Zavrieť

Porady

Vstupit ci vystupit z II. piliera

Zaujimalo by ma pre a proti preco sa rozhodnut vstupit/vystupit z II. pilera. Ja konkretne rozmyslam ci mam vstupit fakt neviem...
Usporiadat
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

misomiso Pozri príspevok
5. pilier poskytuje uplne najvacsie garancie. Je to maly domcek pri lese s nejakou podou. (Staci dobre izolovana chata). Palivo musi byt blizko, treba mat vlastnu studnu, nejaky pozemok, aby sa dalo pestovat nieco pod zub, k tomu kozu, 10 sliepok a par zajacov. Jednoznacne najlepsie zabezpecenie na starobu.
tak toto som už videla. jedni tak bývajú - majú pôdu, chovajú kozy (aj capa majú) a na kúrenie používajú staré paletové dosky. a čo im chýba ku šťastiu?
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Okrem slobodnych povolani su rakvou socialneho systemu zamestnanci ozbrojenych zložiek, ktori maju dochodky nad 20 aj 30 tisic. A do dochodku odchadzaju uz ako 45 rocní.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

duves Pozri príspevok
Okrem slobodnych povolani su rakvou socialneho systemu zamestnanci ozbrojenych zložiek, ktori maju dochodky nad 20 aj 30 tisic. A do dochodku odchadzaju uz ako 45 rocní.
Presne tak, osobne poznam jedneho. Keby aspon sluzil normalne u armady, tak by som to ciastocne chapal. Ale on cely zivot peciatkoval povolavacie rozkazy na Vojenskej Sprave. Teraz je uz v dochodku, a samozrejme normalne robi aj v civilnom sektore, pretoze ma nieco malo po 50, takze ma paradny dochodok od armady + normalny plat.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Osobne si myslim, ze bude narastat tlak spolocnosti na riesenie tzv.vysluhovych dochodkov a dochodkov ludi so slobodnym povolanim. Ak niekto neprispieva (produktom ci prispevkami) nema narok si brat zo spolocneho kolaca, vyjedat. Zdroje budu čoraz tensie, ludi na planete pribudu, moznosti žiť slusne ubuda.
Postupne bude v pracovnom procese mlada generacia, ktora nebude spokojna s vysokym odvodovym zatazenim a skutocnostou, ze ich je coraz menej a dochodcov coraz viac.
Vojakom ci policajtom staci na slusny dochodok sluzobny pomer 15 rokov. Ved to je na hlavu postavene.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

duves Pozri príspevok
.....
Vojakom ci policajtom staci na slusny dochodok sluzobny pomer 15 rokov. Ved to je na hlavu postavene.
... a potom pôsobia vo vedúcich funkciách .. na SP, alebo UPSVaR a pod...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ale aj tak by ma zaujimalo, ako ro maju ludia, co su v slobodnych povolaniach s dochodkom. Dostanu, alebo nedostanu? Je vobec mozne, aby u nas niekto nedostal dochodok?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nárok na dôchodok má len ten, kto bol dôchodkovo poistený aspoň 15 rokov. Napríklad ja som bol doteraz poistený menej ako 15 rokov, nárok na dôchodok mať nebudem, ak nejaké roky nepridám alebo ak nevyhrá voľby Sulík a nebudem musieť platiť do Sociálky odvody aj z autorských honorárov a podielov na zisku.

Ako som už písal vyššie, nemienim nikoho obťažovať nárekmi a žiadosťami o priznanie nejakého dôchodku, o svojom osude som rozhodol sám. A keďže sa mi darí peniaze na ušetrených dôchodkových odvodoch neprepiť ale investovať, netreba sa báť - kontajnery po 70-ke vyberať nebudem.
0 0
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

Potrebovala by som poradiť mám klientku, drobnú živnostníčku má 43 rokov je invalidka nad 70%, takže si privyrába trošku, odvody má najnižšie, nevie ako bude ďalej s dôchodkom ak ju zavolajú či jej ho nezoberú,. Pýtam sa za ňu oplatí sa jej zostať v druhom pilieri alebo má rýchlo vystúpiť?
0 0
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

holubička1 Pozri príspevok
Potrebovala by som poradiť mám klientku, drobnú živnostníčku má 43 rokov je invalidka nad 70%, takže si privyrába trošku, odvody má najnižšie, nevie ako bude ďalej s dôchodkom ak ju zavolajú či jej ho nezoberú,. Pýtam sa za ňu oplatí sa jej zostať v druhom pilieri alebo má rýchlo vystúpiť?
Nikto neporadí? Posúvam...
0 0
zamestnanec zamestnanec

zamestnanec je offline (nepripojený) zamestnanec

Ahojte, viete poradit akym sposobom su riesene prispevky do 2 piliera pocas materskej a rodicovskej dovolenky?
ide o to ci sa oplati vystupit z 2 piliera 30 rocnej zene ktora ma sucasny prijem cca 20-25 tis. mesacne, pracuje asi 4 roky a v 2 pilieri je od zaciatku a v sucasnosti sa uz pripravuje na materstvo, chce aspon 2 deti pri ktorych che byt co najdlhsie,
(a ako by ovpyvnilo rozhodovanie ak by v buducnosti MOZNO pracovala aj v zahranici). Dakujem za radu.
0 0
Modroocko Modroocko

Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac
zamestnanec Pozri príspevok
Ahojte, viete poradit akym sposobom su riesene prispevky do 2 piliera pocas materskej a rodicovskej dovolenky?
ide o to ci sa oplati vystupit z 2 piliera 30 rocnej zene ktora ma sucasny prijem cca 20-25 tis. mesacne, pracuje asi 4 roky a v 2 pilieri je od zaciatku a v sucasnosti sa uz pripravuje na materstvo, chce aspon 2 deti pri ktorych che byt co najdlhsie,
(a ako by ovpyvnilo rozhodovanie ak by v buducnosti MOZNO pracovala aj v zahranici). Dakujem za radu.
Na jej mieste by som neradila vystupovať, ale nesmie zabudnúť na pár vecí:
Do 15 dní po narodení dieťaťa sa prihlásiť na sociálnej poisťovni - podať prihlášku na dôchodkové poistenie prostredníctvom Registračného listu fyzickej osoby. Pridať čestné vyhlásenie, že sa riadne stará o dieťa, doložiť fotokópiu rodného listu dieťaťa a dôchodkové poistenie bude počas tohto obdobia za ňu platiť štát. Časť z neho pôjde aj do druhého piliera.
Naposledy upravil Modroocko : 14.05.08 at 13:48 Dôvod: doplnenie vynechanej spoluhlásky
0 0
zuzik29 zuzik29

zuzik29 je offline (nepripojený) zuzik29

lektor aj
cit. Nárok na dôchodok má len ten, kto bol dôchodkovo poistený aspoň 15 rokov.

Znamena to ze dostane minimalny dochodok? Ja som zivostnicka v druhom pilieri, dochodkovo poistena asi 5-6 rokov. Odvody zo znamych dôvodov minimalne. Mam aj zivotne poistenie kde si sporim.
Stale sa mi oplati ostat v druhom pilieri? Ak predpokladam ze tie odvody budu minimalne.?????
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

zuzik29 Pozri príspevok
cit. Nárok na dôchodok má len ten, kto bol dôchodkovo poistený aspoň 15 rokov.

Znamena to ze dostane minimalny dochodok? Ja som zivostnicka v druhom pilieri, dochodkovo poistena asi 5-6 rokov. Odvody zo znamych dôvodov minimalne. Mam aj zivotne poistenie kde si sporim.
Stale sa mi oplati ostat v druhom pilieri? Ak predpokladam ze tie odvody budu minimalne.?????
Ak odvádzaš odvody z minimálnej mzdy (teda najnižšie odvody) tak nemôžeš čakať veľký dôchodok ani z I. ani z II. piliera.

To máš ako sýpku - pokiaľ do nej v lete skoro nič nedáš, v zime z nej nemôže veľa vybrať, lebo v nej nič nebude.

A či zostaneš v II. pilieri - to je na tebe. Teraz nemôžeš očakávať zaručenú radu - kým budeš mať nárok na dôchodok, tak sa podmienky dôchodkového systému môžu ešte 5 x zmeniť.
0 0
amakov amakov

amakov je offline (nepripojený) amakov

mám 49 rokov, príjem cca 25000, som tretí rok poistená v II. dôch. pilieri a zatiaľ som na 99 % rozhodnutá, že tam aj ostanem, stále je ešte priestor na vystúpenie odtiaľ ale zatiaľ odolávam, už len preto, že som zažila v minulosti také jasné stanoviská a nakoniec to vôbec neplatilo, podmienky hry boli menené priebežne, čo sme nepredpokladali ani vo sne že sa to zmení, a tak to nechávam tak, ako som sa rozhodla pôvodne.Ale keby som bola mladšia rozhodovanie by bolo jednoduchšie v tom smere, že odtiaľ nevystúpim. Myslím, že v súčasnostim je to lotéria.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

zuzik29 Pozri príspevok
...Znamena to ze dostane minimalny dochodok?...
V súčasnosti nie je stanovený minimálny starobný dôchodok.
Avšak, ak za minimum budeme považovať dôchodok v sume 0 korún alebo eur alebo "čohosi" mesačne, tak akýkoľvek dôchodok vyšší ako 0 "čohosi" mesačne je už je vyšší ako minimálny.
0 0
Marecek88 Marecek88

Marecek88 je offline (nepripojený) Marecek88

ja som do druheho piliera vstupil snad za tu dobu co ja pojdem do dochodku tie vynosy budu nejake a nedudem si trieskat hlavu o stol ze preco som len nezostal v prvom tom.. pilieri :-)
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Marecek88 Pozri príspevok
... snad za tu dobu co ja pojdem do dochodku tie vynosy budu nejake a ...
Dolezitejsie ako vynos je istota, ze tie pravidla by sa nemali menit.
A to, že istota vynosov nie je, resp. je blízka nule, len potvrdzuje, že navykonnejsie fondy - t.j. rastove a vyvažene padli tak hlboko, že kurz dochodkovej jednotky su prevažne pod urovnou konzervativneho, kde su vynosy ocakavane najnižšie.
http://financie.etrend.sk/56876/moj-...y-na-slovensku
0 0
ireseta ireseta

ireseta je offline (nepripojený) ireseta

Mohli by ste mi poradit?
Mama je v II. pilieri od zaciatku, ma 52 rokov a ucitelsky plat cca 18 000 v hrubom.
Vystupit ci zostat?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

ireseta Pozri príspevok
Mohli by ste mi poradit?
Mama je v II. pilieri od zaciatku, ma 52 rokov a ucitelsky plat cca 18 000 v hrubom.
Vystupit ci zostat?
U nej by som sa skôr priklonil k vystúpeniu, ale nie je to jednoznačná rada, len doporučenie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať