Zavrieť

Porady

započítanie štvrtého preddavku

Dobrý večer,
môžete mi prosím pomôcť s platením a odpočítavaním preddavku na daň z príjmov?

Firma s.r.o. platila preddavok cca 30000 sk štvrťročne.
štvrty preddavok je povinna zaplatiť do 31.3.2008
rozumiem tomu tak,že sa vypočíta daň z príjmov za rok 2007 (v marci 2008) a odpočítajú sa 3 preddavky, ktoré boli zaplatené 30.6, 30.9, a 31.12.2007
preddavok zaplatený 31.3.2008 sa odpočíta z dane za rok 2008, tzn. až pri vypracovani daň priznania v marci 2009
zatial správne??

ďalej:
ak by sme chceli,aby nam bol štvrty preddavok za rok 2007 (ktory sa ma zaplatiť do 31.3.2008) odpočítaný z dane za rok 2007 - je to možne riešiť tak,že by bol preddavok zaplatený ešte v roku 2007?
tzn. že by 31.12.2007 bol zaplatený aj tretí aj štvrtý preddavok,tzn. spolu cca 60 tis Sk?
je to možne aj takto riešiť?uzná to daňový úrad?

môžete ma prípadne odkázať na paragraf zákona?
Ďakujem veľmi moc
Usporiadat
8alle 8alle

8alle je offline (nepripojený) 8alle

Laura1 Pozri príspevok
Museli sme zaplatiť preddavok za 4 Q 2007, keď určite vieme, že budeme v strate, alebo bude minimálny zisk?
Ďakujem, Laura
Áno, ak máte zlé výsledky, mali ste si požiadať "o platenie preddavkov inak".
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Ďakujem, zajtra zaplatíme, a žiadať o vrátenie môžeme po podaní daňového priznania.
Nabudúce budem múdrejšia - ale ako si to myslela, že sme mali požiadať inak platenie preddavkov? Je potrebné napísať žiadosť s odôvodnením?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Laura1 Pozri príspevok
Ďakujem, zajtra zaplatíme, a žiadať o vrátenie môžeme po podaní daňového priznania.
Nabudúce budem múdrejšia - ale ako si to myslela, že sme mali požiadať inak platenie preddavkov? Je potrebné napísať žiadosť s odôvodnením?
Podľa §66 zákona o správe daní a poplatkov 511/1992 Z.z. v môžete požiadať iné platenie preddavkov ako Vám vyšla povinnosť na základe DP.
§66
3/ Správca dane na základe žiadosti daňového subjektu môže určiť platenie preddavkov na daň aj z iných dôvodov, ako je uvedené v osobitnom predpise. Daňový subjekt spolu so žiadosťou predloží analýzu finančnej a ekonomickej situácie, ktorá bude preukazovať aj dôvod požadovaného spôsobu platenia preddavkov na daň. Platenie preddavkov na daň aj z iných dôvodov, ako je uvedené v osobitnom predpise, môže určiť správca dane aj z vlastného podnetu.

Tu by som doporučovala požiadať o zrušenie povinnosti zaplatiť preddavok k 31.3.2008, lebo aj ten ste v zmysle zákona povinní zaplatiť z DP r. 2006 a dorovnávať /Teda žiadať preplatok naspäť/ do 30.4.2008
Naposledy upravil evina : 03.01.08 at 18:34
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
ešte vas chcem pekne poprosiť o odkontrolovanie, aby som to už mala s preddavkami v poriadku

dan za rok 2006 vysla s.r.o. platit 56064 sk
(preddavky v r.2006 sa neplatili ziadne-nevyšli platiť)

v r.2007 boli zaplatene 2 preddavky,
2 x 14031 sk
31.12.2007 doplatime 28002 sk a bude všetko s preddavkami v poriadku?

dalšie-až keď si vypočitam daň za rok 2007,buď doplatime rozdiel,alebo požiadame o vratenie preplatku a ak bude daň vyššia ako 50000 sk (ako 500000 sk nebude) budem platit preddavky 30.4.2008, 30.6.2008, 30.9.2008, 31.12.2008.

evina Pozri príspevok
Vždy platíš 4 preddavky, t.j. sú splatné kvartálne u PO. U prvého preddavku je len odlišný spôsob výpočtu, t.j. 31.3 platíš z DP spred dvoch rokov a dorovnávaš do 30.4. už zo známej novej daňovej povinnosti.

Ten, ktorý zaplatíš 31.3.2008 nie je piatym preddavkom ale prvým v roku 2008 /s odlišným spôsobomm výpočtu ako som uviedla vyššie/ a započítavaš ho s DP 2008.
S DP 2007 započítavaš len tie, ktoré boli zaplatené v roku 2007, t.j. prvý dorovnaný do 30.4. /alebo vtedy platíš celý, ak nebola povinnosť z roku 2006/ a následne až do 31.12.2007-teda zas len štyri

ja som z toho uuuplne paf
no už som pochopila,že všetky 4 preddavky vypočitane z DP 2006 musim zaplatiť v r.2007
teraz som trochu mimo z toho preddavku ktory musime zaplatiť do 31.3.2008
4 preddavky z DP za rok 2006 mam už dorovnane
teraz vypočitam daň a doplatim do 31.3.2008-to je ten preddavok?

prepačte že som z toho taka domotana.. ale toto robim prvy raz-preddavky
ďakujem za pochopenie..
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
ja som z toho uuuplne paf
no už som pochopila,že všetky 4 preddavky vypočitane z DP 2006 musim zaplatiť v r.2007
teraz som trochu mimo z toho preddavku ktory musime zaplatiť do 31.3.2008
4 preddavky z DP za rok 2006 mam už dorovnane
teraz vypočitam daň a doplatim do 31.3.2008-to je ten preddavok?

prepačte že som z toho taka domotana.. ale toto robim prvy raz-preddavky
ďakujem za pochopenie..
Skúsim takto:
S.r.o. je povinná platiť štvrťročné predavky, t.j. platí 4x
31.3., 30.6., 30.9. a 31.12.

§ 42
zákona o DzP:
2/ Daňovník, ktorého daň v predchádzajúcom zdaňovacom období vypočítaná podľa odseku 6 presiahla 50 000 Sk a nepresiahla 500 000 Sk, platí štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/4 dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho štvrťroka. Daňovník vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.

V týchto termínoch zaplatené preddavky započítavaš v zmysle poslednej vety s DP daného roka, t.j. preddavky takto zaplatené v roku 2007 započítaš s DP 2007.

V tomto paragrafe je ďalej bod, ktorý hovorí akým spôsobom sa tieto preddavky vypočítajú. Tú zákonodarca určil, že prvý preddavok sa bude počítať z predchádzajúcej DP a dorovná sa do 30.4. To znamená ak si mala povinnosť platiť preddavky z DP roku 2006 /bola vyššia ako 50 000/musíš zaplatiť i preddavok k 31.3.2008. Potom porovnáš tento preddavok s DP 2007 a ak Ti vyjde platiť vyšší dorovnáš ho do 30.4., ak nižší požiadaš DÚ o vrátenie alebo sa započíta s ďalším preddavkom. Neplatila by si ho v prípade, ak by Tvoja DP v roku 2006 bola nižšia ako 50 000 a z DP 2007 by Ti vznikla povinnosť platiť preddavky tak, ten by si potom mohla zaplatiť až do 30.4.2008. Filozofia zákonodarcov bola, aby odbremenili daňovníkov // od platenia preddavkov a DzP naraz v jednom období, tak stanovili tento komplikovaný výpočet.
Takto zaplatený preddavok k 31.3.2008 a vyrovnnaý do 30.4. sa bude považovať za prvý preddavok zaplatený na DP r. 2008.

7/
Do lehoty na podanie daňového priznania, v ktorom je uvedená daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, platí daňovník preddavky na daň vypočítané z dane na základe poslednej známej daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie pred bezprostredne predchádzajúcim zdaňovacím obdobím. Pri výpočte poslednej známej daňovej povinnosti sa postupuje rovnako ako pri výpočte dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie vrátane použitia sadzby dane platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky. Daňovník, ktorý platí preddavky na daň podľa odseku 4 písm. b) a c), do lehoty na podanie daňového priznania platí preddavky na daň v termíne a vo výške určenej na základe predpokladanej dane.

9/ Ak zaplatené preddavky na daň podľa odseku 7 sú nižšie, ako vyplývajú z výpočtu podľa daňového priznania, v ktorom je uvedená daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, daňovník je povinný zaplatiť rozdiel vzniknutý na zaplatených preddavkoch na daň od začiatku zdaňovacieho obdobia do 30 dní po lehote na podanie daňového priznania. Ak sú zaplatené preddavky na daň vyššie, použijú sa na budúce preddavky alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.

Doplním ešte takto: Z roku 2005 ste nemali povinnosť platiť preddavky, ak som to dobre pochopila, takže prvý preddavok vypočítaný z DP 2006 ste mali zaplatiť do 30.4.2007 a ďalej štvrťročne do 31.12.2007, a to Ťa asi mýli. Ak aby ste mali povinnosť aj z roku 2005 tak ten by ste zaplatili do 31.3.2007 a dorovnávali do 30.4.2007....
Naposledy upravil evina : 04.01.08 at 08:54
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

evina Pozri príspevok
U PO neexistuje platba troch preddavkov, ak máš povinnosť musíš zaplatiť všetky štyri do 31.12.2007.
Ja som švrtý zaplatil až 2.1 a dúfam že ma nezavrú do 31.3 do klietky hanby na chodbe DU
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

bepo Pozri príspevok
Ja som švrtý zaplatil až 2.1 a dúfam že ma nezavrú do 31.3 do klietky hanby na chodbe DU
Nezavrú, len jeho započítanie s DP 2007 si odsúhlas so správcom....
0 0
Erika 1982 Erika 1982

Erika 1982 je offline (nepripojený) Erika 1982

do klietky hamby ťa nezavrú, ale úroky z omeškaia ti spočítajú po podaní DP za 2007 :-)
osobná skúsenosť
Naposledy upravil Erika 1982 : 04.01.08 at 08:51 Dôvod: drobná chybička
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
ja som z toho uuuplne paf
no už som pochopila,že všetky 4 preddavky vypočitane z DP 2006 musim zaplatiť v r.2007
teraz som trochu mimo z toho preddavku ktory musime zaplatiť do 31.3.2008
4 preddavky z DP za rok 2006 mam už dorovnane
teraz vypočitam daň a doplatim do 31.3.2008-to je ten preddavok?

prepačte že som z toho taka domotana.. ale toto robim prvy raz-preddavky
ďakujem za pochopenie..
Teraz zjednodušene: 31.3.2008 zaplatíš daň a preddavok podľa DP 2006, t.j. a ten dorovnáš do 30.4.2008 podľa DP 2007. Niekedy po dohode so správcom môžeš hneď zaplatiť 31.3. výšku preddavku vypočítaného podľa DP 2007 - ale mala by to byť dohoda....

P.s. kľudne sa pýtaj dovtedy dokedy to nebude jasné
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
evina Pozri príspevok
Teraz zjednodušene:
31.3.2008 zaplatíš daň vypočítanú za rok 2007
do 31.3.2007 zaplatíš aj preddavok podľa DP 2006,
do 30.4.2008 zaplatíš rozdiel medzi preddavkom uhradeným k 31.3.2006 a vypočítaným podľa DP 2007.
Niekedy po dohode so správcom môžeš hneď zaplatiť 31.3. výšku preddavku vypočítaného podľa DP 2007 - ale mala by to byť dohoda....

P.s. kľudne sa pýtaj dovtedy dokedy to nebude jasné
dovolila som si to "odkrokovať",
proste platíš dve sumy a na 2 konšt. symboly (jeden je vyrovnanie DP za rok 2007 a druhý je preddavok na r.2008)
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Hlboko sa skláňam nad trpezlivosťou všetkých, ktorí odpovedali. Ja som v praxi toto ešte neriešila a veľmi ma to zaujalo. Pochopila som to až na konci druhej strany príspevkov. Myslím, že už pochopila aj Zuzka.
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Dobrý deň,chcela by som sa Vás spýtať na započítavanie mesačného preddavku firmy (s.r.o.).
Firme vznikla povinnosť platiť mesačné preddavky a teraz by som rada vedela ako to bude v roku 2008 dokedy ich musí vysporiadať. Platili sme vždy do konca kalendárneho mesiaca a podľa toho,čo som čítala v tomto príspevku,tak by mala platiť do konca marca ako platila doteraz.
1.Potom koľko zaplatených preddavkov si započítam v DP PO za rok 2007?
2.Treba platiť preddavky až do konca marca 2008,alebo do podania DP PO?

Prosím Vás o vysvetlenie(mám v tom menší hokej) a ďakujem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

books Pozri príspevok
Dobrý deň,chcela by som sa Vás spýtať na započítavanie mesačného preddavku firmy (s.r.o.).
Firme vznikla povinnosť platiť mesačné preddavky a teraz by som rada vedela ako to bude v roku 2008 dokedy ich musí vysporiadať. Platili sme vždy do konca kalendárneho mesiaca a podľa toho,čo som čítala v tomto príspevku,tak by mala platiť do konca marca ako platila doteraz.
1.Potom koľko zaplatených preddavkov si započítam v DP PO za rok 2007?
2.Treba platiť preddavky až do konca marca 2008,alebo do podania DP PO?

Prosím Vás o vysvetlenie(mám v tom menší hokej) a ďakujem.
V roku 2007 ste platili mesačné preddavky. Všetky tie, ktoré ste zaplatili do 31.12.2007 si započítate s DP roku 2007. - iný postup len po dohode so správcom.
Nakoľko ste museli platiť mesačne vyplýva Vám povinnosť do 31.3.2008 platiť tiež mesačne, t.j. 31.1., 28.2. a 31.3.2008. Potom postupujete rovnako-vypočítate si preddavky z DP r. 2007 a ak Vám vyjde platiť napr. štvrťročne - potom tie tri mesačné /január - marec/ dorovnáte do 30.4. /alebo doplatíte alebo Vám vznikne preplatok, ktorý započítate s ďalšími predavkami.
Ak Vám opäť vyjde povinnosť platiť mesačne - tak isto dorovnáte výšku dovtedy platených preddavkov do 30.4 a zároveň zaplatíte i preddavok za apríl, a potom ďalej každý mesiac...

Ak podáš skôr podľa mojej mienky platí to isté, lebo v zákone sa píše ..."Do lehoty na podanie daňového priznania" a tá lehota je 31.3.2008. Tu však vždy je podľa mojej mienky účinná dohoda so správcom dane..
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
books Pozri príspevok
Dobrý deň,chcela by som sa Vás spýtať na započítavanie mesačného preddavku firmy (s.r.o.).
Firme vznikla povinnosť platiť mesačné preddavky a teraz by som rada vedela ako to bude v roku 2008 dokedy ich musí vysporiadať. Platili sme vždy do konca kalendárneho mesiaca a podľa toho,čo som čítala v tomto príspevku,tak by mala platiť do konca marca ako platila doteraz.
1.Potom koľko zaplatených preddavkov si započítam v DP PO za rok 2007?
2.Treba platiť preddavky až do konca marca 2008,alebo do podania DP PO?

Prosím Vás o vysvetlenie(mám v tom menší hokej) a ďakujem.
platíte preddavky až do konca marca z predchádzajúcej daňovej povinnosti.
Preddavky zaplatené v roku 2007 započítate na preddavky roku 2007 preddavky zaplatené v roku 2008 budú už preddavkami tohoto roku pričom do konca apríla je PO povinná dorovnať výšku preddavkov za prvé tri mesiace do výšky preddavku vypočítaného z poslednej daňovej povinnosti (je to len v prípade ak suma preddavkov zaplatených je nižšia ako suma preddavkov vypočítaných na základe poslednej daňovej povinnosti).
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Všetko, čo si čítala bolo o štvrťročných preddavkoch. Možno pri mesačných sú termíny iné ako marec.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Aha, takže marec zostáva /tiež ma to mohlo ťuknúť/ a namiesto jedného štvrťročného preddavku sa potom dorovnávajú tri mesačné podľa daňového priznania za predchádzajúci rok. Mrknite na mňa či som úplne v obraze.
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Ďakujem za rýchle odpovede.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

evina Pozri príspevok
Podľa §66 zákona o správe daní a poplatkov 511/1992 Z.z. v môžete požiadať iné platenie preddavkov ako Vám vyšla povinnosť na základe DP.
§66
3/ Správca dane na základe žiadosti daňového subjektu môže určiť platenie preddavkov na daň aj z iných dôvodov, ako je uvedené v osobitnom predpise. Daňový subjekt spolu so žiadosťou predloží analýzu finančnej a ekonomickej situácie, ktorá bude preukazovať aj dôvod požadovaného spôsobu platenia preddavkov na daň. Platenie preddavkov na daň aj z iných dôvodov, ako je uvedené v osobitnom predpise, môže určiť správca dane aj z vlastného podnetu.

Tu by som doporučovala požiadať o zrušenie povinnosti zaplatiť preddavok k 31.3.2008, lebo aj ten ste v zmysle zákona povinní zaplatiť z DP r. 2006 a dorovnávať /Teda žiadať preplatok naspäť/ do 30.4.2008
Toto je tiež velmi cenná rada, ktorú sme mi nedostali (teda ani nehladali). Bohužial ani danový podradca ani audítori nás na to neupozornili.
Mali sme povinnosť štvrťročne platiť preddavky. Požiadali sme DU o zrušenie tejto povinnosti, predložili analýzu. Našej žiadosti vyhoveli. Potom prišiel nový kalendárny rok a my sme na preddavky pozabudli a "vlastne už preddavky na nový rok" neplatili. Danové priznanie sme z dôvodu príjmov zo zahraničia podávali (tiež na základe žiadosti) až 30.9., takže úroky z neplatenia preddavkov už boli "slušné".
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

ďakujem Vám všetkým veľmi moc poraďáci
už mi je to jasne
huraaa
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

ingi Pozri príspevok
Ak ste mali dorovnať preddavok za 1.Q. podľa DP za r. 2006 do 30.04.2007 (tak nám to všetkým vychádza zo zadania), potom podľa môjho názoru, ak ho doplatíte 31.12.2007, budete v 8 - mesačnom omeškaní. Z toho treba vychádzať pri výpočte sankcie.
Skús si údaje nahodiť do kalkulačky - je na stránke DRSR:
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4j3D3Y1BsmB2I76kX Ahb31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAMag1J0!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfT1NGTA!!?nID=6_0_O SE3&cID=6_0_OSE3''
no už nám prišlo vyrúbenie úroku z omeškania
len tak pre info poraďákov-úroky z omeškania počítali po štvrťrokoch:
tzn. preddavok ktorý mal byť zaplatený 01.10.07 a bol uhradený 31.12.07-za toto obdobie vypočítali úrok (91 dní)
ďalší úrok z omešk. e za preddavok splatný 02.7.2007, bol uhradený 28.09.2007 (88 dní)
a ten prvý,kt.mal byť zaplatený 30.4.2007,čo bol zaplatený 30.6.2007-tam úrok z omeškania nevyšiel (do 500 sk)-takže aspoň na niečo to je dobré,že počítajú úroky tak ako boli splatné a nie za 8 mesiacov,ako som si myslela
Naposledy upravil Zuzana Boháčová : 19.01.08 at 12:31
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať