Zavrieť

Porady

odpisy daňové, účtovné a predaj majetku

Dobrý večer,
asi som už prepracovaná a riadne mi to nemyslí, tak Vás pekne prosím o posúdenie:
odpredali sme tento rok auto po ukončenom leasingu. Daňové odpisy boli na 36 mesiacov, na tento rok vyšli 40.160,-Sk,
Účtovné odpisy sme rozložili na 5 rokov-60 mesiacov. Po ukončení leasingu sa rozhodli majitelia auto predať.
Teraz môj "problém": keďže daňovo je už vozidlo odpísané - znižovali sme ZD v daňovom priznaní rozdielom medzi účtovnými a daňovými odpismi, potom zostatková hodnota pri predaji vozidla by mala byť ako nedaňový výdaj, však? Inak mi vychýdza, že by sme mali v nákladoch celú hodnotu odpisov- uplatnených v DP plus účtovnú zostatkovú hodnotu vozidla.......
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne
Usporiadat
Reprografia Reprografia

Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

Už som v obraze. Tých prvých 50 tis účtovný odpis bude vlastne pripočítateľná položka.
Ten spôsob, ktorý navrhuješ by bol super, ale neviem, či je to možné, keďže ja mám ten stroj fakturovaný v EUR a aj ho v EUR predávam, takže tam mi vzniknú rozdiely. A ak by som mala rozpúšťať ten zisk počas doby trvania leasingu, myslím tých 50 tis Sk, vieš mi prosím ťa uviesť návod účtovania, nakoľko toto je pre mňa španielska dedina - ešte som sa s tým nestretla
Vďaka
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Reprografia Pozri príspevok
A ak by som mala rozpúšťať ten zisk počas doby trvania leasingu, myslím tých 50 tis Sk, vieš mi prosím ťa uviesť návod účtovania, nakoľko toto je pre mňa španielska dedina - ešte som sa s tým nestretla
Vďaka
Podľa Tvojho príkladu by som postupovala takto:

účet 541= 4 250
účet 641 by som naučtovala iba 4 250; rozdiel 50 by som zaúčtovala na účet 384

potom, počas trvania leasingu by som 50 rozpúšťala postupne do vynosov
384/648
0 0
Reprografia Reprografia

Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

Azla, veľká vďaka za tvoju pomoc. Už sa teším, ako budem 48 mesiacov rozpúšťať 50 tis. Sk t.j nejakých 1040,- Sk mesačne, ma aj porazí.
0 0
alekna alekna

alekna je offline (nepripojený) alekna

Hello
dúfam, že nie som mimo témy, ale: auto na leasing v JU. Daňové odpisy a účtovné odpisy sa môžu rovnať?? Leasing je na 36 mesiacov. Po skončení leasingu ho SZČO predala a čo teraz ak sa účtovne auto odpisovalo 4 roky? Čo so zostatkovou cenou?
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

Dobry večer, asi banalna otázka pre Vás poradákov ale ja si neviem rady... Ked kupim auto do firmy a fakturu mam 23.4.2009 (zaplatená keš) ale zápis v TP mám až 13.5.2009 - kedy mám auto zaradiť do podnikania? To je jedno? Lebo neviem ci mam dat UO za 9 mesiacov alebo za 8 mesiacov. Naftu som učtovala do nákladov uz v 04/09. môžem sa rozhodnúť sama jak mi je lepšie ci mam brat do uvahy tu naftu?
0 0
skvlado skvlado

skvlado je offline (nepripojený) skvlado

ono je to tak, daňovo ste odpísali už počas leasingu, ale nedaňovo odpíšeš pri predaji (keď už nebude auto v majetku firmy)
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

dobrý ...
predávam auto zo s.r.o. ktoré ešte nie je plne odpísané (po 3roku). chcem ho predať v 11/2010 - nebudem ho mať v majetku k 31.12.2010. Odpisy uplatním do 11/2010 a zvyšok dám ako zostatkovú hodnotu do nákladov?

a zároveň - som kúpila auto s.r.o. v 4/2010 - na úver. tu uplatním celoročný odpis - aj daňový aj účtovný?
Ďakujem pekne
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mirka.V Pozri príspevok
dobrý ...
predávam auto zo s.r.o. ktoré ešte nie je plne odpísané (po 3roku). chcem ho predať v 11/2010 - nebudem ho mať v majetku k 31.12.2010. Odpisy uplatním do 11/2010 a zvyšok dám ako zostatkovú hodnotu do nákladov? Daňový odpis za rok 2010 neuplatníš. Zostatková hodnota bude účtovaná cez účet 541.

a zároveň - som kúpila auto s.r.o. v 4/2010 - na úver. tu uplatním celoročný odpis - aj daňový aj účtovný? Účtovný od apríla, daňový ročný, samozrejme, ak bude v majetku k 31.12. .
Ďakujem pekne
Odpovede v texte.
Naposledy upravil Tweety : 17.05.10 at 13:30
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Mirka.V Pozri príspevok
dobrý ...
predávam auto zo s.r.o. ktoré ešte nie je plne odpísané (po 3roku). chcem ho predať v 11/2010 - nebudem ho mať v majetku k 31.12.2010. Odpisy uplatním do 11/2010 a zvyšok dám ako zostatkovú hodnotu do nákladov? áno, na účet 541

a zároveň - som kúpila auto s.r.o. v 4/2010 - na úver. tu uplatním celoročný odpis - aj daňový aj účtovný?
Ďakujem pekne
musíš rozlíšiť účtovné a daňové hľadisko.
pri predaji - odpisy1-11 budu pripočítané, ale zároveň si odpočítaš daňovú zostatkovú hodnotu t.j. stav k 1.1. porovnáš so stavom na 542 a rozdiel odpočítaš v DPPO.

pri nákupe - účtovne správne je odpis 4-12/2010, resp. 5-12/2010 podľa smernice. Daňový odpis celoročný.
2 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať