Zavrieť

Porady

dôchodcovia a ročné zúčtovanie dane

Prosím o radu, ak pracujúci dôchodca požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane je povinný mu ho zamestnávateľ spracovať, alebo dôchodcovia si ho robia sami?
Druhá otázka, pre dôchodcu je suma 47 808,- chápaná ako nezdaniteľná čiastka?
Prípadne, ak máte nejaké informácie týkajúce sa dôchodcov, príp. invalidných dôchodcov a ročného zúčtovania dane, veľmi by mi pomohli. dakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Sharon Pozri príspevok
Tou sumou 47 808 Sk je myslené príjem okrem dôchodku?
Je to ročná hrubá mzda u zamestnávateľa
0 0
JanoL JanoL

JanoL je offline (nepripojený) JanoL

Jana1303 Pozri príspevok
Zamestnanec, poberateľ výsluhového dôchodku samozrejme nemá nárok na odpoč.položku , ale ako je to pri ročnom zúčtovaní dane, musí tam uviesť i výšku výsl.dôchodku?
NIE

Jano
0 0
ptooo ptooo

ptooo je offline (nepripojený) ptooo

Dobrý deň, pokiaľ poberateľ SD Ti podpíše na začiatku kalendárneho roka vyhlásenie k dani ....môže mu urobiť ročné zúčtovanie dane aj jeho posledný zamestnávateľ.
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

evina Pozri príspevok
Ak bol príjem vyšší ako 5000 nemohla byť zrážková daň.
Potvrdenie si mu nemala ponúkať, ale zo zákona si mu ho povinná dať. Neviem, či vedel, -poučila by som ho - že ak by si spravil DP sám /dôchodcovi by som ho i spravila/ dostane naspäť odvedenú daň. Myslím, /neviem koľko bol presný príjem /, že v jeho prípade aj 1000 SK je 1 000 SK.
Ak nebude chcieť uvádzaš to v Prehľade i v ročnom Hlásení....
Môžem sa na margo tejto odpovede opýtať aké potvrderni treba daťž ľuďom? my máme len troch zamestnancov, to stačí ak im vytlačím to klasické potvrdenie o preddavkoch za rok 2007?
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Prosím o radu, môže si zamestnanec ktorý nie je dôchodca uplatniť nezdaniteľnú čiastku na menželku ktorá je dôchodkyňa a jej dôchodok bol menší ako 95 616 ( odpočet by bol z rozdielu medzi dôchodkom a nezdanit. čiastkou )? Ďakuejm.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

megyzah Pozri príspevok
Prosím o radu, môže si zamestnanec ktorý nie je dôchodca uplatniť nezdaniteľnú čiastku na menželku ktorá je dôchodkyňa a jej dôchodok bol menší ako 95 616 ( odpočet by bol z rozdielu medzi dôchodkom a nezdanit. čiastkou )? Ďakuejm.
áno....
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Prosím o radu:
1. Dôchodkyne sú zamestnané na DOVP (nemajú podpísanbé vyhlásenie) a tie majú príjem rôzne - niekedy do 5000 a niekedy nad 5000.- Sk mesačne. Môžu požiadať zamestnávateľa o vykonanie RZD.
2. Na DOVP pracujú ženy, ktoré poberajú RD, ako je to u nich, môžu aj oni požiadať o vykonanie RZD.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

certik Pozri príspevok
Prosím o radu:
1. Dôchodkyne sú zamestnané na DOVP (nemajú podpísanbé vyhlásenie) a tie majú príjem rôzne - niekedy do 5000 a niekedy nad 5000.- Sk mesačne. Môžu požiadať zamestnávateľa o vykonanie RZD. Nie, nemajú podpísané Vyhlásenie. Doporuč im podať DP, ak sú príjmy do 47 808 bude im daň vrátená[/COLOR]
2. Na DOVP pracujú ženy, ktoré poberajú RD, ako je to u nich, môžu aj oni požiadať o vykonanie RZD.
Na prvú otázku odpoveď červeným. Čo je to RD?
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

K tej 1. otázke sa ešte spýtam: ak mali príjem vyšší ako 47808.- Sk?
a ospravedlňujem sa k tej 2.otázke malo to byť RP - rodičovský príspevok.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

certik Pozri príspevok
K tej 1. otázke sa ešte spýtam: ak mali príjem vyšší ako 47808.- Sk?
a ospravedlňujem sa k tej 2.otázke malo to byť RP - rodičovský príspevok.
Áno, ak majú podpísané Vyhlásenie alebo ak o to požiadajú v zmysle ods. 2 §38
2/ Ročné zúčtovanie vykonáva zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, na žiadosť zamestnanca uvedeného v odseku 1. Ak zamestnanec v zdaňovacom období neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus, tento zamestnávateľ na ne prihliadne dodatočne pri ročnom zúčtovaní, ak zamestnanec preukáže, že na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a na daňový bonus mal nárok.
0 0
Stanislava Liščaková Stanislava Liščaková
Takže, teda ak dôchodca podniká, bude podávať DP - má príjmi z podnikateľskej činnosti a tiež poberá starobný dôchodok k 1.1., bude dôležite vedieť koľko predtavoval dôchodok spolu za rok 2007 a vtedy môže rozmýšľať či si bude môcť uplatniť odpočiteteľnú položku 95 616,-Sk v DP ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Stanislava Liščaková Pozri príspevok
Takže, teda ak dôchodca podniká, bude podávať DP - má príjmi z podnikateľskej činnosti a tiež poberá starobný dôchodok k 1.1., bude dôležite vedieť koľko predtavoval dôchodok spolu za rok 2007 a vtedy môže rozmýšľať či si bude môcť uplatniť odpočiteteľnú položku 95 616,-Sk v DP ?
Môže si uplatniť len rozdiel medzi dôchodkom a sumou 95 616. Teda ak má dôchodok 95616 a viac neuplatní si nič.
0 0
Viiila76 Viiila76

Viiila76 je offline (nepripojený) Viiila76

Invalidny dochodca u nas pracoval na zaklade DOVP, hruba mzda 38000. Poda si danove priznanie s odpočiteteľnou položku 95616 a bude mu vratena dan. Ake tlacivo DP si ma podat?
Naposledy upravil Viiila76 : 05.02.08 at 11:43 Dôvod: Nasla som odpoved, teraz chcem len odobrit. :)
0 0
Hansa Hansa

Hansa je offline (nepripojený) Hansa

Dôchodca v r.2007 zarobil cca 43000,- Sk na základe DoVP a DoPČ. Bola mu zrážaná preddavková aj zrážková daň. Do 08/2007 si uplatňoval daňový bonus.
Môže si teraz urobiť daňové priznanie typu B a odvedená daň sa mu vráti? Nemá poberanie bonusu na vrátenie dane nijaký vplyv?
0 0
nicolet nicolet

nicolet je offline (nepripojený) nicolet

Chcela by som sa este k tejto téme spýtať. Dôchodca pracuje v pracovnom pomere,kde ma preddavkovú daň. Okrem toho ma aj DPC, kde má zrážkovú daň. Pracovník tvrdí, že zrážková daň mu bude vrátená pokial tento prijem z dohody nebude vyšší ako 47808,- Sk. Neberie sa do tohto príjmu aj príjem z prac. pomeru?
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Hansa Pozri príspevok
Dôchodca v r.2007 zarobil cca 43000,- Sk na základe DoVP a DoPČ. Bola mu zrážaná preddavková aj zrážková daň. Do 08/2007 si uplatňoval daňový bonus.
Môže si teraz urobiť daňové priznanie typu B a odvedená daň sa mu vráti? Nemá poberanie bonusu na vrátenie dane nijaký vplyv?
Ak mal len tieto príjmy - tak daňové priznanie typu A.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Hansa Pozri príspevok
Dôchodca v r.2007 zarobil cca 43000,- Sk na základe DoVP a DoPČ. Bola mu zrážaná preddavková aj zrážková daň. Do 08/2007 si uplatňoval daňový bonus.
Môže si teraz urobiť daňové priznanie typu B a odvedená daň sa mu vráti? Nemá poberanie bonusu na vrátenie dane nijaký vplyv?
Otázky a odpovede stranač.7

http://www.porada.sk/638634-post6.html
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

nicolet Pozri príspevok
Chcela by som sa este k tejto téme spýtať. Dôchodca pracuje v pracovnom pomere,kde ma preddavkovú daň. Okrem toho ma aj DPC, kde má zrážkovú daň. Pracovník tvrdí, že zrážková daň mu bude vrátená pokial tento prijem z dohody nebude vyšší ako 47808,- Sk. Neberie sa do tohto príjmu aj príjem z prac. pomeru?
V § 46 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sú uvedené prípady, kedy sa daň nevyrubí a neplatí.

Treba pozrieť § 46 zákona o dani z príjmu - ak sú zdaniteľné príjmy (zdanené preddavkovou aj zrážkovou daňou) menšie ako 47 808, tak podaním daňového priznania (NIE cestou RZD) bude daňovníkovi zaplatená daň vrátená.
Konkrétne je to v daňovom priznaní A, riadok 54 Daňová povinnosť - daňovník uvedie nulu (nakoľko zdaniteľné príjmy nie sú vyššie ako 47 808 Sk).
0 0
nicolet nicolet

nicolet je offline (nepripojený) nicolet

Fronco Pozri príspevok
V § 46 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sú uvedené prípady, kedy sa daň nevyrubí a neplatí.

Treba pozrieť § 46 zákona o dani z príjmu - ak sú zdaniteľné príjmy (zdanené preddavkovou aj zrážkovou daňou) menšie ako 47 808, tak podaním daňového priznania (NIE cestou RZD) bude daňovníkovi zaplatená daň vrátená.
Konkrétne je to v daňovom priznaní A, riadok 54 Daňová povinnosť - daňovník uvedie nulu (nakoľko zdaniteľné príjmy nie sú vyššie ako 47 808 Sk).

Teda ak som spravne pochopila aj ked má príjem z prac. pomeru 90000,- a z DPC menej ako 47808,-Sk tak , tá daň sa mu vráti?
0 0
Bartošová Milada Bartošová Milada
Mám tiež otázku k danej téme. Dôchodca pred 1.1.2007 pracoval 11 mesiacov a na potvrdení o príjme má uvedené: úhrn príjmov zo záv. činnosti: 59.729,- úhrn preddavkov: 11.345,- a úhrn príjmov §43: 7.682,- a zrážová daň: 1.458,-
Bude mať tento dôchodca nárok na vrátenie niektorej dane? Ak áno poradí prosím niekto ako mám vyplniť v tom prípade DP? Vopred ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať