Zavrieť

Porady

Prečo rastie záujem mladých rodín radšej vychovávať domáce zvieratko ako dieťatko?

HLavné je vedieť to, že viem kto som!!!A to, že iní to nevedia, alebo nechcú vediet, je mi to jedno!!! Môj život, nikomu nepatri, nikto nech neodsudzuje, neovplvňuje....JE LEN MOJ a je len JEDEN!!! ...viac
Prosím Vás
Pracujem na strednej odbornej činnosti s takou témou..potrebujem len vaše názory, čo si o tom myslíte..tak ak by ste mohli, napíšte mi svoj názor..potrebujem čím skôr, lebo inak to nestihnem..
Tak mohli by ste prve napisať:
pohlavie, vek(samozrejme bez uverejňovania mena!!!), či ste slobodní, ženatí, vydaté...., či máte deti(kolko), nejaký nazor na tuto temu podat..nemusi byt toho vela, len strucne, aky mate nato pohlad, ci poznate niekoho z okolia, kto sa takto rozhodol...atd..
Velmi pekne vam dakujem...
mozte mi pisat aj na email... Janka613@azet.sk
Usporiadat
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
nechcem pokracovat, ved by to ani nemalo zmysel, nazor podobne veci si kazdy clovek tvori dlhodobo, boli by sme naivni, keby sme si mysleli, ze jeden druheho presvedcime v takejto "domacej" debate na porade ... tak kym sa mi dopecie tortovy korpus, iba skusim vysvetlit par veci, v ktorych evidentne mame ine nazory ...
fixne naklady sa este delia na
- fixne absolutne ... to je napr. riaditel podniku, ten by mal stacit vzdy jeden ... a
- fixne relativne, ktore sa menia v suvislosti s objemom vyroby, nie linearne, ale skokom ... napr. ak s jednym strojom mozes vyrobit 100 tisic vyrobkov, ale zakazku mas na 101 tisic, tak tie stroje musis mat dva a potom podiel fixneho relativneho nakladu (podiel stroja na jeden vyrobok) vyzera uplne inak ...
no a? To nie je iný názor, to je vec ktorá s tým čo píšem ja vôbec nesúvisí. To, že fixné náklady nie sú lineárne neznámená že klesajú s objemom, ibaže ich krivka kolíše. Neviem či ti mám uviesť ešte nejaký príklad (napríklad koľko by stály produkty keby bolo Slovensko izolovaný trh a vyrábali by sme si všetko sami), pretože verím že to mu veľmi dobre rozumieš.... ibaže potrebuješ reagovať "akože opačne"....

k motivacii: vzdy budu existovat ludia, ktori chcu mat deti v pocte nezavislom na vyske podpory od statu ... (a ja vravim:chvalabohu) lebo je to archetypalne spravanie ...
no a? toto je prirodzené a len vďaka tomu existuje reprodukcia... to súvisí s ľudskou psychológiou a fyziológiou nie s dôchodkami
Moja dôchodková motivácia, ako som už písal by vôbec nemusela fungovať... je to len nápad ako vniesť do dôchodkového systému stratégiu, ako každý nápad - môže zabrať ale aj nemusí...

ale opacne: ak stat prebera velmi velku cast zodpovednosti za vychovu deti a navyse ju aj stedro dotuje, tak sa v kratkej dobe (z pohladu statneho utvaru) velmi rychlo vygeneruje skupina ludi, ktora si vsimne, ze jej k zivotu stacia iba tie profity, ktorymi stat prispieva ... a ich deti, podla vzoru rodicov budu robit to iste ... a po case par generacii taka situacia zacne byt neunosna a system zacne kolabovat ...
už som raz spomenul, že sa bavíme o dôchodkovom systéme nie o bežnom výdavkovom systéme štatu.... Ja navrhujem zásluhovosť na dôchodkoch nie na sociálnych dávkach.... Ak si myslíš že je to profitovanie, tak len preháňaš návratnosť tejto "investície"...

k vyssim dochodkom: ved ten system sme tu doteraz mali - ak sme schopni "vyssi dochodok" vnimat nie len cez mesacnu davku, ale v celkovej sume: mesacny dochodok vynasobeny poctom rokov poberania dochodku ... predsa doteraz matky s detmi odchadzali do dochodku o rok az tri skor ... zjavne sa ten system neosvedcil a nezabezpecil nejaky babyboom, ale aj napriek tomu podporucujemu systemu dochadza k demografickej krize ...
toto nemá nič spoločné s tým čo som písal ja.
Nemôžeš prepočítať absolútnu výšku dôchodku počas celého dôchodkového veku, to už by len bola solidarita, keby sa to takto počítalo...
To že odišli skôr do dôchodku síce bola zásluhovosť, to neberiem, ale nemá to nič s výškou dôchodku... Skôr naopak. Ak máš byť "dlhšie" na dôchodku tak to skôr evokuje neistotu ako istotu. Prečo sa všetci snažia nadsluhovať? Prečo sa posúva hranica odchodu? Aby bola výška dôchodku prijateľná...
Ja som písal o výške dôchodku a motivácii mať vyšší a komfortnejší dôchodok, nie byť dlhšie na dôchodku a živoriť...

deti ako investicia: ... nuz, niekto chape deti ciastocne ako sukromnu investiciu, niekto ako investiciu statu ... ja mam konzervativnejsie nazory a preto si myslim, ze hlavna cast zodpovednosti za vychovu deti ma byt postavena na rodicoch ... ak stat prispeje, ok ... vitam to, ale iba pocas doby, kedy deti rodinu oslabuju po socialnej stranke ... nevidim dovod prispievat rodicom dospelych deti viac, ako ludom, ktori sa rodicmi nestali ...
keď som písal o investícii štátu reagoval som na tvoje odbočenie od témy, kde si začala namiesto dôchodkoch hovoriť o výdavkoch na školstvo atď. Teraz tu už dokonca píšeš o výchove.... Toto tu opäť nepatrí...

dakujem ti za debatu, iba som citila potrebu tychto par viet doplnit ... pakujem vytiahnut tu tortu, aby sa mi nepripiekla ...

a prajem krasne vianoce a vela zdravia aj tebe, celej tvojej rodine, u vas hlavne najnovsiemu clenovi a vsetkym, ktori ochotne prispievali cokoladulke ...skoda, ze neprisla sama povedat aspon slovko, dve podakovania za vasu ochotu, ale mozno este stihne dnes, alebo zajtra

tak sa majte krasne
dakujem za prianie podobne všetko dobré ayya a dobrú chuť pri papaní torty

P.S. Diskutujme vecne a reagujme na to čo sa píše nie zaťahovaním zdanlivo súvisiacich vecí
0 0
slavkasig slavkasig

slavkasig je offline (nepripojený) slavkasig

Lydka R Pozri príspevok
Došla som potiaľ v čítaní príspevkov v tejto téme a nedá mi nenapísať.
Najprv štatistika - 34 rokov, 17 ročný syn, 13 ročná dcéra.
Vydávala som sa v 17 tich, keď som maturovala mala som polročného syna. Samozrejme, že nebol plánovaný, jednoducho stalo sa... Nemali sme s manželom nič. 2 roky sme bývali s našimi, potom sa nám podarilo dostať k 1 izbovému bytu. Do neho pribudla dcéra. Ostali sme tam 7 rokov. (Erika, vošli sa mi tam 4 postele). Manžel zarábal tak normál, ja na MD - peňazí nebolo nikdy nazvyš. Po dvoch MD som sa zamestnala a začala študovať na VŠ. Sporili sme ako sa dalo a až po 7 rokoch sa nám podarilo dostať k veľkému bytu. A vôbec nemám pocit, že som deťom neposkytla to, čo potrebovali. (Nemyslím len materiálne veci). Nebolo to vždy ľahké, manžel pracoval na týždňovkách, ja som chodila do roboty, deti do školy, škôlky, k tomu VŠ... a babku som nemala poruke ani jednu.
Teraz sme ale dospeli do štádia, keď sú už deti relatívne veľké a my s manželom relatívne mladí. Deti majú svoje záujmy, svojích kamarátov a my s manželom sme čoraz častejšie doma samí. Je pravda že máme viacej času na seba, na svoje záujmy a pod. Už veľakrát sme rozmýšľali ešte o jednom dieťati, ktorého výchovu a starostlivosť oň by som si vedela predstaviť a možno vychutnať úplne ináč ako keď som mala 17, resp. 21 rokov.
Máme všetko ( z tých materiálnych vecí), čo sme nemali, keď sme mali malé deti - veľký zariadený byt, auto, slušný príjem, dovolenky pri mori, babky na dôchodku a paradoxne práve teraz rozmýšľame a kalkulujeme - čo kariéra, ako sa k tomu postavia deti a pod. Aj by sme to dieťa chceli, ale odrazu to odkladáme.
Ale úprimne Vám poviem, že to "plánovanie" už nemá nič spoločné so zodpovednosťou, ale s tým, že sa nám nabúra náš životný štandard, zabehnutý systém, zmení sa fin. situácia a pod. Bola by to jednoducho veľká zmena.
Takže, ak dovolíte, ja by som to podľa seba skonštatovala asi tak, že určité plánovanie spojené so zodpovednosťou je potrebné, ale nie 10 - 15 rokov, pretože sa môže stať, že potom už bude život partnerov, domácnosť, kariéra tak zabehnutá, že to dieťa už ani nebude chýbať, resp. nastúpia obavy z tej veľkej zmeny, ktorou dieťa určite je.
Je to môj názor a moja skúsenosť.
Lydka R Ja som mala chlapcov vo veku 9 a 11 keď som povedala kamoške že ešte chceme bábo tak mi povedala že mi určite preskočilo chlapci už boli dosť samostatný v klude som mohla robiť na smeny doma bola vic menej pohoda ale chýbal mi ten malý uzlíček o ktorí by som sa mohla starať. Keď som sa mojich chlapov pýtala čo na to tak sa tešili a svoju malú sestričku zbožnujú. Keď ju vyhreším tak sa na mňa hnevajú ,že ona je ešte malá. A aj ja si to užívam je to uplne iné ako v dvadsiatke.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Sú najkrajšie sviatky v roku, táto téma ma trochu zaujala, už som aj reagovala, aj nakoniec som svôj príspevok vymazala.
Mám viac odpovedí:
1. niekto tu písal, že za čias ich rodičov... bolo to... či ono..., tam asi patrím aj ja - ano dostali sme mladomanželskú pôžičku, ale čo sme si z toho mohli kúpiť, resp. na čo sme museli vystáť rad. Vtedy mlieko stálo 2,00 Kčs teraz 20,00 Sk, zarábali sme 2000,- teraz cca 20.000,-(niektorí ani toľko).
2. Príspevok pri narodení dieťaťa - už si ani nespomeniem na tú smiešnú sumu, a po skončení riadnej materskej dovolenky pri prvom dieťati, sme mohli ostať s dieťaťom ďalej doma, ale žena nedostala ani korunu a po druhom dieťaťu sme dostávali 500,- Sk. Dosť, že...
Aj v tom období išlo o udržanie si dobrého pracovného miesta resp. prac. rastu, ale neodkládalo sa to rodičovstvo až tak ako teraz.
Vtedy tie nároky tých mladých ľudí nebol až tak viditeľný ako teraz - nemali sme možnosť kupovať "značkové oblečenie" leda OTEX, autá nám tu behali Moskvič, Žiguli, Trabant,Škoda a čo ja viem ešte aké, ale to nebolo až také dôležité akú máš značku, lebo to nebolo to pre čo väčšina z nás žila - najdôležitejšie boli deti, mať deti šťastné a zdravé, vlastne rodinu. Nikdy sme nad tým neuvažovali, že či mať dieťa alebo psa. Bývali sme obaja na dedine a psov sme mali od malička. Keď sme sa zobrali chceli sme mať to, čo sme dovtedy nemali - DETI.
Vonkoncom nevidím dôvod prečo by teraz mladý ľudia by nemohli mať aj psa aj dieťa a naraz.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Erika 1982 Pozri príspevok
25 rokov, už 3 roky vydaná, máme 5-ročného psíka - dal mi ho vtedy ešte môj priateľ, teraz už manžel.
(zo začiatku uspokojoval môj "materinský pud", ale nie je to ono....)
Aj to náš brzí, že bývame v 1-izbovom byte a neviem, kam by sme dali postielku....
Pekné Vianoce vštkým
Veľa odpovedí je tu s týmto citátom.
Ak ste si našli miesto "na pelech" pre psíka, tak určite nájdete aj miesto pre postieľku. Ten psík to vaše dieťaťko by mal rovnako rád ako Vy, ľudia s dobrým srdcom a psík - verný priateľ človeka, sa zmestia aj do jednoizbového bytu.
Verte tomu, že to dieťa zmení - obohatí - zmysel Vášho života.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať