Zavrieť

Porady

Škoda octavia N1 a odpočet DPH

Spoločnosť kúpila nové motorové vozidlo Škoda octavia. Na faktúre je uvedené : fakturujeme Vám nové osobné motorové vozidlo a podtým je uvedená položka - predpríprava na N1. V technickom preukaze je uvedené, že sa jedná o úžitkové motorové vozidlo kategórie N1. Toto sa udialo v mesiaci december 2007 a teraz v januári 2008 mám faktúru na dokončenie prestavby na N1, lebo v decembri už nemali čas dokončiť prestavbu. Môžem si uplatniť odpočet DPH ?
Usporiadat
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

AdrianaA Pozri príspevok
Spoločnosť kúpila nové motorové vozidlo Škoda octavia. Na faktúre je uvedené : fakturujeme Vám nové osobné motorové vozidlo a podtým je uvedená položka - predpríprava na N1. V technickom preukaze je uvedené, že sa jedná o úžitkové motorové vozidlo kategórie N1. Toto sa udialo v mesiaci december 2007 a teraz v januári 2008 mám faktúru na dokončenie prestavby na N1, lebo v decembri už nemali čas dokončiť prestavbu. Môžem si uplatniť odpočet DPH ?
Podľa môjho názoru áno, lebo v TP je uvedené, že sa jedná o motorové vozidlo N1...
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

podľa mňa tiež áno, platia údaje uvedené v TP, a tam si to predsa mala uvedené už pri kúpe
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Nevadí, že mám uvedené na faktúre najprv nové osobné motorové vozidlo ?
Nechcem urobiť chybu, lebo nám predajca len tak pošuškal, že na konci roka dávali zoznam predaných prestavaných N1 na DU. A odpočítali by ste si DPH v decembri alebo posunuli do januára, keď bola prestavba dokončená ?
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Anja111 Pozri príspevok
Podľa môjho názoru áno, lebo v TP je uvedené, že sa jedná o motorové vozidlo N1...
janaGT Pozri príspevok
podľa mňa tiež áno, platia údaje uvedené v TP, a tam si to predsa mala uvedené už pri kúpe
tuto je citácia z jedného rozsudku krajského súdu - bolo to ale ešte k zákonu 289/1995 o DPH: Súd považuje za správny názor správcu dane, že do pôsobnosti daňových orgánov patrí tiež posúdiť, či motorové vozidlo patrí do kategórie M1. Vec posudzuje v zmysle ust. § 2 ods. 6 zákona č. 511/1992 Zb. a podľa ust. § 2 ods. 5 písm. a) vyhlášky č. 116/1997 Z.z. Daňové orgány pri posudzovaní kategórie vozidla nie sú viazané údajmi, ktoré sú obsiahnuté v technickom preukaze, ani rozhodnutiami vydanými v prejednávanej veci Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií Sr týkajúcich sa zaradenia predmetného vozidla.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

... bolo toto MV projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, najviac s ôsmimi sedadlami okrem sedadla vodiča (kategória M1) alebo na prepravu tovaru (N) ?
Podľa mňa je textom pôvodnej faktúry jasne deklarované, že ide o osobné MV. Bude síce registrované ako N, ale na N prerobené, nie projektované a konštruované ...
0 0
Dúšava Dúšava

Dúšava je offline (nepripojený) Dúšava

Je to určite klasický prípad - osobné vozidlo a vzadu pridaná mreža akože na rozvoz tovaru.
Tam je to dosť problém, ja preto vždy trvám na faktúre za úžitkové vozidlo. Treba to konzultovať s DÚ.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
dôležité pre uplatnenie si nároku na DPH pri vozidle je podmienka aby nešlo o osobný automobil M1. Pozor pre určenie či vozidlo je M1 alebo N1 nie je dôležité prestavanie u predajcu...dôležité je ako bolo toto auto zaradené vo výrobnom procese...to jest ak od výrobcu toto auto odišlo ako M1 nevzniká nárok na uplatnenie si DPH. v § 49 ods 7 písm a) je odvolávka na vyhlášku MDPaT č. 116/1997
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

áno je to z mriežkou. Ale irónia je, že spoločnosť ho potrebuje aj na prevoz tovaru a po namontovaní mriežky s tým má problém, lebo sa nedajú sklápať zadné sedadlá. Včera som osobne bola svedkom toho, keď sme zo skladu dávali do auta väčšié krabice tovaru. Boli sme ako v tej kreslenej rozprávke Pat a Mat. Ani cez kufor, ani cez zadné dvere. Stále sme to vkladali a vykladali až som nakoniec mala tú poslednú krabicu na kolenách ) .
No ale podľa vašich príspevkov fakt neviem či si odpočítať tú DPH.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
dôležité pre uplatnenie si nároku na DPH pri vozidle je podmienka aby nešlo o osobný automobil M1. Pozor pre určenie či vozidlo je M1 alebo N1 nie je dôležité prestavanie u predajcu...dôležité je ako bolo toto auto zaradené vo výrobnom procese...to jest ak od výrobcu toto auto odišlo ako M1 nevzniká nárok na uplatnenie si DPH. v § 49 ods 7 písm a) je odvolávka na vyhlášku MDPaT č. 116/1997
V DÚPP 10/2007 je napísané nasledovné :
Od 01.07.2006 sa prestavba vozidiel riadi ustanoveniami zákona č. 725/2004 Z.Z. v znení neskorších predpisov. Z ustanovení §17 a §18 uvedeného zákona vyplýva, že prestavba vozidiel je možná až po vydaní osvedčenia o evidencii a riadnom prihlásení do evidencie motorových vozidiel.
Od 1.7.2006 sa teda prestavby z kategórie M1 na N1 môžu vykonávať len na základe nových schválení vydaných Min. dopr. pôšt a telek SR a len na automobiloch, ktoré majú vydané osvedčenie o evidencii a sú prihlásené do evidencie vozidiel.
Znamená to, že platiteľ, ktorý si kúpi vozidlo kategórie M1, prihlási ho do evidencie motorových vozidiel a až potom môže požiadať o jeho prestavbu na N1. Pri kúpe vozidla si nemohol odpočítať DPH. Následná prestavba vozidla do inej kategórie už nezakladá právo na odpočet DPH.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

... tak to máš vyriešené . Nárok na odpočet DPH nie je .
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Takže teraz som sa vrátila od predajcu. Bola som tam osobne aj s faktúrou. Keď som mu ukázala, že tam mám uvedené osobné motorové vozidlo, tak krútil hlavou, že je to chyba a ukázal mi, že v systéme majú naše auto nahodené ako úžitkové vozidlo už od výrobcu, takže mi prerobil faktúru a uviedol tam správne, že je to úžitkové vozidlo.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Tak to je ten lepší koniec príbehu ..... Len potom nechápem , k čomu je dobrá tá druhá faktúra na prestavbu na N ....
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Mal som konkrétny prípad. Renault Kangoo od výrobcu klasifikovaný ako N1 s pevne zabudovanou mriežkou za zadnými sedadlami. DPH uplatnené. Daňová kontrola neuznala oprávnenosť odpočtu dph, nakoľko úložný priestor netvoril 2/3 "kabíny".
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
smith Pozri príspevok
Mal som konkrétny prípad. Renault Kangoo od výrobcu klasifikovaný ako N1 s pevne zabudovanou mriežkou za zadnými sedadlami. DPH uplatnené. Daňová kontrola neuznala oprávnenosť odpočtu dph, nakoľko úložný priestor netvoril 2/3 "kabíny".
No to je pekné. Aj tak je mi divné, ako teda výrobcovia zaraďujú autá do jednotlivých kategórií. Prečo to nie je zosúladené s tým, ako si to vykladá DÚ.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

AdrianaA Pozri príspevok
áno je to z mriežkou. Ale irónia je, že spoločnosť ho potrebuje aj na prevoz tovaru a po namontovaní mriežky s tým má problém, lebo sa nedajú sklápať zadné sedadlá. Včera som osobne bola svedkom toho, keď sme zo skladu dávali do auta väčšié krabice tovaru. Boli sme ako v tej kreslenej rozprávke Pat a Mat. Ani cez kufor, ani cez zadné dvere. Stále sme to vkladali a vykladali až som nakoniec mala tú poslednú krabicu na kolenách ) .
No ale podľa vašich príspevkov fakt neviem či si odpočítať tú DPH.
Pokiaľ je v technickom preukaze od začiatku N1, tak DPH odpočítať. Daňový úrad nemôže rozhodnúť inak, za kategorizáciu zodpovedá vydavateľ technického preukazu a ak on označil , že je to N1, môže sa uplatniť DPH.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Johanka Pozri príspevok
Tak to je ten lepší koniec príbehu ..... Len potom nechápem , k čomu je dobrá tá druhá faktúra na prestavbu na N ....
Lebo vo výrobe robia iba predprípravu na N1 a ostatné dorobí predajca.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Asi sa opakujem, ale treba sa pýtať stále dokola, pokiaľ sa nenájde odpoveď :
Ako bolo MV projektované a konštruované ?

Odkaz pri § 49 ods.7 písm.a/
25) Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 116/1997 Z. z. o podmienkach premávky vozidiel na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov.


http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=13974&FileName=97-z116&Rocnik=1997
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
smith Pozri príspevok
Mal som konkrétny prípad. Renault Kangoo od výrobcu klasifikovaný ako N1 s pevne zabudovanou mriežkou za zadnými sedadlami. DPH uplatnené. Daňová kontrola neuznala oprávnenosť odpočtu dph, nakoľko úložný priestor netvoril 2/3 "kabíny".
no to mi príde uplne choré takýto postup od DÚ a podľa mňa nemôžu to napadnúť pretože ak raz mám auto konštruované ako N1 nemôžu sa oni rozhodnúť že to nie je N1 alebo že tam je malý úložný priestor...pretože to by z toho vychádzalo že pri odpočítaní DPH nemám právnu istotu v tom či som postupoval správne a zákon hovorí jasne nárok na odpočet nie je len pri M1
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
no to mi príde uplne choré takýto postup od DÚ a podľa mňa nemôžu to napadnúť pretože ak raz mám auto konštruované ako N1 nemôžu sa oni rozhodnúť že to nie je N1 alebo že tam je malý úložný priestor...pretože to by z toho vychádzalo že pri odpočítaní DPH nemám právnu istotu v tom či som postupoval správne a zákon hovorí jasne nárok na odpočet nie je len pri M1
ale môžu, už v predchádzajúcom príspevku som o tom písal, mám u seba 4 rozsudky (3 krajské a k 1 krajskému potom aj 1 najvyšší súd), kedy daňový úrad neuznal kategóriu N1, lebo to auto skutočne nespĺňalo - ide v nich o Mercedes Benz ML, Porsche Cayenne a Peugeot 307 SW. Daňový úrad zistil, že napriek tomu, že má vozidlo v dokladoch uvedené N1 tieto podmienky nespĺňa. Všetky tri spory vyhral DÚ.

Len ešte pre úplnosť - všetky tie rozsudky sú ešte podľa starého zákona o DPH (k novým som sa zatiaľ nedostal - ak nejaké sú), každopádne nič to nemení na tom, že DÚ má právomoc kontrolovať aj zaradenie do príslušnej kategórie.
Naposledy upravil skaspa : 08.01.08 at 12:45
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
JAJA11 Pozri príspevok
Pokiaľ je v technickom preukaze od začiatku N1, tak DPH odpočítať. Daňový úrad nemôže rozhodnúť inak, za kategorizáciu zodpovedá vydavateľ technického preukazu a ak on označil , že je to N1, môže sa uplatniť DPH.
Mali sme aj doklad z Ministerstva pôst, telekomunikácii a dopravy o zaradení. Nepomohlo. Majú internú smernicu, pokiaľ auto má viac ako 2 miesta na sedenie a úložný - batožinový prietor nie je min. 2/3 kabíny tak neuznajú.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať