Zavrieť

Porady

odpisy daňové, účtovné a predaj majetku

Dobrý večer,
asi som už prepracovaná a riadne mi to nemyslí, tak Vás pekne prosím o posúdenie:
odpredali sme tento rok auto po ukončenom leasingu. Daňové odpisy boli na 36 mesiacov, na tento rok vyšli 40.160,-Sk,
Účtovné odpisy sme rozložili na 5 rokov-60 mesiacov. Po ukončení leasingu sa rozhodli majitelia auto predať.
Teraz môj "problém": keďže daňovo je už vozidlo odpísané - znižovali sme ZD v daňovom priznaní rozdielom medzi účtovnými a daňovými odpismi, potom zostatková hodnota pri predaji vozidla by mala byť ako nedaňový výdaj, však? Inak mi vychýdza, že by sme mali v nákladoch celú hodnotu odpisov- uplatnených v DP plus účtovnú zostatkovú hodnotu vozidla.......
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne
Usporiadat
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

mne nikto neporadí?

Dopredu ďakujem
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

luciana1 Pozri príspevok
mne nikto neporadí?

Dopredu ďakujem
Závisí to aj od zmluvy o vysporiadaní s leasingovou spoločnosťou. Skús si pozrieť tieto témy http://www.porada.sk/t10303-predcasn...neho-auta.html
http://www.porada.sk/t36147-predcasn...asingu-ju.html alebo si daj do vyhľadávania "predčasné ukončenie", iste tam nájdeš odpoveď...
Naposledy upravil andrej_rv : 21.02.08 at 16:43
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Ďakujem moc, moc, moc.

Pozrela som si témy, ktoré si mi poradil a našla som tam podobné prípady ako mám ja.

Prajem ešte pekný večer.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Prosím Vás, ako mám vlastne prepočítavať odpisy majetku obstaraného formou finančného prenájmu v cudzej mene? V čase zaradenia do používania prepočítam obstarávaciu cenu aktuálnym kurzom NBS a potom na konci roka kurzom k 31.12. a zúčtujem kurzový rozdiel? Keď počítam odpisy - majú byť vypočítané s presnosťou na kalendárne mesiace a zaokrúhľované na celé koruny nahor - vychádzam už iba z obstarávace ceny v SK? Ďakujem
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Takže nikto mi neporadí? Veľmi by mi to pomohlo
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Aj pri leas.majetku môžeme uplatniť účtovné odpisy,viem to od audítora,
a účtovná zostatková cena je potom neďaňová.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Alexandra777 Pozri príspevok
Takže nikto mi neporadí? Veľmi by mi to pomohlo
Pozri si príspevky Ing. Acsovej v tejto téme http://www.porada.sk/t48507-uctovanie-lizingu-v-ju.html (napr. č. 13)
0 0
mariapap mariapap

mariapap je offline (nepripojený) mariapap

dobrý večer, môže mi niekto poradiť s odpisom mot. vozidla , prvý krát chcem prerušiť daňové odpisy - ešte nikdy som sa s tým nestretla. Moja otázka znie či sa to zohľadňuje len v daňovom priznaní a kde sa vedie evidencia rozdielu medzi účtovnými a daňovými - asi pri evidencii majetku , však? a neúčtuje sa o tom nikde?M
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

mariapap Pozri príspevok
dobrý večer, môže mi niekto poradiť s odpisom mot. vozidla , prvý krát chcem prerušiť daňové odpisy - ešte nikdy som sa s tým nestretla. Moja otázka znie či sao to zohľadňuje len v daňovom priznaní a kde sa vedie evidencia rozdielu medzi účtovnými a daňovými - asi pri evidencii majetku , však? a neúčtuje sa o tom nikde?M
Daňové odpisy sa dajú prerušiť, okrem majetku obstaraného na leasing.
Neučtuje sa o tom.

Zohľadňuje sa to v DP (v kolonke daňové odpisy mate o tuto neuplatnenú sumu menej) a zároveň uvádzate v oddieli B , str. 4 r. 3 - píšem o DP PO.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Ahojte, odpisy majetku obstaraného formou finančného prenájmu si nemôžem prerušiť?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Alexandra777 Pozri príspevok
Ahojte, odpisy majetku obstaraného formou finančného prenájmu si nemôžem prerušiť?
Nie
0 0
Dáša Tajnayová Dáša Tajnayová
Ahojte poraďáci,

mám taký problém, že som zrejme v daňovom priznaní za rok 2007zle vypočítala odpisy! účtujem v sústave JÚ a neplatca DPH.Prosím poraďte:
bolo kúpené strojné zariadenie na leasing (48 mes.) dna 23.8.2007za obstaravaciu cenu + DPH: 241570,-Sk (základ 203.000 + 19%:38570,-)
leasingova cena:234904 + 19% DPH 44630,80 = 279534,80
poplatok za uzatvorenie LZ: 2030 + 19% DPH 385,70 = 2415,70
Jedna sa o to,že som počítala odpis podľa tabuľky tu v porade:
OC 203000,- + Popl.(sprac.) 2030,-bez dph = 205030,-
zaradila som ho do 2 odp.sk.,ale moj program mi to zle vypocital,tympadom sa to vypocitalo: 205030/48*4 mes.=17086 (nie je zohladnena 2.odp.skupina,nedalo mi to tam.Môže mi niekto poradiť? Ešte otazka,ak podam opravne DP,v priebehu ešte mesiaca apríl,je to ok,alebo to bude spokutovane? totiz nevysla ziadna dan na platenie a ani to pri oprave nevyjde.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Dáša Tajnayová Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,

mám taký problém, že som zrejme v daňovom priznaní za rok 2007zle vypočítala odpisy! účtujem v sústave JÚ a neplatca DPH.Prosím poraďte:
bolo kúpené strojné zariadenie na leasing (48 mes.) dna 23.8.2007za obstaravaciu cenu + DPH: 241570,-Sk (základ 203.000 + 19%:38570,-)
leasingova cena:234904 + 19% DPH 44630,80 = 279534,80
poplatok za uzatvorenie LZ: 2030 + 19% DPH 385,70 = 2415,70
Jedna sa o to,že som počítala odpis podľa tabuľky tu v porade:
OC 203000,- + Popl.(sprac.) 2030,-bez dph = 205030,-
zaradila som ho do 2 odp.sk.,ale moj program mi to zle vypocital,tympadom sa to vypocitalo: 205030/48*4 mes.=17086 (nie je zohladnena 2.odp.skupina,nedalo mi to tam.Môže mi niekto poradiť? Ešte otazka,ak podam opravne DP,v priebehu ešte mesiaca apríl,je to ok,alebo to bude spokutovane? totiz nevysla ziadna dan na platenie a ani to pri oprave nevyjde.
Vstupnou cenou na účely odpisovania je vo Vašom prípade
241 570 + 2 415,70 = 243 985,70

Mesačný odpis = 243 985,70 / 48 = 5 083,035 - zaokr. 5 084,-

Odpisy uplatňujete počnúc mesiacom, v ktorom bol majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o fin. prenájme. Ak to bolo už v auguste máte nárok na na 5 mesačných odpisov = 5 084 x 5 = 25 420,-

25 420 (Váš nárok) - 17 086 (uplatnené v DP)= 8 334,-
O tento rozdiel si môžte upraviť DP za rok 2007. Nepodávate opravné (lebo je po termíne na podanie DP), ale dodatočné daňové priznanie. Je to len Vaša možnosť, nie povinnosť. Pokuta nehrozí žiadna.
0 0
Dáša Tajnayová Dáša Tajnayová
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
OC som zle dala z tabulky-leasing,nakolko to bolo v prípade platcu DPH spravene a ja som sa tým riadila....takže si to tak opravím.Len nie je mi jasné z Vášho príspevku, že kde je zohladnenená odp.sk.2,pretože ja som postupovala obdobne. Môžete mi to vysvetliť?nakoľko tomu nerozumiem pri leasingoch,normálne zaradenia DHIM som uz robila a tam mi to zohladnovalo tie odp.skupiny.
zrejme nepodám DDP nakoľko by som bola v strate,lebo ZD mam 5505,- a keďže by som dopočítala ten odpis 8334,-sk tak by som bola v strate a to určite nechcem,nakoľko som zrušila živnosť k 31.12.2007. Myslím,že je to v poriadku,len som si uplatnila zlý daňový odpis,t.zn.nižší ako som mala nárok.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Dáša Tajnayová Pozri príspevok
Len nie je mi jasné z Vášho príspevku, že kde je zohladnenená odp.sk.2,pretože ja som postupovala obdobne. Môžete mi to vysvetliť?nakoľko tomu nerozumiem pri leasingoch,normálne zaradenia DHIM som uz robila a tam mi to zohladnovalo tie odp.skupiny.
Nikde. Pri leasingu sa majetok odpisuje podľa počtu mesiacov (počas trvania leasingovej zmluvy.)

§ 26
Postup pri odpisovaní hmotného majetku
...

8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
0 0
Dáša Tajnayová Dáša Tajnayová
Azla,ďakujem veľmi pekne,teraz už tomu rozumiem.... :-)
nestretla som sa totiž ešte s odpismi pri leasingu,len teraz prvý krát,tak som to nevedela.
Ďakujem.
0 0
Reprografia Reprografia

Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

Zdravím,
ja by som chcela poprosiť o radu. Kúpili sme stroj. Zaradili sme ho 9.4.2008. Hneď 18.4.2008 ho predávame leasingovke a tá nám ho tiež hneď 18.4.2008 odovzdá na leasing. Moja otázka znie. Ja ho zaradím v apríli 9.4., 18.4.2008 ho vyradím - uplatním si jednomesačný účtovný odpis, ale žiadny daňový. Opätovne ho zaradím 18.4.2008, s tým že si opäť uplatním jednomesačný účtovný odpis a samozrejme aj daňový na konci roka.
Ide o to, že v jednom mesiaci budem mať na ten istý stroj dva účtovné odpisy. Jeden z nich však (v tom prvom prípade) bude pripočítateľnou položkou. Je môj postup správny?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Reprografia Pozri príspevok
Zdravím,
ja by som chcela poprosiť o radu. Kúpili sme stroj. Zaradili sme ho 9.4.2008. Hneď 18.4.2008 ho predávame leasingovke a tá nám ho tiež hneď 18.4.2008 odovzdá na leasing. Moja otázka znie. Ja ho zaradím v apríli 9.4., 18.4.2008 ho vyradím - uplatním si jednomesačný účtovný odpis, ale žiadny daňový. Opätovne ho zaradím 18.4.2008, s tým že si opäť uplatním jednomesačný účtovný odpis a samozrejme aj daňový na konci roka.
Ide o to, že v jednom mesiaci budem mať na ten istý stroj dva účtovné odpisy. Jeden z nich však (v tom prvom prípade) bude pripočítateľnou položkou. Je môj postup správny?
Myslím, že môže sa takto postupovať. (naklady v účtovníctve budú rovnaké v tomto aj nasledujúcom prípade; účty 541+551)

Možno by sa mohlo aj takto.
Ak obstaráte stroj za účelom jeho ďalšieho predaja, nebudete ho zaraďovať do používania a pri predaji ho vyradíte 541/042

Pri takomto postupe leasingu (spätný leasing) je potrebné brať do úvahy v účtovníctve aj § 30a/14 postupov účtovania
§ 30a
Účtovanie finančného prenájmu
(14) Výnos z predaja majetku, ktorý predávajúci súčasne nadobúda zmluvou o finančnom prenájme, sa v účtovníctve predávajúceho časovo rozlišuje počas dohodnutej doby finančného prenájmu v sume, ktorá je znížená o účtovnú hodnotu tohto majetku, ak sa pri jeho predaji dosiahol zisk.

ešte k daňovému odpisu...
v príspevku píšeš že "a samozrejme aj daňový na konci roka."
daňový odpis pri leasingu uplatňuješ mesačne - pri odpisovaní pri leasingu vychádzaš z §26 odst.8 - odpis sa urči rovnomerne na každý mesiac počas doby prenájmu.
0 0
Reprografia Reprografia

Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

Azla, ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Ja som stroj kúpila za 4 300 tis. Jednomesačný odpis je 50 tis, ten si uplatním teraz v apríli (551). Stroj, keďže ide o spätný leasing a podľa zmluvy, idem predávať tiež za 4 300 tis, jeho zostatková cena je však 4 300 tis - 50 tis odpis jednomesačný = 4 250 tis. To znamená, že predávam so ziskom tých 50 tis. SK. Dúfam, že tomu rozumiem správne. Leasingovka mi ho predá za rovnakú sumu 4 300 tis. a znovu ho zaradím v apríli a budem mať opäť odpis 50 tis. SK. Teraz som popletená a už netuším, či je potrebné na konci roka pripočítavať tú sumu 50 tis. ako pripočítateľnú položku. A ešte jedna otázka. Keďže predávam leasingovke zo ziskom 50 tis. SK (to je ten jeden odpis), je to potrebné rozlišovať, tak ako si uviedla? Vieš mi prosím poradiť, ako je potrebné to "realizuje v účtovníctve"? Ešte som sa s tým nestretla.
Čo sa týka tých daňových odpisov, to som sa pomýlila s tým koncom roka. Mám ich rozpočítane mesačne na 44 mesiacov.
Vopred ďakujem za tvoju pomoc a očakávam nové info
Ahoj
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Čo sa týka odpisov : to robíš stále - na konci roku porovnáš účet 551 s odpismi daňovými - a upravuješ základ dane (to vieš ).

Ak uplatníš odpis majetku za apríl (ešte ako vlastník) budeš mať účet 551
50 000, - daňovo nič. (čiže ten rozdiel v DP na konci roku bude o tých 50 000,- väčší.
Potom 541 < 641 práve o tých 50 tis., dosiahneš zisk, ktorý by si mala rozpušťať počas doby trvania leasingu.

Ak v mesiaci apríl majetok nezaradíš na 022 a odpis neuplatníš (podľa mňa je to jednoduchšie riešenie a vybrala by som si túto možnosť), tak 541=641 a už nič časovo nerozlišuješ.

Ja to riešim teoreticky, prakticky som to neošetrovala.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať