Zavrieť

Porady

stravné lístky - s.r.o.

ak nema s.r.o. ziadneho zamestnanca, moze si kupit stravne listky a dat fakturu do uctovnictva? napr. konatel je bez odmeny a pouzil by ich. je to mozne? kontroluje sa ci firma ma zamestnancov, ak si fakturu da do uctovnictva?
Usporiadat
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
smith Pozri príspevok
Konateľ musí mať štatút zamestnanca na to aby mal nárok na str.lístky.

Na jednej strane veľa konateľov - majiteľov v jednoosobových spoločnostiach nechce uzavrieť prac. zmluvu, z dôvodu šetrenia na odvodoch. Ale na druhej strane by rád využil "výsady" zamestnanca. Nie je to trošku zvrátené? Nie si v zamestnaneckom vzťahu, nemáš nárok - a tak je to logické predsa.
Stále mi nejde z rozumu článok, ktorý som už kedysi prilinkoval k inému príspevku:

http://openiazoch.zoznam.sk/info/zpr...p?NewsID=42035

Viem aké je stanovisko k tomuto problému z DRSR...
i chápem, že jednoosobová SRO bez zamestnancov nemá šancu prerokovať "rozšírený okruh osôb" so zástupcami zamestnacov, keďže neexistujä - ako spomínal pán Mihál. Ale autor v horeuvedenom článku spomína, že i bez mandátnej alebo pracovnej zmluvy možno konateľa SRO považovať za zamestnanca.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
machinak Pozri príspevok
Stále mi nejde z rozumu článok, ktorý som už kedysi prilinkoval k inému príspevku:

http://openiazoch.zoznam.sk/info/zpr...p?NewsID=42035

Viem aké je stanovisko k tomuto problému z DRSR...
i chápem, že jednoosobová SRO bez zamestnancov nemá šancu prerokovať "rozšírený okruh osôb" so zástupcami zamestnacov, keďže neexistujä - ako spomínal pán Mihál. Ale autor v horeuvedenom článku spomína, že i bez mandátnej alebo pracovnej zmluvy možno konateľa SRO považovať za zamestnanca.
Osobne nesúhlasím s úvahou v tom článku. To, že z hľadiska zákona o dani z príjmov konateľ sa považuje v určitých prípadoch za zamestnanca, ešte neznamená, že aj z hľadiska zákonníka práce je zamestnancom. Zákonník práce jednoznačne vyžaduje uzavretie pracovno právneho vzťahu na to aby sa považoval za zamestnanca.
A nárok na stravné lístky sa posudzuje z pohľadu zákonníka práce a nie zákona o dani z príjmov.
Je nelogické, a podľa mňa aj neobhajiteľné, aby sa aplikovali predpisy zákonníka práce "polovične". Stravné lístky áno, ale pracovno právny vzťah nie.


To je môj názor.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Riešte to vyplácaním odmeny konateľa vo výške 1,- Sk. V zmysle zákona o DzP sa bude považovať za zamestnanca, preto mu bude vznikať nárok na SL a príspevok na stravovanie ( na tieto lístky) bude daňovým nákladom sro.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
benka Pozri príspevok
Riešte to vyplácaním odmeny konateľa vo výške 1,- Sk. V zmysle zákona o DzP sa bude považovať za zamestnanca, preto mu bude vznikať nárok na SL a príspevok na stravovanie ( na tieto lístky) bude daňovým nákladom sro.
Aj z hľadiska zákonníka práce sa bude považovať za zamestnanca? Nie len z hľadiska zákona o dani z príjmov?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
benka Pozri príspevok
Riešte to vyplácaním odmeny konateľa vo výške 1,- Sk. V zmysle zákona o DzP sa bude považovať za zamestnanca, preto mu bude vznikať nárok na SL a príspevok na stravovanie ( na tieto lístky) bude daňovým nákladom sro.

Vyplácaním odmeny nemôžme takpovedic "donútiť" Zákonník práce, aby sa konateľ bez uzatvoreného pracovnopávneho vzťahu stal automaticky zamestnancom. Ak chce mať nárok na stravné lístky, musí uzatvoriť pracovnú zmluvu - to je úplne bez debaty.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
ajobs Pozri príspevok
Vyplácaním odmeny nemôžme takpovedic "donútiť" Zákonník práce, aby sa konateľ bez uzatvoreného pracovnopávneho vzťahu stal automaticky zamestnancom. Ak chce mať nárok na stravné lístky, musí uzatvoriť pracovnú zmluvu - to je úplne bez debaty.
Výkon fcie konateľa nie je možný formou pracovnoprávneho vzťahu.
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
Pamätám si, že raz som o tom čítal..tak som popátral a nech sa páči... Článok je z publikácie "Dane, účtovníctvo, odvody" 2/2007

V druhom príklade je popis prepojenia mandátnej zmluvy a zákonníka práce, aby mohol byť konateľ uznaný za zamestnanca.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

machinak Pozri príspevok
Pamätám si, že raz som o tom čítal..tak som popátral a nech sa páči... Článok je z publikácie "Dane, účtovníctvo, odvody" 2/2007

V druhom príklade je popis prepojenia mandátnej zmluvy a zákonníka práce, aby mohol byť konateľ uznaný za zamestnanca.
Prepojenie zmluvy nie je až také dôležité, konateľ zmluvu mandátnu uzatvorenú nemusí mať, ale je dôležité aby mal príjem za tento výkon pre spoločnosť tak ako to už spomínal benka aj v tejto téme aj tu:http://www.porada.sk/t89250-konatel-...ne-listky.html

Bez príjmu nemá konateľ nárok ani z hľadiska Zákonníka práce ani z hľadiska Zákona o dani z príjmu.
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
smith Pozri príspevok
Osobne nesúhlasím s úvahou v tom článku. To, že z hľadiska zákona o dani z príjmov konateľ sa považuje v určitých prípadoch za zamestnanca, ešte neznamená, že aj z hľadiska zákonníka práce je zamestnancom. Zákonník práce jednoznačne vyžaduje uzavretie pracovno právneho vzťahu na to aby sa považoval za zamestnanca.
A nárok na stravné lístky sa posudzuje z pohľadu zákonníka práce a nie zákona o dani z príjmov.
Je nelogické, a podľa mňa aj neobhajiteľné, aby sa aplikovali predpisy zákonníka práce "polovične". Stravné lístky áno, ale pracovno právny vzťah nie.


To je môj názor.
To Denda - reagoval som skôr na tento príspevok.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
V časopise Národné poistenie 1/2008 bola otázka ohľadne stravného u zamestnávateľa, u ktorého nepôsobí "partner" na prerokovanie možnosti rozšírenia okruhu osôb.

Odpoveď (právneho radcu časopisu) možno zhrnúť asi takto:

neprerokovanie poskytovania stravných lístkov zamestnávateľom (napr. preto, že u zamestnávateľa nepôsobia odbory alebo zamestnanecká rada) nemá za následok neplatnosť takéhoto rozhodnutia, lebo zákonník práce nesankcionuje neplatnosťou takéhoto rozhodnutia; a preto môžu zamestnávatelia dávať stravné lístky zamestnancom aj počas ich neprítomnosti (resp. aj pre rozšírený okruh pracovníkov) a teda prispievať na jedlo z nákladov.
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
Stefan2005 Pozri príspevok
V časopise Národné poistenie 1/2008 bola otázka ohľadne stravného u zamestnávateľa, u ktorého nepôsobí "partner" na prerokovanie možnosti rozšírenia okruhu osôb.

Odpoveď (právneho radcu časopisu) možno zhrnúť asi takto:

neprerokovanie poskytovania stravných lístkov zamestnávateľom (napr. preto, že u zamestnávateľa nepôsobia odbory alebo zamestnanecká rada) nemá za následok neplatnosť takéhoto rozhodnutia, lebo zákonník práce nesankcionuje neplatnosťou takéhoto rozhodnutia; a preto môžu zamestnávatelia dávať stravné lístky zamestnancom aj počas ich neprítomnosti (resp. aj pre rozšírený okruh pracovníkov) a teda prispievať na jedlo z nákladov.
No...to je pravda. Iba sa obávam, že DU to berie zo svojho pohľadu. Nemáš prerokovanie so zástupcami..nemáš nárok na náklad(výdavok)...
Toto je asi ďalšia téma, ktorá je pri dokazovaní pred kontrolou závislá od "ostrosti" jazyka daňového subjektu.
0 0
slabikar slabikar

slabikar je offline (nepripojený) slabikar

smith Pozri príspevok

Na jednej strane veľa konateľov - majiteľov v jednoosobových spoločnostiach nechce uzavrieť prac. zmluvu, z dôvodu šetrenia na odvodoch. Ale na druhej strane by rád využil "výsady" zamestnanca. Nie je to trošku zvrátené? Nie si v zamestnaneckom vzťahu, nemáš nárok - a tak je to logické predsa.
konatel maka pre svoju s.r.o. aj 16 hod. denne, aj vikendy, 2x viac ako bezny zamestnanec a nema narok na stravne. nie je toto trochu zvratene?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Stefan2005 Pozri príspevok
V časopise Národné poistenie 1/2008 bola otázka ohľadne stravného u zamestnávateľa, u ktorého nepôsobí "partner" na prerokovanie možnosti rozšírenia okruhu osôb.

Odpoveď (právneho radcu časopisu) možno zhrnúť asi takto:

neprerokovanie poskytovania stravných lístkov zamestnávateľom (napr. preto, že u zamestnávateľa nepôsobia odbory alebo zamestnanecká rada) nemá za následok neplatnosť takéhoto rozhodnutia, lebo zákonník práce nesankcionuje neplatnosťou takéhoto rozhodnutia; a preto môžu zamestnávatelia dávať stravné lístky zamestnancom aj počas ich neprítomnosti (resp. aj pre rozšírený okruh pracovníkov) a teda prispievať na jedlo z nákladov.
Súhlas. Náklad je to vždy. Ostatné je len posúdenie z hľadiska dane z príjmu.

PS : ak nie je partner tieto podmienky sa dohadujú priamo v pracovných zmluvách alebo v dohodách. Viď napr. aj nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
slabikar Pozri príspevok
konatel maka pre svoju s.r.o. aj 16 hod. denne, aj vikendy, 2x viac ako bezny zamestnanec a nema narok na stravne. nie je toto trochu zvratene?
Neviem čo je zvrátené...... zamestnanec za to, že "maká" má mzdu+nárok na stravné... konateľ ma podiel na zisku......
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Ajuška Pozri príspevok
Neviem čo je zvrátené...... zamestnanec za to, že "maká" má mzdu+nárok na stravné... konateľ ma podiel na zisku......
Podiel na zisku má spoločník. Konateľ iba v prípade ak je aj spoločníkom.
0 0
slabikar slabikar

slabikar je offline (nepripojený) slabikar

Ajuška Pozri príspevok
Neviem čo je zvrátené...... zamestnanec za to, že "maká" má mzdu+nárok na stravné... konateľ ma podiel na zisku......
si asi zabudla dopisat:
zamestnanec ma mzdu + stravne, konatel ma podiel na zisku a?? a stravne co? on jest nemusi?
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
Stále som v tomto probléme rozpoltený. (beriem teraz do úvahy jednoosobovú SRO bez zamestnancov) Skúsenejší kolegovia z porady hlásajú jednoznačne, že konateľ nemá nárok na stravné bez pracovného pomeru. Na ďalšej strane na výkon konateľa nie je potrebný pracovný pomer... Potom sú tu články od právnikov a z poradenských časopisov, kde je možné túto situáciu riešiť cez mandátnu zmluvu. Na druhej strane taktiež príspevok od Stefana z Národného poistenia.... A z FAQ na DRSR je text rozšírených osobách po prerokovaní so zástupcami zamestnancov - čo je nemožné dosiahnuť v jednoosobovke. Asi vyhlásim anketu kto má aký názor...
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Denda Pozri príspevok
Podiel na zisku má spoločník. Konateľ iba v prípade ak je aj spoločníkom.
Vychádzala som z pôvodného zadania jednoosobovej s.r.o...
slabikar Pozri príspevok
si asi zabudla dopisat:
zamestnanec ma mzdu + stravne, konatel ma podiel na zisku a?? a stravne co? on jest nemusi?
detto...
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

machinak Pozri príspevok
Stále som v tomto probléme rozpoltený. (beriem teraz do úvahy jednoosobovú SRO bez zamestnancov) Skúsenejší kolegovia z porady hlásajú jednoznačne, že konateľ nemá nárok na stravné bez pracovného pomeru. Na ďalšej strane na výkon konateľa nie je potrebný pracovný pomer... Potom sú tu články od právnikov a z poradenských časopisov, kde je možné túto situáciu riešiť cez mandátnu zmluvu. Na druhej strane taktiež príspevok od Stefana z Národného poistenia.... A z FAQ na DRSR je text rozšírených osobách po prerokovaní so zástupcami zamestnancov - čo je nemožné dosiahnuť v jednoosobovke. Asi vyhlásim anketu kto má aký názor...
No to je tak keď sa spája Obchodný zákonník, Zákonník práce a Zákon o dani z príjmov dokopy.
Pojem zamestnanec v Zákone o dani z príjmov nemá nič spoločné s pojmom zamestnanec podľa Zákonníka práce.
Pojem zamestnanec podľa Zákona o dani z príjmov máte definovaný v §5 ods.2
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
Denda Pozri príspevok
No to je tak keď sa spája Obchodný zákonník, Zákonník práce a Zákon o dani z príjmov dokopy.
Pojem zamestnanec v Zákone o dani z príjmov nemá nič spoločné s pojmom zamestnanec podľa Zákonníka práce.
Pojem zamestnanec podľa Zákona o dani z príjmov máte definovaný v §5 ods.2
Konkrétne v tomto prípade je potrebné spájať zákonník práce a zákon o DzP. Pretože §19 odst. 2 písm c) 4. pojednáva o stravovaní a priamo odkazuje na zákonník práce § 152.
Koniec koncov..DU kontroluje dodržiavanie zákona o DzP. Zo zákonníka práce berie do úvahy iba § 152 o stravovaní. Takže pokiaľ vytvorím internú smernicu o rozšírení FO, ktorým poskytnem stravovanie i o konateľa/spoločníka jednoosobovej SRO - tak nemôže mať DU žiadny problém - teraz beriem celý problém z pohľadu dane z príjmov a uznania tohoto nákladu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať