Zavrieť

Porady

kedy strihat stromy?

Dobrý den alebo Ahojte. V roku 2006 v oktobri sme zasadili nove mladé ovocné stromy, chcela by som sa opýtat ,ak vie mi niekto poradit kedy treba strihat tieto stromy a ci vôbec strihat. Ide o jablon, čerešnu, marhule, ,hrušky,višne,orech, slivky , ringlotky, broskyne,( i ked sa nám broskyne neujali, asi nežijú) a stromové maliny a ríbezle. Jar alebo jesen ? Prípadne kedy a aký postrek použit ak je to potrebné.Bude už tochto roku nejaký plod na tychto stromoch treba aj prihnojovat ? Dakujem
Usporiadat
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

mazanova Pozri príspevok
včera som urobila tieto fotky (nie sú celkom vydarené), toto je môj sad - stromky sadené 2007-8 (Čierna Voda- Galanta), doteraz som strihala ale po tomto lete sa mi to vymklo z rúk, mám dojem, že stromy idem pestovať na drevo som z toho totálne zúfalá, niečo som v jeseni poskracovala, ale vzdala som sa - ľudkovia pomôžte, ak sa chodíte kúpať do Podhájskej môj sad je 3 km v Távnici, štúdium mi (ako akademičke) nepomáha - ja nemám odvahu niečo dokatovať ...:
ps.: viem si predstaviť profíkov typu p. Hričovský, wabi a im podobní ako by si na tom zgustli, napríklad aj pri výučbe budúcich ovocinárov - ktovie či neexistujú také výskumy, praxe či seminárky v teréne ako sme za oných čias robili my, prvšejšie narodení.
1 jabloň
2 broskyňa
3 višňa
4 čerešňa
5 jabloň
6 hruška
7 a 8 jabloň
ešte mám broskyňu a marhulu ale tie nevidno
Pekné prírastky. stromy sa dobre zakorenili a teraz majú fázu rastu. Práve teraz je dôležité aby si vedela čo chceš z nich mať.
Či kotlovitá koruna, napríklad by sa pýtala pri tej broskynke ale dá sa uplatniť aj pri iných - bez stredníka. Alebo chceš stredník a poschodovité vretreno...
Hlavná zásada preriediť. Nechať niekoľko konárov neostrihaných, či odstrihnutých nad miestom kde chceš rozkonárenie a ostatné odstrániť úplne...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

ela77 Pozri príspevok
Prosím tiež o radu, kedy strihať stromy. Kedysi bola zima, mrzlo, tak to teraz píšem ako úplný laik, stromy stiahli miazgu a oddychovali(nesmejte sa ), ale tak sa vravelo, takže strihanie za pekného počasia v januári alebo februári bolo samozrejmé. Táto zima ale u nás je stále taká, že má človek pocit že je jar a stromy začnú pučať. Ak bol boli aj mrazy u nás v tejto zime tak najviac v noci okolo -3 st.C. Dnes je vonku v tieni 4 stupne plus.a to je polka januára. Na slniečku človek môže byť v krátkom rukáve. Takže tá stará múdrosť o oddychovaní stromov už asi neplatí, aspoň tu na dolniakoch. Takže kedy strihať? Čo ak prídu ešte mrazy????ktovie. Môže sa teda teraz strihať??? Som na tom ako -Mazanová-.
To že moc nemrzne až tak nevadí. Najmä pestovateľom fíg to dobre padne...
Posledné 3 roky bolo aj v nížinách -15 až -18, takže tento rok by -10 aj stačilo. Ide skôr o tie jarné mrazíky aby tak neblbli ako v minulom roku...
Strihať sa dá kedykoľvek. Iste, namalo by veľmi mrznúť...
Ja uprednostňujem najmä pri chúlostivejších ako sú broskyne neskorý rez hoci ak chcete striekať proti kučeravosti tak pred ním...
Nič sa nestane ak budete rezať donca až koncom apríla či dokonca v máji. To už vidíte kde to kvitne a podobne.
Letný rez je však dôležitý a je škoda že naň záhradkáry zabúdajú... vtedy sa totiž rozhoduje o úrode. Jarný rez je zmlaďovací.
Ak však máte toho veľa režte kľudne aj teraz. Najkmä jadroviny to zvládnu...
0 0
mazanova mazanova

mazanova je offline (nepripojený) mazanova

wabi -srdečná vďaka za rady, na vreteno si netrúfnem, potrebovala som takéto povzbudenie, to je tak ako keď neplavca učia plávať - hodia ho do vody.
Ja všetko príliš vedecky rozoberám a mám málo odvahy, viem že na to je treba čas a kľud a už aj silu.
Ak sa mi to podarí urobím fotky a poprosím o hodnotenie...
wabi akurát neviem čo s tou čerešňou a višňou, tie majú také silné a dlhé letorasty, že pred nimi stojím ako blbá..., najmä tá čerešňa, na tej fotke to tak nevidieť, ale vyrástli takmer z jedného miesta a obávam sa, že sa už medzi ne ani s pilkou nedostanem,aby som nepoškodila tie dobré, ale budem trpezlivá a nejako musím začať.
Ináč na to je treba aj dosť sily, nielen rozumu.
No čo už záľuba je záľuba, hoci výsledok nemusí byť vždy uspokojivý.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Možno ešte jednu drobnosť ktorú propaguje Oleg Paulen. A úplne s ním súhlasím a mám s tým dobré skúsenosti. Jarný rez na vnútorný púčik. V lete potom odstrinete najbujnejší letorast či aj dva ktoré rastú na konci a vlastne úplne nevhodne do vnútra koruny - lebo sme ich tak schválne naprogramovali, tým že najvyšší púčík bol od začiatku určený "na odsrel". Vplá sa to apikálna dominancia - najvrchnejší rastie najbujnejšie. Nám ale ide práve o tie do strán rastúce menej bujné, na ktorých je ale hlavná úroda. Možno to nafotím pre lepšie pochopenie. Proste vždy sa reže tak, aby najvrchnejší púčik smeroval dnu do koruny a potom pri najbližšom reze, idealne na jar, ale ak nie inak tak aspoň o rok na jar sa odstrihne všetko až po výhon - vbäčšinou menej bujný ktorý smeruje von s koruny. Výhon ktorý ponecháme potom zarodí v ďalšom roku a znuvu ho skracujeme tak aby strom nevyholoval a znovu na vnútorný púčik a všetko sa zopakuje... Je to dobrý spúsob abo odviesť prebytočnú energiu stromu a urýchliť a zvýšiť rodivosť...
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

wabi Pozri príspevok
Odstrihneš nad miestom odkiaľ chceš rozkonáriť. Ostatné môžeš odstrániť.
vdaka, a môžem to potom ako si mi radil s tou čerešňou ? :
Keď bujne na jar vyrastú 3-5 kostrových konárov, tak ich zastrihni a vyženú konáre 2.- radu ....
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

bjuty smis Pozri príspevok
vdaka, a môžem to potom ako si mi radil s tou čerešňou ? :
Keď bujne na jar vyrastú 3-5 kostrových konárov, tak ich zastrihni a vyženú konáre 2.- radu ....
Iste platí to aj pre čerešne. Nezabudni nechať vnútorný púčik na vrcholci ale keď vyženie potom v lete úplne odstrihneš na spodnejší slabší do strany rastúci konárik "na prevod".
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

wabi Pozri príspevok
Iste platí to aj pre čerešne. Nezabudni nechať vnútorný púčik na vrcholci ale keď vyženie potom v lete úplne odstrihneš na spodnejší slabší do strany rastúci konárik "na prevod".
no, už som bol v tom, že tomu rozumiem )
čiže :
1. môžem tak zastrihnuť aj čerušnu nepodarenú aj jablonku zlevybratú..
2.nechám holý kmen, iba zastrihnem jeho vrch..
3. v lete, zastrihnem cca 3-5 konárikov do kotlovitej koruny...ostatné preč..
4. zastrihnem ich na vnútorný, nie vonkajší púčik ?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

bjuty smis Pozri príspevok
no, už som bol v tom, že tomu rozumiem )
čiže :
1. môžem tak zastrihnuť aj čerušnu nepodarenú aj jablonku zlevybratú..
2.nechám holý kmen, iba zastrihnem jeho vrch..
3. v lete, zastrihnem cca 3-5 konárikov do kotlovitej koruny...ostatné preč..
4. zastrihnem ich na vnútorný, nie vonkajší púčik ?
Veľmi dobre si to zhrnul a potom ten konárik z vnútorného púčika odstrihneš a tie pod ním skrátiš zasa na vnútorný a tak dookola...
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

wabi,
ešte raz dakujem za ochotu,
ale môj pes ma predbehol.....čiže na " holo" pôjde čerešna, a 3 zo 4 jabloní...

p.s. nechce niekto pred kozub kožu z mladého boxera ??
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž s písaním si sa legolas moc nenadrel. Proste si to prekopíroval zo stránky kohaplantu a ten to zasa skopčil z článku Olega Paulena, na ktorého som sa aj ja odvolával ako na človeka s možno najväčším talentom na strihanie stromov.
Ano, treba na to talent a nie len slepé kopirovávanie postupov ako keď sa kopírujú všade rovnaké texty.
Aj špičkový šefkuchár varí podľa receptu a predsa to chutí inak ako vo vývarovni kde samozrejme tiež dodržujú normy rovnakej receptúry. A to ten "guláš" nie je živý. to už by bolo fakt zle!
Stromy sú živé a nie je čerešňa ako čerešňa. Nielen odroda a podpník. Záleží tiež aj do pôdy a klímatických podmienok, vlhkosti veku, vitality a podobne. To je najlepšie vidno na reakcii stromu na rez. Strihanie stromov nie je len neustále opakovanie stereotypov ako keď sa kopíruje bezmyšlienkovite text z jedného miesta na druhé...
Na porade by mali byť viac vlastné skúsenosti a postrehy... než iba kopírovanie príručky.
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

legolas Pozri príspevok
Čerešňu som zrezala, ako si v jeseň radil, výhonok vyzerá zdravý, ale aj na ostatných stromoch kde boli lepové pásy sú rany a poškodená kôra.
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

no, snažím sa napísané pochopiť, ale, úprimne, príliš tomu nerozumiem:
Vie niekto, čo je to
1. čapík
2."na prevod"
3. konárový krúžok
4. hrotiak
5. "konáriky zosadiť"
6. bazálne konáre
??
Mama mi hovorí, že sa majú stromy zrezať, ale kto ich zreže? Muž je zaneprázdnený, otec 100 km ďaleko, Svokor už nežije.... Je to tažšie, než som si myslela. Len sa zamýšľam nad tým, kto bude tie ovocné stromy vedieť zrezávať o takých 30 rokov? Už budeme ako na Západe: samý priemysel, počítače, ale žiadne ovocné stromy, menej zvierat... pritom je to tak krásne hobby! Aspoň pre mňa určite.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ono je to skôr naopak. Je len otázkou času kedy krachne EU - rozpadne sa. Otrasy s tým spojené pri 60% nezamestnanosti - veď kto bude kupovať tie naše autá? V takej situácii a zásoby ropy sa tenšia a bude stále len drahšia a drahšia.
Máme len 40% potravinovú samostatnosť na Slovensku. 60% potravín sa dováža, pretože sú lacnejšie. EU nás oklamala. Dotácie v Rakúsku a inde na západe sú dvojnásobné pre poľnohospodárov. V takej situácii sa im nedá konkurovať. Rozpad EU ale príde nečakane rýchlo a s ním aj hlad...
Budeme musieť znova opráčiť skúsenosti našich dedov...
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Legolas
Obrázky čerešne v jeseň a teraz:
(ostatné stromy umiestnim do inej témy)
Naposledy upravil pmajap : 10.03.12 at 06:59 Dôvod: doplnenie
P9170007.jpg  
P9170006.jpg  
P3090056.jpg  
P3090057.jpg  
1/1
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Zrezané na šikmo len vosk mi stuhol chladom, je na hrubo, najbližšie odhalím a ofotím, Osmička už na pevnejšie , drôt pogumovaný (obr.), kolík je na južnej strane.
Naposledy upravil pmajap : 10.03.12 at 17:59
P3100060.jpg  
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Asi by som zvážila novú čerešňu.Obdivujem ako pekne máš spravenú zahradku,stromy medzi kvetmi,som zbedavá či sa to niekedy aj mne podarí.
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Zvažujem, ale ťažko sa mi s ňou lúči. Legolas mi dal nádej zachrániť ju, tak to skúsim.
Wabi ten výhonok je v reále ešte viac do strany, nemám s tým skúsenosti, proste neviem či to zrežem správne.
Určite si videla záhrady našich pestovateľov, ktoré viac prezentujú na kiwifóre, tak chlapci klobúk dole, nielen úprava, ale tá rôznorodosť druhov a im to aj rodí
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Bola by škoda tento strom vyhodiť. Považoval by som to za cinizmus a nedostatok empatie voči živej prírode stromu. Mohol by to urobiť iba človek, ktorý si neváži energie ktorú investoval strom do prežitia, hoci ho proti jeho vôli presadili do úplne cudzého prostredia s osekanými koreňmi. Robil čo mohol aby vôbec prežil a podarilo sa mu to. Rovnako ako neodvrhne matka dieťa s malým telesným postihnutím - kratšia nožička napríklad.
Ak späť k tej čerešni. Len nedostatok predstavivosti a praktických skúseností môže viesť k nápadu vyhodiť tento stromček ako nepodarok. Veď je to tvárny strom, je možné ho primeť k tomu aby rástol tak ako si predstavujeme a ako mu je napokon aj prirodzené. Ľudia spôsobili presadením, že zostal takto krivý a ľudia by mali aj pomôcť napraviť túto škodu.
Táto náprava môže byť dokonalá. O niekoľko rokov nikoho ani len nenapadne, že tá krásna čerešňa vyrástla s tohoto krivého pahýlu.
Nejedná sa o zložitý zásah. Fakt ale je že ho nenajdete asi opísaný v múdrych textoch o reze drevín, pretože s ním nikto nepočíta. Počíta sa tam len s štandardnými častými prípadmi. Žiaľ väčšina "poradcov na porade" v tejto oblasti vie len to čo si prečíta a okopíruje čo už nejaká autorita napísala a ťažko vedia reagovať z vlastnej hlavy.
Ak to nevypadá ako na obrázku tak to vyhoďte a vysaďte na novo! Príroda nerastie podľa pravítka a nespráva sa vždy podľa našich predstáv a obrázkov z učebníc!
Proste chytíte nožnice a odstrihnete pod prvým vyvinutým púčikom a to je všetko. Či budete viesť rez o 2 milimetre šikmejšie, či nie, nie je podstatné. Iste najlepšie vieť rez podľa obrázka mierne šikmo ale nie je to to najdôležitejšie. Konár bude skrátený na krátky čapík a nový výhon vyrastie medzi pôvodným kmeňom a zostrihnutým šikmím letorastom. Ranu môžem zatrieť akýmkoľvek balzamom, aby sme zamedzili strate štiav a vysušenie. Ak nemáte žiaden vosk či balzam, môžete v krajnom prípade obaliť ranu do mikroténového sáčku, či lepšie do strečfolie, tak aby sme tým ale nezakryli miesto odkiaľ bude vyrastať nový výhon.
Takto donútite čerešňu vyhnať kolmo hore bujný letorast. Z konárového krúžka v takom prípade síce vyrastie niekoľko výhonov zo spiacich pupeňov, avšak ponechať treba už pri zárodku len jeden. Ten smerujúci nahor kolmo. Ostatné ešte za zelena hneď prstom vylomiť. Bujne rastúci výhon treba upevniť o oporu - kolík už pri veľkosti asi 7 cm a usmerniť ho kolmo nahor. Netreba sa toho báť. Stojí to zato. Získame takto stabilný dobrý kmeň, na ktorý sa dá spolahnúť, že udrží v budúcnosti bez problémov aj väčšiu úrodu...
Iste existuje možnosť že čerešňa už po zostrihnutí nevyženie a vyschne, to však nebude mať príčinu v zostrihnutí ale skôr v nedostatočnej životaschopnosti, či suchu ktoré nás sužuje intenzívne od jesene a zrážkový deficit nebol zatiaľ doplnený... Treba polievať, najmä mladé stromy, ktoré nie sú ešte dostatočne zakorenené do hĺbky.
0 0
verads verads

verads je offline (nepripojený) verads

Dobry den, tému som zadávala ja, len pod menom Chiarca sa už neviem prihlasit neviem prečo. Čiže teraz sa môžu strihat už stomy ? Postrek sme ešte nikdy neskúšali, ale čerešne sa ani nedaju jest je v nich vela červíkov, ale to nie je nový strom , a tieto nové ,no bieda.
Broskyne sme síce mali krásne a asi 4 kg , ale ostatné stomy nič moc , jablka asi 8 ks :-) a iné nič, teraz na jesen som kúpila čerešnu vraj ma obrovské plody a su sladučké (srdcovky ) kedy by mali byt už na strome plody vie mi niekto poradit ? marhule sa nam neuodili, takže určíte chyba bude tam , že to jednoducho nevieme. Chodíme síce do zahradky malo, ja som tam bola vlani asi 2 x a manžel asi 4 no tento rok to bude hádam lepšie. Dakujem Vám pekne za rady .
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Neviem ako staré stromy to sú všetko. Treba však povedať, že stromy rodia väčšinou až po 3 rokoch od vysadenia. Niektoré i neskôr...
Na červivosť čerešní existujú také žlté lepiace tabule. Mušky sadnú na žltú farbu - láka ich a prilepia sa a nemôžu naklásť vajíčka. Dá sa to urobiť aj svojpomocne ak sú vám v obchode drahé a máte čerešne radi bez červíkov. Pokiaľ nové stromy zarodia skutočne potrvá...
Stromy sa samozrejme strihať môžu...
4asť neúrody mohli zapríčiniť v minulom roku neskoré májové nočné mrazíky.
Treba sledovať, či jednotlivé druhy kvitnú aby sa dala identifikovať príčina toho že nerodia...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať