Zavrieť

Porady

dôchodcovia a ročné zúčtovanie dane

Prosím o radu, ak pracujúci dôchodca požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane je povinný mu ho zamestnávateľ spracovať, alebo dôchodcovia si ho robia sami?
Druhá otázka, pre dôchodcu je suma 47 808,- chápaná ako nezdaniteľná čiastka?
Prípadne, ak máte nejaké informácie týkajúce sa dôchodcov, príp. invalidných dôchodcov a ročného zúčtovania dane, veľmi by mi pomohli. dakujem
Usporiadat
Antonia1 Antonia1

Antonia1 je offline (nepripojený) Antonia1

Bartošová Milada Pozri príspevok
Mám tiež otázku k danej téme. Dôchodca pred 1.1.2007 pracoval 11 mesiacov a na potvrdení o príjme má uvedené: úhrn príjmov zo záv. činnosti: 59.729,- úhrn preddavkov: 11.345,- a úhrn príjmov §43: 7.682,- a zrážová daň: 1.458,-
Bude mať tento dôchodca nárok na vrátenie niektorej dane? Ak áno poradí prosím niekto ako mám vyplniť v tom prípade DP? Vopred ďakujem
Ak 1.1.2007 poberal dôchodok, nemá nárok na nezdan. čiastku a pretože jeho príjem je väčší ako 47 808,- nemá nárok na vrátenie dane.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

nicolet Pozri príspevok
Teda ak som spravne pochopila aj ked má príjem z prac. pomeru 90000,- a z DPC menej ako 47808,-Sk tak , tá daň sa mu vráti?
ak sú všetky zdaniteľné príjmy nižšie ako 47 808 Sk, pojmom zdaniteľné sa myslia príjmy tak zdanené ako preddavkovou daňou aj príjmy zdanené zrážkovou daňou; v tvojom príklade určite nevznikne nárok na vrátenie dane
0 0
nicolet nicolet

nicolet je offline (nepripojený) nicolet

Hoci neskoro, ale veľmi pekne ďakujem
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Fronco Pozri príspevok
ak sú všetky zdaniteľné príjmy nižšie ako 47 808 Sk, pojmom zdaniteľné sa myslia príjmy tak zdanené ako preddavkovou daňou aj príjmy zdanené zrážkovou daňou; v tvojom príklade určite nevznikne nárok na vrátenie dane
Fronco, nesúhlasím. Tie, ktoré sú zdanené zrážkovou daňou sú vysporiadané a nezapočítavajú sa do celkových zdaniteľných príjmov
Citujem §32 ZDP
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Súhlasím, ale máme tu ešte aj § 46, na ktorý poukazuje fronco.

Minimálna výška dane

<BASEFONT>"Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). "</BASEFONT>
<BASEFONT></BASEFONT>
<BASEFONT>On však citoval len túto prvú časť. A práve v tej zvyšnej časti sa hovorí o zrážkovej dani. </BASEFONT>
<BASEFONT></BASEFONT>
<BASEFONT>"To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35, okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. "</BASEFONT>
<BASEFONT></BASEFONT>
<BASEFONT>Takže musia sa priznať aj príjmy zdanené zrážkovou daňou?</BASEFONT>
<BASEFONT>Podľa mňa nie.


</BASEFONT>
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Príjmy zdanené zrážkovou daňou sa nemusia do DP uvádzať vôbec, ak sa tak daňovník rozhodne. Zrazením dane sú vysporiadané---
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

súhlasím, ale ak sa daňovník rozhodne uviesť do daňového priznania aj príjmy zdanené zrážkovou daňou (čo môže), využiť § 43 ods. 7, zrážková daň sa bude považovať za preddavkovú .... tak sa mu daň pri príjme do 47 808 Sk vráti, alebo uvažujem nesprávne ? Nerada by som niekomu poradila zle. Inak ďakujem za vaše názory.
0 0
Bartošová Milada Bartošová Milada
Ahojte,ďakujem za odpoveď, no teraz som zas na pochybách. Mne z toho vyšlo, že ak má FO ( v mojom prípade dôchodca) príjem z ktorého sa vyberá preddavková daň vyšší ako 47.808,- daň sa mu nevráti, ale ak má súčastne aj príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou a je nižší ako tých 47.808,-, tak tú daň si môže uplatniť a DÚ mu ju vráti . Alebo nie? Vďaka za objasnenie a pekný deň prajem
0 0
zelinka zelinka

zelinka je offline (nepripojený) zelinka

<HR style="COLOR: lightsteelblue" SIZE=1> Prosím o radu, mala som zamestnanca, ktorý u mňa pracoval do 31.12.2007 ale od júna poberal aj dôchodok (to že je dôchodca mi oznámil až v decembri čiže išli normálne za neho odvody)! Mám mu ročné zúčtovanie urobiť ja, alebo si ho má urobiť sám? Ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Fronco Pozri príspevok
súhlasím, ale ak sa daňovník rozhodne uviesť do daňového priznania aj príjmy zdanené zrážkovou daňou (čo môže), využiť § 43 ods. 7, zrážková daň sa bude považovať za preddavkovú .... tak sa mu daň pri príjme do 47 808 Sk vráti, alebo uvažujem nesprávne ? Nerada by som niekomu poradila zle. Inak ďakujem za vaše názory.
Áno, vráti, pri príjme do 47808,-.
Ale ak má napríklad príjmy zdanené preddavkovou daňou vo výške napr. 47800,- a príjmy zdanené zrážkovou daňou vo výške napr. 30000,- tak vtedy ich priznať nesmie, ak chce, aby sa mu vrátila daň.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zelinka Pozri príspevok
<HR style="COLOR: lightsteelblue" SIZE=1>Prosím o radu, mala som zamestnanca, ktorý u mňa pracoval do 31.12.2007 ale od júna poberal aj dôchodok (to že je dôchodca mi oznámil až v decembri čiže išli normálne za neho odvody)! Mám mu ročné zúčtovanie urobiť ja, alebo si ho má urobiť sám? Ďakujem
Ak Ťa požiada, urobíš mu ho ty. Nemá dôvod robiť si ho sám ak mal príjem len u Vás. Dôchodok sa do jeho príjmu nezapočítava. Pokiaľ nebol dôchodcom k 1.1.2007 tak má za rok 2007 nárok aj na odpočítateľnú položku.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Bartošová Milada Pozri príspevok
Ahojte,ďakujem za odpoveď, no teraz som zas na pochybách. Mne z toho vyšlo, že ak má FO ( v mojom prípade dôchodca) príjem z ktorého sa vyberá preddavková daň vyšší ako 47.808,- daň sa mu nevráti, ale ak má súčastne aj príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou a je nižší ako tých 47.808,-, tak tú daň si môže uplatniť a DÚ mu ju vráti . Alebo nie? Vďaka za objasnenie a pekný deň prajem
Nie, pokiaľ má príjem zdanený preddavkovou daňou /ten musí priznať celý pokiaľ sa rozhodne podávať DP/ vo výške viac ako 47808,- tak sa mu žiadna daň nevráti. Pri preddavkovej dani sa nemôže rozhodnúť inak.
Môže sa rozhodnúť len pri zrážkovej. Príjmy zdanené zrážkovou daňou môže, alebo nemusí priznať, ako mu to vyhovuje.
Ale v žiadnom prípade nemôže priznať príjmy zdanené zrážkovou daňou a nepriznať príjmy zdanené preddavkovou daňou.
Trošku jasnejšie?
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Evanka Pozri príspevok
Fronco, nesúhlasím. Tie, ktoré sú zdanené zrážkovou daňou sú vysporiadané a nezapočítavajú sa do celkových zdaniteľných príjmov
Citujem §32 ZDP
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak
možno sme sa evanka nepochopili ... príjmy zdanené zrážkovou daňou sa môžu započítať do zdaniteľných príjmov, ak sa tak daňovník rozhodne - keď sa mu to oplatí, t.z., že bude mať príjmy len do výšky 47 808 Sk, vtedy sa mu daň vráti.
Napr. Príjem z pracovného pomeru zdanený preddavkovu daňou - 30 000 Sk, Príjem z DVP zdanený zrážkovou daňou 10 000 Sk.
Spolu je to menej ako 47 808 S, ak sa bude jednať o daňovníka - dôchodcu oplatí sa mu využiť § 46 a celá zaplatená daň sa mu vráti. Ak by mal však z DVP príjem napr. 18 000 Sk, už príjmy zdanené zrážkovou daňou do celkových zdaniteľných príjmov už zahrnúť nemôže, pretože celý zdaniteľný príjem bude 48 000 Sk, čo je viac ako 47 808 Sk.
0 0
daniela554 daniela554

daniela554 je offline (nepripojený) daniela554

Prosím Vás do príjmu 47 808 Sk sa počíta hrubý príjem, alebo sa môžu odčítať poistné do zdravotnej a sociálnej poisťovne?
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

daniela554 Pozri príspevok
Prosím Vás do príjmu 47 808 Sk sa počíta hrubý príjem, alebo sa môžu odčítať poistné do zdravotnej a sociálnej poisťovne?
poistné sa nesmie odčítať, 47 808 Sk predstavuje hrubý zdaniteľný príjem
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
daniela554 Pozri príspevok
Prosím Vás do príjmu 47 808 Sk sa počíta hrubý príjem, alebo sa môžu odčítať poistné do zdravotnej a sociálnej poisťovne?
Fronco Pozri príspevok
poistné sa nesmie odčítať, 47 808 Sk predstavuje hrubý zdaniteľný príjem

a nie je to tak, že 47 808 je už daňový základ a daň je 9 083 ???
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

cactus, neviem na ktorý príspevok reaguješ. Ak máš na mysli starobného dôchodcu, pokiaľ má hrubý príjm do 47 808,- sk, podaním DP mu DU celú daň vráti aj keď nemá nárok na odpoč. položku na daňovníka.

------
Veronika
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Fronco Pozri príspevok
poistné sa nesmie odčítať, 47 808 Sk predstavuje hrubý zdaniteľný príjem
veronikasad Pozri príspevok
cactus, neviem na ktorý príspevok reaguješ. Ak máš na mysli starobného dôchodcu, pokiaľ má hrubý príjm do 47 808,- sk, podaním DP mu DU celú daň vráti aj keď nemá nárok na odpoč. položku na daňovníka.

------
Veronika
veronika, reagovala som na príspevok Fronco, pretože mi nie je jasné, že či sa môže odpočítať poistné
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Dobry den,

prosim este o radu, mam dochodkynu, ktora bola na dochodku uz od 1. 1. 2004. Je jasne, ze si neuplatni odpocitatelnu polozku. Ale u nas vo firme pracovala do septmebra a potom este na dohodu. Firmu /nasu / kde bola v HPP poziadala o vykonanie RZP.
1/ Mozeme jej RZP urobit, alebo si musi sama podat DP?
2/ Moze si uplatnit zivotne poistenie, ked ma potvrdenie z poistovne, aj ked vlastne uz podla podmienok dosiahla dochodkovy vek?

Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

cactus Pozri príspevok
veronika, reagovala som na príspevok Fronco, pretože mi nie je jasné, že či sa môže odpočítať poistné
ZD bude znížený o poistné. Daň však dôchodcovi vrátia len v prípade ak jeho hrubý príjem nepresiahne 47 808 sk.
-------
Veronika
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať