Zavrieť

Porady

stravné lístky - s.r.o.

ak nema s.r.o. ziadneho zamestnanca, moze si kupit stravne listky a dat fakturu do uctovnictva? napr. konatel je bez odmeny a pouzil by ich. je to mozne? kontroluje sa ci firma ma zamestnancov, ak si fakturu da do uctovnictva?
Usporiadat
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

machinak Pozri príspevok
Konkrétne v tomto prípade je potrebné spájať zákonník práce a zákon o DzP. Pretože §19 odst. 2 písm c) 4. pojednáva o stravovaní a priamo odkazuje na zákonník práce § 152.
Koniec koncov..DU kontroluje dodržiavanie zákona o DzP. Zo zákonníka práce berie do úvahy iba § 152 o stravovaní. Takže pokiaľ vytvorím internú smernicu o rozšírení FO, ktorým poskytnem stravovanie i o konateľa/spoločníka jednoosobovej SRO - tak nemôže mať DU žiadny problém - teraz beriem celý problém z pohľadu dane z príjmov a uznania tohoto nákladu.
Z hľadiska posúdenia daňovej uznateľnosti zo strany DU by táto smernica bola neplatná. Môžete rozšíriť okruh osôb spôsobom uvedeným v Zákonníku práce a t.j. buď kolektívnom zmluvou, pracovným poriadkom alebo priamo v pracovnej zmluve alebo v dohodách podľa §223.
Vám stačí preukázať nárok podľa §152 ods.1 a podmienku príjmu podľa §5 Zákona o dani z príjmu. Akou evidenciou je už na Vás. Pozor tak isto na pracovné cesty a poskytovanie stravného podľa Zákona o cestovných náhradách.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Denda Pozri príspevok
Pozor tak isto na pracovné cesty a poskytovanie stravného podľa Zákona o cestovných náhradách.
V akom smere? Ja ho vnímam tak, že konateľ poberajúci odmenu má nárok na stravné podľa tohto zákona...
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Ajuška Pozri príspevok
V akom smere? Ja ho vnímam tak, že konateľ
poberajúci odmenu má nárok na stravné podľa tohto zákona...
V smere povinnosti poskytovania stravného v prípade, že ho vyšle na pracovnú cestu. Tam sa predsa držím režimu podľa Zákona o cestovných náhradách.
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
Denda Pozri príspevok
Z hľadiska posúdenia daňovej uznateľnosti zo strany DU by táto smernica bola neplatná. Môžete rozšíriť okruh osôb spôsobom uvedeným v Zákonníku práce a t.j. buď kolektívnom zmluvou, pracovným poriadkom alebo priamo v pracovnej zmluve alebo v dohodách podľa §223.
Vám stačí preukázať nárok podľa §152 ods.1 a podmienku príjmu podľa §5 Zákona o dani z príjmu. Akou evidenciou je už na Vás. Pozor tak isto na pracovné cesty a poskytovanie stravného podľa Zákona o cestovných náhradách.
Obidvaja vieme, že pracovný pomer pre konateľa/spoločníka jednoosobovej SRO je najnešťastnejšie riešenie. A i preto kolektívna zmluva, pracovný poriadok alebo pracovná zmluva nepripadajú do úvahy. Už som tu pridal 2 články, ktoré pojednávajú o konateľovi bez prac. pomeru (buď na základe mandátnej zmluvy - alebo bez hociakej zmluvy alebo prac. pomeru) a v obidvoch sa spomína, že je možné takto čerpať stravné a dokonca ho uznať ako daňovo uznateľný náklad.
Dokonca som komunikoval o tomto probléme s kolegom, ktorý takto účtoval v jednej SRO a bol to postup odobrený miestne príslušným DU. Konateľ normálne dostával stravné lístky ako bežný zamestnanec a nemal uzatvorený ani prac. zmluvu ani mandátnu zmluvu.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

machinak Pozri príspevok
Obidvaja vieme, že pracovný pomer pre konateľa/spoločníka jednoosobovej SRO je najnešťastnejšie riešenie. A i preto kolektívna zmluva, pracovný poriadok alebo pracovná zmluva nepripadajú do úvahy. Už som tu pridal 2 články, ktoré pojednávajú o konateľovi bez prac. pomeru (buď na základe mandátnej zmluvy - alebo bez hociakej zmluvy alebo prac. pomeru) a v obidvoch sa spomína, že je možné takto čerpať stravné a dokonca ho uznať ako daňovo uznateľný náklad.
Dokonca som komunikoval o tomto probléme s kolegom, ktorý takto účtoval v jednej SRO a bol to postup odobrený miestne príslušným DU. Konateľ normálne dostával stravné lístky ako bežný zamestnanec a nemal uzatvorený ani prac. zmluvu ani mandátnu zmluvu.
A ja o tom hovorím?
Účtovať stravné lístky nestačí, musíte preukázať nárok a ten sa nepreukazuje podpísanou alebo nepodpísanou zmluvou.
0 0
slabikar slabikar

slabikar je offline (nepripojený) slabikar

Denda Pozri príspevok
A ja o tom hovorím?
Účtovať stravné lístky nestačí, musíte preukázať nárok a ten sa nepreukazuje podpísanou alebo nepodpísanou zmluvou.
no skoda, ze konatel aj ked robi 16 hod. denne a 7 dni v tyzdni, nema narok na stravne na rozdiel od zamestnanca, ktory si odrobi 8 hodin, medzitym sa naobeduje a padla...
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

slabikar Pozri príspevok
no skoda, ze konatel aj ked robi 16 hod. denne a 7 dni v tyzdni, nema narok na stravne na rozdiel od zamestnanca, ktory si odrobi 8 hodin, medzitym sa naobeduje a padla...
Ak myslíte, že robí zadarmo tak sa nepotrebuje ani stravovať
Ak má príjem podľa §5 Zákona o dani z príjmov, potom s Vami nesúhlasím.
0 0
slabikar slabikar

slabikar je offline (nepripojený) slabikar

Denda Pozri príspevok
Ak myslíte, že robí zadarmo tak sa nepotrebuje ani stravovať
Ak má príjem podľa §5 Zákona o dani z príjmov, potom s Vami nesúhlasím.
ja som nenapisal, ze zamestnanec sa nemoze stravovat, ale ze konatel uz len preto, ze je konatel firmy, aj ked bez zmluvy, tak ma mat narok na stravne listky
Naposledy upravil slabikar : 12.09.08 at 10:13 Dôvod: chyba
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
Denda Pozri príspevok
Ak myslíte, že robí zadarmo tak sa nepotrebuje ani stravovať
Ak má príjem podľa §5 Zákona o dani z príjmov, potom s Vami nesúhlasím.
Tak môže mať i príjem podľa §3 odst. 2, písm. c)... a jesť potrebuje taktiež...
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Okey papkať treba, aj robiť treba aj čítať treba
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
slabikar Pozri príspevok
ja som nenapisal, ze zamestnanec sa nemoze stravovat, ale ze konatel uz len preto, ze je konatel firmy, aj ked bez zmluvy, tak ma mat narok na stravne listky
Veď mu nik nebráni, aby si ich kúpil......
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Začína tu mrník bez faktov.....

Čo tak nejaké argumenty ?
0 0
slabikar slabikar

slabikar je offline (nepripojený) slabikar

benka Pozri príspevok
Začína tu mrník bez faktov.....

Čo tak nejaké argumenty ?
tak tak, pravdu mas. jednoducho tito ludia ziju na jednom zakone 15 rokov a nie a nie pochopit, ze je divny
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
slabikar Pozri príspevok
tak tak, pravdu mas. jednoducho tito ludia ziju na jednom zakone 15 rokov a nie a nie pochopit, ze je divny
Ktorý zákon ? Ani jeden zákon, ktorého sa to týka nie je taký starý.
0 0
slabikar slabikar

slabikar je offline (nepripojený) slabikar

benka Pozri príspevok
Ktorý zákon ? Ani jeden zákon, ktorého sa to týka nie je taký starý.
jezisiiiii, som to myslel obrazne, ze niektori tu velmi staromodne rozmyslaju, paneboze
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
benka Pozri príspevok
Začína tu mrník bez faktov.....

Čo tak nejaké argumenty ?
Aby som to zrhnul... Máme v podstate dve možnosti, ako môže konateľ dostávať stravné:
1. pracovný pomer - tu však treba operovať s minimálnou mzdou (prípadné východisko je v kratšom úväzku. (minimálne 4hodiny denne však treba odpracovať kôli nároku na stravné) - keďže funkciu konateľa nie je možné robiť na pracovný pomer...prichádza do úvahy druhý možnosť
2. zmluva o výkone funkcie s vyplácanou odmenou - viac o tom celom je tu:

http://www.porada.sk/t57731-p2-konat...em-odvody.html
Naposledy upravil Martin Mocko : 12.09.08 at 10:43
0 0
slabikar slabikar

slabikar je offline (nepripojený) slabikar

machinak Pozri príspevok
Aby som to zrhnul... Máme v podstate dve možnosti, ako môže konateľ dostávať stravné:
1. pracovný pomer - tu však treba operovať s minimálnou mzdou (prípadné východisko je v kratšom úväzku. (minimálne 4hodiny denne však treba odpracovať kôli nároku na stravné)
2. mandátna zmluva s vyplácanou odmenou
tym padom mozeme uzavriet temu. dospeli sme ku konecnemu rieseniu, presnejsie k 2 rieseniam. mandatna zmluva je lacnejsie a lepsie riesenie, aj ked si to treba overit na DÚ, ci nebudu mat s tym problem
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
slabikar Pozri príspevok
tym padom mozeme uzavriet temu. dospeli sme ku konecnemu rieseniu, presnejsie k 2 rieseniam. mandatna zmluva je lacnejsie a lepsie riesenie, aj ked si to treba overit na DÚ, ci nebudu mat s tym problem
Diskutabilné... v konečnom dôsledku či lacnejšie riešenie. Ak konateľ (a spoločník v jednej osobe) nie je zo žiadneho iného titulu poistený v nemocenskom, či starobnom... sa môže kedykoľvek kruto vrátiť. Preto treba všetko posudzovať v širšom kontexte...
0 0
slabikar slabikar

slabikar je offline (nepripojený) slabikar

Ajuška Pozri príspevok
Diskutabilné... v konečnom dôsledku či lacnejšie riešenie. Ak konateľ (a spoločník v jednej osobe) nie je zo žiadneho iného titulu poistený v nemocenskom, či starobnom... sa môže kedykoľvek kruto vrátiť. Preto treba všetko posudzovať v širšom kontexte...
tu ide o stravne listky...
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
slabikar Pozri príspevok
tu ide o stravne listky...
Ja viem... ale som myslela, že pointa je v tom, ako čo najmenej zaplatiť... ale čo najviac získať......
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať