRAEN deCORF OBRAEN

deCORF OBRAEN je offline (nepripojený) deCORF OBRAEN

mysimis Pozri príspevok
Otváracie hodiny vybavuješ na mestskom /obecnom/ úrade. Prevádzka čajovne sa rozumie už zariadená čajovňa pred spustením do prevádzky. Vlastníkom budovy nemusíš byť, ani spoluvlastníkom, ale môžeš. Často si ľudia zriaďujú prevádzky v prenajatých priestoroch.
Pokiaľ však chceš začať budovať len na jar 2008, je zbytočné Ti vybavovať ŽL už teraz. Najprv vybuduj a potom si zriaď ŽL.
Miska..velmi pekne Ti dakujem za info..Cize staci mi volna zivnost po postaveni priestorov a potom prihlasit sa na jednotlive urady a hygienu?..a ako je to s tym dobrovolnym poistenim pocas prveho roka??..cital som o tom ale nejako som to nepochopil..kolko sa plati to poistenie??..Este by ma zaujimalo to ze od zaciatku podnikania som povinny kazdy mesiac odvadzat tie polatky na soc.poistovnu, zdrav.poistovnu atd. ??...je nejaky konkretny den v mesiaci dokedy to treba uhradit??..alebo ako to funguje??
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Prvý rok nemusíš platiť odvody do sociálnej poisťovne. Do ZP platíš preddavkovo a potom nasledujúci rok si podávaš ročné zúčtovanie ZP. Pre info - dnes sa platí do SP - 2686,- Sk a do ZP 1064,- Sk. Preddavky SZČO platí vždy do 8. v mesiaci.
0 0
deCORF OBRAEN deCORF OBRAEN

deCORF OBRAEN je offline (nepripojený) deCORF OBRAEN

mysimis Pozri príspevok
Prvý rok nemusíš platiť odvody do sociálnej poisťovne. Do ZP platíš preddavkovo a potom nasledujúci rok si podávaš ročné zúčtovanie ZP. Pre info - dnes sa platí do SP - 2686,- Sk a do ZP 1064,- Sk. Preddavky SZČO platí vždy do 8. v mesiaci.
mam premyslene vsetky veci od dodavatelov,priestorov a podobne...ale tieto veci ako su platby ,dane atd . mi robia chaos..ako je to platit preddavkovo??..cize asi si musim nechat nejaky kapital aj na jednotlive platby v prvych mesiacoch kym sa mi to nerozbehne??..
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Do SP prvý rok neplatíš, budeš platiť len do ZP.
0 0
deCORF OBRAEN deCORF OBRAEN

deCORF OBRAEN je offline (nepripojený) deCORF OBRAEN

mysimis Pozri príspevok
Do SP prvý rok neplatíš, budeš platiť len do ZP.
ako to je s 2.pilierom??...musim don prispievat zvlast??alebo ako to funguje?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
V čase, keď nemáš povinnosť platiť sa Ti II. pilier buď preruší, alebo si budeš platiť dobrovoľne.
0 0
deCORF OBRAEN deCORF OBRAEN

deCORF OBRAEN je offline (nepripojený) deCORF OBRAEN

mysimis Pozri príspevok
V čase, keď nemáš povinnosť platiť sa Ti II. pilier buď preruší, alebo si budeš platiť dobrovoľne.
super..ZP sa da platit prikazom alebo sekom??..len pre informovanost: zaciatocnik plati ZP hned nasledujuci mesiac??..pytam sa kvoli tomu ze ak zaciatocnik bol nezamestnany a prvy mesiac podnikania este nemal nijaky zisk tak z coho to zaplati??
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
To, že začínajúci podnikateľ len začína podnikať nezaujíma žiaľ nikoho a odvody do ZP si platiť musí hneď nasledujúci mesiac. Odvody je možné platiť aj šekom aj príkazom na úhradu z účtu.
0 0
deCORF OBRAEN deCORF OBRAEN

deCORF OBRAEN je offline (nepripojený) deCORF OBRAEN

takze mam sa pustit do toho v tychto krokoch?
1.postavit priestory a zariadit ich..
2.zriadit ZL..
3.prihlasit sa na SP,ZP,DU...
4.poziadat hygienu na schvalenie podniku..
5.potom mozno kludne zacat s otvorenim ??...
alebo som este na nieco zabudol??...
0 0
deCORF OBRAEN deCORF OBRAEN

deCORF OBRAEN je offline (nepripojený) deCORF OBRAEN

mysimis Pozri príspevok
Prvý rok nemusíš platiť odvody do sociálnej poisťovne. Do ZP platíš preddavkovo a potom nasledujúci rok si podávaš ročné zúčtovanie ZP. Pre info - dnes sa platí do SP - 2686,- Sk a do ZP 1064,- Sk. Preddavky SZČO platí vždy do 8. v mesiaci.
Ako je to platit preddavkovo??...
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
deCORF OBRAEN Pozri príspevok
takze mam sa pustit do toho v tychto krokoch?
1.postavit priestory a zariadit ich..
2.zriadit ZL..
3.prihlasit sa na SP,ZP,DU...
4.poziadat hygienu na schvalenie podniku..
5.potom mozno kludne zacat s otvorenim ??...
alebo som este na nieco zabudol??...
Celkom dobrú postupnosť si si zvolil, až na bod č. 3. Podľa nového živnostenského zákona, keď si vybavíš ŽL, živnostenský úrad Ťa prihlási aj do ZP aj na DÚ. Do SP prvý rok nemusíš platiť odvody, tak sa tam prihlasovať nemusíš, môžeš sa však prihlásiť dobrovoľne.
Preddavkovo sa platí do ZP a to je tak, že platíš mesačne a po ukončení roka si do 30.06. nasledujúceho roka podávaš ročné zúčtovanie ZP.
0 0
deCORF OBRAEN deCORF OBRAEN

deCORF OBRAEN je offline (nepripojený) deCORF OBRAEN

mysimis Pozri príspevok
Celkom dobrú postupnosť si si zvolil, až na bod č. 3. Podľa nového živnostenského zákona, keď si vybavíš ŽL, živnostenský úrad Ťa prihlási aj do ZP aj na DÚ. Do SP prvý rok nemusíš platiť odvody, tak sa tam prihlasovať nemusíš, môžeš sa však prihlásiť dobrovoľne.
Preddavkovo sa platí do ZP a to je tak, že platíš mesačne a po ukončení roka si do 30.06. nasledujúceho roka podávaš ročné zúčtovanie ZP.
nooo tak uz zacinam mat trochu prehlad ako je s tym zaciatkom Dakujem Ti Miska...a co sa tyka tej preddavkovej platby na ZP kolko mam platit??..urci mi to ZP ??...alebo ako viem kolko mam odvadzat??
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ak sa jedná o tento rok tak je to suma 1064,- Sk a ak to bude rok 2008 tak to bude 1134,- Sk.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať