Zavrieť

Porady

dôchodcovia a ročné zúčtovanie dane

Prosím o radu, ak pracujúci dôchodca požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane je povinný mu ho zamestnávateľ spracovať, alebo dôchodcovia si ho robia sami?
Druhá otázka, pre dôchodcu je suma 47 808,- chápaná ako nezdaniteľná čiastka?
Prípadne, ak máte nejaké informácie týkajúce sa dôchodcov, príp. invalidných dôchodcov a ročného zúčtovania dane, veľmi by mi pomohli. dakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Dana7 Pozri príspevok
Dobry den,

prosim este o radu, mam dochodkynu, ktora bola na dochodku uz od 1. 1. 2004. Je jasne, ze si neuplatni odpocitatelnu polozku. Ale u nas vo firme pracovala do septmebra a potom este na dohodu. Firmu /nasu / kde bola v HPP poziadala o vykonanie RZP.
1/ Mozeme jej RZP urobit, alebo si musi sama podat DP?
2/ Moze si uplatnit zivotne poistenie, ked ma potvrdenie z poistovne, aj ked vlastne uz podla podmienok dosiahla dochodkovy vek?

Dakujem
1. záleží od výšky príjmu z prac. zmluvy a dohody. Ak si chce uplatniť vrátenie zrážkovej dane, musí podať daňové priznanie.

2. ak splňa podmienky, /nielen podľa potvrdenia z poisťovne/, môže. Pozor však, aby nemusela uplatnenú čiastku vracať.

--------
Veronika
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
veronikasad Pozri príspevok
ZD bude znížený o poistné. Daň však dôchodcovi vrátia len v prípade ak jeho hrubý príjem nepresiahne 47 808 sk.
-------
Veronika
prepáč, ale prečo potom p.Mihál uvádza, že daň je 9 083, keď mne to dáva, že tých 47 808 je už čistý základ dane?, pretože 47 808 x 19 = 8 083. prečo potom musí byť v hrubom, veď potom by dôchodcovi vrátili menej na dani,
alebo tomu zle rozumiem?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

cactus Pozri príspevok
prepáč, ale prečo potom p.Mihál uvádza, že daň je 9 083, keď mne to dáva, že tých 47 808 je už čistý základ dane?, pretože 47 808 x 19 = 8 083. prečo potom musí byť v hrubom, veď potom by dôchodcovi vrátili menej na dani,
alebo tomu zle rozumiem?
Preto, lebo keď pracuje na dohodu, tak sa poistné neodvádza...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

cactus Pozri príspevok
prepáč, ale prečo potom p.Mihál uvádza, že daň je 9 083, keď mne to dáva, že tých 47 808 je už čistý základ dane?, pretože 47 808 x 19 = 8 083. prečo potom musí byť v hrubom, veď potom by dôchodcovi vrátili menej na dani,
alebo tomu zle rozumiem?
47 808 x 19 = 9 083
Máš zlý výpočet. Nikdy nezdaňujeme čistý základ dane, taký pojem ani neexistuje. Základ dane je rozdiel príjmov a výdavkov.... V prípade ZČ máme hrubý príjem vždy /z dohody sa neodvádza poistné, preto žiadne mínusové položky/ tak daň 9 083.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Anja111 Pozri príspevok
Preto, lebo keď pracuje na dohodu, tak sa poistné neodvádza...
evina Pozri príspevok
47 808 x 19 = 9 083
Máš zlý výpočet. Nikdy nezdaňujeme čistý základ dane, taký pojem ani neexistuje. Základ dane je rozdiel príjmov a výdavkov.... V prípade ZČ máme hrubý príjem vždy /z dohody sa neodvádza poistné, preto žiadne mínusové položky/ tak daň 9 083.

ďakujem
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
veronikasad Pozri príspevok
1. záleží od výšky príjmu z prac. zmluvy a dohody. Ak si chce uplatniť vrátenie zrážkovej dane, musí podať daňové priznanie.

2. ak splňa podmienky, /nielen podľa potvrdenia z poisťovne/, môže. Pozor však, aby nemusela uplatnenú čiastku vracať.

--------
Veronika
Prosim este o doplnenie, prijem z hlavneho PP mala okolo 80000 a na DVP asi 48000, takze urcite su vyssie ako 47808. Ale ak uplatni 12000 Sk na zivotne poistenie, bude je vrateny ten rozdiel dane?

Dakujem
0 0
daniela554 daniela554

daniela554 je offline (nepripojený) daniela554

Dôchodca pracoval na dohodu o vykonaní práce, nakoľko rozsah práce by prekročil 300 hodín pracoval na prac.zmluvu a z toho titulu mal poistné.
1.)úhrn príjmov podľa §5: 22 371 Sk - poistné 1 792 Sk = základ dane 20 579 Sk, daň 3 908 Sk
2) príjmy podľa § 43: 26370 Sk poistné 678 Sk daň 4 878 Sk.
Celkový príjem prekročí sumu 47 808,- Sk. Ak beriem do úvahy, že zrážková daň je vyrovnaná, môže si dôchodca podať DP na príjmy podľa § 5 a bude mu vrátená daň (preddavková)? Ďakujem
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Dana7 Pozri príspevok
Prosim este o doplnenie, prijem z hlavneho PP mala okolo 80000 a na DVP asi 48000, takze urcite su vyssie ako 47808. Ale ak uplatni 12000 Sk na zivotne poistenie, bude je vrateny ten rozdiel dane?

Dakujem
Ak som to dobre pochopila, tak áno, za uplatnené životné poistenie vo výške 12000 Sk, jej bude vrátená daň cca 2280 Sk... Počítajme spolu z TPP 80000 - cca 10000 odvody = 70000. K tomu prirátame z DVP 48000, takže spolu máme 118000. Ak odpočítame životné poistenie v plnej výške, tak ešte zostane cca 106000, z ktorých sa má platiť daň cca 20000. Predpokladám, že na preddavkoch zaplatila cca 22000. Jej preplatok na dani by bol asi 2000...
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

daniela554 Pozri príspevok
Dôchodca pracoval na dohodu o vykonaní práce, nakoľko rozsah práce by prekročil 300 hodín pracoval na prac.zmluvu a z toho titulu mal poistné.
1.)úhrn príjmov podľa §5: 22 371 Sk - poistné 1 792 Sk = základ dane 20 579 Sk, daň 3 908 Sk
2) príjmy podľa § 43: 26370 Sk poistné 678 Sk daň 4 878 Sk.
Celkový príjem prekročí sumu 47 808,- Sk. Ak beriem do úvahy, že zrážková daň je vyrovnaná, môže si dôchodca podať DP na príjmy podľa § 5 a bude mu vrátená daň (preddavková)? Ďakujem
áno uvažuješ správne
Naposledy upravil Iveta Matlovičová : 15.02.08 at 08:39 Dôvod: korekcia
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Anja111 Pozri príspevok
Ak som to dobre pochopila, tak áno, za uplatnené životné poistenie vo výške 12000 Sk, jej bude vrátená daň cca 2280 Sk... Počítajme spolu z TPP 80000 - cca 10000 odvody = 70000. K tomu prirátame z DVP 48000, takže spolu máme 118000. Ak odpočítame životné poistenie v plnej výške, tak ešte zostane cca 106000, z ktorých sa má platiť daň cca 20000. Predpokladám, že na preddavkoch zaplatila cca 22000. Jej preplatok na dani by bol asi 2000...
Dobry den,

k RZD este jedna otazka, len si chcem overit, ci uvazujem spravne. Ak urobim RZD dochodkyni, ktora ukoncial PP v 09/2007 a v inej firme robila potom este na dohodu. Neuplatnim jej nezdanitelnu cast, ale plati si zivotne poistenie. Z tohto titulu je vznikne preplatok. Lenze ja jej ho uz nemam ako vratit, kedze jej nevyplacam mzdu. Ak uvazujem spravne musim o tom informovat miestne prislusneho spravcu dane, podla miesta bydliska zamestnankyne, a ten jej potom vrati preplatok. Alebo si ma radsej urobit danove priznanie?

Dakujem
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Dana7 Pozri príspevok
Dobry den,

k RZD este jedna otazka, len si chcem overit, ci uvazujem spravne. Ak urobim RZD dochodkyni, ktora ukoncial PP v 09/2007 a v inej firme robila potom este na dohodu. Neuplatnim jej nezdanitelnu cast, ale plati si zivotne poistenie. Z tohto titulu je vznikne preplatok. Lenze ja jej ho uz nemam ako vratit, kedze jej nevyplacam mzdu. Ak uvazujem spravne musim o tom informovat miestne prislusneho spravcu dane, podla miesta bydliska zamestnankyne, a ten jej potom vrati preplatok. Alebo si ma radsej urobit danove priznanie?

Dakujem
A prečo by si jej nemohla preplatok vrátiť ??? Buď jej ho pošleš na účet alebo si ho vyzdvihne v pokladni. Problém by bol nedoplatok, nakoľko by si ho nemala z čoho stiahnuť
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Dana7 Pozri príspevok
Dobry den,

k RZD este jedna otazka, len si chcem overit, ci uvazujem spravne. Ak urobim RZD dochodkyni, ktora ukoncial PP v 09/2007 a v inej firme robila potom este na dohodu. Neuplatnim jej nezdanitelnu cast, ale plati si zivotne poistenie. Z tohto titulu je vznikne preplatok. Lenze ja jej ho uz nemam ako vratit, kedze jej nevyplacam mzdu. Ak uvazujem spravne musim o tom informovat miestne prislusneho spravcu dane, podla miesta bydliska zamestnankyne, a ten jej potom vrati preplatok. Alebo si ma radsej urobit danove priznanie?


Dakujem
Ak jej chceš robiť RZD nemôžeš to urobiť len na príjmy, ktoré mala u Vás. Buď by si jej ho robila aj s Potvrdením od druhého zamestnávateľa alebo vôbec. Ak mala na Dohodu zrážkovú daň tak podáva DP sama a závisí od príjmov, či musí, nemusí, alebo sa jej daň vráti-ale evidentne sa jej oplatí. Vystav jej Potvrdenie...
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Mam na mysli to, ze ja musim v mzdovom programe vygenerovat rocne zuctovanie dane, a da mi to automaticky ako zlozku mzdy v danom mesiaci, v ktorom to vygenerujem. Kedze jej uz ziadnu mzdu generovat nebudem, tak mam obavy, ze sa mi to nedostane ani do kvartalneho prehladu za 1. Q a budem tam mat nezrovnalost. Fyzicky vyplatit v tom problem nevidim, ale obavam sa vysporiadania voci DU, kedze u nej uz nebudeme robit mzdu. ?

Dakujem
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Dana7 Pozri príspevok
Mam na mysli to, ze ja musim v mzdovom programe vygenerovat rocne zuctovanie dane, a da mi to automaticky ako zlozku mzdy v danom mesiaci, v ktorom to vygenerujem. Kedze jej uz ziadnu mzdu generovat nebudem, tak mam obavy, ze sa mi to nedostane ani do kvartalneho prehladu za 1. Q a budem tam mat nezrovnalost. Fyzicky vyplatit v tom problem nevidim, ale obavam sa vysporiadania voci DU, kedze u nej uz nebudeme robit mzdu. ?

Dakujem
No vygeneruješ jej ten preplatok a zašleš na účet.
Ovšem znova pripomínam- ak pracovala ešte inde na dohodu ako vieš, že mala príjmy zdaňované iba zrážkovou daňou? - a ak nemala nemôžeš jej robiť RZD iba na časť roka.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

evina Pozri príspevok
No vygeneruješ jej ten preplatok a zašleš na účet.
Ovšem znova pripomínam- ak pracovala ešte inde na dohodu ako vieš, že mala príjmy zdaňované iba zrážkovou daňou? - a ak nemala nemôžeš jej robiť RZD iba na časť roka.
Ale ak má od nej potvrdenie o príjme na tie dohody, a ak má na potvrdení príjem zdanený preddavkovou aj zrážkovou daňou, tak jej môže vykonať RZD pokiaľ si príjmy zdanené zrážkovou daňou nechce priznávať. To si už musí zvážiť sama, čo sa jej viac oplatí a či je možnosť, že by jej vrátili zrážkovú daň. Ak nie, tak potom treba urobiť RZD.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

jankasm Pozri príspevok
Ale ak má od nej potvrdenie o príjme na tie dohody, a ak má na potvrdení príjem zdanený preddavkovou aj zrážkovou daňou, tak jej môže vykonať RZD pokiaľ si príjmy zdanené zrážkovou daňou nechce priznávať. To si už musí zvážiť sama, čo sa jej viac oplatí a či je možnosť, že by jej vrátili zrážkovú daň. Ak nie, tak potom treba urobiť RZD.
Áno o tom píšem vyššie...
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Ohladom prijmov viem, ze u nas pracovala v HPP, takze preddavkova dan. Pokial pracovala na dohodu, donesie mi potvrdenie a uvidim, ci to boli prijmy zdanovane preddavkovo a potom ich doplnim do RZD, ak boli zdanovane zrazkovou, tak sa predsa povazuju za vysporiadane. Ona aj tak nema narok na odpocitatelnu polozku, takze preplatok jej nevznikne, resp. vznikne ale len zo zivotnej poistky. Ak by nemala tu tak je s danou na 0.

Dakujem
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Prosím Vás ak mám zamestnankyňu dôchodkyňu a tá ma príjem zdaňovaný tak preddavkovou ako aj zrážkovou daňou ( spolu príjem činí 27000 ), tak ten vymeriavací základ príjmu ktorý bol zdanený zrážkovou daňou pripočítam do úhrnu príjmov zdanených preddavkovou dańou a oba spolu zapíšem na riadok 32? Alebo na r.32 píšem len úhrn príjmov zdanených preddavkovou daňou?
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

prepáčte ja viem že je asi pre Vás naivná otázka, ale ja sa neviem pohnúť s daňovým. Prosím Vás, poraďte.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

megyzah Pozri príspevok
Prosím Vás ak mám zamestnankyňu dôchodkyňu a tá ma príjem zdaňovaný tak preddavkovou ako aj zrážkovou daňou ( spolu príjem činí 27000 ), tak ten vymeriavací základ príjmu ktorý bol zdanený zrážkovou daňou pripočítam do úhrnu príjmov zdanených preddavkovou dańou a oba spolu zapíšem na riadok 32? Alebo na r.32 píšem len úhrn príjmov zdanených preddavkovou daňou?
Na riadku 32 píšeš spolu aj príjem zdanený preddavkom aj zrážkou. Čiže spolu tých 27000

Doplním: Samozrejme predpokladám že sa dôchodkyňa rozhodla podať DP nakoľko má príjem do 47 808 a má nárok na vrátenie dane
Naposledy upravil katkaj : 21.02.08 at 11:56 Dôvod: doplnenie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať