Zavrieť

Porady

co urobit? ojazdené auto a DPH

Dobry den,

dnes cely den sedim nad pocitacom a citam a citam problematiku ojazdenych automobilov a DPH, ale akosi stale neviem co dalej a som z toho cim dalej tym viac pomotanejsia.

Mam v ruke faktúru do nemeckeho dodavatela (fa prikladam v prilohe), ide o osobny ojazdeny automobil kategoria M1, kupeny v Nemecku 5.12.2007. sme platcami DPH. ale neviem co dalej?
1. mam urobit DP DPH teraz do 25.12.2007 aj ked sme stvrtrocnymi platcami DPH?
2. alebo len zaplatit 19% z obstaravacej ceny a ziadne DP DPH teraz neodvadvat az v januari za cely stvrtrok?
3. a odvazdam vlastne DPH 19%?
4. a do ktoreho riadku na DP DPH to vlastne zapisujem?

Prosim Vas co najjednoduchsie a najzrozumytelnejsie odpovede. Mam dojem, ze uz ani neviem ako sa volam.
Naposledy upravil matalenka : 16.12.07 at 11:08 Dôvod: spresnenie
faktura 1-000str.jpg  
faktura 2-000str.jpg  
1/1
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    matalenka Pozri príspevok
    Dobry den,

    dnes cely den sedim nad pocitacom a citam a citam problematiku ojazdenych automobilov a DPH, ale akosi stale neviem co dalej a som z toho cim dalej tym viac pomotanejsia.

    Mam v ruke faktúru do nemeckeho dodavatela (fa prikladam v prilohe), ide o osobny ojazdeny automobil kategoria M1, kupeny v Nemecku 5.12.2007. sme platcami DPH. ale neviem co dalej?
    1. mam urobit DP DPH teraz do 25.12.2007 aj ked sme stvrtrocnymi platcami DPH? Nie nákup auta zahrniete do daňového priznania za 4 kvartál (ste platiteľ) zahrniete do riadkov 7 a 8 daňového priznania...Keďže ide o kategoriu M1 na vstupe nemáte nárok na odpočet
    2. alebo len zaplatit 19% z obstaravacej ceny a ziadne DP DPH teraz neodvadvat az v januari za cely stvrtrok? hore uvedené
    3. a odvazdam vlastne DPH 19%? ano
    4. a do ktoreho riadku na DP DPH to vlastne zapisujem? 7,8

    Prosim Vas co najjednoduchsie a najzrozumytelnejsie odpovede. Mam dojem, ze uz ani neviem ako sa volam.
    .....................

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Matalenka overené, neboj sa bude to OK.

    matalenka je offline (nepripojený) matalenka

    matalenka
    Dnes mi povedal klient, ze chce zaplati DPH z tohto automobilu, aby si ju mohol dat do danovych vydavkov.

    1. Dobre som mu povedala, ze DPH sa plati az v januari 2008 a je to vydavok, ktory neovplyvnuje zaklad dane?

    2. Pri vypocte odpisov pouzijem len nakupnu cenu, ci k nej priratam aj DPH, ktoru sice teraz nema zaplatenu, ale zaplati sa v DP DPH za 4.Q/2007?

    Dakujem pekne

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    DPH prirátaš k cene auta a odpisuješ spolu s ňou.
    DPH teda dostane do výdavkov len cez odpisy a prvý raz už za rok 2007 ( 1/4).
    DPH síce platí až v januári, ale záväzok účtuješ už za december.

    Beatrice je offline (nepripojený) Beatrice

    Beatrice
    Prosím Vás o radu. Môj klient obstaral 6.11.2007 ojazdené užitkové vozidlo.
    Zaplatil akontáciu a na zvyšok si zobral úver a tento bude mesačne splácať.
    Nezaplatil si cestnú daň, ale chcel by si z bločky PHM dať do učtovníctva a nárokovať DPH. Zároveň auto ešte nemá prepísané na svoju firmu až tento rok 2008.
    Môže bločky dať do učtovníctva od 6.11.2007
    Môže si odpočítať celé DPH z OC vozidla?
    Auto mu zaradím 6.11.07 do užívania, alebo až teraz v roku 2008, keď si auto prepíše na firmu?

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Beatrice Pozri príspevok
    Prosím Vás o radu. Môj klient obstaral 6.11.2007 ojazdené užitkové vozidlo.
    Zaplatil akontáciu a na zvyšok si zobral úver a tento bude mesačne splácať.
    Nezaplatil si cestnú daň, ale chcel by si z bločky PHM dať do učtovníctva a nárokovať DPH. Zároveň auto ešte nemá prepísané na svoju firmu až tento rok 2008.
    Môže bločky dať do učtovníctva od 6.11.2007
    Môže si odpočítať celé DPH z OC vozidla?
    Auto mu zaradím 6.11.07 do užívania, alebo až teraz v roku 2008, keď si auto prepíše na firmu?
    Záleží na tom akú formu firmy má, či s.r.o., alebo SZČO.
    Ak je SZČO treba:

    Pri SZČO auto niekedy ani neprepisujú "na Firmu" - nakoľko meno je rovnaké ako názov firmy.

    - dodatočne na DÚ prihlásiť sa k dani z MV už pre rok 2007 od 11/2007 a dodatočne ju uhradiť
    - auto zaradiť do podnikania k 6.11.2007
    - môže si uplatňovať PHM aj DPH z nich
    - môže si uplatňovať výdavky spojené s používaním vozidla (umývanie, opravy...)
    - viesť knihu jázd

    co urobit? ojazdené auto a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.