Zavrieť

Porady

Škoda octavia N1 a odpočet DPH

Spoločnosť kúpila nové motorové vozidlo Škoda octavia. Na faktúre je uvedené : fakturujeme Vám nové osobné motorové vozidlo a podtým je uvedená položka - predpríprava na N1. V technickom preukaze je uvedené, že sa jedná o úžitkové motorové vozidlo kategórie N1. Toto sa udialo v mesiaci december 2007 a teraz v januári 2008 mám faktúru na dokončenie prestavby na N1, lebo v decembri už nemali čas dokončiť prestavbu. Môžem si uplatniť odpočet DPH ?
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

... tak si veselo odpočítavaj .
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
heymaker555 Pozri príspevok
Prestavby vozidiel rieši zákon 725/2004 kde sa okrem iného uvádza za akých podmienkok sa prestavba môže vykonať. Prestavba znamená zmenu kategórie vozidla z M1 na N1 a konkrétne ako o ňu žiadať zistíť v paragrafoch 17 a 19. Ak splníš tieto podmienky príslušný obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie ti vydá osvedčenie o evidencii, kde bude vozidlo zapísané v kategórii N1. A teraz mi povedz keď takéto vozidlo niekto odomňa kúpi však si môže DPH odpočítať
smith Pozri príspevok
Na uvedenom portáli sa však píše aj nasledovné:

V praxi to znamená, že ak si podnikateľ, platiteľ DPH kúpi po 01.07.2006 osobný automobil (automobil registrovaný v kategórii M1),musí ho najskôr prihlásiť do evidencie motorových vozidiel a až potom môže požiadať o prestavbu napr. na úžitkové vozidlo , t.j. automobil v kategórii N1.


Ak teda po horeuvedenom termíne kúpi osobný automobil M1 a dá si ho prestavať na úžitkový automobil N1, nakúpil automobil registrovaný v kategórii M1 a až následne sa zmenila kategorizácia , t.j. nesplnil pri kúpe tovaru podmienky na odpočítanie dane.
Nechápem. Ako predajca dovezieš auto kategórie M1. Rozhodneš ho prestavať na N1. Ale prestavba na N1 je možná jedine ak auto už bolo prihlásené na DI. Ak prihlásiš to auto, tak zaradia ti do M1, teda bude mať pridelenú aj EČ. Vykonáš prestavbu na N1. A následne predáš ako N1, s možnosťou odpočtu DPH. Takto to mám chápať?

Ak to takto funguje, ako potom vysvetlíš zákazníkovi, že predávaš nové auto, ktoré má už 1.majiteľa aj EČ?
0 0
heymaker555 heymaker555

heymaker555 je offline (nepripojený) heymaker555

JankaO Pozri príspevok
Snáď by k rozuzleniu prispelo, keby si špecifikoval otázku a uviedol viac skutočností. To že ste predajcovia áut, mi v predchádzajúcich príspevkoch uniklo. To je podstatná informácia, pretože pôvodne sa tu rozoberal iný prípad.

Jednoducho chcel by som sa dopátrať k nejakému záväznému daňovo-dopravno-právneho vzťahu.

Jednoducho potrebujem vyriešiť dilemu. Potrebujem predávať vozidlá ako N1 (teda u ktorých je možné urobiť prestavbu na N1) pretože ako M1 sú o 19% drahšie a tým pádom prakticky nepredajné pri momentálnej konkurencii. Autá či už dovezené alebo od nášho importéra nám chodia len ako M1 a je na nás či vieme niečo stým spraviť. Ja potrebujem nejakým spôsobom zabezpečiť aby sa ku kupujúcemu dostalo vozidlo zapísané v Tech. preukaze ako N1 aby si mohol odpočítať DPH. Neviem čo iné okrem toho môže daňový úrad kontrolovať, ešte maximálne tak mrežu... Máte iný názor ???
0 0
heymaker555 heymaker555

heymaker555 je offline (nepripojený) heymaker555

smith Pozri príspevok
Nechápem. Ako predajca dovezieš auto kategórie M1. Rozhodneš ho prestavať na N1. Ale prestavba na N1 je možná jedine ak auto už bolo prihlásené na DI. Ak prihlásiš to auto, tak zaradia ti do M1, teda bude mať pridelenú aj EČ. Vykonáš prestavbu na N1. A následne predáš ako N1, s možnosťou odpočtu DPH. Takto to mám chápať?

Ak to takto funguje, ako potom vysvetlíš zákazníkovi, že predávaš nové auto, ktoré má už 1.majiteľa aj EČ?
To sa dá vysvetliť z toho dôvodu, že takéto autá dovážam individuálne zalepšie ceny zo zahraničia a to zákazníkovi dopredu poviem, potom je logické že musím to auto schváliť pre SR prihlásiť, prestavať a registrovať. To či je 1. 2. alebo 3. majiteľ sa už dnes zistiť nedá z TP čiže jemu je prakticky jedno či je 1. alebo 2. lebo tu to bolo dôležité pri jeho daľšom predaji auta dajme tom po 4 rokoch kde môže stále vystupovať ako 1. majiteľ lebo TP sa už vždy po prehlasovní vymieňa, už to tak funguje vyše roka...
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

heymaker555 Pozri príspevok
Jednoducho chcel by som sa dopátrať k nejakému záväznému daňovo-dopravno-právneho vzťahu.

Jednoducho potrebujem vyriešiť dilemu. Potrebujem predávať vozidlá ako N1 (teda u ktorých je možné urobiť prestavbu na N1) pretože ako M1 sú o 19% drahšie a tým pádom prakticky nepredajné pri momentálnej konkurencii. Autá či už dovezené alebo od nášho importéra nám chodia len ako M1 a je na nás či vieme niečo stým spraviť. Ja potrebujem nejakým spôsobom zabezpečiť aby sa ku kupujúcemu dostalo vozidlo zapísané v Tech. preukaze ako N1 aby si mohol odpočítať DPH. Neviem čo iné okrem toho môže daňový úrad kontrolovať, ešte maximálne tak mrežu... Máte iný názor ???
Záväznú daňovú informáciu môže poskytnúť iba DR SR na základe dopytu.
Takže odporúčam sa na nich obrátiť.
a k otázke:
Pri kontrole DÚ bude určite zaujímať, či u daňovníka, ktorý si uplatní odpočet DPH pri N1, je v Osvedčení uvedené N1.
Inak myslím, že to smith vystihol v prísp. 63
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

heymaker555 Pozri príspevok
To sa dá vysvetliť z toho dôvodu, že takéto autá dovážam individuálne zalepšie ceny zo zahraničia a to zákazníkovi dopredu poviem, potom je logické že musím to auto schváliť pre SR prihlásiť, prestavať a registrovať. To či je 1. 2. alebo 3. majiteľ sa už dnes zistiť nedá z TP čiže jemu je prakticky jedno či je 1. alebo 2. lebo tu to bolo dôležité pri jeho daľšom predaji auta dajme tom po 4 rokoch kde môže stále vystupovať ako 1. majiteľ lebo TP sa už vždy po prehlasovní vymieňa, už to tak funguje vyše roka...
V predchádzajúcich príspevkoch ste ty a Johanka písali o odlišných prípadoch, preto ste sa nemohli zhodnúť. Stačí jasne formulovať požiadavku a môžme sa vyhnúť nedorozumeniam. Všetko je to o komunikácii.
0 0
heymaker555 heymaker555

heymaker555 je offline (nepripojený) heymaker555

Johanka Pozri príspevok
Čitaj
.
Tie teoretické východiska sú super ale mne nič neriešia.
0 0
heymaker555 heymaker555

heymaker555 je offline (nepripojený) heymaker555

JankaO Pozri príspevok
Záväznú daňovú informáciu môže poskytnúť iba DR SR na základe dopytu.
Takže odporúčam sa na nich obrátiť.
a k otázke:
Pri kontrole DÚ bude určite zaujímať, či u daňovníka, ktorý si uplatní odpočet DPH pri N1, je v Osvedčení uvedené N1.
Inak myslím, že to smith vystihol v prísp. 63
Hrozne rád by som sa ich nato spýtal ale neviem kde ani ako, ak mi poraďíš veľmi pekne sa ti poďakujem
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

heymaker555 Pozri príspevok
Hrozne rád by som sa ich nato spýtal ale neviem kde ani ako, ak mi poraďíš veľmi pekne sa ti poďakujem
na stránke www.drsr.sk je sekcia podávanie dopytov.
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/..._DD&cID=6_0_DD''
0 0
heymaker555 heymaker555

heymaker555 je offline (nepripojený) heymaker555

JankaO Pozri príspevok
V predchádzajúcich príspevkoch ste ty a Johanka písali o odlišných prípadoch, preto ste sa nemohli zhodnúť. Stačí jasne formulovať požiadavku a môžme sa vyhnúť nedorozumeniam. Všetko je to o komunikácii.
Je to možné, že som to úplne nevysvetlil, ale aj tak som od johanky čakal niečo iné. Pôvodne som myslel že na poradu sa chodí radiť ako sa čo dá a ako človeku pomôcť a nie zo zásady mudrovať a hľadať dôvody prečo to nejde ...
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

heymaker555 Pozri príspevok
Je to možné, že som to úplne nevysvetlil, ale aj tak som od johanky čakal niečo iné. Pôvodne som myslel že na poradu sa chodí radiť ako sa čo dá a ako človeku pomôcť a nie zo zásady mudrovať a hľadať dôvody prečo to nejde ...
Nemôžem súhlasiť, Johanka sa držala otázky od pôvodnej zadávateľky a v tomto duchu si aj obhajovala svoje tvrdenie. ( mimochodom k danej otázke aj správne). Nemohla a to ani nikto z prispievateľov, vedieť, že ty máš vlastne iný problém, keďže si ho predtým nevysvetlil.
Naposledy upravil JankaO : 17.01.08 at 19:27
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

heymaker555 Pozri príspevok
Je to možné, že som to úplne nevysvetlil, ale aj tak som od johanky čakal niečo iné. Pôvodne som myslel že na poradu sa chodí radiť ako sa čo dá a ako človeku pomôcť a nie zo zásady mudrovať a hľadať dôvody prečo to nejde ...
Akosi citím, že je to adresované mne, tak si dovolím malú poznámočku.

Moje mudrovanie v tejto téme nie je o nič väčšie ako v iných témach, kde mimochodom odpovedám dobrovoľne a najlepšie ako viem.
... prečítaj si po sebe ako si reagoval na moje príspevky. Tak sa veru nevyjadruje očakávanie, že Ti niekto pomôže .
0 0
heymaker555 heymaker555

heymaker555 je offline (nepripojený) heymaker555

Johanka Pozri príspevok
Akosi citím, že je to adresované mne, tak si dovolím malú poznámočku.

Moje mudrovanie v tejto téme nie je o nič väčšie ako v iných témach, kde mimochodom odpovedám dobrovoľne a najlepšie ako viem.
... prečítaj si po sebe ako si reagoval na moje príspevky. Tak sa veru nevyjadruje očakávanie, že Ti niekto pomôže .
Ok, ale predpokladám ako som už spomenul, že ľudia sem chodia hľadať riešenia, ktoré im pomôžu tak som čakal, že budeme spoločne riešiť a nie sucho konšatovať... za to, že to robíš dobrovoľne ti budú ľudia (samozrejme aj ja) vďačný keď sa bude hľadať to pozitívne riešenie, ak je to však reálne...
0 0
heymaker555 heymaker555

heymaker555 je offline (nepripojený) heymaker555

[quote=JankaO;615395]na stránke drsr.sk je sekcia podávanie dopytov.

Ďakujem veľmi pekne za radu
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

heymaker555 Pozri príspevok
Tie teoretické východiska sú super ale mne nič neriešia.
V tomto prípade by naozaj bolo najlepšie sa obrátiť na DR (www.drsr.sk). Tam je totiž otázne to prihlásenie. Ak sa prestavba nedá spraviť bez prihlásenia, potom vzniká problém. Akonáhle prihlásite vozidlo na seba, nemôžete ho označiť za auto na ďalší predaj, tým pádom, nemáte právo na odpočítanie DPH už vy. Ak aj spravíte prestavbu na N1, auto už môžete predávať bez vyčíslenia DPH, ani vy ju neodvádzate.
0 0
heymaker555 heymaker555

heymaker555 je offline (nepripojený) heymaker555

JankaO Pozri príspevok
na stránke www.drsr.sk je sekcia podávanie dopytov.
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...0_DD''

Ešte sa chcem spýtať ako dlho sa čaká na odpoveď z DRSR lebo som tam 19. 1.2008 zadal tento dopyt a ešte mi ani neodpísali či túto správu vôbec dostali. Ako rýchlo reagujú, resp. dá sa tam u niekoho telefonicky preveriť či dostali môj e-mail.

Vďaka
0 0
garter garter

garter je offline (nepripojený) garter

Celú tému som si prečítala, mňa by zaujímalo či pri klasickom prenajme (bez nároku na odkúpenie) je možno pri kategórii N1 odpočítať DPH. Ako si to poriešil prenajímateľ neriešim. On je platcom DPH, tak prenájom mi bude účtovať s DPH. Ďakujem za reakcie.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

garter Pozri príspevok
Celú tému som si prečítala, mňa by zaujímalo či pri klasickom prenajme (bez nároku na odkúpenie) je možno pri kategórii N1 odpočítať DPH. Ako si to poriešil prenajímateľ neriešim. On je platcom DPH, tak prenájom mi bude účtovať s DPH. Ďakujem za reakcie.
Zákon o Dph v § 49, odt.7 píše....

Odpočítanie dane
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)


... vylúčené je odpočítanie Dph pri vozidle registrovanom v kategórii M1. Pri nájme automobilu v kategórii N možnosť odpočtu je.


0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Neviete niekto povedať, či sa ešte daňový úrad riadi vyhláškou z roku 1997 a stále neuznávajú odpočty z kategórie N1 u väčšiny "malých úžitkových automobilov"

Ide mi napr. o Peugeot 307 SW a Peugeot 207 SW, či mám odpočítať z faktúry DPH a risknúť to, alebo ju radšej neodpočítať?
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
ja sa riadim jedine tým, čo je v TP
M nie
N áno
myslím, že toto zaradenie platí aj pre DU
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať