Zavrieť

Porady

Cestná daň

Manžel je SZČO - živnostník. Je plátcom paušalnej dane. Do konca m. r. používal auto na podnikanie. T. r. ho už nebude používať. Čo má urobiť, aby neplatil cestnú daň ? Ďakujem.
Usporiadat
monik111 monik111

monik111 je offline (nepripojený) monik111

dakujem za odpoveď. Bola som v tom istom domnení že je to to isté, ale jedna známa ma doplietla a tvrdila opak.

Ešte hádam pre istotu: Máme v majetku dve autá daň ako správne čítam tak na tento rok sa neplatí až v roku 2009. Daňové sa tiež nedáva, keďže sme ho už v predošlých rokoch podali. Je to správne?
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

kornelia2 Pozri príspevok
Ahojte:
Sme s.r.o-cka, sme platcami DPH, konatel spolocnosti ma sukromne auto ktore pouziva na sluzobne cesty,moja otazky je ci moze s.r.o-cka zaplatit cestnu dan, alebo si ju musi zaplatit sukromne?
Súkromné osoby predsa neplatia daň z motorových vozidiel.
Daň z MV platí len ten, kto si chce uplatniť výdavky spojené využívaním mot. vozidla na podnikanie. Ak konateľ si chce uplatniť náhrady na používanie svojho auta, predpokladám že vo svojej s.r.o-čke, tak s.r.o. musí zaplatiť daň.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

monik111 Pozri príspevok
dakujem za odpoveď. Bola som v tom istom domnení že je to to isté, ale jedna známa ma doplietla a tvrdila opak.

Ešte hádam pre istotu: Máme v majetku dve autá daň ako správne čítam tak na tento rok sa neplatí až v roku 2009. Daňové sa tiež nedáva, keďže sme ho už v predošlých rokoch podali. Je to správne?
Vypočítaj si sumu dane za obe vozidlá spolu, ak nie je vyššia ako 20tis.,neplatíš, daň.priznania + úhrada až do 31.1.2009
0 0
rondos rondos

rondos je offline (nepripojený) rondos

Áno je to to isté.
0 0
monik111 monik111

monik111 je offline (nepripojený) monik111

Ďakujem Vám všetkým.
0 0
Inuska17 Inuska17

Inuska17 je offline (nepripojený) Inuska17

Vedel by mi niekto poradiť. Od 1.1.2008 musia platiť cestnú daň aj konatelia sro, ktorí využívajú súkromné auto na služobné účely?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ahojte,

živnostník so zaradeným vozidlom v evidencii uplatní 40% paušálne výdavky.
Môže odhlásiť vozidlo z DU - ze ho nepoužíva na podnikanie, kedze uplatnuje paušálne výdavky. Je to pre neho výhodnejšie?

Alebo ako riesiť situáciu:
Na začiatku roka nevie živnostník čo mu vyjde lepšie či reálne alebo paušálne výdavky. Auto je zatial nahlásené na DU v súvislosti s podnikaním. Teraz na konci roka zsitil ze su pre neho lepšie paušálne výdavky 40%.... ako to najlepšie spraviť?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pre DMV je podstatné, či sa auto využíva na podnikanie, alebo nie.
Spôsob vedenia účtovníctva nerozhoduje, a nerozhoduje, či auto má zaradené v evidencii /majetku/, alebo nie.
takže tvoja otázka nemá opodstatnenie. V prípade paušálnych výdavkov je zaplatená DMV súčasťou tých 40%.
zk24 Pozri príspevok
Ahojte,
živnostník so zaradeným vozidlom v evidencii uplatní 40% paušálne výdavky.
Môže odhlásiť vozidlo z DU - ze ho nepoužíva na podnikanie, kedze uplatnuje paušálne výdavky. Je to pre neho výhodnejšie?

Alebo ako riesiť situáciu:
Na začiatku roka nevie živnostník čo mu vyjde lepšie či reálne alebo paušálne výdavky. Auto je zatial nahlásené na DU v súvislosti s podnikaním. Teraz na konci roka zsitil ze su pre neho lepšie paušálne výdavky 40%.... ako to najlepšie spraviť?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

KEJKA Pozri príspevok
pre DMV je podstatné, či sa auto využíva na podnikanie, alebo nie.
Spôsob vedenia účtovníctva nerozhoduje, a nerozhoduje, či auto má zaradené v evidencii /majetku/, alebo nie.
takže tvoja otázka nemá opodstatnenie. V prípade paušálnych výdavkov je zaplatená DMV súčasťou tých 40%.
ano, ale ked uplatnuje paušálne výdavky, tak neukladá bločky, ani nič... kto mu dokaze ci vyuziva auto na podnikanie? podla coho? kedze ziadne vydavky s tym suvisiace neeviduje?

moze chodit autobusom, alebo kolobezkou. Neni pre zivnostnika ktory ma paušálne výdavky "výhodnejšie" vyradiť auto z majetku?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

zk24 Pozri príspevok
ano, ale ked uplatnuje paušálne výdavky, tak neukladá bločky, ani nič... kto mu dokaze ci vyuziva auto na podnikanie? podla coho? kedze ziadne vydavky s tym suvisiace neeviduje?

moze chodit autobusom, alebo kolobezkou. Neni pre zivnostnika ktory ma paušálne výdavky "výhodnejšie" vyradiť auto z majetku?
Živnostníkovi, ktorý vedie paušálne výdavky je zbytočné dávať auto do majetku, alebo platiť DzMV, pretože nič z toho si do N nemôže dať. Do N si dáva len 40% z príjmu + zaplatené odvody do SP a ZP.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

No. Uz sme na pol ceste ....

Ano. to chcem poradit zivnostníkovi aby vlastne vozidlo odhlásil z DU ze ho nevyuzíva na podnikanie, ked si chce aj buduci rok uplatnovať paušálne výdavky.

Ale chcela som sa spýtať... v DP DMV sa do tlačiva vypisuje ze počet mesiacov kedy sa používalo na podnikanie vozidlo. Co keby tam dal "nula" pre tento rok? Muselo by byť vozidlo odhlásené z DU alebo moze byt prihlsaene na DU ale da tam ze sa nevyuzivalo na podnikanie - teda počet mesiacov "nula"?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

zk24 Pozri príspevok
No. Uz sme na pol ceste ....

Ano. to chcem poradit zivnostníkovi aby vlastne vozidlo odhlásil z DU ze ho nevyuzíva na podnikanie, ked si chce aj buduci rok uplatnovať paušálne výdavky.

Ale chcela som sa spýtať... v DP DMV sa do tlačiva vypisuje ze počet mesiacov kedy sa používalo na podnikanie vozidlo. Co keby tam dal "nula" pre tento rok? Muselo by byť vozidlo odhlásené z DU alebo moze byt prihlsaene na DU ale da tam ze sa nevyuzivalo na podnikanie - teda počet mesiacov "nula"?
Ak má auto prihlásené na DU, tak za toto obdobie musí zaplatiť DzMV, bez ohľadu na to, či auto využíval na podnikanie, alebo nie. Počas roka môže auto odhlásiť a prihlásiť podľa toho, či pôjde na prac. cestu, alebo nie. No pokiaľ si uplatňuje paušálne výdavky, vravím, že je zbytočné auto nahlasovať na DU.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Takže nedá sa mať nahlásené auto na DU a uviesť že počet mesiacov kedy bolo použité na podnikanie "nula"...


Škoda.

Lebo uvažujem... že už dva roky vychádzajú daňovníkovi vyhodnejšie paušálne výdavky ako reálne. Preto by som mu teraz poradila odhlásiť auto z evidencie aby nemusel platiť cestnú daň...

Ked vsak na konci roka 2012 zistí ze by mu lepšie vyšli reálne výdavky, tak nebude moct uplatniť ziadne výdavky týkajúce sa auta, lebo nebolo nahlasené na DU...

Dilema.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

zk24 Pozri príspevok
Takže nedá sa mať nahlásené auto na DU a uviesť že počet mesiacov kedy bolo použité na podnikanie "nula"...


Škoda.

Lebo uvažujem... že už dva roky vychádzajú daňovníkovi vyhodnejšie paušálne výdavky ako reálne. Preto by som mu teraz poradila odhlásiť auto z evidencie aby nemusel platiť cestnú daň...

Ked vsak na konci roka 2012 zistí ze by mu lepšie vyšli reálne výdavky, tak nebude moct uplatniť ziadne výdavky týkajúce sa auta, lebo nebolo nahlasené na DU...

Dilema.
To presne niekedy riešime aj my. Manžel je živnostník a nevie, čo bude preňho výhodnejšie na konci roka, či paušálne výdavky alebo reálne. Tak niekedy v januári nahlási auto na DU a všetky bločky z PHM si odkladá. A ak sú tie prac. cesty stále tie isté, (rovnaký príjem, výdavky cca. rovnaké), tak si vie prepočítať, či sa mu oplatí mať auto nahlásené na DU, alebo nie. A auto môže odhlásiť aj po troch mesiacoch. Môže sa stať aj to, že po troch mesiacoch príde o prácu, tak samozrejme odhlási auto z DU. Proste si to musí vedieť sledovať.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Do TP sa pise aj ICO zivnostnika? ak ano, hra to nejaku rolu?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

podľa môjho názoru žiadnu.....
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Normálne sa do TP píše rodné číslo. Avšak, ak má v TP uvedené IČO, to znamená, že auto bolo kúpené za účelom vloženia auta do majetku firmy (živnostníka) a uplatňovania si odpisov a všetkých výdavkov súvisiacich s autom.

....lenže teraz je na mieste otázka, že ak má v TP IČO, či musí auto vložiť do podnikania, alebo nie. To presne Vám neviem povedať, nech skúsia iní.

.....Ale podľa mňa len príjmy sa musia všetky priznať. Ak ide o výdavky, tak to je snáď jeho vec, či si ich dá do účtovníctva, alebo nie. Doteraz som nemala takýto prípad, ale tiež tohto roku jeden môj klient kúpil auto a do TP uviedol IČO(myslel si, že ho dá do majetku a uplatní si odpis aj ostatné N). Lenže v r. 2011 nemal až také vysoké príjmy, tak chce ísť na 40%. A chcela som to takto riešiť, že jednoducho si nebudem všímať, či je auto kúpené na IČO alebo na r.č., ale že mu od príjmov odpočítam 40% + poistné a hotovo. Nevidím v tom nič zlé. Veď nech sa vyjadria aj ostatní.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zk24 Pozri príspevok
No. Uz sme na pol ceste .... Ano. to chcem poradit zivnostníkovi aby vlastne vozidlo odhlásil z DU ze ho nevyuzíva na podnikanie, ked si chce aj buduci rok uplatnovať paušálne výdavky.
Ale chcela som sa spýtať... v DP DMV sa do tlačiva vypisuje ze počet mesiacov kedy sa používalo na podnikanie vozidlo. Co keby tam dal "nula" pre tento rok? Muselo by byť vozidlo odhlásené z DU alebo moze byt prihlsaene na DU ale da tam ze sa nevyuzivalo na podnikanie - teda počet mesiacov "nula"?
tak ako už uviedli predtým, toto sa nedá, musel by so spiatočnou platnosťou auto odhlásiť, čo sa spätne nedá - hrozí pokuta. DMV je asi vyššia suma, ale načo drýáždiť. Auto je prihlásené, tak DMV treba zaplatiť.
zk24 Pozri príspevok
Takže nedá sa mať nahlásené auto na DU a uviesť že počet mesiacov kedy bolo použité na podnikanie "nula"... veru tak, nedá
Škoda.
Lebo uvažujem... že už dva roky vychádzajú daňovníkovi vyhodnejšie paušálne výdavky ako reálne. Preto by som mu teraz poradila odhlásiť auto z evidencie aby nemusel platiť cestnú daň... ........to auto je odpísané? lebo odpisy, PHM, no možno má vysoký príjem
Ked vsak na konci roka 2012 zistí ze by mu lepšie vyšli reálne výdavky, tak nebude moct uplatniť ziadne výdavky týkajúce sa auta, lebo nebolo nahlasené na DU...
Dilema.
ak auto odhlási, tak zasa riskuje pokutu za nedodržanie lehoty, ak by ho chcel prihlásiť na celý rok.
Ale nie je pravda. že by si nemohol uplatniť výdavky. Akurát že uplatnením výdavkov deklaruje skutočnosť, že auto využíva na podnikanie, čo pri kontrole na DMV bude jasné, že ju mal zaplatiť, auto prihlásiť.
Nešla by som cestou opakovaného prihlasovania a odhlasovania - pri paušálnych výdavkoch sa síce DMV nerieši, nepreukazuje ale charakter podnikania možno na "využívanie kolobežky" nie je vhodný. Nakoľko je to postihnuteľné, kedže ani DU nemôže dokázať daňovníkovi, že auto používa na podnikanie, to neviem ....... hm fakt dilema.
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Máme vo firme viac vozidiel a sme povinný platiť aj preddavky na rok 2012. Jedno vozidlo bolo z DU odlásené k 30.11.2011 a ešte nevieme, kedy ho v r. 2012 začneme na podnikanie využívať.
To znamená, že k 1.1.2012 nebude prihlásené na DÚ.
Sme povinný aj od tohto vozidla platiť preddavok na daň r.2012?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať