Zavrieť

Porady

Neplatca DPH - ako na služby a tovar platcovi DPH?

Dobrý deň

možno sa to tu už stokrát riešilo, ale nie som tu príliš orientovaný, tak sa chcem spýtať na pár pre mňa dôležitých vecí:

Koncom roka si chcem otvoriť živnosť, nechcem byť platcom DPH, pretože by ma to príliš administratívne zaťažovalo. Tu však vystáva pre mňa problém. Ak budem poskytovať prácu/služby platcovi DPH, tam mi je jasné, že napríklad ak vykonám hodinovú prácu za 500,- Sk, vyúčtujem mu ich vo výške iba 500 a nie 500 + DPH, to je mi asi jasné. Ak môj konkurent - plátca DPH vykoná tú istú prácu tiež za 500,-, vyúčtuje mu ju vo výške 500 + 19% čo je 595 korún, ale kupujúcemu sa tých 95 korún DPH vráti, čo mňa i konkurenta stavia na rovnakú úroveň.
Ale čo ak mu budem chcieť predať nejaký tovar, ktorý ja nakúpim vo veľkosklade napríklad kus za 1000,- Sk + DPH teda 1190 Sk, pridám si maržu 20 %, čo je celkovo 1428 korún za tovar. Kupujúci si však asi nebude môcť uplatniť vrátenie DPH nakoľko nie som jej platcom. Môj konkurent je plátca DPH a ak mu ponúkne rovnaký výrobok s rovnakou maržou, kupujúci si bude môcť odpočítať dph, takže ho ten tovar vyjde iba na 1200 korún???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Neplatca DPH - ako na služby a tovar platcovi DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.