Zavrieť

Porady

vodomery na studenú vodu

chcel by som sa opytat ohladom vodomerov na studenu vodu ako je to ?? ja mam pocit ze platim ovela viac za studenu vodu ako miniem. chcel by som si namontovat vodomer ale spravca bytovky nesuhlasi stym ze aj tak by som musel platit tak ako sa vyrata ma bytovku a rozrata medzi najmonikov. a este jedna otazka podla coho sa znizuje platenie za kurenie na bytoch na kraji bytovky??? su na to nejake normy???? dakujem poradte prosim nekdo
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ale tak to bolo so všetkými novotami, nie, nie, nie. So všetkým pohli peniaze. Studená voda, nebolo potrebné pomerové meranie, nie je potrebné, ani nebude potrebné, ale cena za vodu smerom hore to zariadi.

Poviem podľa iného, čo je povinné, teplá voda musí byť pomerovo meraná zo zákona. Teda musí byť aj na to finančné zabezpečenie. Čo je v zákone 182/1993? Vlastníci musia prispievať do FOaU podľa majetkového podielu v dome. Tie pomerové vodomery slúžia domu, všetkým bytom na objektívnejšie rozdelenia spoločných nákladov domu za teplú vodu. Podľa mňa sú pomerové vodomery ako výťah, alebo strecha, opravujú sa z FOaÚ teda prispievajú na ich opravu, výmenu všetky byty. Prečo by vodomery mali hradiť byty? Preto, ako napísal Chobot v príspevku č,128, že niektoré majú dva, teda spolu aj na studenú vodu, štyri.

Ak niektorý vlastník požiada súd, aby rozhodol, či je byt povinný uhradiť výmenu pomerového vodomeru aj napriek tomu, že je povinný zo zákona prispievať do FOaÚ. A na fonde je dostatok peňazí, ak nie tak je to niečia chyba, kto by mal vedieť o výmene a v predstihu upraviť tvorbu FOaÚ, aby boli. Predpoklad je, že dá za pravdu tomu vlastníkovi.

Keď som si previedol byt do osobného vlastníctva a bývam na prvom podlaží, v tom byte mám aj veci, ktoré slúžia všetkým vlastníkom bytov v dome. Sú to stúpacie rozvody tepla, teplej, studenej vody, plynu, ventily a regulačné ventily, termostatické hlavice na vykurovacom systéme, radiátory v prípade poruchy, havárie, pomerové meranie tepla a pomerové vodomery na teplu vodu a studenú vodu, ak sú v dome namontované.

Má to logiku. Vlastníci v prípade, že niektorý vlastník začne štrečkovať, povedia, to je naše, my to platíme a ty sa prispôsobíš nášmu rozhodnutiu ako sa bude nakladať v tvojom byte s vecami, ktoré sú majetkom nás všetkých. A nie ako napísal Chobot, pomerový vodomer majetok je bytu, ale nesmie s nim nič robiť.

Dá sa tu hodne dočítať o rozdelení FOaÚ na vchody, brány, rovnakej úhrada za byt, nie majetkového podielu a podobné problémy. Od 1.4.2011 to skončí, zo zákona je povinnosť tvoriť FOaÚ na opravy, obnovu, výmenu veci, ktoré slúžia všetkým vlastníkom v dome a sú súčasťou spoločných zariadení.

K tým ôsmim litrom na deň a osobu. Nie je predsa problém skontrolovať prerobené rozvody vody po prerobení, či pred vodomerom nie je čierny odber. Prípadne dohodnúť sa v tom byte na mesačnom, námatkovom odpise vodomerov. Správne konštatuješ, ľudia sú špekulanti.

Ako príklad, verkaz a jej pátranie po čiernom odbere elektriny, vlastne pre dom to čierny odber nebol, všetku elektrinu musel dom zaplatiť, bola legálne nameraná na fakturačnom elektromery, len v dome boli vysoké náklady na osvetlenie, prípadne výťah, podľa toho na ktorý elektromer sa byt napojil.

To je môj názor na vec, ako to v skutočnosti v domoch od 1.4.2011 bude? Neviem! Ale čas to ukáže, dočítame sa, ak sa niekto odváži napísať, požiadať o radu.

Ešte dodám jednu perličku.

Vodomery sú rovnakej triedy a presnosti. Medzi fakturačným vodomerom a pomerovými vždy vzniká rozdiel, čí už časom odpisu, čiernym odberom, ovplyvňovaným vodomerov, atď. Rozdiel sa rozdelí podľa počtu nameraných m3. Ten kto má viac namerané viac uhradí aj z rozdielu. Jeden borec presvedčil väčšinu v dome, že keď on má maximálnu spotrebu, rozdiel by sa mal a bude sa rozdeľovať rovným dielom na byt. Takže ostatní mu pomôžu a on sa môže usmievať, už nie sú vodomery rovnakej triedy a presnosti. Aj keď sú ociachované.
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Chobot Pozri príspevok
...Tak teraz bude ľahšie odpovedať na otázku, komu patrí vodomer. Ak si ho platil majiteľ bytu, tak patrí majiteľovi bytu. Spoločné rozvody vody sú po bytový ventil na stupačke, takže všetko čo je za ventilom, patrí majiteľovi. Vodomer je za ventilom, takže zase mi len vychádza, že vodomer patrí majiteľovi.

Ale aj keď mu patrí, určite si ho nemôže len tak odmontovať.
sito Pozri príspevok
...Čo je v zákone 182/1993? Vlastníci musia prispievať do FOaU podľa majetkového podielu v dome. Tie pomerové vodomery slúžia domu, všetkým bytom na objektívnejšie rozdelenia spoločných nákladov domu za teplú vodu. Podľa mňa sú pomerové vodomery ako výťah, alebo strecha, opravujú sa z FOaÚ teda prispievajú na ich opravu, výmenu všetky byty. Prečo by vodomery mali hradiť byty? Preto, ako napísal Chobot v príspevku č,128, že niektoré majú dva, teda spolu aj na studenú vodu, štyri.

Ak niektorý vlastník požiada súd, aby rozhodol, či je byt povinný uhradiť výmenu pomerového vodomeru aj napriek tomu, že je povinný zo zákona prispievať do FOaÚ. A na fonde je dostatok peňazí, ak nie tak je to niečia chyba, kto by mal vedieť o výmene a v predstihu upraviť tvorbu FOaÚ, aby boli. Predpoklad je, že dá za pravdu tomu vlastníkovi...
Doteraz sme mali vlastnú studňu, teraz sa ideme napojiť na "obecnú" vodu. Vlastníci si odsúhlasili merače na SV. Chobot napísal, že by si ich mal každý platiť sám. Sito napísal, že by sa mali hradiť z FO. Takže, ak by sa vlastníci dohodli, že ich zaplatia z fondu opráv, je to možné (nebude to neoprávnené čerpanie prostriedkov z fondu opráv)? V každom byte bude len jeden merač.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

sito Pozri príspevok
...Dodávateľ nie je povinný mať fakturačné vodomery v bytoch. A keď sú vlastníci pretečenej vody všetci, všetci by mali mať pomerové vodomery. Mali, ale nemusia, nie je to povinnosť zo zákona, ako pri teplej vode...
To sa dá, aby mal každý byt vlastný fakturačný merač?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Halli Pozri príspevok
Čo si myslíte o spotrebe 9m3 za 10 mesiacov na 3 osoby a vlastník je SZČO, inštalatér, maliar, kutil a hlavne špekulant? ... čiže priemer 8 litrov na os/deň???

Ráno som sa osprchovala, tak normálne, čiže nemočila som sa, potom sa manžel oholil a minuli sme rovných 50 litrov TUV.

Nasťahoval sa do domu, ktorý mám na starosti len pred rokom a pol, tak som ho ešte nemohla porovnávať...ale toto mu nezožeriem...
Ako na takýchto vychytralcov? Je možné odsúhlasiť si, že v prípade neprimerane nízkej spotreby vody sa na daný byt urobí vyúčtovanie spotreby nie podľa toho, čo je na merači, ale buď podľa predchádzajúcej spotreby daného bytu, alebo podľa spotreby bytu, v ktorom žije rovnaký počet osôb, alebo podľa prepočítanej spotreby na 1 osobu z ostatných bytov, ktoré podozrivo nízku spotrebu nemali.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Píšete tu o ciachovaných vodomeroch. To sú od výroby alebo sa to robí až po ich namontovaní?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Llívia Pozri príspevok
Doteraz sme mali vlastnú studňu, teraz sa ideme napojiť na "obecnú" vodu. Vlastníci si odsúhlasili merače na SV. Chobot napísal, že by si ich mal každý platiť sám. Sito napísal, že by sa mali hradiť z FO. Takže, ak by sa vlastníci dohodli, že ich zaplatia z fondu opráv, je to možné (nebude to neoprávnené čerpanie prostriedkov z fondu opráv)? V každom byte bude len jeden merač.

My sme sa dohodli, že budú hradené z FO, sú to naše peniaze a ak máme na to rozhodneme sa tak. Každý byt má jeden na TUV a jeden na SV.

Llívia Pozri príspevok
To sa dá, aby mal každý byt vlastný fakturačný merač?
dá, ale nechcela by si to platiť , to nie je merač za 20 €

Llívia Pozri príspevok
Píšete tu o ciachovaných vodomeroch. To sú od výroby alebo sa to robí až po ich namontovaní?
preciachované, alebo repasované sú tie, ktoré už boli použité. Ak sú nové netreba ich ciachovať sú od výroby ako "osvedčené" alebo určené meradlo.
Naposledy upravil Halli : 27.10.10 at 17:57 Dôvod: doplnenie úvodzoviek, pre kvázi pomenovanie :)
1 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Llívia Pozri príspevok
Ako na takýchto vychytralcov? Je možné odsúhlasiť si, že v prípade neprimerane nízkej spotreby vody sa na daný byt urobí vyúčtovanie spotreby nie podľa toho, čo je na merači, ale buď podľa predchádzajúcej spotreby daného bytu, alebo podľa spotreby bytu, v ktorom žije rovnaký počet osôb, alebo podľa prepočítanej spotreby na 1 osobu z ostatných bytov, ktoré podozrivo nízku spotrebu nemali.
Livi, tak toto možné nieje, lebo to nikto v živote na zhromaždení neodsúhlasí ...ani ja!
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Llívia Pozri príspevok
Doteraz sme mali vlastnú studňu, teraz sa ideme napojiť na "obecnú" vodu. Vlastníci si odsúhlasili merače na SV. Chobot napísal, že by si ich mal každý platiť sám. Sito napísal, že by sa mali hradiť z FO. Takže, ak by sa vlastníci dohodli, že ich zaplatia z fondu opráv, je to možné (nebude to neoprávnené čerpanie prostriedkov z fondu opráv)? V každom byte bude len jeden merač.
AK sa tak dohodli, nevidím v tom problém. Netvrdím, že vodomery nie je možné uhradiť z FO, len som napísal, že u nás to tak prebehlo a napísal som prečo.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Halli Pozri príspevok
Livi, tak toto možné nieje, lebo to nikto v živote na zhromaždení neodsúhlasí ...ani ja!
A ako teda vyriešiš, resp. si vyriešila problém s bytom, v ktorom bola spotreba 8 l/deň?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Llívia Pozri príspevok
A ako teda vyriešiš, resp. si vyriešila problém s bytom, v ktorom bola spotreba 8 l/deň?
Včera som tu mala dotyčného pána , volal ma hneď pozrieť domov, nevedel prečo som ho pozvala ...Malú spotrebu som zistila po výmene meračov, ďalší odpis bude na Nový rok, takže uvidím, ak bude veľký rozdiel medzi pomerákmi a fakturačným, urobím špecialnu kontrolu

Mám v tom istom vchode aj "pacientov" čo minuli za 10 mesiacov 2m3, ale stačí na nich pozrieť...tak ťažko si pomôžeš bez dôkazov...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Halli Pozri príspevok
...dá, ale nechcela by si to platiť , to nie je merač za 20 €...
Možno aj áno, a možno aj viacerí vlastníci - 7 bytov, jeden neplatič, jeden už z väčšej časti neplatič, takto by na nich nikto nedoplácal - nezaplatia, vodárne im "odstrihnú" prívod vody (a tí poctivo platiaci by nemuseli tŕpnuť, že niekomu z tých dvoch rupne v bedne, nechá len tak tiecť vodu, ktorú zaplatia všetci ostatní, len nie ten, čo to spôsobil).
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Halli Pozri príspevok
Včera som tu mala dotyčného pána , volal ma hneď pozrieť domov, nevedel prečo som ho pozvala ...Malú spotrebu som zistila po výmene meračov, ďalší odpis bude na Nový rok, takže uvidím, ak bude veľký rozdiel medzi pomerákmi a fakturačným, urobím špecialnu kontrolu
Dobre, ale čo/ako/koľko/na základe čoho mu vyúčtuješ? V predchádzajúcich príspevkoch je písané, že vždy je nejaká strata medzi pomerovými meračmi a fakturačným meračom, takže toto všetko nemôže zaplatiť ten jeden byt.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Llívia Pozri príspevok
Možno aj áno, a možno aj viacerí vlastníci - 7 bytov, jeden neplatič, jeden už z väčšej časti neplatič, takto by na nich nikto nedoplácal - nezaplatia, vodárne im "odstrihnú" prívod vody (a tí poctivo platiaci by nemuseli tŕpnuť, že niekomu z tých dvoch rupne v bedne, nechá len tak tiecť vodu, ktorú zaplatia všetci ostatní, len nie ten, čo to spôsobil).
Lenže rozvody vody sú po odbočku vlastníctvom domu,a od nej ďalej vlastníctvom majiteľa bytu... nie vodárni...tí ti isto nebudú merať každému zvlášť...Tým som nemyslela, že ak si ho namontuješ budeš samostatná jenotka
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Llívia Pozri príspevok
Dobre, ale čo/ako/koľko/na základe čoho mu vyúčtuješ? V predchádzajúcich príspevkoch je písané, že vždy je nejaká strata medzi pomerovými meračmi a fakturačným meračom, takže toto všetko nemôže zaplatiť ten jeden byt.
Ak sa mu dokáže špekulácia, zaplatí to on, ak nie rozpočíta sa strata koeficientov presne tak ako u studenej vody medzi všetkých.
2 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Llívia Pozri príspevok
Doteraz sme mali vlastnú studňu, teraz sa ideme napojiť na "obecnú" vodu. Vlastníci si odsúhlasili merače na SV. Chobot napísal, že by si ich mal každý platiť sám. Sito napísal, že by sa mali hradiť z FO. Takže, ak by sa vlastníci dohodli, že ich zaplatia z fondu opráv, je to možné (nebude to neoprávnené čerpanie prostriedkov z fondu opráv)? V každom byte bude len jeden merač.
FOaÚ z neho sa platia opravy, výmeny, obnova, modernizácia domu a jeho spoločných častí. Podľa zákona do to fondu musia prispievať všetci podľa majetkového podielu. Vodomery, pomerové nie sú povinné. Niektorý vlastník povie ja som zaplatil úhradu a už nemám. Prečo mam dávať ešte raz peniaze na niečo, na čo som už dal do FOaÚ. Je v novele zákone uvedené, že vlastníci môžu rozhodnúť inak ako určuje zákon?
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Llívia Pozri príspevok
To sa dá, aby mal každý byt vlastný fakturačný merač?
Nie že by to technický nešlo, ale nie je to povinnosť dodávateľa ako u elektriny a plynu. Tak načo by si robil starosti. Dom musí, či už SVB, alebo správca, všetci za jedného jeden za všetkých.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Halli Pozri príspevok
Lenže rozvody vody sú po odbočku vlastníctvom domu,a od nej ďalej vlastníctvom majiteľa bytu... nie vodárni...tí ti isto nebudú merať každému zvlášť...Tým som nemyslela, že ak si ho namontuješ budeš samostatná jenotka
To si ma sklamala Už som sa začala tešiť, že dopredu si poradíme s neplatičmi a spravíme z nich samostatné jednotky aspoň pri vode, a ono to nejde.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Llívia Pozri príspevok
Ako na takýchto vychytralcov? Je možné odsúhlasiť si, že v prípade neprimerane nízkej spotreby vody sa na daný byt urobí vyúčtovanie spotreby nie podľa toho, čo je na merači, ale buď podľa predchádzajúcej spotreby daného bytu, alebo podľa spotreby bytu, v ktorom žije rovnaký počet osôb, alebo podľa prepočítanej spotreby na 1 osobu z ostatných bytov, ktoré podozrivo nízku spotrebu nemali.
Každá vec sa dá využiť, ale aj zneužiť. Čo sa týka teplej vody sú doporučene spôsoby ako postupovať, keď niekto neopravnené zasahuje do vodomerov. V konečnom dôsledku dáva vyhláška možnosť zmeniť to doporučenie.

U studenej vody to nie je, ale je vecou vlastníkov, ak si dajú namontovať pomerové vodomery, dohodnúť si pravidlá rozdelenia nákladov a prípadné sankcie, tak ako pri teplej vode. všetko musí byť v súlade so zákonom 182/1993, § 14.
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Llívia Pozri príspevok
Píšete tu o ciachovaných vodomeroch. To sú od výroby alebo sa to robí až po ich namontovaní?
Výrobca zaručuje, že nim vyrobené vodomery, nove zodpovedajú norme. Dajú pečiatku. Po ich dobe platnosti, je možné dať nové, alebo repasované, preverené, tiež s pečiatkou a ciachom. Takže môže slúžiť ďalšie štyri roky, prípadne šesť na studenú vodu.
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Halli Pozri príspevok
Livi, tak toto možné nieje, lebo to nikto v živote na zhromaždení neodsúhlasí ...ani ja!
Keď sa už vlastníci dohodnú na niečom, čo nemusí byť. Sami si musia navrhnúť pravidlá rozdelenia nákladov. Čo bráni vlastníkom si dohodnúť pravidelnú mesačnú kontrolu. Pokiaľ majú podozrenie, že niekto v dome podvádza, majú možnosť to riešiť. Ale môže sa stať, že vlastníci rozhodnú, že nie! je to teda podľa nich v poriadku a zaplatia podile podľa hodnôt na vodomeroch, a tým pádom v dome nie je čierny odber, aj keď v skutočnosti niekto vodu načierno odoberá cez fakturačný merač. Tadiaľ ta voda pretečie.

Pokiaľ niekto neodsúhlasí, tak súhlasí.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať