Zavrieť

Porady

vodomery na studenú vodu

chcel by som sa opytat ohladom vodomerov na studenu vodu ako je to ?? ja mam pocit ze platim ovela viac za studenu vodu ako miniem. chcel by som si namontovat vodomer ale spravca bytovky nesuhlasi stym ze aj tak by som musel platit tak ako sa vyrata ma bytovku a rozrata medzi najmonikov. a este jedna otazka podla coho sa znizuje platenie za kurenie na bytoch na kraji bytovky??? su na to nejake normy???? dakujem poradte prosim nekdo
Usporiadat
hanka kralova hanka kralova

hanka kralova je offline (nepripojený) hanka kralova

Orim Pozri príspevok
Musíš si uvedomiť jednu vec a to, že voda sa platí podľa fakturačného vodomeru a ten nemusí sedieť so spotrebou, ktorá je na všetkých vodomeroch (ešte som to v živote nevidel, žeby sa to trafilo do rovnakého čísla) . Musí však byť splnená podmienka, že má platný certifikát. Tento sa vždy vydáva pri jeho kalibrácii. U studenej vody má platnosť 6 rokov.
A môže vzniknúť aj viac než 10%-tný rozdiel.
sthruska Pozri príspevok
//moze bytove druzstvo nutit majitelov bytov, aby k spotrebe vody podla vodomerov platili povinne dalsich 10% na pripadne straty?
Toho by som sa neobával. Pri vyúčtovaní buď máš menší nedoplatok, alebo väčší preplatok. V konečnom dôsledku Ti peniaze nezoberú.
ide o to, ze u nas v dome mame vsetci vodomer okrem jedneho bytu, bytove druzstvo nam navrhlo, aby sme my, co mame vodomery, zaplatili vodu podla konkretnej spotreby plus 10% na pripadne straty a zvysok zaplati byt, ktory nema vodomer. co si o tom myslite?

podla mna to nie je v poriadku, moze sa stat ze:

1 - straty budu takmer nulove a my ostatni obyvatelia domu budeme v podstate platit vodu bytu, ktory nema vodomer

2 - straty budu napriklad 30% a byt bez vodomeru sa nedoplati

ako by ste to riesili vy? dakujem za nazor.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Myslím, že to nie je zlý návrh. Celkom korektný. Veď dajte si podmienku, že Vám predložia celkom fakturované m3 spotrebovanej vody.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

To všetko čo píše hanka kralova sa môže stať, hoci ošemetnejší ten druhý prípad. Ak sa minie veľa vody tak BD môže bytu bez vodomeru narátať podľa zákona max. 1,5 násobok priemernej spotreby a tých 10% ich nemusí pokryť. Neviem či by BD dokázalo obhájiť to, že by im naúčtovalo viac ako 1,5 násobok.
Ak priemer bude 40 m3, BD mu môže naúčtovať max 60 m3, ale oni kľudne môžu spotrebovať aj 100 m3.
0 0
hanka kralova hanka kralova

hanka kralova je offline (nepripojený) hanka kralova

Julian Pozri príspevok
To všetko čo píše hanka kralova sa môže stať, hoci ošemetnejší ten druhý prípad. Ak sa minie veľa vody tak BD môže bytu bez vodomeru narátať podľa zákona max. 1,5 násobok priemernej spotreby a tých 10% ich nemusí pokryť. Neviem či by BD dokázalo obhájiť to, že by im naúčtovalo viac ako 1,5 násobok.
Ak priemer bude 40 m3, BD mu môže naúčtovať max 60 m3, ale oni kľudne môžu spotrebovať aj 100 m3.
je jasne, ze najlepsie by bolo, keby sme mali vsetci vodomer, nie je mozne dat tomu jednemu bytu (co vodomer nema) podmienku, ze nech si ho da namontovat alebo bude platit vsetky straty? myslim, ze by sa potom spamatal

napriklad nie je mozne to odhlasovat 2/3 vacsinou majitelov bytov?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

V zmysle zákona nato máte právo... vlastníkom meračov podľa meračov a zbytok naúčtovať tomu čo merač nemá. Nie ste povinní akceptovať 10% straty. To máš ako s teplom... kto má PRVN podľa PRVN a kto nemá do výšky 1,5 násobku.
0 0
hanka kralova hanka kralova

hanka kralova je offline (nepripojený) hanka kralova

Elena Navrátilová Pozri príspevok
V zmysle zákona nato máte právo... vlastníkom meračov podľa meračov a zbytok naúčtovať tomu čo merač nemá. Nie ste povinní akceptovať 10% straty. To máš ako s teplom... kto má PRVN podľa PRVN a kto nemá do výšky 1,5 násobku.
ahoj elena, zaujimave, to som nevedela, prosim ta, mohla by si sem supnut cislo toho zakona? srdecna vdada, pekny den
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

hanka kralova Pozri príspevok
je jasne, ze najlepsie by bolo, keby sme mali vsetci vodomer, nie je mozne dat tomu jednemu bytu (co vodomer nema) podmienku, ze nech si ho da namontovat alebo bude platit vsetky straty? myslim, ze by sa potom spamatal

napriklad nie je mozne to odhlasovat 2/3 vacsinou majitelov bytov?
Asi sa dá.
Pojem 1,5 násobok pri nemeranej spotrebe sa vyskytuje v zák. 630/2005 ktorý hovorí o rozpočítani množstva tepla na kurenie a prípravu teplej vody.

Takže množstva vody sa netýka a preto mali by ste to urobiť (samozrejme bez tých 10%).
Môj predchádzajúci príspevok beriem späť.
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

Elena Navrátilová Pozri príspevok
V zmysle zákona nato máte právo... vlastníkom meračov podľa meračov a zbytok naúčtovať tomu čo merač nemá. Nie ste povinní akceptovať 10% straty. To máš ako s teplom... kto má PRVN podľa PRVN a kto nemá do výšky 1,5 násobku.
hanka kralova Pozri príspevok
ahoj elena, zaujimave, to som nevedela, prosim ta, mohla by si sem supnut cislo toho zakona? srdecna vdada, pekny den
pripajam sa, aj mna by to zaujimalo, ako je to teda?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Julian Pozri príspevok
Asi sa dá.
Pojem 1,5 násobok pri nemeranej spotrebe sa vyskytuje v zák. 630/2005 ktorý hovorí o rozpočítani množstva tepla na kurenie a prípravu teplej vody.

Takže množstva vody sa netýka a preto mali by ste to urobiť (samozrejme bez tých 10%).
Môj predchádzajúci príspevok beriem späť.
A nepozreli ste si tú Vyhlášku 630/2005? Aj v spoločenskej zmluve (ak ste SVB, resp. v zmluve o výkone správy ak ste pod správou alebo v nájme OSBD) je pojednávané ako sa postupuje v tomto prípade. Aj to ako sa rozúčtujú náklady za služby spojené s bývaním. Tak za UK ako aj za SV, resp. TUV.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 13.04.08 at 18:17 Dôvod: Doplnenie
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

hanka kralova Pozri príspevok
je jasne, ze najlepsie by bolo, keby sme mali vsetci vodomer, nie je mozne dat tomu jednemu bytu (co vodomer nema) podmienku, ze nech si ho da namontovat alebo bude platit vsetky straty? myslim, ze by sa potom spamatal

napriklad nie je mozne to odhlasovat 2/3 vacsinou majitelov bytov?
V jednom SVB mám prípad, že nemajú štyria vlastníci vodomery na SV. Vyučtovanie robím tak, že tým čo majú merače sa rozpočíta to čo majú namerané a tým, ktorí vodomery ignorujú sa rozpočíta ten zostatok ako nemeraná spotreba na osobomesiace.
Takto si to dohodli na zhromaždení a ja to akceptujem a plne s tým súhlasím. Ak niekto nevie dokázať svoju spotrebu nebudem mu robiť žiadne ústupky..Na to nieje určená či 1/2 či 2/3iny vlastníkov. Určite všetci čo majú vodomery a nie sú špekulanti odsúhlasia toto rozučtovanie. Koeficient majú tým padom 1,00 a proti možu byť len tí čo nemajú vodomer a možu si len dať otázku či sa im to takto oplatí Im sa to jednoducho nesmie oplatiť!
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Elena Navrátilová Pozri príspevok
A nepozreli ste si tú Vyhlášku 630/2005? Aj v spoločenskej zmluve (ak ste SVB, resp. v zmluve o výkone správy ak ste pod správou alebo v nájme OSBD) je pojednávané ako sa postupuje v tomto prípade. Aj to ako sa rozúčtujú náklady za služby spojené s bývaním. Tak za UK ako aj za SV, resp. TUV.
Ak je o studenej vode resp. TÚV vo vyhláške 630/2005 zmienka, tak ma na to naväď (ušetrí mi čas).
Zmluva sa prípravuje, už to idem vsunúť.
Vďaka.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Julian Pozri príspevok
Ak je o studenej vode resp. TÚV vo vyhláške 630/2005 zmienka, tak ma na to naväeď (ušetrí mi čas).
Zmluva sa prípravuje, už to idem vsunúť.
Vďaka.
Ešte by to rozpočítanie mohli mať aj v spoločenskej zmluve. Ak je v jednom dome niekoho spotreba SV na osobomesiace, mali by mať uznesenie zo zhromaždenia akým spôsobom sa im bude rozpočítavať voda. To je presne ten istý prípad ako aj s rozpočítavaním UK. Aj keď je vo vyhláške 630/2005 daný 1,5 násobok.... ale na zhromaždení sa môže schváliť menší alebo vyšší násobok spotreby. Ak sú spravovaný bytovým družstvami (nie sú SVB), správca zvykne mať vyhlášky alebo smernice kde to majú uvedené ako sa v jednotlivých prípadoch rozpočítavajú náklady na služby spojené s bývaním. Môže to byť úplne individuálne. Nemusí to byť rovnaké, totožné so žiadnou vyhláškou. Mýlim sa snáď? Najlepšie ak sa zadávateľka informuje ohľadom tohto problému priamo u správcu alebo predsedu nakoľko neviem akú formu správy majú.
http://www.porada.sk/t61268-vyuctovanie-sv.html Tu sme to už tiež riešili a ostalo to bez znenia vyhlášky... ale ja ešte pohľadám niečo čoho by sa dalo "chytiť" a legislatívne trošku obhájiť aj pre tých rozúčtovanie SV čo nemajú merače.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 15.04.08 at 10:00 Dôvod: Doplnenie
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Na rozpočítavanie SV nejestvuje žiadna právna norma. Je to o dohode medzi vlastníkmi. Je však akýmsi zvykom rozúčtovávať u toho vlastníka, ktorý má vodomer podľa vodomera (keďže je /mal by byť/ pravidelne kalibrovaný) a u tých vlastníkov, ktorí vodomer nemajú podľa počtu osob. Samozrejme pripomínam - ak sa nedohodli inak.
Ja osobne nie som s takýmto rozpočítavaním stotožnený, pretože si myslím, že by sa malo postupovať jednotne a to, ak vodomer tak vo všetkých bytoch (príp. spoloč. priestoroch) alebo v žiadnom byte. Je jasné na základe vyššie spomenutých príspevkov, nie vždy je to možné (pretože sa vždy niekto nájde čo musí byť "in" iný) tak súhlasím s tým nech sa rozpočítava ako je zaužívaným zvykom (vodomer, počet osôb).
Každopádne ak by som bol v situácii, že ja mám vodomer a iní vlastníci nie, a správca resp. spoločenstvo by mi chcelo rozúčtovávať náklad podľa počtu osôb, tak by som sa bránil (opäť, ak by nebol spôsob rozpočítavania uvedený v zmluve o spoločenstve, či stanovách). Už len z toho dôvodu, že správca (spoločenstvo) je povinný zabezpečiť kalibráciu vodomera, ktorý je v zmysle zákona o metrológii určeným meradlom.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

V jednej bytovke , ktorú spravujeme v roku 1996 si dali namontovať merače studenej vody do bytov , nakoľko u spodných susedov bolo veľa ľudí ale nahlásený boli len dvaja. Všetci ostatní na nich doplácali. A tak sa stalo , že všetci vlastníci bytov si dali namontovať merače len ten spodný sused nie. Roky nevznikal s tým žiadny problém , spodní susedia si namontovali vodomer niekedy v roku 2005. Až v roku 2007 sa zistil veľký rozdiel v stave vodomeru v dome a v jednotlivých bytov. Vlastníci bytov sa na schôdzi dohodli , že sa urobí kontrolný odpočet vodomerov . U spodného suseda sa zistil nepomer a to tak , že pokiaľ roky predtým mal spotrebu vody cca napr.120 m3 tak v roku 2007 len 23. Kontrolou bolo zistené , že roky hlásil spotrebu vody len z jedného vodomera / kúpelna, WC/ a druhý vodomer , ktorý mal v kuchyni bol zamurovaný a nikdy nebol vykonaný odpočet. Vlastníci bytov boli rozhorčený tak sa na schôdzi dohodli , že oni nebudú platiť za vodu za niekoho iného a v zápisnici uviedli , že všetka spotreba -rozdiel sa naúčtuje tomuto susedovi. On s tým súhlasil a aj to zaplatil. V ďalšom roku sa vychádzalo z konečného stavu vodomeru roku 2007 . A tu vznikol problém . Tvrdil , že sme mu 2x vyúčtovali ten nedoplatok, čo nie je pravda , nakoľko v roku 2007 len doplatil to čo odtajil v minulých rokoch. V roku 2008 bol východiskový stav , stav vodomeru , ktorý nahlásil v roku 2007 a konečný stav vodomeru zodpovedal približnej spotrebe vody za minulé roky. Nebol s tým spokojný , a tak poslal na správcu kontrolu z Obchodnej inšpekcie. Správca sa vždy riadil rozhodnutím vlastníkov bytov.
Moja otázka znie: Vlastníci bytov si nezabezpečovali pravidelne každých 6 rokov ciachovanie resp. výmenu vodomerov a tým pravdepodobne došlo k porušeniu zákona a správca nemal vykonať ročné zúčtovanie podľa meračov ale na osobomesiace. Akú pokutu za to môže správca dostať?
Je rozhodnutie vlastníkov bytov pre správcu záväzné ? Skúste poradiť ako z toho vykľučkovať.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Ak spravujete dom, tak za overovanie meradiel zodpovedáte vlastne vy (iba ak by vlastníci odmietli overenie ktoré ste chceli vykonať) a nie vlastníci. Ak ste pri rozpočítani použili údaj neovereného meradla tak ste porušili zákon o metrológii. Pokutu môžte dostať od metrologického inšpektorátu. Od SOI asi nie (ak je problém iba neoverené vodomery).

Protizákonné konanie vlastníkov asi nemôže byť záväzné.
Ak máte písomne doložené, že vlastníci odmietli overenie, tak by ste mali z toho vyjsť dobre.

Čakajte metrologickú kontrolu! Podľa tohto zákona užívateľ určeného meradla je povinný viesť evidenciu určených meradiel s dátumom posledného overenia. Tak si urobte aspoň túto evidenciu ak ju nemáte.
Naposledy upravil Julian : 22.10.09 at 19:48 Dôvod: doplnenie
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Zamotané, chaotické.

Aký bol stav v roku 1996? Myslím vlastnícky, komu patril dom a koľko bytov bolo v osobnom vlastníctve?

Logické, desiati míňajú, ale platia za dvoch. Z tých osem to musí niekto zaplatiť. Kto? Ostatný nahlásení v dome.

Rok 1996 a 2005, rozdiel 9 rokov. Prečo neboli v roku 2002 overené, prípadne vymenené vodomery v bytoch? neboli peniaze, nesúhlasili vlastníci? Veľký rozdiel vody? Aký?

Namontovali mu dva vodomery. Kto a kedy mu jeden zamuroval?

Koľko m3 vody mu bolo napočítané?

Správca musí rešpektovať rozhodnutie vlastníkov, ak nie je v rozpore so zákonom. Ak je, má ich na to upozorniť a požadovať zmenu ich rozhodnutia. Ak nezmenia svoje rozhodnutie, ma ich požiadať o písomné odsúhlasenie, že nemenia svoje rozhodnutie a správca má konať v rozpore so zákonom na ich príkaz. Ak nemá písomný príkaz vlastníkov a koná v rozpore so zákonom, potom nesie za to zodpovednosť správca, nie vlastníci.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Iveb, robíte jednu nešťastnú vec. A to tú, že nechávate vlastníkov nahlasovať stavy meračov. Takéto konanie z Vašej strany správcu nechápem a nepochopím ani u ďalších, ak tak vykonávajú a ktorí takto postupujú. Odporúčam, ako aj sám vidíš aké problémy ľahko môžu vzniknúť, vykonávať odpisy osobne a to u všetkých meračov, aj keď to stojí čas a aj nervy. Ale budete krytý.
Taký stav, si môže dovoliť akurát Slavica, ktorá si ľudí naučila "zobať z ruky" a má dôveru vlastníkov a dôveruje vlastníkom. :-)

Poznám aj taký prípad, keď správca poveril "zástupcu" vlastníkov o vykonanie odpisov, a to si mal vidieť tie odpisy. Človek nerozumejúci veci, čo videl to odpísal - u jedného vlastníka číslo za desatinnou čiarkou, u druhého len pred desatinnou čiarkou, u tretieho len jeden merač, u štvrtého neodpísal.... takže guláš. A správca? Čo dostal, to rozúčtoval. Korektné?
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

A ešte doplním trochu - zásahy do vodomerov - poškodenie plomby, našla som aj navŕtaný vodomer, aby nenatočil spotrebu celú ... Ľudia sú nevyspytateľný a treba sa vyhnúť zbytočne vysokým koeficientom spotreby.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Možno nechápate naše konanie , ale v tom dome je 8 bytov a z toho všetky sú v osobnom vlastníctve , takže dá sa povedať , že sú tam ako rodina. Byty sú odkúpené ešte od roku 1993. A že sa nedali ciachovať , to už žiaľ neviem povedať , že prečo. Správca to sú len 3 osoby+ ekonomka , je to malé družstvo , takže si odpočty robia v domoch sami vlastníci a aký spôsob si zvolia ten rešpektujeme. A tak aj bolo , že si tí susedia dali namontovať merače sami. Merače sa neplatili z fondu opráv , ale každý si ich platil sám . A žiaľ ekonomka a tie pred ňou jednoducho na to , že vodomery nie sú ciachované neupozornili štatutárov. Samozrejme po tomto poučení správca zvolá schôdzu vlastníkov domu a upozorní ich , že za rok 2009 im nebude vyúčtovanie vykonané podľa meračov. Ako tu píšete SOI nepreveruje či merače boli ciachované , ale vykonáva len kontrolu správnosti vyúčtovania a ceny . Môže teraz správca vykonať za roky 2002-2008 opravné vyúčtovanie na osobomesiace , nezávisle od kontroly SOI,alebo je potrebné počkať na ich rozhodnutie. ? Paradoxom celej situácie je to , že práve s tými susedmi , ktorí podali podnet na SOI majú vo vchode problémy , kde nerešpektujú žiadne rozhodnutie vlastníkov bytov / uzamykanie vchodu , pes a pod./ , ale to už je na inú tému.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

IVEB Pozri príspevok
Možno nechápate naše konanie , ale v tom dome je 8 bytov a z toho všetky sú v osobnom vlastníctve , takže dá sa povedať , že sú tam ako rodina. Byty sú odkúpené ešte od roku 1993. A že sa nedali ciachovať , to už žiaľ neviem povedať , že prečo. Správca to sú len 3 osoby+ ekonomka , je to malé družstvo , takže si odpočty robia v domoch sami vlastníci a aký spôsob si zvolia ten rešpektujeme. A tak aj bolo , že si tí susedia dali namontovať merače sami. Merače sa neplatili z fondu opráv , ale každý si ich platil sám . A žiaľ ekonomka a tie pred ňou jednoducho na to , že vodomery nie sú ciachované neupozornili štatutárov. Samozrejme po tomto poučení správca zvolá schôdzu vlastníkov domu a upozorní ich , že za rok 2009 im nebude vyúčtovanie vykonané podľa meračov. Ako tu píšete SOI nepreveruje či merače boli ciachované , ale vykonáva len kontrolu správnosti vyúčtovania a ceny . Môže teraz správca vykonať za roky 2002-2008 opravné vyúčtovanie na osobomesiace , nezávisle od kontroly SOI,alebo je potrebné počkať na ich rozhodnutie. ? Paradoxom celej situácie je to , že práve s tými susedmi , ktorí podali podnet na SOI majú vo vchode problémy , kde nerešpektujú žiadne rozhodnutie vlastníkov bytov / uzamykanie vchodu , pes a pod./ , ale to už je na inú tému.

Ale chápem. Osem bytov, ako rodina, vydarená! Čím menší dom, tým väčšie problémy.

Trocha sa to utriaslo.

Podstatné je to, čo je dohodnuté v zmluve o výkone správy? Ako s toho vykľučkovať? Ak správca dostane pokutu, dostane ju kvôli vlastníkom bytov, ktorí nepoznali svoje práva a povinnosti. Správca tiež! Zvyčajne to býva tak, že zlodej kričí, chyťte zlodeja? Ale za to, čo sa deje v dome sú zodpovední všetci ôsmi vlastníci bytov, domu. Stojí Vám za to spravovať taký rizikový dom?

Osobne by som postupoval, dal by som im návrh, odvolať sťažnosť a dohodnúť si novú zmluvu o výkone správy s jasnými pravidlami správy domu. V prípade že správca dostane pokutu, pokutu zaplatia vlastníci, ak sa nedohodnete, doporučujem rozviazať s vlastníkmi zmluvu o výkone správy. Tých osem bytov vás nespasí.

No, potom je tu ešte možnosť, ako napísal peton. Naučiť ich, aby Vám zobali z ruky, tak ako zobu slaviciní, klienti z jej ruky.

Zákon nehovorí, že vodomery na studenú vodu sú povinné, ale ani nebránia sa dohodnúť vlastníkom na tom, že si namontujú pomerové vodomery spotreby fakturačného merača vody v dome a spôsob rozdelenia nákladov za spotrebovanú vodu v dome.

Ak sa dohodnú vlastníci, že nebudú ciachovať vodomery, je to v poriadku. Ušetria. Ale, ak jeden vyskakuje, sťažuje sa, je prúser. Pre všetkých v dome, aj správcu. Keď nie je žalobcu, nie je ani sudcu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať