Zavrieť

Porady

Komunikacia s bratislavskym katastrom

Prosim vas, vie mi niekto poradit ako sa da spojit s pracovnikom katastra (p. Bačíkovou) za ucelom zistenia dovodu zastavenia konania o zapise prav k nehnutelnosti? Na bratislavskom katastri bud uz vypukli Vianoce alebo je tam celorocnym standardom, ze ziadne z verejnych tel. cisiel ( http://www.kataster.skgeodesy.sk/BA/...ontakty_ba.htm )
suvisiacich so zapismi oprav k nehnutelnostiam, sa zasadne pocas ani mimo uradnych hodin NEDVIHAJU. Na emaily bratislavsky kataster takisto neodpoveda. Keby som mal istotu, ze dotycnu pani osobne zastihnem na pracovisku, zajdem tam aj osobne a dohodnem si dalsi postup, ale po skusenostiach inych viem, ze ani osobna navsteva (ktora zabere radovo hodiny) nemusi nic vyriesit.

Este by ma v tejto suvislosti zaujimalo, kedy bratislavsky kataster zverejni okrem pravidiel etiky pre "stranky" ( http://www.kataster.skgeodesy.sk/BA/skba/pravidla.htm ) aj pravidla etiky pre svojich zamestnancov. V ktorych by bolo napr. uvedene, ze pracovnici katastra zdvihaju telefony - aspon pocas uradnych hodin, odpovedaju na emaily, a predstavia sa do tel., ak ho nebodaj nahodou zdvihnu...

Ak mi niekto dokaze konkretne pomoct (cez privat mail alebo na tel. 0905-665808), ma u mna flasu sampusu!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Vlado21 Pozri príspevok
    Prosim vas, vie mi niekto poradit ako sa da spojit s pracovnikom katastra (p. Bačíkovou) za ucelom zistenia dovodu zastavenia konania o zapise prav k nehnutelnosti? Na bratislavskom katastri bud uz vypukli Vianoce alebo je tam celorocnym standardom, ze ziadne z verejnych tel. cisiel ( http://www.kataster.skgeodesy.sk/BA/...ontakty_ba.htm )
    suvisiacich so zapismi oprav k nehnutelnostiam, sa zasadne pocas ani mimo uradnych hodin NEDVIHAJU. Na emaily bratislavsky kataster takisto neodpoveda. Keby som mal istotu, ze dotycnu pani osobne zastihnem na pracovisku, zajdem tam aj osobne a dohodnem si dalsi postup, ale po skusenostiach inych viem, ze ani osobna navsteva (ktora zabere radovo hodiny) nemusi nic vyriesit.

    Este by ma v tejto suvislosti zaujimalo, kedy bratislavsky kataster zverejni okrem pravidiel etiky pre "stranky" ( http://www.kataster.skgeodesy.sk/BA/skba/pravidla.htm ) aj pravidla etiky pre svojich zamestnancov. V ktorych by bolo napr. uvedene, ze pracovnici katastra zdvihaju telefony - aspon pocas uradnych hodin, odpovedaju na emaily, a predstavia sa do tel., ak ho nebodaj nahodou zdvihnu...

    Ak mi niekto dokaze konkretne pomoct (cez privat mail alebo na tel. 0905-665808), ma u mna flasu sampusu!

    Viem si predstaviť ten húf ľudí, ktorí sa snažia za každú cenu podať návrh na vklad ešte do konca roka a tie zástupy ľudí. A viem si tiež predstaviť pani Bačíkovú, ako čaká, kedy jej konečne zavoláš, aby prerušila svoju prácu na pol hodiny a vysvetlila ti, prečo si dovolili prerušiť konanie.

    Veď písomné zdôvodnenie prerušenia ti zašlú. Určite si si urobil zmluvu sám a máš v nej nejaké chyby, ktoré ti v tom písomnom zdôvodnení navrhnú odstrániť.

    Vlado21 je offline (nepripojený) Vlado21

    Vlado21
    Chobot Pozri príspevok

    Viem si predstaviť ten húf ľudí, ktorí sa snažia za každú cenu podať návrh na vklad ešte do konca roka a tie zástupy ľudí. A viem si tiež predstaviť pani Bačíkovú, ako čaká, kedy jej konečne zavoláš, aby prerušila svoju prácu na pol hodiny a vysvetlila ti, prečo si dovolili prerušiť konanie.

    Veď písomné zdôvodnenie prerušenia ti zašlú. Určite si si urobil zmluvu sám a máš v nej nejaké chyby, ktoré ti v tom písomnom zdôvodnení navrhnú odstrániť.
    "Huf ludi", ani pani Bačíková, od ktorej nikto nechce, aby celu pracovnu dobu striehla na zazvonenie telefonu, NIE SU vyhovorkou. Keby sa takto spravali aj ine firmy a statne urady, polka republiky by na cely december musela vyhlasit koncorocne prazdniny. Pripad, ze si clovek zaplati 2+6 tis. SKK za uradne ignorovanie a zatajovanie (ktovie aku dlhu dobu?) nema obdobu asi ani na samotnom Slovensku, o civilizovanom zahranici nehovoriac. Ja nechcem prerusovat heroicky pracovny vykon akehokolvek pracovnika katastra na "pol hodiny", chcem si len pocas MAX. 5 MIN. overit, ci zastavenie v mojom pripade suviselo s chybou predavajuceho (miesto Jura Hronca v adrese uvedene Juraja Hronca) alebo je tam nejaky iny problem a ci postaci, ze zucastnene strany sa na katastri zidu (ked tam bude pritomny aj zodpovedny pracovnik) a podpisu sa pod zmenu v kupnej zmluve... Tot vsjo. Takze ponuka stale plati...
    Naposledy upravil Vlado21 : 17.12.07 at 11:48

    Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

    Martina CF
    Pokiaľ dobre viem bratislavský kataster ma po 15.decembri "prazdniny". Takže tam už nikoho a teda ani spomínanú pani s 99%-nou istotou nezastihneš.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Martina CF Pozri príspevok
    Pokiaľ dobre viem bratislavský kataster ma po 15.decembri "prazdniny". Takže tam už nikoho a teda ani spomínanú pani s 99%-nou istotou nezastihneš.
    Toto máš z oficiálneho zdroja? Lebo na ich portáli je uvedená informácia:

    Úradné hodiny počas Vianočných sviatkov.
    Katastrálny úrad v Bratislave oznamuje návštevníkom, že dňa 21.12.2007 a dňa 31.12.2007 vykonávajú správy katastra a katastrálny úrad svoju činnosť do 12.00 hod..


    Teda medzi sviatkami by mali normálne fungovať, okrem tých uvedených dní.

    Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

    Martina CF
    nemám to z oficiálneho zdroja, ale upozorňujú na to aj klientov v banke (pri vybavovaní HÚ), nech si na to dajú pozor, lebo po 15. na katastri v BA nič nevybavia. Prečo je to tak netuším

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Ja som bola na bratislavskom katastri dnes ráno a vybavila som všetko, dokonca aj opravu v mene, nakoľko mi ho chybne uviedli. A to ma tam chceli vidieť kvôli oprave až v stredu.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Vlado21 Pozri príspevok
    "Huf ludi", ani pani Bačíková, od ktorej nikto nechce, aby celu pracovnu dobu striehla na zazvonenie telefonu, NIE SU vyhovorkou. Keby sa takto spravali aj ine firmy a statne urady, polka republiky by na cely december musela vyhlasit koncorocne prazdniny. Pripad, ze si clovek zaplati 2+6 tis. SKK za uradne ignorovanie a zatajovanie (ktovie aku dlhu dobu?) nema obdobu asi ani na samotnom Slovensku, o civilizovanom zahranici nehovoriac. Ja nechcem prerusovat heroicky pracovny vykon akehokolvek pracovnika katastra na "pol hodiny", chcem si len pocas MAX. 5 MIN. overit, ci zastavenie v mojom pripade suviselo s chybou predavajuceho (miesto Jura Hronca v adrese uvedene Juraja Hronca) alebo je tam nejaky iny problem a ci postaci, ze zucastnene strany sa na katastri zidu (ked tam bude pritomny aj zodpovedny pracovnik) a podpisu sa pod zmenu v kupnej zmluve... Tot vsjo. Takze ponuka stale plati...
    Uplne by stacilo, ak by do vedenia vsetkych uradov statnych organov dosadili takych ludi, ako je napr. starosta Popradu p. Danko. To by potom boli ine fofry.

    Prvu vec, ktoru spravil, ked sa dostal do funkcie bolo, ze vsetky dvere na Mestskom Urade vymenil za presklenne.
    Tento krok (spolu s dalsimi opatreniami) urobil z Mestskeho uradu (zo vsetkych jeho oddeleni) tak perfektne fungujucu instituciu, ze mu moze konkurovat maloktora sukromna firma.

    Po prve - ludia, ktori prichadzaju ako stranky vidia, co sa vo vnutri deje, teda hned vedia, ci mozu vstupit, alebo ci tam pracovnik vybavuje stranku. Zbytocne neklopu a necuvaju z dveri "Aha - pardon".

    Ak vo vnutri stranka nie je, nikto zbytocne necaka vonku, a odpadlo take kavickovanie - akoze "neklopat - mame moc prace".

    Zrejme to nie je jedine opatrenie, ktore zaviedol, ale je take genialne, ze by som ho hned uzakonil zakonom na cele uzemie SR a vsetky uraduy verejnej spravy ako povinnost.

    Este sa mi nestalo, ze by som na MU Poprad nevybavil vsetko co potrebujem behom 10 minut. Navyse vzdy odchazdam s pocitom, ze som jednal so slusnym partnerom, a nie s nepriatelom, alebo s niekym, koho obtazujem. Bohuzial KU (hocia je ten v Poprade) je uz dost "o inom".

    Vlado21 je offline (nepripojený) Vlado21

    Vlado21
    Chobot Pozri príspevok

    Teda medzi sviatkami by mali normálne fungovať, okrem tých uvedených dní.
    Vsak prave, otazka je, co je "normalne fungovanie" u katastra...

    Vlado21 je offline (nepripojený) Vlado21

    Vlado21
    Tak predavajuci sa podujal navstivit kataster osobne. A zistil, ze zapis nebol urobeny koli chybajucemu potvrdeniu od spravcu garaze, ze predavajuci nema u neho ziadnu podlznost. Fakt by ma nenapadlo, nieco taketo kataster pozaduje (ja taketo potvrdenie od predavajuceho uz samozrejme mam). Dakujem vsetkym za odozvu, aj Elli za privatnu spravu, na ktoru jej nemozem odpovedat (nemam splnenu min. kvotu 5 sprav na fore ). Snad sa veci pohnu, ale to hore spomenute (t.j. nemoznost ziskat zakl. informacie po tel. alebo mailom) ma aj tak stale stve...

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    To, že je potrebné podať k prevodu bytu a nebytového priestoru (v tomto prípade garáž) aj potvrdenie od správcu, že predávajúci nemá voči nemu žiadnu podlžnosť, to je uvedené v zákone. A keby si si prečítal aspoň nejaké témy, ktoré su tu na porade uvedené k problematike prevodov bytov a nebytových priestorov skôr, ako si zadal novú tému, možno by si si ušetril čas aj nervy.

    Vlado21 je offline (nepripojený) Vlado21

    Vlado21
    1. O nutnosti informovat kataster o nejakych podlznostiach, ktore sa do registra aj tak nezapisuju, som v zakone nic nenasiel. Ak to tam aj je, ocakaval by som, ze kataster upozorni podatela na povinnost taketo potvrdenie dolozit hned pri podani navrhu na vklad, ak tam to potvrdenie chyba.
    2. To ze byvaly majitel garaze nema ziadne podlznosti voci spravcovi sme mali uvedene v kupnej zmluve aj na potvrdeni od spravcu, ktore dal predavajuci mne ako kupujucemu (vsak JA by som musel prip. podlznosti v buducnosti uhradit, nie kataster). Tento fakt som si aj osobne overil u spravcu, co kataster asi tazko robi.
    3. O tom preco na katastri nedvihaju telefony a neodpovedaju na maily som na tomto fore nenasiel zmienku, preto som to zadal ako novu temu.
    4. Na obhajobu katastra musim povedat, ze po jeho osobnej navsteve predavajucim sa veci pohli dopredu a kataster pripad promptne doriesil. Neviem ci to bolo stastie alebo pravidlo. Napriek "informaciam" na tomto fore, ze kataster ma po 15.decembri "prazdniny", ukazalo sa, ze stale funguje, ale kazdu vec treba riesit osobnou navstevou, inou cestou sa clovek nic nedozvie. Mozno sa to casom zmeni a usetri sa tak fura casu, aj uradu, aj obcanovi... ja som rad, ze cas a nervy mal hlavne predavajuci, ktory osobnymi navstevami katastra celu vec dotiahol do uspesneho konca...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Vlado21 Pozri príspevok
    1. O nutnosti informovat kataster o nejakych podlznostiach, ktore sa do registra aj tak nezapisuju, som v zakone nic nenasiel. Ak to tam aj je, ocakaval by som, ze kataster upozorni podatela na povinnost taketo potvrdenie dolozit hned pri podani navrhu na vklad, ak tam to potvrdenie chyba.
    Je to v zákone o vlastníctve bytov § 5 ods. 2:

    " (2) Prílohou zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo zmluvy o prevode vlastníctva nebytového priestoru je vyhlásenie správcu alebo predsedu spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, že vlastník bytu nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv; to neplatí, ak ide o prvý prevod vlastníctva bytu. Ak ide o prvý prevod vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru, prílohou zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo zmluvy o prevode vlastníctva nebytového priestoru je aj vyhlásenie prenajímateľa o tom, že nájomca bytu alebo nebytového priestoru nemá žiadne nedoplatky na nájomnom a na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru."


    V podateľni nekontrolujú, či zmluva obsahuje všetky náležitosti a prílohy. Rovnaké to máš aj v obchodnom registri, pracovníci v podateľni nemôžu vedieť, čo všetko musí byť prílohou návrhu. Od toho sú odborní pracovníci katastra (v OR vyšší súdni úradníci či sudcovia), ktorí skontrolujú náležitosti a prílohy návrhu.


    Vlado21 Pozri príspevok
    2. To ze byvaly majitel garaze nema ziadne podlznosti voci spravcovi sme mali uvedene v kupnej zmluve aj na potvrdeni od spravcu, ktore dal predavajuci mne ako kupujucemu (vsak JA by som musel prip. podlznosti v buducnosti uhradit, nie kataster). Tento fakt som si aj osobne overil u spravcu, co kataster asi tazko robi.
    V zmluve to nemusí byť uvedené. Musí to byť potvrdené od správcu. Možno TY si si to vedel skontrolovať, ale vyskytol sa kopec prípadov, kedy nový majiteľ kúpil byt, kde starý majiteľ mal desať až stotisícové dlžoby voči ostatným vlastníkom a po predaji bola vymožiteľnosť takéhoto dlhu skoro nemožná. Preto sa pristúpilo k takémuto opatreniu, ktoré by malo zabrániť, aby na predanom byte zostala dlžoba.

    Vlado21 Pozri príspevok
    3. O tom preco na katastri nedvihaju telefony a neodpovedaju na maily som na tomto fore nenasiel zmienku, preto som to zadal ako novu temu.
    To neviem, prečo nedvíhajú telefóny...

    Vlado21 Pozri príspevok
    4. Na obhajobu katastra musim povedat, ze po jeho osobnej navsteve predavajucim sa veci pohli dopredu a kataster pripad promptne doriesil. Neviem ci to bolo stastie alebo pravidlo. Napriek "informaciam" na tomto fore, ze kataster ma po 15.decembri "prazdniny", ukazalo sa, ze stale funguje, ale kazdu vec treba riesit osobnou navstevou, inou cestou sa clovek nic nedozvie. Mozno sa to casom zmeni a usetri sa tak fura casu, aj uradu, aj obcanovi... ja som rad, ze cas a nervy mal hlavne predavajuci, ktory osobnymi navstevami katastra celu vec dotiahol do uspesneho konca...
    Takže koniec dobrý, všetko dobré.

    Vlado21 je offline (nepripojený) Vlado21

    Vlado21
    Chobot Pozri príspevok
    Je to v zákone o vlastníctve bytov § 5 ods. 2:

    " (2) Prílohou zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo zmluvy o prevode vlastníctva nebytového priestoru je vyhlásenie správcu alebo predsedu spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, že vlastník bytu nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv; to neplatí, ak ide o prvý prevod vlastníctva bytu. Ak ide o prvý prevod vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru, prílohou zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo zmluvy o prevode vlastníctva nebytového priestoru je aj vyhlásenie prenajímateľa o tom, že nájomca bytu alebo nebytového priestoru nemá žiadne nedoplatky na nájomnom a na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru."


    V podateľni nekontrolujú, či zmluva obsahuje všetky náležitosti a prílohy. Rovnaké to máš aj v obchodnom registri, pracovníci v podateľni nemôžu vedieť, čo všetko musí byť prílohou návrhu. Od toho sú odborní pracovníci katastra (v OR vyšší súdni úradníci či sudcovia), ktorí skontrolujú náležitosti a prílohy návrhu.

    V zmluve to nemusí byť uvedené. Musí to byť potvrdené od správcu. Možno TY si si to vedel skontrolovať, ale vyskytol sa kopec prípadov, kedy nový majiteľ kúpil byt, kde starý majiteľ mal desať až stotisícové dlžoby voči ostatným vlastníkom a po predaji bola vymožiteľnosť takéhoto dlhu skoro nemožná. Preto sa pristúpilo k takémuto opatreniu, ktoré by malo zabrániť, aby na predanom byte zostala dlžoba.

    Takže koniec dobrý, všetko dobré.
    Citat je v poriadku, ale s Tvojim vykladom nesuhlasim. Podla mna sa jedna o exemplarny priklad statnej buzeracie, vyrabania zbytocnej nadprace pre uradnikov. Preco?

    1. To ci ma predavajuci nejake podlznosti voci spravcovi nehnutelnosti by malo byt vysostne vecou medzi predavajucim a kupujucim.
    2. Vyrobit a vytlacit "potvrdenie " od akoze "spravcu", nijako uradne neoverene, si dokazem na tlaciarni v priebehu par minut.
    3. Pravdivost potvrdenia si tak ci tak overuje kupujuci (ak ma o to zaujem), a nie kataster.
    4. Skontrolovanie aspon zakladnych nalezitosti pri podani by katastru zabralo urcite menej casu ako cely kolotoc okolo dodatocneho dokladania chybajucich formalit (najma za obmedzenych podmienok komunikacie).
    5. Aj keby sa neskor ukazalo, ze potvrdenie sa nezhoduje s realitou, co by to znamenalo pre kataster? Predpokladam, ze uplne nic. Bez rozhodnutia sudu kataster aj tak nemoze svojvolne (resp. na ziadost len jednej zo zucastnenych stran) robit akekolvek zmeny v registri suvisiace s vlastnickymi pravami.

    Koniec dobry... ano, tym si u mna kataster ziskal vyznamne plus. Mozno bol len problem v ignorovani telefonov z jeho strany. Vlada ma plnu hubu e-governmentu a informacnej spolocnosti, a obcan sa v praxi musi stretavat s niecim takymto... v 21. storoci. Vsak aj ja, keby som hned vedel na com som, nerozprudil by som tuto diskusiu... Stacilo max. 5. min. tel. rozhovoru alebo odpoved na e-mail (predpokladam, ze zaberie rovnako cca 5 min.).

    Kazdopadne stastne a vesele! Aj vsetkym pracovnikom katastra.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.