Zavrieť

Porady

prenájom ornej pôdy

dobry den ludkovia,
zdedila som ornu podu a moj najomca ma nuti podpisat ako noveho prenajimatela najomnu zmluvu o najme ornej pody (katastralne uzemie je v okrese michalovce)na plnohospodarske ucely. zmluva sa mi nepaci, pretoze je to najom na 10 rokov a rocne najomne je 1200sk za 2,05ha. mne sa to zda prilis malo. a ak chcem vypovedat zmluvu tak vypovedna doba je jeden rok. snazila som sa zmenit zmluvu aspon troska v moj prospech, neuspesne. viete mi poradit kolko by malo byt rocne najomne za 2,05ha a kde najdem noveho najomcu na moju ornu podu?
som na porade nova, tak mi prepacte, ak som temu zle zaradila
Usporiadat
morgov morgov

morgov je offline (nepripojený) morgov

odpoveď máte v schránke,
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

S prenájmom pôdy väčšinou "priemerný slovenský vlastník", ktorý má v obhospodarovaní svojej pôdy nejakého nástupcu JRD, pozemky o rozlohe 1-2 ha a to ešte rozdelené na viacero parciel(napr. 7), býva úplne inde, je v nevýhodnej pozícii. Mám takýto prípad a nedostávam nič.
PD poslalo návrh zmluvy, ktorý som nepodpísal a rozporoval. V roku 1995 ponúkli 101,- Sk za 2ha a "podľa finančnej situácie PD v naturáliach". Viac sa neozvali a mne to pre tie peniaze nestálo za hádanie, cestovanie 150km a neistý výsledok.
V tomto roku som z nejakého neznámeho dôvodu dostal nový návrh zmluvy. Ponúkli 150Sk/ha, plochy parciel pre výpočet nájmu zmenšili (vraj ich nevyužívajú na 100%), niektoré celkom vynechali. Poslal som protinávrh. Zmenil som dobu prenájmu na 5 rokov, žiadal započitanie plochy parciel v plnom rozsahu(dane platia za akú plochu?),nepovolil ich ďaľší prenájom tretiemu( napr.poľovníci), zrušil predkupné právo a navrhol obrovskú nehoráznu cenu 400,-Sk/ha. Odvtedy je zase ticho, PD si hospodári na mojej pôde bez akejkoľvek zmluvy, ja neplatím daň a keď sa nájde nejaký kupec, môžem to predať bezohľadu na nápady PD.
Je to celé riadne akceptované súkromné vlastníctvo. Ja to nemôžem a nechcem obhospodarovať, nedá sa to predať ani prenajať inému, lebo sú to parcely široké 7-15 metrov a dlhé 100-300 m, roztrúsené po celom katastrálnom území obce bez fyzického určenia hraníc a užívateľ PD nechce podpísať aspoň trochu normálnu zmluvu.
0 0
morgov morgov

morgov je offline (nepripojený) morgov

Je zrejmé, že PD vo Vašom prípade berie dotáciu na plochu, ktorá predstavuje
96,64/ha eura čo je 2928,-Sk. Navyše túto dotáciu, nakoľko ste im nepodpísal platnú nájomnú zmluvu, poberá neoprávnene - protizákonne.
Tu treba voliť ostrejší postup a upozorniť Poľnohospodársku platobnú agentúru na tento protiprávny stav. Zároveň Vás upozorňujem, že cena, ktorú Vám ponúkajú za 1ha, určite nebude ani povinné 1% z hodnoty pôdy
ktoré by Vám mali platiť za prenájom pozemkov.
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

[quote=morgov;875916]Je zrejmé, že PD vo Vašom prípade berie dotáciu na plochu, ktorá predstavuje
96,64/ha eura čo je 2928,-Sk. Navyše túto dotáciu, nakoľko ste im nepodpísal platnú nájomnú zmluvu, poberá neoprávnene - protizákonne.
Tu treba voliť ostrejší postup a upozorniť Poľnohospodársku platobnú agentúru na tento protiprávny stav. Zároveň Vás upozorňujem, že cena, ktorú Vám ponúkajú za 1ha, určite nebude ani povinné 1% z hodnoty pôdy
ktoré by Vám mali platiť za prenájom pozemkov.[/quote]

Pôda je pod Tatrami, takže bonita je slabá, ale ďakujem za informáciu o dotáciach, asi sa im pokúsim spríjemniť život.
Naposledy upravil evula0 : 24.11.08 at 07:22
0 0
shureido shureido

shureido je offline (nepripojený) shureido

prenajimam podu v okrese komarno a za 2100 sk za hektar. neviem ci je to vela alebo malo, kedze neviem za kolko prenajimaju ostatni susedia, ale najomca neprotestoval.
0 0
morgov morgov

morgov je offline (nepripojený) morgov

Treba si zistiť bonitu Vašej pôdy a budete v obraze. Pokiaľ máte od 9 vyššie,
je to veľmi málo, no treba brať do úvahy aj to, kto platí daň z pozemkov a aká výška je v danej oblasti.
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

Odporúčanie pre vlastníkov pozemkov: starajte sa o svoj majetok a znažte sa dosiahnuť vymeranie parciel na pôvodnom mieste. Mnohí totiž majú vymerané na náhradných plochách a teraz sa hlásia vlastníci náhradných plôch a žiadajú vymerať na pôvodnom mieste - no chaos.
Účtujem SHR, ktorí vyplácajú cca od 2500 SKK/ha (juh SR) + daň z nehnuteľností. Nie všade sú nájomcovia neseriózni.
Neradím neplatiť daň z pôdy, pokiaľ nie je zapísaný v LV nájomca alebo keď nie je aspoň písomná dohoda s najomcom, že bude daň znášať on.
Daňovníkom je v prvom rade vlastník pozemku, nájomca ním je v prípade, že je zapísaný na LV ako nájomca.
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

morgov Pozri príspevok
Je zrejmé, že PD vo Vašom prípade berie dotáciu na plochu, ktorá predstavuje
morgov Pozri príspevok
96,64/ha eura čo je 2928,-Sk. Navyše túto dotáciu, nakoľko ste im nepodpísal platnú nájomnú zmluvu, poberá neoprávnene - protizákonne.
Tu treba voliť ostrejší postup a upozorniť Poľnohospodársku platobnú agentúru na tento protiprávny stav. Zároveň Vás upozorňujem, že cena, ktorú Vám ponúkajú za 1ha, určite nebude ani povinné 1% z hodnoty pôdy
ktoré by Vám mali platiť za prenájom pozemkov.


Musím konštatovať, že po vyčerpávajucej mailovej diskusii s riad.odboru kontroly Poľnohospodárskej platobnej agentúry mi bolo vysvetlené, že PPA neskúma vlastníka ani nájomné vzťahy a bez problémov vyplatí dotácie napr. družstvu, ktoré hospodári na cudzej pôde bez skúmania právneho vzťahu k pôde.Dokonca by zamietla moju žiadosť na moju pôdu, ak už poberá dotáciu na tejto mojej pôde niekto iný! Je to vraj v súlade s platnou legislatívou a v EU sa vraj nikomu ani nesníva, že by mohol nastať taký prípad. Týmto môžem len gratulovať našim úradníkom a spoločne sa tešiť podpore hospodárenia na cudzom.Taktiež PPA (ako garant?) nebude nijako vstupovať do nájomných vzťahov a môžem sa obrátiť na políciu a súdy pre neodôvodnené obohatenie a podobné drísty.
A ešte k daniam. Tie je povinný platiť ten, kto pôdu užíva (reálne, nie na papieri). Preto, som rád, že ich platí PD aj bez nájomnej zmluvy. Keby som ich platil ja, tak by som sa aj tak nedopracoval k spravodlivosti ale iba k potvrdenkám o zaplatení.
K vytýčeniu pozemkov(jaja99): ak mám zaplatiť za vytýčenie napr. 15 parciel o celkovej výmere 3 ha rádovo desaťtisíce korún a uskutočniť celú "tortúru" na vydanie, ohraničenie a pod. v tomto právnom štáte, tak radšej oželiem tých možno 1000-2000 korún ročne.
Naposledy upravil evula0 : 01.12.08 at 10:32
0 0
morgov morgov

morgov je offline (nepripojený) morgov

evula0 Pozri príspevok

Musím konštatovať, že po vyčerpávajucej mailovej diskusii s riad.odboru kontroly Poľnohospodárskej platobnej agentúry mi bolo vysvetlené, že PPA neskúma vlastníka ani nájomné vzťahy a bez problémov vyplatí dotácie napr. družstvu, ktoré hospodári na cudzej pôde bez skúmania právneho vzťahu k pôde.Dokonca by zamietla moju žiadosť na moju pôdu, ak už poberá dotáciu na tejto mojej pôde niekto iný! Je to vraj v súlade s platnou legislatívou a v EU sa vraj nikomu ani nesníva, že by mohol nastať taký prípad. Týmto môžem len gratulovať našim úradníkom a spoločne sa tešiť podpore hospodárenia na cudzom.Taktiež PPA (ako garant?) nebude nijako vstupovať do nájomných vzťahov a môžem sa obrátiť na políciu a súdy pre neodôvodnené obohatenie a podobné drísty.
A ešte k daniam. Tie je povinný platiť ten, kto pôdu užíva (reálne, nie na papieri). Preto, som rád, že ich platí PD aj bez nájomnej zmluvy. Keby som ich platil ja, tak by som sa aj tak nedopracoval k spravodlivosti ale iba k potvrdenkám o zaplatení.
K vytýčeniu pozemkov(jaja99): ak mám zaplatiť za vytýčenie napr. 15 parciel o celkovej výmere 3 ha rádovo desaťtisíce korún a uskutočniť celú "tortúru" na vydanie, ohraničenie a pod. v tomto právnom štáte, tak radšej oželiem tých možno 1000-2000 korún ročne.
nemôžem s Vami súhlasiť, úradníci dávajú odpovede také, ako sa im hodia,
preto si podrobne naštudujte príslušné zákony, dane, dotácie,
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

[quote=morgov;883484]nemôžem s Vami súhlasiť, úradníci dávajú odpovede také, ako sa im hodia,
preto si podrobne naštudujte príslušné zákony, dane, dotácie,[/quote]

Napriek uvedeným absurdnostiam Vám môžem celú diskusiu s PPA poslať (stačí ma požiadať) na súkr.adresu. Ak viete o právnom predpise, ktorý zakazuje poskytovať dotácie na hospodárenie s pôdou bez vyriešeného právneho vzťahu k tejto pôde, našepkajte mi. Diskusiu s PPA tu nechcem uverejňovať, lebo za ochotu riaditeľa kontroly by som asi zosmiešnil PPA a jej autora diskusie.
0 0
morgov morgov

morgov je offline (nepripojený) morgov

odpoveď máte v schránke,
0 0
liptos liptos

liptos je offline (nepripojený) liptos

Pekny den prajem vsetkym debatujucim ohladom prenajmov pody. Surfujem po nete hladam co sa len da ohladom prenajmu pozemkov a prave som vas nasiel:O) Ak by mi miekto mohol poradit rad by som sa vas nieco opytal. Nasa rodina taktiez zdedila podiely na parcelach s ornov podou, trvalo travnymi porastmi, lesy a ostatne plochy. Uz sme kontaktovali predsedov PD a urbarov ktori nam odkazali ze im mame poslat LVcka podielov parciel nachadzajcich sa v prislusnej obci, a nasledne namposlu najomne zmluvy. Rad by som sa vas skusenejsich opytal na co by som si mal dat pozor a ako by mala taka najomna zmluva aspon priblizne vyzerat. Vopred velmipekne dakujem za radu
0 0
liptos liptos

liptos je offline (nepripojený) liptos

morgov ste zlaty dakujem som tu prvykrat takze sukromne spravy sa nedaju posielat. tak iba takto. moja adresa liptosZAVINACazetBODKAsk dakujem:O)
0 0
liptos liptos

liptos je offline (nepripojený) liptos

morgov ste zlaty dakujem som tu prvykrat takze sukromne spravy sa nedaju posielat. tak iba takto. moja adresa liptosZAVINACazetBODKAsk dakujem:O)
0 0
ventil ventil

ventil je offline (nepripojený) ventil

ZDRAVIM VAS.
prave som cital vas prispevok k zmluve o prenajme pozemku a poprosil by som vas o zaslanie takehoto NAVRHU ZMLUVY O NAJME POZEMKU.
poprosim vas o zaslanie na
ventilisko ZAVINAAC gmail BODKA com .
S pozdravom RADKO
0 0
ventil ventil

ventil je offline (nepripojený) ventil

Prosim vas ktory mate tento navrh zmluvy na prenajom pozemku poslite mi ho na email


ventilisko zavinaaac gmail bodka com

VDAKA
0 0
ventil ventil

ventil je offline (nepripojený) ventil

Prosim vas ktory mate tento navrh zmluvy na prenajom pozemku poslite mi ho na email


ventilisko zavinaaac gmail bodka com

VD AKA
0 0
ventil ventil

ventil je offline (nepripojený) ventil

please help me

potrebujem neaky vzor na PRENAJOM POZEMKU

kontakt ventilisko zavinac gmail bodka com
0 0
ventil ventil

ventil je offline (nepripojený) ventil

please help me

potrebujem neaky vzor na PRENAJOM POZEMKU

kontakt ventilisko zavinac gmail bodka com


ak mate kontakt na MORGOVa please send me to my email
thx
0 0
ventil ventil

ventil je offline (nepripojený) ventil

please help me

potrebujem neaky vzor na PRENAJOM POZEMKU

kontakt ventilisko zavinac gmail bodka com

thx
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať