Zavrieť

Porady

kedy strihat stromy?

Dobrý den alebo Ahojte. V roku 2006 v oktobri sme zasadili nove mladé ovocné stromy, chcela by som sa opýtat ,ak vie mi niekto poradit kedy treba strihat tieto stromy a ci vôbec strihat. Ide o jablon, čerešnu, marhule, ,hrušky,višne,orech, slivky , ringlotky, broskyne,( i ked sa nám broskyne neujali, asi nežijú) a stromové maliny a ríbezle. Jar alebo jesen ? Prípadne kedy a aký postrek použit ak je to potrebné.Bude už tochto roku nejaký plod na tychto stromoch treba aj prihnojovat ? Dakujem
Usporiadat
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Chcela by som sa spýtať, našla som jedlé gaštany pri jarnom upratovaní na takých miestach, kde ich nanosili myši. Časť som posadila do záhrady a jeden gaštan, ktorý už klíčil som dala do kochlíka.

Krásne rastie a čo s ním teraz?
Bude treba takýto gaštan preštepiť?

P.S.: Gaštany sú od susedov, majú 3 stromy.My sme sadili predvlani 2 stromy, ale jeden uschol, druhý je zdravý a krásne rozrastol.
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
Takýto gaštan už netreba preštepiť, zasaď ho na vytipované miesto v záhrade a je to. OK
0 0
david93 david93

david93 je offline (nepripojený) david93

ja uz som tiez strihal...a strihal som vacsinou na vonkajsie ocko...tak dufam ze to dobre dopadne......
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

legolas Pozri príspevok
Takýto gaštan už netreba preštepiť, zasaď ho na vytipované miesto v záhrade a je to. OK
Ďakujem za odpoveď. Predpokladali sme, lebo takto sme sadili mandle a rodia pekne.
0 0
natascha natascha

natascha je offline (nepripojený) natascha

Prosím o radu ohľadom odrody broskýň. Akú by ste mi odporučili do vyšších polôch s väčším predpokladom jarných mrazíkov. Som úplný laik. Ďakujem za každú radu.
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
natascha Pozri príspevok
Prosím o radu ohľadom odrody broskýň. Akú by ste mi odporučili do vyšších polôch s väčším predpokladom jarných mrazíkov. Som úplný laik. Ďakujem za každú radu.
Ja Ti neodporúčam sadiť broskyne a najmä vo vyšších polohách z dôvodu namrzania ako aj nedozretia plodov. Broskyne sú veľmi náchylné najmä na chlad a kučeravosť. / strieka sa proti kučeravosti v jeseni a potom na jar v určitých cykloch. No je to na Tebe, ale pravdepodobne budeš sklamaný.
0 0
matohaha matohaha

matohaha je offline (nepripojený) matohaha

No tak ja mám zasanené broskyne Kresthaven a rodia mi pekne. Poloha: B. STIAVNICA nadm. vyš. 600m.Mrazi zatiaľ bez problémov a aj dozrejú,zavárame ich sú výborné.
0 0
natascha natascha

natascha je offline (nepripojený) natascha

matohaha Pozri príspevok
No tak ja mám zasanené broskyne Kresthaven a rodia mi pekne. Poloha: B. STIAVNICA nadm. vyš. 600m.Mrazi zatiaľ bez problémov a aj dozrejú,zavárame ich sú výborné.
Presne o Cresthavene som začala uvažovať po naštudovaní článkov na nete. Ešte snáď zasadím Redhaven a to z dôvodu, termínu zberu. Skôr rodí Redhaven a následne Cresthaven. Skúsim zasadiť po jednom strome z každého. Ešte jedna otázočka: Cresthaven ide od kôstky ľahko?
0 0
matohaha matohaha

matohaha je offline (nepripojený) matohaha

Moje skúsenosti sú takéto:kôstka sa oddeľuje celkom dobre u dozretých plodov ked broskyňu obrežem dookola nožom,inak ju trochu pomačkáš.Na zaváranie ale používame nie celkom zrelé plody ktoré ešte nejdu tak ľahko od kôstky takže broskyňu obrežem nožom na štvrťky a tak oddelím kôstku,ide to dobre.Mne zarodili tieto broskyne už tretí rok po vysadení veľmi pekne musel som obtrhať viac ako polovicu plodov ,spokojnosť myslím že dobrá voľba.
0 0
Sharon Sharon

Sharon je offline (nepripojený) Sharon

Celkom obyčajná baba s hlavou v oblakoch, ale s nohami na zemi... ...viac
Ako to mám ostrihať? Strihať vôbec?
Mama mi doniesla mladý stromček - nektarinky na podpníku. Je to nejaká menšia odroda, vraj narastie do výšky cca 2 metre. Zasadili sme a teraz neviem, ako ho mám ostrihať a či vôbec. Má 7 vetvičiek dlhých 12-14 cm a z dvoch ešte vyrastajú také menšie asi 7 cm dlhé. Sú tak rovnomerne ďaleko od seba no nevytvárajú kruhovú korunku, ale sú akoby na priamke. A vyrastajú z toho podpníka tak zboku do šikma.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Každý novozasadený stromček by sa mal skrátiť ostrihaním, nakoľko je potrebné podporiť zakorenenie a keby náhodou ešte aj kvitnúť mal, kvety treba odštipnúť, aby sa nevysilil.
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
Sharon Pozri príspevok
A vyrastajú z toho podpníka tak zboku do šikma.
Ak skutocne vyrastaju z podpnika, tak tie by sa mali odtranit celkom. Uslachtila odroda je len na stepe. Tvarovanie korunky je zlozitejsie, posuvam.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Sharon Pozri príspevok
Ako to mám ostrihať? Strihať vôbec?
Mama mi doniesla mladý stromček - nektarinky na podpníku. Je to nejaká menšia odroda, vraj narastie do výšky cca 2 metre. Zasadili sme a teraz neviem, ako ho mám ostrihať a či vôbec. Má 7 vetvičiek dlhých 12-14 cm a z dvoch ešte vyrastajú také menšie asi 7 cm dlhé. Sú tak rovnomerne ďaleko od seba no nevytvárajú kruhovú korunku, ale sú akoby na priamke. A vyrastajú z toho podpníka tak zboku do šikma.
Kazdopádne musíte sa rozhodnúť kde by mala začať sa rozvíjať korunka a všetky vetvičky pod tým môžu ísť dole. Zbytočne ten stromček dáva silu do veľa vetvičiek. Zviknú tieto stromky po celom podpníku tlačiť vetvičky, lebo ten stromček chce rásť, ak sú tie vetvičky pod tým, ako chcete mať korunku, kľudne ich môžete odlámať, ak sú nad, teda už v tej časti ako má byť korunka nechajte a na budúci rok uvidíte alebo poproste nejakého ujka na okolí, či by Vám nevedel poradiť.
0 0
matohaha matohaha

matohaha je offline (nepripojený) matohaha

Tam kde si stromček kupovala si sa mala pýtať ako ho máš ostrihať po zasadení.Ja sadím stromky radšej na jeseň lepšie sa ujímajú,vtedy nestrihám.Na jar (píšem o broskyni a nektarinke) vo výške kde chcem založiť korunu odstrihnem vrchnú časť odstránim všetok obrast pod korunkou,nechám tri prúty a tie sktátim každý na dve očká. Neberte to ako návod tak to robím ja,broskyne zvyknú mať slabší koreňový systém a horšie sa chytajú preto je lepšie nechať len pár očiek bud sa chytí alebo nie.Amožno sa nájdu aj taký ktorý budú sadiť a strihať podľa lunárneho kalendára,poprípade čtepiť napíšte svoje skúsenosti. Veľa úspechov.
0 0
matohaha matohaha

matohaha je offline (nepripojený) matohaha

Ešte som zabudol,strihanie stromkov nie je vôbec jednoduché a treba si niečo naštudovať popýtať sa ľudí ktorí tomu rozumejú a samozrejme učiť sa na svojich chybách
0 0
Sharon Sharon

Sharon je offline (nepripojený) Sharon

Celkom obyčajná baba s hlavou v oblakoch, ale s nohami na zemi... ...viac
Sharon Pozri príspevok
Ako to mám ostrihať? Strihať vôbec?
Mama mi doniesla mladý stromček - nektarinky na podpníku. Je to nejaká menšia odroda, vraj narastie do výšky cca 2 metre. Zasadili sme a teraz neviem, ako ho mám ostrihať a či vôbec. Má 7 vetvičiek dlhých 12-14 cm a z dvoch ešte vyrastajú také menšie asi 7 cm dlhé. Sú tak rovnomerne ďaleko od seba no nevytvárajú kruhovú korunku, ale sú akoby na priamke. A vyrastajú z toho podpníka tak zboku do šikma.
Jablone už strihám rutinne, naučila som sa z kníh, niečo mi poradil sused (žiaľ už nežije) a na niečo som prišla sama pozorovaním, ako rastú a samozrejme aj vlastnými chybami. Aj zopár mladých stromkov som už strihala a rastú a rodia pekne. Ale táto nektarinka má taký "divný" tvar, mama mi ju kupovala a hovorila, že všetky boli také podobné. Má aj strašne veľa púčikov nahusto vedľa seba, len neviem naisto či sú kvetné alebo listové. Niekde som čítala, že listové púčiky sú pretiahnutého tvaru a kvetné do guľata. Tie na našej nektarinke sú skôr guľaté.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
My sme na jar min. roku sadili nektarinku a tento rok aj zakvitla, riadne sme ju ostrihali aj tento rok- keď bolo jej obdobie, aby sa začala tvoriť korunka a uvidíme.
Nie je zlé kupovať Záhradkára, je tam aspoň aký taký kalendár čo kedy robiť a tiež sa tam nájde pár vecí ako strihať a rovnako Celoročnú ochranu záhradných plodín- kvôli postrekom.
0 0
Sharon Sharon

Sharon je offline (nepripojený) Sharon

Celkom obyčajná baba s hlavou v oblakoch, ale s nohami na zemi... ...viac
Záhradkára som odoberala, ale pred pár rokmi som predplatné zrušila. Staré čísla mám a stále je v nich čo čítať. K tej chemickej ochrane rastlín si sťahujem vždy aktuálnu signalizačnú správu zo stránky www.abczahradkar.sk, je tam aj Kalendár prác čo v ktorom mesiaci robiť a na stránke www.sieberz.sk je tiež Rastlinný kalendár a okrem toho Tipy do záhrady od profesionálov.
0 0
ppaalloo ppaalloo

ppaalloo je offline (nepripojený) ppaalloo

Sharon vďaka za uvedenie www stránok,sú OK.
0 0
letula letula

letula je offline (nepripojený) letula

tina1 Pozri príspevok
Pokial mas nove mlade ovocne stromy, mozes zacat strihat jadroviny. Zalezi od tohoho co pestujes aky mas podpnik, 1. rok robis vychovny rez stromcekov. Pokial chces pestovat stihle vreteno - terminal skratis na 50-60 cm a vsetky konkurencne vyhonky odstranis. Striekat budes az tesne pred pucanim dvojzlozkovym postrekom proti skodcom a chorobam
Strihanie jadrovin mas cas az po odkvitnuti, pretoze su nachylne na mraz, ale broskyne mozes uz teraz striekat proti kuceravitosti.
Ach jaj ,broskyňa má dosť kučer.listovnapriek tomu,že som ich striekala asi v marci.Mám ich obrať,alebo to bude aj tak pokačovať?Teraz kedy strihať?Má asi 5 rokov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať